Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Retele de telefonie Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Ma intereseaza atat telefonia mobila, cu minute incluse (in Austria, de ex. exista Orange-ul cu 1000 min in toata Europa la 25 eur, abonamentele vechi, iar acum ti-l iei la 35 eur cu acelasi numar de minute incluse) daca e posibil, cat si telefonia fixa care vine cu DSL.

Laudati-va care cu ce aveti pe acasa sau ce-ati vazut pe la unii si altii !

AM vazut ca au Vodafone, O2, T-mobile. Care dintre ele vi se pare ca ofera cele mai bune avantaje si servicii ?

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 red-rose, on 12th June 2012, 07:46, said:

Ma intereseaza atat telefonia mobila, cu minute incluse (in Austria, de ex. exista Orange-ul cu 1000 min in toata Europa la 25 eur, abonamentele vechi, iar acum ti-l iei la 35 eur cu acelasi numar de minute incluse) daca e posibil, cat si telefonia fixa care vine cu DSL.

Laudati-va care cu ce aveti pe acasa sau ce-ati vazut pe la unii si altii !

AM vazut ca au Vodafone, O2, T-mobile. Care dintre ele vi se pare ca ofera cele mai bune avantaje si servicii ?
Esti in urma cu ofertele din Austria de la Orange. :P

Totul depinde de cat de mult vorbesti, navighezi pe net sau trimiti SMS.

Mie imi ajunge credit de 10 Euro cam 4 - 5 luni, si am cartela de la YESSS! (AUT) sau mai exista Vectone, care este ieftin in privinta apelurilor internationale sau a apelurilor in retea.

Din punctul meu de vedere, mai bine imi iau telefon la liber si nu pe abonament, si asta pentru ca ma leg de ei 2 ani, si in al doilea rand in Austria se plateste taxa de conectare 49 de Euro, si din cate am vazut la unele retele si cartela SIM cam 20 de Euro.

http://www.orange.at
http://www.vectone.at
http://www.bob.at
http://www.aon.at
http://www.t-mobile.at


Sunt mai multe retele in Austria, dar astea mi le-am amintit pentru moment. :D

De Germania nu cunosc.

#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 ktulu22, on 12th June 2012, 10:08, said:

Esti in urma cu ofertele din Austria de la Orange. :P

Totul depinde de cat de mult vorbesti, navighezi pe net sau trimiti SMS.

Mie imi ajunge credit de 10 Euro cam 4 - 5 luni, si am cartela de la YESSS! (AUT) sau mai exista Vectone, care este ieftin in privinta apelurilor internationale sau a apelurilor in retea.

Din punctul meu de vedere, mai bine imi iau telefon la liber si nu pe abonament, si asta pentru ca ma leg de ei 2 ani, si in al doilea rand in Austria se plateste taxa de conectare 49 de Euro, si din cate am vazut la unele retele si cartela SIM cam 20 de Euro.

http://www.orange.at
http://www.vectone.at
http://www.bob.at
http://www.aon.at
http://www.t-mobile.at


Sunt mai multe retele in Austria, dar astea mi le-am amintit pentru moment. :D

De Germania nu cunosc.
Germania ma intereseaza.

Am cartela de Vectone, dar as vrea ori un pre-pay, ori un abonament cu minute. De abonamentul de care am specificat in prima mea postare stiu sigur ca-s 1000 de minute in EUROPA  (indiferent daca e fixa sau mobila) cu 35 eur. Dar nu ma coafeaza in nici un fel, ca vreau retea de Germania, dat fiind ca ma mut acolo

internet vreau cu telefon fix, iar sms-uri n-am scris din liceu si nici n-am de gand sa ma apuc acuma de butonat

Edited by red-rose, 12 June 2012 - 10:26.


#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mobil am vodafone de ani de zile. fix&internet la telekomiker.

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 Pengoon, on 12th June 2012, 10:41, said:

mobil am vodafone de ani de zile. fix&internet la telekomiker.
ok. ce includ abonamentele ?

am vazut acum oferta la internet la 19.90 de la 1&1.de

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint puzderie de oferte; si pentru fix si pentru mobile peste 10 provideri  (fiecare cu planuri multiple), pentru orice locatie daca e vorba de oras. Vezi pe la vreun comparator gen verivox.de
Astia gen T-, Vodafone sint de obicei mult mai scumpi si axati pe cei care cumpara in baza reclamei sau a primului magazin de la mall, sint puzderie de provideri mai mici (de obicei pe infrastructura celor mari si deseori chiar o bucata din cei mari) care ofera acelasi lucru la preturi mult mai mici.

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la mine, ca asa mi-am ales, flatrate in reteaua vodafone (alternativa mai buna era in reteaua de fix), 300MB trafic, nu-sh cate minute incluse si SMS-uri. abonament luat la pachet cu un iphone. pret de baza cca 40/luna.
fix ISDN cu flatrate in reteaua de fix, flatrate cu tari ciudate (europa de est), internet VDSL (25MBit/s downstream), undeva pe la 65 lunar. ar fi 50 fara flatrate de europa de est.

io la 1&1 nu ma duc, ca au renume prost la suport tehnic si-s banditi la contracte. nu ca la altii ar fi mult mai bine, dar, din experienta proprie, la telekom functioneaza cat de cat suportul tehnic. dar depinde ce ai in zona. s-ar putea sa fie kabel deutschland sau unity media la care-ti poti face internet prin cablu. depinde de oras. unde vrei sa te muti?

s-ar putea sa ti se merite si mobilul la telekom, ca au nu-sh ce varianta de contract unde ai access inclus la hotspoturi wlan, ceea ce e fain daca esti pe drum cu vreun ipad si nu vrei sa platesti extra pentru modelul cu UMTS sau sa umblii cu un hotspot portabil la tine si sa mai dai bani pe un abonament pentru internet mobil.

depinde ce vrei.

Edited by Pengoon, 12 June 2012 - 11:06.


#8
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
vreau ceva sa aiba si minute internationale, ca trebuie sa sun destul de des in Austria, Spania si Romania, asta pe langa ce vorbesc in Germania

nu vreau nici internet mobil, nici SMS-uri. zona e undeva la 20 km de Austria, spre Munchen

si m-as descurca cumva, daca as stii vorbi. dar eu vorbesc cu astia engleza, asa ca inteleg cam jumate din ce scrie pe site-urile operatorilor

Edited by red-rose, 12 June 2012 - 11:09.


#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
atunci ia-ti fix la telekom sau altul care ofera flatrate catre tarile alea. apoi ia-ti un mobil care ofera flatrate in reteaua de fix. ia-ti un fritzbox care stie sa faca call forwarding. cand vrei sa suni de pe mobil la cucuietii din deal, suni unul din numerele tale de fix care-ti face call forwarding de pe linia de fix la cuca macaii unde ai flatrate. deci poti suna de pe mobil pe tot capsunarul cu cost aditional zero.

Edited by Pengoon, 12 June 2012 - 11:13.


#10
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
deocamdata va multumesc pt sfaturi si sunt deschisa si la alte pareri. daca e posibil, cat mai concrete

#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Presupun  ca si in Germania sunt disponibile cartele reincarcabile pentru telefonia mobila, asa cum are Orange in Romania, unde cu 5 euro/luna,  beneficiezi de mii de minute si SMS-uri, in reteaua acestui operator, zeci de minute si SMU-uri, in celelalte retele de telefonie, fixe si mobile.Daca mai vrei si net, platesti inca 2 euro.
Toti operatorii de telefonie mobila au in Germania acoperirea la fel de buna?

Edited by fredy2007, 12 June 2012 - 19:07.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Presupui prost.

#13
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 fredy2007, on 12th June 2012, 19:06, said:

Presupun  ca si in Germania sunt disponibile cartele reincarcabile pentru telefonia mobila, asa cum are Orange in Romania, unde cu 5 euro/luna,  beneficiezi de mii de minute si SMS-uri, in reteaua acestui operator, zeci de minute si SMU-uri, in celelalte retele de telefonie, fixe si mobile.Daca mai vrei si net, platesti inca 2 euro.
Toti operatorii de telefonie mobila au in Germania acoperirea la fel de buna?
dupa presupuneri nu ma iau

#14
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 f300, on 12th June 2012, 20:08, said:

Presupui prost.

Chiar nu sunt?Sigur, nu la tariful din Romania, ca este alta putere de cumparare acolo.Vrei sa zici ca poti sa folosesti doar abonamente telefonice?

 red-rose, on 12th June 2012, 21:22, said:

dupa presupuneri nu ma iau

Corect.Nici nu mi-am propus sa te iei dupa presupuneri.Eu doar incercam sa dau exemplul din Romania, gandindu-ma ca ceva in genul asta exista si in Germania, sigur, nu identic.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Cartela prepaid de la blau.de.
- 4 euro pe luna convorbiri nelimitate in retea;
- 4 euro pe luna 100 MB sau 9 euro pe luna 1GB
Parca era un alt tip de cartela prepaid cu minute internationale incluse si pentru Romania, nu stiu amanunte, stiu doar ca exista.

Incarcarea se dace cu minim 15 euro!
https://www.blau.de/

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
atentie maxima in relatia cu firme de telecomunicatie in general si cu discounteri in special. nu exista bransa in care se inseala mai mult.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- eu nu vad tariful de 4 euro nelimitat in retea la blau.de, exista un 19.90 nelimitat in toate retelele si include internet (atentie e pe 24 de luni). Oricum minute in retea la MVNO de-astia mici nu merita, e ca si cum ai avea in Romania minute in reteaua "Click", de cite ori ai dat telefon la asa ceva?
- sansele sa iei teapa cu un un discounter sint minime, iar daca nu faci vreun contract pe n ani, nule. De obicei planurile sint extraordinar de simple, astia nu vor sa aibe de-a face cu intrebari de la clienti ca de ce costa nu stiu cit la ora cutare si mai stiu eu ce chestii complicate, de exemplu la blau (si la multi altii) e 9 centi minutul sau SMS-ul in orice retea. A se compara asta cu nspe mii de alte planuri de la providerii mari, cunoscuti din Romania cu bonusuri daca incarci, daca esti sunat, daca iti adaugi nu stiu citi prieteni si aia incarca dupa nu stiu ce algoritm, etc. De asemenea chiar si creditul incarcat si nefolosit poti sa ti-l iei inapoi asa ca mi-e greu sa vad cum ai putea lua teapa, chiar si la contract poti sa renunti in doua saptamini daca nu-ti convine. Probabil singura varianta sa ti-o iei e sa faci contract pe doi ani si sa observi peste un an ca au scazut preturile nu stiu cit, dar ala e calculul tau gresit.

#18
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Eu unul as recomanda initial schema asta:
1. cartela de mobil prepaid de la discounter (lidl, aldi, penny) - 9-11 centi pe min in orice retea si 3-4 centi in reteaua proprie
2. internet de la alice fara contract pe 1-2 ani, cu posibilitate de renuntare dupa o luna (25 eur pe luna plus cam 50 costuri initiale)
3. un serviciu gen rynga, justvoip pentru convorbirile in reteaua de fix sau mobil international

daca pe parcurs iti face cu ochiul vreo oferta la iphone poti sa te legi cu un abonament pe 2 ani

Edited by sqryn, 13 June 2012 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate