Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preturi cereale

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#19
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cam care credeti ca va fi pretul porumbului la recoltare din camp?

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 18th July 2012, 15:10, said:

Cam care credeti ca va fi pretul porumbului la recoltare din camp?

De la 0.25EUR  in sus... fara limita superioara ;). Daca si August este la fel de secetoasa ca si Iulie, pretul va creste mai mult decat in 2010.

http://www.recolta.e...tati-de-seceta/

Edited by rand, 18 July 2012 - 14:41.


#21
pbogdans

pbogdans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2012

View Postkatlin, on 18th July 2012, 15:10, said:

Cam care credeti ca va fi pretul porumbului la recoltare din camp?

Depinde de zona. In Ardeal unde dupa harta rezervei de apa sta cel mai bine, cred ca va fi >700 lei tona. In Moldova, respectiv pe o raza de 40km in jurul Iasului nu am vazut porumb care ar merita recoltat mecanizat, doar cel irigat-loturi semicere sa scoata 4-6t. Aici cred ca pretul va urca rapid spre 1000 lei/tona, pentru ca pur si simplu nu este de unde. Campul-pasunea este de 1 luna galbena iar porumbul are cca 50% din aparatul foliar uscat si nu are mai mult de 1,5m.

#22
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postpbogdans, on 18th July 2012, 20:49, said:

Depinde de zona. In Ardeal unde dupa harta rezervei de apa sta cel mai bine, cred ca va fi >700 lei tona. In Moldova, respectiv pe o raza de 40km in jurul Iasului nu am vazut porumb care ar merita recoltat mecanizat, doar cel irigat-loturi semicere sa scoata 4-6t. Aici cred ca pretul va urca rapid spre 1000 lei/tona, pentru ca pur si simplu nu este de unde. Campul-pasunea este de 1 luna galbena iar porumbul are cca 50% din aparatul foliar uscat si nu are mai mult de 1,5m.
Pretul nu se va decide local, pe regiuni din Ro. O sa fie mari presiuni din partea exportatorilor pentru ca fermierii sa vanda, pretul se va egaliza la nivelul tarii.
Deocamdata lumea este cu ochii pe culturile din Franta si Romania, pentru a-si asigura stocurile necesare pana in septembrie 2013. Cele din Romania dezamagesc pe zi ce trece. Am fost sambata trecuta din Cluj la Deva, si nici pe Lunca Muresului porumbul nu arata deloc bine. Nu este 100% compromis, dar este afectat puternic de seceta.

#23
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu unul preconizez 1-1.2ron/kg. Din partea mea as vrea sa fie si 1.5ron/kg.

#24
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 18th July 2012, 21:51, said:

Eu unul preconizez 1-1.2ron/kg. Din partea mea as vrea sa fie si 1.5ron/kg.
Anul asta e special... o sa vedem lucruri nemaivazute :), inclusiv preturi...

#25
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
Daca ne uitam la statistica INS, desi nu am 100% incredere in ea, observam ca cifrele avansata de ei pentru anii secetosi 2003 si 2007 sunt 1.42 respectiv 1.54 tone la hectar. Anul acesta MADR sustine ca au fost semanate cu porumb aprox 2.7 mil hectare. Presupunand o productie medie asemanatoare, de 1.5 tone la hectar, vom avea o recolta de putin peste 4 milioane de tone.
Anul trecut Romania a exportat 2.3 mil tone de porumb, iar anul acesta sunt convins ca traderii vor cumpara ca nebunii in toamna pentru a satisface cererea pe care o au pe plan extern. Tinand cont si de consumul intern, spre primavara anului viitor va ramane foarte putin porumb. Daca va fi asa, preturile pe plan intern le vor depasi probabil pe cele de pe plan extern(burse internationale).
Apropo, pretul porumbului a ajuns astazi la cel mai inalt nivel istoric, tranzactionandu-se la peste 8$/bushel.

#26
pbogdans

pbogdans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2012

View Postrand, on 18th July 2012, 22:26, said:

Anul asta e special... o sa vedem lucruri nemaivazute :), inclusiv preturi...

Dupa cum se tot prezinta peste tot seceta din SUA cu siguranta va creste f mult cererea de porumb-deja isi vand vitele si pretul carnii e pe termen scurt in scadere, urmand bineinteles o crestere spre iarna-primavara destul de mare in SUA. Cine va oferi mai mult, ala va cumpara(bineinteles ca statele bogate isi vor satisface primele pofta de mancare).

#27
antoniotoni

antoniotoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.07.2012
Preturile la porcumb in aceasta perioada la cat ajung?
Are cineva de vanzare ?


Sunt interesat sa cumpar de la un furnizor de cereale pentru o mica fabrica de porci

#28
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

View Postantoniotoni, on 23rd July 2012, 10:07, said:

Preturile la porcumb in aceasta perioada la cat ajung?
Are cineva de vanzare ?


Sunt interesat sa cumpar de la un furnizor de cereale pentru o mica fabrica de porci

update-uri la preturi are cineva ? in ialomita am vandut saptamana asta cam asa:
ovaz - 1 ron/kg
porumb - 1.3 ron/kg
orzoaica de primavara - 1 ron/kg
grau - 1 ron/kg
grau gargaritat - 0.9 ron/kg

si am si o intrebare ( doua ):
1. un pret pentru mazare ? as avea cam 4 to de vanzare si pe aici mi s-a oferit doar 0.9 ron/kg
2. pentru gargarite ce as putea face ? am cautat dar nu am gasit inca prin zona delicia ( sau alti agenti pentru fumigare )

#29
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postantoniotoni, on 23rd July 2012, 10:07, said:

Preturile la porcumb in aceasta perioada la cat ajung?
Are cineva de vanzare ?


Sunt interesat sa cumpar de la un furnizor de cereale pentru o mica fabrica de porci

Cat iti trebuie, iti dau o masina(24 to) cu 1.2 ron/kg la stas.

Apropo, mai stiti ceva preturi?

#30
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postantoniotoni, on 23 iulie 2012 - 09:07, said:

Preturile la porcumb in aceasta perioada la cat ajung?
Are cineva de vanzare ?


Sunt interesat sa cumpar de la un furnizor de cereale pentru o mica fabrica de porci

o masina(24t)sunt si eu dispus sa dau.......pretul pietei,adica 1.2ron/kg,la stas,in camp,Zatreni jud.VL,la 70km de Craiova,90km de Ramnicu Valcea si 90 de Tg.Jiu.

#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
morti masi de porumb .......inca 0,80 lei kg la stas la aproape o luna de la recoltare.........

#32
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sile, a iesit bun vinul anul asta?

#33
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cu 0.8 RON/kg am vandut kg de stiulete pentru ca nu mi-a intrat la depozitat tot...

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
gamiu este bun ,1001 este mai naspa..........muscatu otonel demidulce cu apa minerala rece este bestial ........dar are la promenada moll braila .....

#35
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

View Postsilesax, on 19 octombrie 2012 - 18:01, said:

morti masi de porumb .......inca 0,80 lei kg la stas la aproape o luna de la recoltare.........

se da cu 1 leu la stas prin zona brasovului la fnc-uri in cantitati mari.
te pun in legatura daca vrei sa duci ceva.
mie mi se pare putin si 1 leu pt ca ma costa cam 170 lei la tona sa il usuc pentru stas.

#36
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010
0.95lei/kg  am primit o oferta pentru porumb invocand faptul ca s-a ieftinit deoarece nu sunt bani si este piata blocata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate