Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Preturi cereale

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#37
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu l-am prins in timpul recoltarii cu 240 euro tona, cateva zile a tinut pretul asta si de atunci a tot scazut. Va creste cu siguranta in primavara dar nu cu mult.

#38
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
sa vedem ce se intampla in 15 noiembrie cu Ucraina.... Daca sisteaza exporturile de grau, atunci va fi un salt mare la cereale.  Eu am doar 45-50 de tone de boabe (dupa ultimele estimari cu el gata depozitat) si il vand pe tot cand ajunge la 1.2. Deocamdata am primit doar 1 ron pe toata cantitatea boabe, si 0.8 la stiuleti.
Pana atunci, vand cu 1.3 ron la cantitati mici (cate 500- 1000 kg).

#39
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
cine poate veni cu o masina de cateva tone pana la vatra dornei cu preturi sub 1,3 lei?

#40
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
@vasiuca nu e departe :)

#41
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
Pana la urma ucrainienii nu au sistat exporturile, dar in Australia se recolteaza grau prost si putin. Se estimeaza ca exporturile vor scadea cu 30%. In Argentina ploua si nu se poate semana porumbul, iar graul pierde din calitate. In SUA cultura de grau are cele mai proaste calificative de cand se fac statisticile, datorita secetei prelungite. In Franta nu s-a semanat decat 64% din suprafata totala planificata, in intarziere fata de anii anteriori.

Toate semnele arata spre o crestere a preturilor mai sus decat nivelul actual, care au ajuns la aproape 270 euro pentru grau. Totusi, nu cred ca pretul mai poate urca foarte mult datorita elasticitatii cererii. Sa vedem totusi ce va fi la iarna, la primavara....

#42
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Legat de Ucraina, ei mai au de exportat aprox. 1 milion de tone de grau.  Ministrul agriculturii spunea ca in 2012 Ucraina nu va exporta mai mult de 5 milioane de tone, dar in septembrie si octombrie au exportat deja 4 milioane de tone. De aceea se prefigura sistarea exporturilor incepand cu 15 noiembrie. Recent, au mai suplimentat cota de export cu 0.5 milioane de tone si au dat asigurari ca pana la 1 decembrie nu se va sista exportul de grau.
In 31 octombrie, ministrul ucrainian spunea ca nu are inca proiectul de lege pentru oprirea exporturilor pregatit, dar ca va lua orice masura pentru protejarea pietei interne. Traderii straini din Ucraina se asteapta la obstructii ale exportului "la limita legii" :)
Ce va fi, o sa vedem, poate ne invatam si noi sa consumam mai putin :).
Eu deocamdata ma bucur de ploaie, si astept 2 zile fara ploaie sa intru la arat :)

#43
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postredfany, on 26 octombrie 2012 - 20:09, said:

cine poate veni cu o masina de cateva tone pana la vatra dornei cu preturi sub 1,3 lei?

esti istetz.
iti aduc eu 20 de tone pret 1,3 lei ... dar am nevoie de garantzii.

#44
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postrand, on 03 noiembrie 2012 - 11:27, said:

Legat de Ucraina, ei mai au de exportat aprox. 1 milion de tone de grau.  Ministrul agriculturii spunea ca in 2012 Ucraina nu va exporta mai mult de 5 milioane de tone, dar in septembrie si octombrie au exportat deja 4 milioane de tone. De aceea se prefigura sistarea exporturilor incepand cu 15 noiembrie. Recent, au mai suplimentat cota de export cu 0.5 milioane de tone si au dat asigurari ca pana la 1 decembrie nu se va sista exportul de grau.
In 31 octombrie, ministrul ucrainian spunea ca nu are inca proiectul de lege pentru oprirea exporturilor pregatit, dar ca va lua orice masura pentru protejarea pietei interne. Traderii straini din Ucraina se asteapta la obstructii ale exportului "la limita legii" Posted Image
Ce va fi, o sa vedem, poate ne invatam si noi sa consumam mai putin Posted Image.
Eu deocamdata ma bucur de ploaie, si astept 2 zile fara ploaie sa intru la arat Posted Image

http://www.agrointel...rictii-la-grau/

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum mai evolueaza pretul porumbului??
ceva predictii pe ianuarie februarie?

#46
bogdan23bogdan

bogdan23bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2012
Care mai sunt preturile cerealelor  la ora actuala ?    un pronostic ptr viitor ..........:)

#47
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Am dat ieri o masina de grau cu pret 1,10 ron/kg la factura (1,05 ron/kg la borderou).

#48
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostAGROTRON, on 25 ianuarie 2013 - 00:04, said:

Am dat ieri o masina de grau cu pret 1,10 ron/kg la factura (1,05 ron/kg la borderou).
Transport platit de tine?

#49
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcristiflb, on 25 ianuarie 2013 - 17:21, said:

Transport platit de tine?

Transporul cumparatorului,platit de el.

Edited by AGROTRON, 30 January 2013 - 00:32.


#50
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Am inceput si eu sa dau din porumb la 1,1 lei, maine mai vine la un transport.

#51
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
http://usa.chinadail...nt_16348971.htm
http://www.agrointel...foarte-nervosi/
http://www.agrobroke...ate-de-ger-2596

Peste doua saptamani scot si eu graul la vanzare ( nu am mult asa ca scap repede). Pe unde mai sunt preturile?

#52
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu stiu, dar la porumb se duce in jos. Eu am dat aproape tot cu 1.2 si mai pe final cu 1.1. Mai tin pana in iulie august ce am.

#53
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Stiti cine cumpara porumb, cantitati mari? Scuze de off topic!

#54
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
depinde de zona... ar trebui sa fie dealerii mari de cereale... Cargill, Agricover etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate