Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

interpretare IRM coloana lombara

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexaath

alexaath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.09.2010
Atasez interpretarea IRM-ului!Imi puteti spune parerea voastra?

Attached Files



#2
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
probabil o discopatie
dar ca sa fi sigur mergi cu foaia asta si cd-u la un medic neurolog si el probabil te va trimite la un balneofizioterapeut pentru recuperare

Edited by bilibistrocizel, 12 June 2012 - 18:46.


#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ce varsta ai, ce greutate ?
Coloana ta este foarte muncita , daca o neglijezi ajunge asa ( inca nu este), daca lucrezi cu greutati , abtinete sau cel putin invata cum sa le ridici.
Sanatate!

Aaa am vazut ce varsta ai , stai linistit ca este in ton cu varsta pe care o ai

Attached Files


Edited by ciine, 12 June 2012 - 19:30.


#4
alexaath

alexaath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.09.2010

View Postciine, on 12th June 2012, 20:02, said:

Ce varsta ai, ce greutate ?
Coloana ta este foarte muncita , daca o neglijezi ajunge asa ( inca nu este), daca lucrezi cu greutati , abtinete sau cel putin invata cum sa le ridici.
Sanatate!


Este vorba de o cunostiinta care are 54 de ani si merge asa umpic mai intr-o parte si si-a facut acest RMN!El este sofer, se poate sa fie si din aceasta cauza?

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postalexaath, on 12th June 2012, 20:30, said:

Este vorba de o cunostiinta care are 54 de ani si merge asa umpic mai intr-o parte si si-a facut acest RMN!El este sofer, se poate sa fie si din aceasta cauza?

Da categoric , oricum e in pas cu varsta dar nu e regula,  dar si statul indelungat pe scaun accentueaza afectiunea , merge mai intr-o parte deoarece discul intervertebral intre, lombara 3 si lombara 4,i este afectat si preseaza pe nervul din zona respectiva avind consecinta  contractia musculara din zona lombara si sacrata.
Daca are greutate este bine sa slabeasca , fizioterapie  , daca nu se rezolva ajunge la operatie

Edited by ciine, 12 June 2012 - 20:58.


#6
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postalexaath, on 12th June 2012, 20:30, said:

Este vorba de o cunostiinta care are 54 de ani si merge asa umpic mai intr-o parte si si-a facut acest RMN!El este sofer, se poate sa fie si din aceasta cauza?
da,din cauza statului pe scaun+gropile,transmite-i sa mearga cu foaia si cd-u la neurolog
daca zici ca merge intr-o parte..e posibil sa fie hernie de disc

Edited by bilibistrocizel, 12 June 2012 - 21:04.


#7
alexaath

alexaath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.09.2010

View Postbilibistrocizel, on 12th June 2012, 22:02, said:

da,din cauza statului pe scaun+gropile,transmite-i sa mearga cu foaia si cd-u la neurolog
daca zici ca merge intr-o parte..e posibil sa fie hernie de disc


Pai o sa mearga sotia lui pentru ca el este plecat din tara!si-a facut RMN-ul si a plecat!acuma in lipsa lui nu stiu ce se poate face!El vine cam o data la 6 luni in tara!

View Postciine, on 12th June 2012, 21:55, said:

Da categoric , oricum e in pas cu varsta dar nu e regula,  dar si statul indelungat pe scaun accentueaza afectiunea , merge mai intr-o parte deoarece discul intervertebral intre, lombara 3 si lombara 4,i este afectat si preseaza pe nervul din zona respectiva avind consecinta  contractia musculara din zona lombara si sacrata.
Daca are greutate este bine sa slabeasca , fizioterapie  , daca nu se rezolva ajunge la operatie


Nu este o persoana grasa, este un om inalt cu o constitutie mai bine facuta da nu e gras!
Va multumesc pentru timpul acordat!

#8
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Si eu am fost diagnosticata cu discopatie lombara in urma unui RMN, si voiam sa va intreb ce anume sa evit ca sa nu se agraveze.
Nu sunt supraponderala, dar sunt destul de sedentara din cauza ca am avut amandoi genunchii operati si evit efortul fizic.

#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostMirela2012, on 16th June 2012, 08:18, said:

Si eu am fost diagnosticata cu discopatie lombara in urma unui RMN, si voiam sa va intreb ce anume sa evit ca sa nu se agraveze.
Nu sunt supraponderala, dar sunt destul de sedentara din cauza ca am avut amandoi genunchii operati si evit efortul fizic.
evitarea greutatilor
gimnastica medicala,namol,ape termale

Edited by bilibistrocizel, 16 June 2012 - 15:27.


#10
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Merci de raspuns, o sa incerc. :)

#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Dar exercitiile cu picioarele in extensie (de genul stai intins si ridici un picior in extensie, in diferite directii, cu un saculet atarnat de glezna) imi pot face rau?

#12
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostMirela2012, on 24th June 2012, 19:39, said:

Dar exercitiile cu picioarele in extensie (de genul stai intins si ridici un picior in extensie, in diferite directii, cu un saculet atarnat de glezna) imi pot face rau?
in locul acestui exercitiu..eu ti-as recomanda mai bine o bicicleta magnetica(pentru toamna-iarna cand e vreme urata afara) sau acum pe vara una normala(de evitat drumurile cu gropi)

#13
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Fac si bicicleta... :)
Dar exercitiile respective le fac pentru genunchi, am fost operata (la ambii) si sunt incluse in programul de recuperare. Sunt foarte bune pentru genunchi, dar cand exagerez (fac miscarea prea ampla sau saculetul e prea greu), am senzatia ca imi fac rau la coloana. Voiam sa stiu daca asa e, sau e doar o impresie a mea. :)

#14
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostMirela2012, on 24th June 2012, 20:52, said:

Fac si bicicleta... :)
Dar exercitiile respective le fac pentru genunchi, am fost operata (la ambii) si sunt incluse in programul de recuperare. Sunt foarte bune pentru genunchi, dar cand exagerez (fac miscarea prea ampla sau saculetul e prea greu), am senzatia ca imi fac rau la coloana. Voiam sa stiu daca asa e, sau e doar o impresie a mea. :)
chestia este ca poti face o miscare gresita(o intoarcere,flambare..) si aia esti,executa miscare atat cat nu simti discomfort in zona lombara si este foarte ok

#15
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
OK, merci mult de raspunsuri. :)

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

Quote

Nu sunt supraponderala, dar sunt destul de sedentara

Sedentarismul este un  factor de risc , intrucat organismul, prin natura sa , cauta sa intareasca  zone solicitate si supuse la efort si atrofiaza pe cele neutilizate .
Consider ca ar trebui sa va schimbati atitudinea, exercitiu fizic cu moderatie si fara excese , este  benefic .

#17
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Buna ziua am facut un rmn la articulatia sacroiliaca as vrea sa stiu daca sunt probleme multumesc [ http://s12.postimg.org/g1dx8jesd/000_A5_EE1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s12.postimg.org/emgxxk331/000921_E1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s28.postimg.org/7v26lgnvx/0008_C35_E.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s1.postimg.org/itnz5mp67/000_A3_A70.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cagula, 13 May 2014 - 19:03.


#18
AdrianaTira

AdrianaTira

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2019
Bunã ziua. Am atasat și eu interpretarea unui rmn. Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o interpretare va rog? Multumesc

Attached Files


Edited by AdrianaTira, 03 June 2019 - 13:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate