Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Retele de telefonie Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
o sa merg fix pe varianta asta cu pre-pay de la vodafone sau T-mobile. internet am gasit la 1und1 la 19.90, mi se pare ok deocamdata.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Batman, batman, ma intreb de ce mai intrebi daca tot faci exact ce nu trebuie.

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

sansele sa iei teapa cu un un discounter sint minime
daca as avea un euro pentru fiecare data in care a venit cate unu sa se planga ca a fost o idee proasta sa mearga la un discounter, as putea sa-mi iau un stalp pentru amplificat semnalul.

Quote

internet am gasit la 1und1 la 19.90, mi se pare ok deocamdata.
iti cunosti deja adresa viitoare? ai verificat daca e disponibil 1&1 la acea adresa?

Edited by Pengoon, 13 June 2012 - 10:42.


#22
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postf300, on 13th June 2012, 10:25, said:

Batman, batman, ma intreb de ce mai intrebi daca tot faci exact ce nu trebuie.
io ma intreb de ce tu esti mereu cu fundu-n sus ?

ce-ar trebui sa fac ? ia spune tu, pas cu pas.

View PostPengoon, on 13th June 2012, 10:41, said:

iti cunosti deja adresa viitoare? ai verificat daca e disponibil 1&1 la acea adresa?
da, vineri semnez contractul. e in centrul unui orasel, asa ca presupun c-ar trebui sa aiba acoperire, dat fiind ca-s in centru si nu pe coclauri (desi sincer, as fi preferat o casa undeva pe dealurile din imprejurimi), daca nu, o sa caut telekom (mi l-ai recomandat tu), presupun ca e companie mare si atunci cu siguranta are acoperire cat de cat

Edited by red-rose, 13 June 2012 - 11:09.


#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPengoon, on 13th June 2012, 10:41, said:

daca as avea un euro pentru fiecare data in care a venit cate unu sa se planga ca a fost o idee proasta sa mearga la un discounter, as putea sa-mi iau un stalp pentru amplificat semnalul.
Si nu poti sa ne impartasesti si noua in ce constau ideile astea proaste? Ca au luat pachetul cu SIM cu 9.95EUR si dupa o saptamina au vazut o promotie cu 2.95? Asta se intimpla oriunde.
Desigur, e plina lumea de tepe, voip-isti de la honolulu, SIM-uri cu numar de Jersey Island (care dupa trei luni nu mai merg), etc. Dar discounterii "locali" din Germania sint super-stabili, n-am auzit vreunul sa dea faliment si in cel mai rau caz iti pierzi doar creditul respectiv (si la multi se poate incarca si de pe intenet, cu sume mici gen 1 cent sau 2.50 euro deci nu trebuie sa ai zeci de euro pe card). Numarul oricum poti sa-l portezi fara aprobarea lor si indiferent de situatie.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am 1&1. Au venit dupa o luna de la semnarea contractului. De obicei toate apartamentele sunt cablate, cu priza de telefon. A venit un nene si a trebuit sa ii arat unde este panoul telefonic sa faca nu stiu ce modificari. Din cate am aflat reteaua fizica apartine telekomului, iar celelalte firme de telefonie/net o folosesc.

#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postred-rose, on 13th June 2012, 10:19, said:

o sa merg fix pe varianta asta cu pre-pay de la vodafone sau T-mobile. internet am gasit la 1und1 la 19.90, mi se pare ok deocamdata.


cum sa iti iei prepay de la vodafone ?
ca sa platesti de 3 ori cat la penny , lidl , aldi ?

la internet Alice e cea mai buna (daca vrei contract pe 1 luna) , sau Kabel Deutschland (daca vrei contract pe 2 ani)

#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

da, vineri semnez contractul. e in centrul unui orasel, asa ca presupun c-ar trebui sa aiba acoperire
uita-te pe site la 1&1, ca au o posibilitate sa verifici ce se ofera la adresa respectiva (DSL-Verfügbarkeitscheck) . desi in oras de regula nu e problema, adesea ce-ti spune in prealabil pe site la implementare nu-i mai adevarat.
telekomu-ul avea abonamentul DSL6000, care in anumite zone putea doar 3000, din cauza ca telekomul interpreta foarte conservativ parametrii liniei. spre deosebire de 1&1, care dadeau 6000 pe aceeasi linie si aveai tot timpul probleme de conectare.
sau, in cartiere noi construite este adesea obiceiul sa fie monopol pentru un singur provider, care are retea acolo. daca nu e telekom, reglementarile anti-monopol nu se aplica si providerul nu are obligatia sa dea access altor provideri in infrastructura lui. samd.

Quote

Si nu poti sa ne impartasesti si noua in ce constau ideile astea proaste?

uita-te pe forumuri de telco ca-i plin. range de la contracte falsificate, la incadrare in alte abonamente de cat ai creut, mobile la care ai probleme sa revendici garantia, etc.

#27
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
noi in familie folosim medion mobile (aldi) de 4 ani fara probleme.
nu inteleg care-i faza sau de ce sa fie probleme. reteaua mobila e aceeasi cu cea a operatorilor mari iar la credit nu a lipsit nici un cent.
tot la aldi flatrate in retea costa cat o bere la biergarten (destul de util daca telefonezi des si mult cu sotia/prietena)
daca nu esti multumit de servicii arunci cartela, portezi numarul, iei un pachet de la alt provider fara sa mai astepti 24 de luni
cred ca faci o confuzie intre discounterii de produse alimentare (lidl, aldi & co) si cei de telefonie mobila (fonic, blau si restul) care ofera de fapt tot un fel de contracte pe 1-2 ani dar sub o masca de prepay
la DSL intr-adevar e cam loterie, depinde de cat de buna e infrastructura in bloc/zona
cel mai ok net e prin cablu dar nu este peste tot disponibil.

apropo vezi ca la 1 und 1 mai nou dupa 100 gb de download iti taie latimea de banda
asta in functie de ce intentionezi sa faci cu el...

Edited by sqryn, 13 June 2012 - 17:00.


#28
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
minunati-va!

am luat cartele pre-pay Lebara. 1 cent/min in toate retele din Germania, 7,9 c/m in Romania pe fix. deocamdata e exceptional. mai aveam de alea intre cateva ciudate si vodafone 5 centi in retea si 15 centi in restul retelelor nationale.

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
sqryn: Nu exista nici o diferenta de care zici tu intre provideri, ca sa ii luam pe primii mentionati LIDL de fapt e FONIC cu un branding absolut minimal (inclusiv activarea SIM-ului de la lidl.de este un frame servit de fonic.de).
Ce zice Pengoon e foarte adevarat si posibil, daca iti iei telefon de sute de euro si ai vreo problema cu garantia normal ca poti sa ai probleme cu firmele astea gen "cutie postala" (nu ca ai lua neaparat tepe prin posta dar nu toate firmele au organizarea lu' Amazon si interesul de a-si pastra clientii reparind repede si bine telefoane, pur si simplu nu e biznizul lor).

Dar pentru scopul threadului asta ca iti iei o cartela si daca chiar nu mai merge o arunci sint de aceiasi parere cu sqryn, ce poate sa se intimple?

#30
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
red rose...
ai citit tu undeva sau asa ti-a vandut-o ala de la call shop?
http://www.lebara.de...62089379870.pdf

ref la telefon, na, depinde de unde il cumperi
daca nu iei aifonu de la applestore si galaxy-ul de la amazon/mediamarkt/saturn sau direct de la provider atunci tot pe barba ta te descurci in caz de garantie si probleme.
pe de o parte economisesti ceva banuti, pe de alta parte te poti arde rau, asta e clar.

Edited by sqryn, 13 June 2012 - 17:43.


#31
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsqryn, on 13th June 2012, 17:33, said:

red rose...
ai citit tu undeva sau asa ti-a vandut-o ala de la call shop?
http://www.lebara.de...62089379870.pdf
asa scrie pe ambalajul ei. acuma fie cat o fi. numai nu gasesc de unde-mi verific creditul

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru preturile alea cred ca trebuie sa activezi niste optiuni!

#33
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostBursul, on 13th June 2012, 18:27, said:

Pentru preturile alea cred ca trebuie sa activezi niste optiuni!
cand o sa inteleg germana, o sa ma dumiresc cu informatiile de pe site-ul lor. deocamdata, bine ca exista.

eu tin minte ca am vazut si-n Spania Lebara, stiu ca era febra mare cu ele mai ales printre cei din tarile Nord Africane si Sud Americane, deoarece avea tarife extrem de mici pe international

#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postred-rose, on 13th June 2012, 17:59, said:

asa scrie pe ambalajul ei. acuma fie cat o fi. numai nu gasesc de unde-mi verific creditul
aici mai importanta propozitia din fine print:
Alle Preise zzgl. einmaliger Verbindungsgebühr von 15 Cent pro abgehendes Auslandsgespräch
adica per fiecare convorbire se mai taxeaza 15c aditional. iar contorizarea se face din 60 in 60 de secunde.
o convorbire de 2:20 minute in RO costa deci, 36c.

#35
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostPengoon, on 13th June 2012, 20:33, said:

aici mai importanta propozitia din fine print:
Alle Preise zzgl. einmaliger Verbindungsgebühr von 15 Cent pro abgehendes Auslandsgespräch
adica per fiecare convorbire se mai taxeaza 15c aditional. iar contorizarea se face din 60 in 60 de secunde.
o convorbire de 2:20 minute in RO costa deci, 36c.
aha
va multumesc tuturor pentru atentia acordata, in caz de oaresceva, mai revin

#36
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View Postred-rose, on 13th June 2012, 18:35, said:

cand o sa inteleg germana, o sa ma dumiresc cu informatiile de pe site-ul lor. deocamdata, bine ca exista.

eu tin minte ca am vazut si-n Spania Lebara, stiu ca era febra mare cu ele mai ales printre cei din tarile Nord Africane si Sud Americane, deoarece avea tarife extrem de mici pe international
pai romania e in ue nu in lumea a 3-a
Ce e bun pentru africani nu e neaparat ok pt ro
In de trebuie neaparat Sa citesti fineprintul, e cel Mai important  DIN toata reclama
Altfel te vei plange pe Forum ce tepari sunt nemtii

Pana nu inveti limba nun semna contracte decat daca le citeste altcineva ce stie limba si iti poate traduce ca Sa nu AI surprize

Edited by sqryn, 13 June 2012 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate