Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Sapa peste pod lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Buna ziua,
Am de turnat sapele la etaj, iar deasupra garajului nu am placa de beton ci podea din scanduri de 4cm grosime, montate pe capriori de 20x20cm. Cel care imi toarna sapele mi-a propus, din cauza ca am o diferenta de nivel de 10 cm intre placa de beton a casei si camera de peste garaj, sa punem niste polistiren expandat de 8cm (ramas de la izolatia exterioara), apoi o sapa de 4-5 cm peste. Ce parere aveti de solutia aceasta? Stiu ca in mod normal se pune polistiren extrudat pentru ca e mai dens, dar ce s-ar putea intampla daca pun expandat?

#2
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
nimic, doar ca vei avea o izolatie mai "slabuta"

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
armeaza sapa cu plasa de buzau daca este circulabil deasupra garajului

Edited by conu71, 12 June 2012 - 08:14.


#4
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
tu pune extrudat dar din cate stiu ala este mai subtire asa incat cred ca va trebui sa-l pui in doua straturi si cu o sapa termica intre ele tinand cont ca dedesubt ai garaj si sa nu-ti fie rece, sapa superioara neaparat sa aiba in ea plasa de sarma prinsa si de pereti nu doar trantita la misto

ce ai putea sa faci ca sa te inalti altfel fara sa mai torni sape si betoane e sa-ti faci un sah din capriori intre care sa pui vata minerala dinaia cu folie de aluminiu, acoperit totul cu placi de OSB groase ca sa-ti tina in timp si peste care poti sa-ti pui linistit parchetul cu doar in sorici de 3 sub el.  
In 10 cm cat ai acolo poti sa jonglezi cu multe.

#5
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
cum a zis si colegul,  grinzi puse ''in sah",reduci din greutate iar daca tot tia ramas plestiren il poti pune pe acesta
variante sint multe dar gindestete bine la greutatea ce va veni pe acele grinzi mai ales daca sint puse  rare
daca sint la 60 atunci poti pune linistit sapa de beton

#6
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Intre grinzile de la garaj voi pune un 10 cm de vata+osb(partea de jos). De jos in sus va fi:
Osb, grinzi + vata intre ele, scanduri de 4cm grosime, polistiren expandat de 8, folie nailon, plasa de 3 sudata (ramasa de la gard), sapa de 4 cm. E ok?

#7
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

View Postcuticco, on 12th June 2012, 10:24, said:

Intre grinzile de la garaj voi pune un 10 cm de vata+osb(partea de jos). De jos in sus va fi:
Osb, grinzi + vata intre ele, scanduri de 4cm grosime, polistiren expandat de 8, folie nailon, plasa de 3 sudata (ramasa de la gard), sapa de 4 cm. E ok?

Va fi zona circulabila peste aceasta sapa si ce ati vrea sa folositi ca pardoseala - gresie, parchet?
Intreb pentru ca in primavara am dat de un caz care avea o pardoseala incalzita pusa peste un strat de polistiren gros de aprox 10cm si care din cauza flexibilitatii si a vibratiilor, sapa a crapat destul de grav si a fost nevoit sa o schimbe.
Si a doua oara incepuse sa dea semn de cedare din cauza traficului pe ea. Urmeaza sa se puna gresie care va prelua direct vibratiile pasilor.

#8
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Camera va fi un dressing room, in care voi monta parchet peste sapa. Nu voi avea incalzire in pardoseala in ea.

#9
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

View Postcuticco, on 12th June 2012, 12:32, said:

Camera va fi un dressing room, in care voi monta parchet peste sapa. Nu voi avea incalzire in pardoseala in ea.

Cu incalzirea in pardoseala era doar un exemplu de cum functiona sapa avand 10cm de polistiren sub ea.

Deci va fi parchet, verifica dupa ce turnati sapa daca vibreaza la miscarea mai hotarata a oamenilor. Sa fie cat de cat rigida.

#10
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
e bine cum zici ,dar sapa de numai4 cm cu expandat nu fac "casa" buna
spor

#11
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Dupa parerea ta, cam cat ar trebui sa fie ca sa nu imi faca probleme?

#12
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postcuticco, on 12th June 2012, 16:12, said:

Dupa parerea ta, cam cat ar trebui sa fie ca sa nu imi faca probleme?
minim 7cm, dar pe lemn e mult prea mult te poti orienta catre rombeton
in timp lemnul se lasa asa ca gindeste bine , la rece, nu te pripi
eu zic,parere personala, daca tot ai suportul de lemn sa mergi tot pe lemn
noi de pe margine facem orice,ne pricepem si la fotbal, dar in teren sa ne vezi cit "fotbal" stim
de cind cu bumul imobiliar s-a construit in fel si chip si nu zic ca nu merge dar in  timp stie cineva ce se intimpla?iti zic tot eu,cade tavanul ca la anl-uri
tu faci pt a vinde?banuiesc ca nu
mai e o varianta,sa armezi foarte bine cu prinderi in pereti si sa faci placa de beton cu plasa de buzau
spor

Edited by stelica_33, 13 June 2012 - 15:00.


#13
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012
Toarna o sapa usoara din granule de polistiren, sau mai bate inca un rand de cherestea de 2,5 cm si dupa aia poti turna sapa din nisip. Consider ca este o greseala polistirenul direct pus peste lemn. Nu va mai permite transferul de vapori si risti putrezirea pardoselei.

#14
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
tocmai de aia vroiam nailon intre polistiren si sapa, ca bariera de vapori.

#15
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postcuticco, on 13th June 2012, 16:42, said:

tocmai de aia vroiam nailon intre polistiren si sapa, ca bariera de vapori.
Este alegerea ta. Insa, lemnul nu-i etans si sunt curenti reci de aer care ar putea forma condens intre lemn si folie. Daca am fi avut un spatiu de ventilatie intre cele 2 materiale, ar fi fost ok. Eu am procedat oarecum diferit. Am pus polistirenul extrudat pe un pat de adeziv de gresie, tras la pieptane. Deci, el ( polistirenul) nu intra in contact direct cu pardoseala din lemn ce sta pe acel pat, care, la randul lui, nu este o masa compacta, ci una cu canalele aerisite date de pieptane.

Edited by Carambool, 13 June 2012 - 16:09.


#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Eu nu as pune sapa de beton! fa un calcul si vezi cat de grea este.
Daca tot o sa fie un dressing, deci trafic slab, poti linistit sa pui grinzi de lemn si osb deasupra, folie si parchet.
si asa poti baga si vata sa ai o izolatie buna.
si e mai curat.

#17
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Am turnat acu vreo cateva zile sapa. Structura: barne lemn 20x20cm cu 1,2m pas intre ei, peste care am batut dulapi de 40mm. Peste dulapi am pus un strat de polistiren expandat de 8cm grosime, peste o plasa de gard de fi3, 10x5cm ochi. Peste am pus sapa semiuscata. Din cauza ca capriorii erau pusi in panta, intr-o parte sapa de beton a ajuns sa fie si la 10 cm intr-o parte a camerei, iar in cealalta parte de 6-8 cm, pentru a veni la nivel cu sapa de pe hol. Peste s-a turnat a doua zi un lapte de beton.
Sapa arata bine si cand sari pe ea, nu se simt vibratiile care se simteau initial pe podul de lemn. E ca si cum ai avea o placa de beton. Sper sa tina si sa nu crape. Spatiul este pentru un dormitor sau un dressing room, poate un loc pentru nevasta-mea unde sa calce rufe, sa se uite la televizor ... etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate