Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cum scap de gandaci?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. Nu credeam vreodata ca o sa stau pe net sa caut insecticid si firme de deratizare, dar am ajuns si aici din pacate.

Problema mea e simpla: Stau la parter, vecinii de sus si din dreapta sunt niste pensionari nespalati. Gandacii imi intra din bucatarie, si ocazional mai auzeam zgomote pe sub pragul de la usa din dormitor, o data am vazut si un gandac iesind din prag.

In bucaratie ies de sub blatul de la mobila care este pus pe tot peretele. Acolo este si chiuveta.

Intr-un timp am pus acid boric prin toata casa si era foarte eficient, nu vedeam o ganganie cu lunile, dar am facut greseala sa nu-i bag in seama si acu' s-au cam inmultit.

Variantele mele: acid boric, deratizare in apartament, deratizare subsol si scara blocului (in veci n-or sa vrea mosii), acoperirea gaurilor din parchet, faianta, de pe langa tevi etc.

Cred ca o sa incerc prima data cu acid boric si o sa iau un spray cu care ii alerg prin casa. Ce spray recomandati?

Vreau sa astup si gaurile din tavan, parchet, langa tevi etc. dar problema este ca nu stiu cum? Daca bag silicon prin toate gaurile tine? Ma gandesc ca prinde pe suprafete verticale si ca se topeste daca pun pe tevi, care or sa se incalzeasca.

Astept sfaturi si experiente personale, cu final fericit sau nu prea :rolleyes:

Am vazut pe net o firma de deratizare: http://www.deratoclean.ro/ . A folosit-o cineva? Sau ati lucrat voi cu alta mai buna? Mii de multumiri.

Edited by oauzor, 13 June 2012 - 02:46.


#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Nu cheltui atât de mult pentru atât de puțin. Am avut și eu probleme cu gândacii în bloc și am aflat de REGENT. Găsești la farmaciile veterinare, iar o fiolă e 6 lei.
Folosește o fiolă la 500ml-1l apă, ca să fie mai concentrat și dă în toate locurile cu probleme. Fă asta de 2 ori, a 2-a oară la o săptămână după prima acțune. Dacă mai rămâi cu 1 gândac eu vin și-l mănânc. :D
Acum toți vecinii mei au gândaci, iar eu nu.

#3
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
asa e. regent ... eu aveam roi si dupa ce am dat acum circa 8 ani, n-am mai vazut picior de gandac.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 oauzor, on 13th June 2012, 03:45, said:

Problema mea e simpla: Stau la parter, vecinii de sus si din dreapta sunt niste pensionari nespalati. Gandacii imi intra din bucatarie, si ocazional mai auzeam zgomote pe sub pragul de la usa din dormitor, o data am vazut si un gandac iesind din prag.
Spray Aroxol pentru gandaci si insecte sau dinala universal ca e bun si la furnici, albastru la 500ml, foarte bun. Dai odata la 2 spatamani calumea pe colturi la praguri si peste tot pe unde misuna si o sa incepi sa-i gasesti morti sau mergand leganat pana mor. Zgomotele semnifica colonie. Spray-ul nu e toxic decat pentru viata acvatica deci daca n-ai acvariu e fain.

Edited by andreic, 13 June 2012 - 08:37.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
vezi ca gandacii astia au prostul obicei sa-si faca cuiburi in interiorul usilor (daca sunt model "fagure") si sub tocurile usilor. ar trebuie sa verifici partea inferioara a usilor. daca nu este "plina", ar fi bine sa scoti usile din balamale si sa dai cu spray sau spuma raid in interiorul usilor.
eu am astupat toate gaurile de trecere ale tevilor/robinetilor (prin pereti) cu spuma poliuretanica.
vezi ca exista un spray foarte eficient impotriva gandacilor, de la firma sano, cred ca se "numeste" K200 (sau 2000?).
alt produs foarte bun este aroxol, varianta cu pulverizator, nu miroase deloc, are efect si impotriva furnicilor.

Edited by corinadaniela, 13 June 2012 - 09:30.


#6
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 TVWLTOOZ, on 13th June 2012, 05:34, said:

Nu cheltui atât de mult pentru atât de puțin. Am avut și eu probleme cu gândacii în bloc și am aflat de REGENT. Găsești la farmaciile veterinare, iar o fiolă e 6 lei.
Folosește o fiolă la 500ml-1l apă, ca să fie mai concentrat și dă în toate locurile cu probleme. Fă asta de 2 ori, a 2-a oară la o săptămână după prima acțune. Dacă mai rămâi cu 1 gândac eu vin și-l mănânc. :D
Acum toți vecinii mei au gândaci, iar eu nu.

Mie inca de anul trecut mi s-a spus ca Regent nu se mai fabrica. Da, la farmaciile veterinare mi s-a spus.

Deci?

Am dat cu Raid spuma, tot gasesc noaptea gandaci in baie. Si inca ce gandaci... Cel mai mare avea vreo 3 cm.

#7
kl4w

kl4w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.08.2009
Cu Regent nu ai cum sa gresesti, aveam acasa harem/orgii/insane parties/ma trezeam noaptea de la falfaieli pe la picioare si nu numai... Nu imi dadeam seama cum ma pricopsisem cu ei, mereu faceam curat, nu lasam vase nespalate pe a doua zi in chiuveta, aeriseam mereu etc... Oricum, fobia deja imi dadea tarcoale noaptea, pana cand am citit pe net de fiolele astea, deja incercasem toate modele de spray-uri - complet inutile! A doua zi dimineata dupa ce citisem m-am dus la farmacii sa caut dar pauza, nu gaseam pe niciunde. Pana la urma mi-a picat fisa sa caut si la magazinele astea "mixte" de pe langa piete unde gasesti absolut orice are legatura cu agricultura. Am luat 3 fiole am pus cate una in cate un pet de 2L, am strans toata mobila in mijlocul camerelor si am inceput sa improsc in fiecare colt si gaurica pe care am vazut-o, in baie pe rapiti in jos si pe sub cada, absolut peste tot unde inamicii puteau folosi ca posibil refugiu! Am fost fara mila!... :ph34r: Dupa ce am terminat tot, mi-am luat doua schimburi, am deschis geamurile si doua zile n-am mai dat pe acasa. De atunci le duc dorul. Intre timp m-am mutat, bloc nou, lift, vecini curati, dar oricum Regent is the Shit! Brrr cate amintiri neplacute mi-a trezit topicul asta al tau!...

Edited by kl4w, 14 June 2012 - 18:14.


#8
D-FENS

D-FENS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2008
Si eu am folosit Aroxol cu mult timp in urma si a avut efect.Eu gaseam gandaci si pe pereti,in camera copilului,eram ingrozit!Dupa ce am folosit spray lichid nu am mai avut probleme.
Mult succes!

#9
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Deria_Leena26, on 14th June 2012, 18:55, said:

Mie inca de anul trecut mi s-a spus ca Regent nu se mai fabrica. Da, la farmaciile veterinare mi s-a spus.

Deci?

Am dat cu Raid spuma, tot gasesc noaptea gandaci in baie. Si inca ce gandaci... Cel mai mare avea vreo 3 cm.

Asa stiam si eu ca nu se mai fabrica, dar am cautat pe net si am vazut ca defapt este interzisa vanzarea in Ro c
a nu mai are aviz sau ceva de genul. Oricum, am vazut ca multi vand pe sub mana, dar nu stiu cat de bune si originale sunt.

 kl4w, on 14th June 2012, 19:13, said:

Cu Regent nu ai cum sa gresesti, aveam acasa harem/orgii/insane parties/ma trezeam noaptea de la falfaieli pe la picioare si nu numai... Nu imi dadeam seama cum ma pricopsisem cu ei, mereu faceam curat, nu lasam vase nespalate pe a doua zi in chiuveta, aeriseam mereu etc... Oricum, fobia deja imi dadea tarcoale noaptea, pana cand am citit pe net de fiolele astea, deja incercasem toate modele de spray-uri - complet inutile! A doua zi dimineata dupa ce citisem m-am dus la farmacii sa caut dar pauza, nu gaseam pe niciunde. Pana la urma mi-a picat fisa sa caut si la magazinele astea "mixte" de pe langa piete unde gasesti absolut orice are legatura cu agricultura. Am luat 3 fiole am pus cate una in cate un pet de 2L, am strans toata mobila in mijlocul camerelor si am inceput sa improsc in fiecare colt si gaurica pe care am vazut-o, in baie pe rapiti in jos si pe sub cada, absolut peste tot unde inamicii puteau folosi ca posibil refugiu! Am fost fara mila!... :ph34r: Dupa ce am terminat tot, mi-am luat doua schimburi, am deschis geamurile si doua zile n-am mai dat pe acasa. De atunci le duc dorul. Intre timp m-am mutat, bloc nou, lift, vecini curati, dar oricum Regent is the Shit! Brrr cate amintiri neplacute mi-a trezit topicul asta al tau!...

Interesant ce zici tu, mersi pt raspunsul foarte detaliat. Bine ca tu ai doar amintiri cu gandacii.

Multumesc de asemenea tuturor celor care au contribuit la acest topic. Va astept in continuare cu pareri si recomandari.

Cred ca o sa dauu cu regent prin toata casa, iau si un Aroxol spray in caz ca mai ma intersectez cu vreun musafir.

#10
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Dupa ce am testat tot felul de solutii prin caminele si maghernitele comuniste in care am stat cat am fost student, am ajuns la concluzia ca acidul boric e cea mai eficienta solutie Am incercat cu spray-uri (ce am incercat eu au fost cam degeaba), regent (eficient insa doar temporar), clei (inutil si scarbos), deratizare, etc. Substantele cu toxicitate ridicata omoara doar gandacii care intra in contact cu ele. Daca stai la bloc si "imparti" colonia de gandaci cu vecinii iar acestia nu deratizeaza si ei in acelasi timp cu tine, sansele sa eradichezi toti gandacii sunt destul de mici. Acidul boric insa nu omoara doar gandacii care ies la plimbare pe la tine prin casa, ci si cuiburile lor, indiferent unde s-ar afla ele (la vecini, in pereti, tevi, sub usi, etc). Acidul boric ii omoara incet, prin deshidratare. E suficient sa il pui intr-o singura zona pe unde circula gandacii, acestia vor apuca sa il duca in cuib unde intra in contact cu ceilalti membri ai coloniei, si probabil pentru o vreme va afecta si coloniile viitoare care ar vrea sa-si faca cuib in locul respectiv. Pe langa faptul ca efectul e devastator pentru ei, nici nu e nevoie sa demolezi toata casa si sa te muti la prieteni ca sa fii sigur ca ai dat in toate coltisoarele cu Regent. Cu acid boric scapi cam in 1-2 saptamani si tu si vecinii de gandaci.

Edited by andrei_0, 15 June 2012 - 09:15.


#11
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 oauzor, on 13th June 2012, 02:45, said:

Astept sfaturi si experiente personale, cu final fericit sau nu prea :rolleyes:

Cumpara-ti pisica,a mea toaca orice insecta prinde.Are de lucru mai mult la tara decat la oras.
Mai pui ca ramai si cu pufosenia

Attached Files


Edited by medelin992, 15 June 2012 - 09:18.


#12
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011

 Deria_Leena26, on 14th June 2012, 18:55, said:

Mie inca de anul trecut mi s-a spus ca Regent nu se mai fabrica. Da, la farmaciile veterinare mi s-a spus.

Deci?

Am dat cu Raid spuma, tot gasesc noaptea gandaci in baie. Si inca ce gandaci... Cel mai mare avea vreo 3 cm.


S-a schimbat doar denumirea, acum se numește REGESC.

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 TVWLTOOZ, on 15th June 2012, 14:22, said:

S-a schimbat doar denumirea, acum se numește REGESC.

Si asta se gaseste in farmaciile veterinare? Nu de alta, dar n-am chef sa bat tot orasu pt el si sa-l cumpar de la un jnapan la pret triplu.

Acu' ma bate gandul sa incerc prima data cu acid boric, mai ales ca am avut inainte si a dat rezultate.

Regent sau regesc e bun si pt insecte, furnici etc? Ar da rezultate daca dau pe plasele de tantari si in jurul geamuilor pe exterior?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 oauzor, on 15th June 2012, 21:46, said:

Acu' ma bate gandul sa incerc prima data cu acid boric, mai ales ca am avut inainte si a dat rezultate.
Ala e bun la reactoare nucleare cand o iau razna :)

#15
dellliadelllia

dellliadelllia

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.09.2012
Produsul numit Regent se gaseste in farmacii, ati cautat numai intruna ? cautati in mai multe, daca n-are ulei la magazin ramaneti cu cartofii neprejiti?
gandacii mor si nu mai apar , am 6 ani de cand am folosit Regent pentru gandaci, este extraordinar, am auzit ca vor sa-l retraga dupa piata ca ar fi toxic, dar produsele pe care ei le comercializeaza pentru gandaci nu sunt toxice ? ba da dar cossta de 1000 de ori mai mult .

#16
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Regent = Regesc (denumire noua)
Nu-l mai puneti pe om sa caute regent pentru ca i-au schimbat denumirea , regesc este identic .
Il gasesti la fiole de 5ml sau litru , cauta in farmacii daca nu gasesti este un tip din Bucuresti care are la 18 lei pe okazii kit de 2 fiole x 5ml

#17
razvan_25n

razvan_25n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2013
Am vazut de curand un aparat anti-gandaci. http://www.cmall.ro/...ti-gandaci.html . Ideea e ca la casa de la tara am unele probleme cu gandacii. Ma gandeam sa folosesc asa ceva, sa nu mai umblu cu spay-uri impotriva lor. Ce parerea aveti? Se merita investitia? Multumesc!

#18
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Gandaci rosiatici, subtiri, mai lungi de felul lor - nu seamana cu gandacii clasici de bucatarie. Isi fac veacul noaptea( persoana in cauza a apelat la spray-uri si solutii traditionale). Ce imi recomandati ( in afara de Regesc) . Nu are caini/copii mici in apartament

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate