Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi pentru un incepator la sala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Va salut!

Dupa cum am scris si-n titlu, o sa incep foarte curand sa merg la sala. Probabil programul va fi de 3 ori pe saptamana, cam asa imi permite timpul liber.
Prin urmare, va solicit niste sfaturi, indrumari despre alimentatie, spre ce sa ma axez avand in vedere ca vreau sa acumulez masa musculara, ce-ar trebui sa stiu cand merg la sala, cu ce sa incep, tips, chestii din astea.

Multumesc!

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pai sunt mai multi factori aici . In primul rand antrenament - alimentatie - somn sunt inter-dependente si ignorand una din ele , le vei face degeaba pe celelalte . In alta ordine de idei , fie ca vrei sa slabesti sau sa pui pe tine , alimentatia e baza . Tu vrei sa acumulezi , deci te intereseaza un continut proteic ridicat . Cu alte cuvinte , baga in tine , carne de pui , peste , orez , branza , lactate , oua . Ai nevoie si de carbohidrati , din care iti iei energie , dar nu exagera cu ele , ca poti sa te ingrasi . Carbohidratii sunt cartofii , de exemplu . Apropo , vezi sa nu cazi in plasa pe care o iau incepatorii : in 2 luni vor sa devina centauri . Asta e un sport de durata si rezultatele se vad in timp .

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Barbatii care fac mai putin efort fizic de-a lungul vietii si mai mult efort intelectual traiesc in general cu 20 de ani mai mult. Cine nu crede, poate sa verifice lista cunostintelor de peste 70 de ani si ocupatiile lor. Secretul unei vieti sanatoase sta in antrenarea celui mai puternic muschi al omului- creierul.
Ma rog, cine nu are creier e de preferat sa aiba macar muschi.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Si mie mi-a spus un prieten acum cativa ani ca aia care se duc la sala pot sa ajunga retardati din cauza eforturilor si presiunii asupra creierului . Inca il depasesc la toate testele\competitiile . Ai grija ca exista si posibilitatea sa fii un idiot din start , si atunci , nu ai ce pierde , ai doar ce castiga . Sfat prietenesc : flexeaza si creierul si bicepsul si o sa traiesti si calitativ , nu doar cantitativ .

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postjeffy86able, on 12th June 2012, 23:07, said:

Pai sunt mai multi factori aici . In primul rand antrenament - alimentatie - somn sunt inter-dependente si ignorand una din ele , le vei face degeaba pe celelalte . In alta ordine de idei , fie ca vrei sa slabesti sau sa pui pe tine , alimentatia e baza . Tu vrei sa acumulezi , deci te intereseaza un continut proteic ridicat . Cu alte cuvinte , baga in tine , carne de pui , peste , orez , branza , lactate , oua . Ai nevoie si de carbohidrati , din care iti iei energie , dar nu exagera cu ele , ca poti sa te ingrasi . Carbohidratii sunt cartofii , de exemplu . Apropo , vezi sa nu cazi in plasa pe care o iau incepatorii : in 2 luni vor sa devina centauri . Asta e un sport de durata si rezultatele se vad in timp .
Multumesc!

View Postcspot, on 12th June 2012, 23:24, said:

Barbatii care fac mai putin efort fizic de-a lungul vietii si mai mult efort intelectual traiesc in general cu 20 de ani mai mult. Cine nu crede, poate sa verifice lista cunostintelor de peste 70 de ani si ocupatiile lor. Secretul unei vieti sanatoase sta in antrenarea celui mai puternic muschi al omului- creierul.
Ma rog, cine nu are creier e de preferat sa aiba macar muschi.
Nu e o regula, stai linistit. Termina offtopicul. Ms!

#6
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcspot, on 12th June 2012, 23:24, said:

Bun sfat , se vede ca e dat de un om care si-a antrenat intens creierul  :deadtongue: .

#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ador softpedia !
Pazea ca devin retardat, mi-am fut8t creierul, am alergat, am facut tractiuni si flotari. Piei satana! Acu bag ecutia de gradu 2 la x^2+1=0. Sper s-o rezolv si sa spun ce tip de circuit este si daca este realizabil, traiasca ingineriaa. Ng ng .

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postpg-soare, on 14th June 2012, 21:17, said:

Ador softpedia !
Pazea ca devin retardat, mi-am fut8t creierul, am alergat, am facut tractiuni si flotari. Piei satana! Acu bag ecutia de gradu 2 la x^2+1=0. Sper s-o rezolv si sa spun ce tip de circuit este si daca este realizabil, traiasca ingineriaa. Ng ng .
Lasa-ti-l, oameni buni! Mai bine mi-ai zice cu ce tipuri de antrenament sa incep, voi, cei cu experienta in domeniu. :D

#9
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postvlad29marko, on 14th June 2012, 21:59, said:

Lasa-ti-l, oameni buni! Mai bine mi-ai zice cu ce tipuri de antrenament sa incep, voi, cei cu experienta in domeniu. :D

Pentru inceput, full-body, macar o luna pana sa obisnuieste corpul cu efortul. Invata sa executi corect toate exercitiile si fiecare aparat/exercitiu ce grupe de muschi antreneaza. Nu incepe cu greutati mari, uita de ego. Vei vedea si "destepti" care se incoarda la 2 repetari cu greutati imense si sunt ca schija, ignora-i.
In rest, succes si cat mai putine accidentari

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postposteg, on 15th June 2012, 08:34, said:

Pentru inceput, full-body, macar o luna pana sa obisnuieste corpul cu efortul. Invata sa executi corect toate exercitiile si fiecare aparat/exercitiu ce grupe de muschi antreneaza. Nu incepe cu greutati mari, uita de ego. Vei vedea si "destepti" care se incoarda la 2 repetari cu greutati imense si sunt ca schija, ignora-i.
In rest, succes si cat mai putine accidentari
Am inceput astazi treaba si asa m-au sfatuit si cei de pe-acolo: sa bag mare la toate aparatele, sa ma familiarizez cu exercitiile si sa fac febra :D La faza cu accidentarile, nu m-am gandit.  :mellow:

#11
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postvlad29marko, on 16th June 2012, 00:21, said:

Am inceput astazi treaba si asa m-au sfatuit si cei de pe-acolo: sa bag mare la toate aparatele, sa ma familiarizez cu exercitiile si sa fac febra :D La faza cu accidentarile, nu m-am gandit.  :mellow:

Greutati moderate, nu te arunca la kg in plus, ca oricum nu conteaza, conteaza cum stimulezi muschiul nu cat ai pe bara ... Mai bine scazi greutati de pe bara dacat sa te scremi ca o c***a, riscul de accidentare fiind si mai mic.

#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postposteg, on 16th June 2012, 22:49, said:

Greutati moderate, nu te arunca la kg in plus, ca oricum nu conteaza, conteaza cum stimulezi muschiul nu cat ai pe bara ... Mai bine scazi greutati de pe bara dacat sa te scremi ca o c***a, riscul de accidentare fiind si mai mic.
Frate, sunt varza :)) nu stiu cum o sa ma descurc maine. Imi fierbe tot corpul.. Cat despre greutati, nu prea m-am aruncat, pe la 30 am stat.

#13
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Lasa pauza, nu fa in fiecare zi. Accidentarile se produc in principal de la greutati prea mari sau lipsa de flexibilitate intr-o incheietura (tendoane prea scurte) - alege o greutate cu care sa poti face 5-15 repetari adica ridici pana nu mai poti ridica nu ca numeri pana la 15, daca faci 30 de repetari si inca mai poti gantera e prea usoara, nu folosi inertia ca sa te ajute la repetari ca te furi singur, atentie la ridicat orice din picioare ca pe masura ce cresti in forta si cresti si greutatea risti sa-ti accidentezi coloana lombara, poate sa fie pe moment sau de uzura, de la ani de zile de ridicat se fisureaza sau luneca un disc. In rest pozitie corecta si testeaza nitel flexibilitatea aia ca e important, daca umerii nu se rotesc complet ridica, mai ales la gantere, de pe podea nu de pe bancuta ca odata intins sau pleznit ceva la umar nu mai poti face nici un exercitiu pentru partea superioara o buna bucata de vreme.

Nu trage de fiare din vanitate ca-ti dispare motivatia rapid, faci niste muschi, flexezi oleaca, strangi niste complimente, te plictisesti si dai cu berea, micu si sedentarismu', asta e cazu la multi cei ce-i vezi prin sali, pustanii teribili, ii tine maxim cativa ani. Faci sala ca sa fii sanatos, voios, voinic, aratosenia e doar un efect secundar, daca este.

Alta chestie definitia musculara reflecta procentul de grasime corporala si nu cati muschi ai, poti sa faci muschi si sa ai vreo 20-25% grasime si de vazut n-o sa vezi mare lucru, uita-te la baietii de la BGS, si masivi si grasi. Daca citesti reviste de bodybuilding nenea aia de li se vad toate venele si fibrele sunt pe steroizi, natural nu ajungi asa.
La mancare fasolea uscata, spanacul si carnea macra sunt cei mai buni prieten ai tai, iti faci doza de proteina, fier,  si complexul b, mai ia niste fructe si legume pentru restu de vitamine, minerale si carbohidrati, ceva branzica de casa si lapte si esti in forma. Daca n-ai timp de friptura e plin de prafuri proteice la barul de la sala dar e mai bine cu alimentatie corecta.

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostDKN1, on 20th June 2012, 19:06, said:

Lasa pauza, nu fa in fiecare zi. Accidentarile se produc in principal de la greutati prea mari sau lipsa de flexibilitate intr-o incheietura (tendoane prea scurte) - alege o greutate cu care sa poti face 5-15 repetari adica ridici pana nu mai poti ridica nu ca numeri pana la 15, daca faci 30 de repetari si inca mai poti gantera e prea usoara, nu folosi inertia ca sa te ajute la repetari ca te furi singur, atentie la ridicat orice din picioare ca pe masura ce cresti in forta si cresti si greutatea risti sa-ti accidentezi coloana lombara, poate sa fie pe moment sau de uzura, de la ani de zile de ridicat se fisureaza sau luneca un disc. In rest pozitie corecta si testeaza nitel flexibilitatea aia ca e important, daca umerii nu se rotesc complet ridica, mai ales la gantere, de pe podea nu de pe bancuta ca odata intins sau pleznit ceva la umar nu mai poti face nici un exercitiu pentru partea superioara o buna bucata de vreme.

Nu trage de fiare din vanitate ca-ti dispare motivatia rapid, faci niste muschi, flexezi oleaca, strangi niste complimente, te plictisesti si dai cu berea, micu si sedentarismu', asta e cazu la multi cei ce-i vezi prin sali, pustanii teribili, ii tine maxim cativa ani. Faci sala ca sa fii sanatos, voios, voinic, aratosenia e doar un efect secundar, daca este.

Alta chestie definitia musculara reflecta procentul de grasime corporala si nu cati muschi ai, poti sa faci muschi si sa ai vreo 20-25% grasime si de vazut n-o sa vezi mare lucru, uita-te la baietii de la BGS, si masivi si grasi. Daca citesti reviste de bodybuilding nenea aia de li se vad toate venele si fibrele sunt pe steroizi, natural nu ajungi asa.
La mancare fasolea uscata, spanacul si carnea macra sunt cei mai buni prieten ai tai, iti faci doza de proteina, fier,  si complexul b, mai ia niste fructe si legume pentru restu de vitamine, minerale si carbohidrati, ceva branzica de casa si lapte si esti in forma. Daca n-ai timp de friptura e plin de prafuri proteice la barul de la sala dar e mai bine cu alimentatie corecta.

Multumesc pentru informatiile acordate, apreciez.

Daca tot veni vorba de suplimente, o sa merg "curat" cateva luni, apoi ma gandesc sa iau ceva in plus. M-ar interesa ceva cat mai natural, adica nu din alea care sa-ti umfle muschii in 2 saptamani artificial si eventual sa-mi mai dauneze si sanatatii. As vrea ceva care sa functioneze exact ca un supliment, inofensiv, care sa ajute corpul, nu sa-l incarce fortat cu proteine si altele, ce mi-ai recomanda in sensul asta?

Ms!

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postvlad29marko, on 21st June 2012, 21:53, said:

Multumesc pentru informatiile acordate, apreciez.

Daca tot veni vorba de suplimente, o sa merg "curat" cateva luni, apoi ma gandesc sa iau ceva in plus. M-ar interesa ceva cat mai natural, adica nu din alea care sa-ti umfle muschii in 2 saptamani artificial si eventual sa-mi mai dauneze si sanatatii. As vrea ceva care sa functioneze exact ca un supliment, inofensiv, care sa ajute corpul, nu sa-l incarce fortat cu proteine si altele, ce mi-ai recomanda in sensul asta?

Ms!
:roflmao: :roflmao:

#16
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postvlad29marko, on 21st June 2012, 22:53, said:

Multumesc pentru informatiile acordate, apreciez.

Daca tot veni vorba de suplimente, o sa merg "curat" cateva luni, apoi ma gandesc sa iau ceva in plus. M-ar interesa ceva cat mai natural, adica nu din alea care sa-ti umfle muschii in 2 saptamani artificial si eventual sa-mi mai dauneze si sanatatii. As vrea ceva care sa functioneze exact ca un supliment, inofensiv, care sa ajute corpul, nu sa-l incarce fortat cu proteine si altele, ce mi-ai recomanda in sensul asta?

Ms!

Eh, si noi astia care mergem pe "murdar", ne chinuim, dar, ne merge bine ;). Vezi ca incurci s**a cu prefectura... Suplimentele sunt una, steroizii sunt alta mancare... Suplimente - suplimenteaza alimentatia - natural.

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postposteg, on 22nd June 2012, 08:12, said:

Eh, si noi astia care mergem pe "murdar", ne chinuim, dar, ne merge bine ;). Vezi ca incurci s**a cu prefectura... Suplimentele sunt una, steroizii sunt alta mancare... Suplimente - suplimenteaza alimentatia - natural.
Frate, sunt suplimente alimentare care te ajuta, dar sunt si suplimente care dauneaza. Nu a pomenit nimeni de steroizi. Daca stii de ce vorbim da-ti cu parerea, daca vrei sa comentezi doar de dragul de a o face, lasa-ne.

#18
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Pai musculatura nu se incarca cu proteina, se incarca cu glicogen, creatina, apa, musculatura e facuta din proteina si cand lucrezi o parte din fibre se rup si trebuie refacute pe langa faptul ca trebuie facute altele noi ca sa creasca muschiul in forta si volum. Proteina nu hraneste muschiul ci il construieste, corpul uman e proiectat sa functioneze folosind drept combustibil carbohidratii, proteinele sunt parte din infrastructura. Mare parte din alimentele omnivore au procent mare de carbohidrati, doar carnea fiind mare parte proteina - carnea de capra e 92% proteina si restul grasime cu tot cu colesterol.
Oamenii care nu au timp sau posibilitate (la servici de exemplu) sa-si prepare o friptura iau proteina praf, in majoritatea suplimentelor e extrasa din zer si praful poate sa aiba 80-90% proteina , practic se gasesc si prafuri de proteina deja digerata cu aminoacizii deja separati. Zerul in sine are 5g de zaharuri si 1g de proteina pe suta de grame, producatorii de suplimente scot proteina si arunca zaharul asa ca in loc de ceva cu 85%zahar/15%proteina obtii ceva cu 90% proteina si restul vitamine/cacao/indulcitor. La fel cu soia 9g grasime/10g zahar/17g proteina, se scoate proteina, se elimina restul. Prafurile astea sunt vreo 90% naturale, indulcitorul depinde de care e si aroma depinde daca e chiar cacao sau altceva si vitaminele sunt vitamine. Alt avantaj e ca din praf nu iei colesterol, carnea il are, cat este depinde de carne. La suplimente atentie la tabelul de pe eticheta nu la scrisul ala mare cu MEGA ULTRA MUSCLE STUFF ca asa poti nimeri vreun gainer care e mare parte zahar, se vede si dupa pret, gainerele sunt mai ieftine decat suplimentul proteic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate