Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Resetare cartuse Canon Pixma IP4950

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Salut,

Dupa cum spune si titlul, caut metode de resetare cartuse imprimanta Canon Pixma IP4950 (525PGBK si 526 BK,C,Y,M - parca)

Am facut refill, dar nu mai printeaza pentru ca zice "nu mai am cerneala"  :wallbash:

Am gasit pe net sa tin apasat vre-o cateva secunde pe butonul de cancel.
A mers prima oara. Acum nu mai vrea.

Asadar: daca stiti atla metoda "de facut acasa" sau un service care le reseteaza mai ieftin, va invit sa raspundeti.

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
:eek: dar vai... cate raspunsuri... va rog nu va ingramaditi :P

acu serios... chiar nu stie nimeni?

#3
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 shmu, on 12th June 2012, 18:09, said:

:eek: dar vai... cate raspunsuri... va rog nu va ingramaditi :P

acu serios... chiar nu stie nimeni?


     Practic prima data cand ai facut refil la cartuse si ai tinut apasat pe cancel ai dezactivat contorul de cerneala pentru aceste cipuri. Spun cipuri pentru ca fiecare cartus are scris in cip un serial number pe care imprimanta il citeste il memoreaza contorizeaza etc. Acum tehnic vorbind imprimanta ,,citeste" nivelul de cerneala din fiecare cartus in doua moduri: 1. prin cip 2. optic: In partea din stanga-stanga ( adica la mijloc spre stanga ) sunt doi senzori optici care citesc transparenta fiecarui cartus.
     Verifica fiecare cartus sa aiba cerneala in camera fara burete. Daca nu merge asa, sterge cipurile cu ceva bumbac imbibat in alcool sanitar sau fa rost de alte cipuri.


    Cu  stima si sa ne tii la curent.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mersi, o sa incerc diseara

practic cand le-am reincarcat am bagat cam 5-6 ml.

imprimanta imi arata exact cum erau inainte, adica cele color goale si cele negre cam pe la 30-40%.

tind sa cred ca acel contor de cipuri nu s-a dezactivat tocmai cum trebuia.

cand ai zis ca imprimanta "memoreaza" nivelul de cerneala tre referi la memoria imprimantei sau softul instalat in pc?

#5
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
cand ai zis ca imprimanta "memoreaza" nivelul de cerneala tre referi la memoria imprimantei sau softul instalat in pc?[/quote]

     Daca nu era anulat cum trebuie contorul de cerneala nu mergea din prima. Ia si verifica sa ai cerneala in camera fara burete a cartusului si in principiu ar trebui sa se rezolve. Nivelul de cerneala din fiecare cartus il vede softul intern al imprimantei.

Edited by cissexpert, 12 June 2012 - 19:25.


#6
gatejcalin

gatejcalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2006

 shmu, on 12th June 2012, 17:44, said:

mersi, o sa incerc diseara

practic cand le-am reincarcat am bagat cam 5-6 ml.

imprimanta imi arata exact cum erau inainte, adica cele color goale si cele negre cam pe la 30-40%.

tind sa cred ca acel contor de cipuri nu s-a dezactivat tocmai cum trebuia.

cand ai zis ca imprimanta "memoreaza" nivelul de cerneala tre referi la memoria imprimantei sau softul instalat in pc?
Buna ziua .Cam cit de multumit sinteti de aceasta imprimanta ? Reprezentare culori ,viteza .print pe cd/dvd si apropo de faza cu resetul cartuselor ,a mers pina la urma ?Sint utilizator de Canon de la seria Pixma de la ip 3000 ,am avut mai multe modele si am avut o mare nemultumire la IP4700 ,LA MODUL CUM REPREZINTA CULORILE,in rest au fost toate f bune.A venit timpul sa achizitionez una noua si as vrea o parere ,mertita? ip 4950.
Voiam sa stiu daca se pot reseta cartusele si daca se pot refila .
Scuze ca am postat aici dar nu sint familiarizat cu forumul acesta .Va multumesc.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@cissexpert - cred ca ai avut dreptate cu nivelul de cerneala si senzorul optic.  abia aseara am avut chef sa ma ocup de ea, i-am mai bagat cerneala si am "urmarit" pe locul unde citeste senzorul optic sa vad cata cerneala e si a inceput sa printeze.
cartusele tot goale le vede, dar am printat atat AN pe coala normala cat si color pe foto si e ok.

@gatejcalin  - scuze de intarziere
- cu resetul se pare ca a merg cat de cat ok (vezi mai sus)
- in ce sens ati fost nemultumit de cum reprezinta culorile? e posibil sa fie de la tipul de hartie folosit sau de la un monitor ne(de)calibrat? si imprimanta trebuie calibrata pentru fiecare tip de hartie. aplicatia cu care pritati trebuie si ea sa cunoasca profile de culoare si alte chestii... o intreaga nebunie. personal am renuntat sa incerc sa obtin rezultate "perfecte".

#8
gatejcalin

gatejcalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2006

 shmu, on 9th July 2012, 13:32, said:

@cissexpert - cred ca ai avut dreptate cu nivelul de cerneala si senzorul optic.  abia aseara am avut chef sa ma ocup de ea, i-am mai bagat cerneala si am "urmarit" pe locul unde citeste senzorul optic sa vad cata cerneala e si a inceput sa printeze.
cartusele tot goale le vede, dar am printat atat AN pe coala normala cat si color pe foto si e ok.

@gatejcalin  - scuze de intarziere
- cu resetul se pare ca a merg cat de cat ok (vezi mai sus)
- in ce sens ati fost nemultumit de cum reprezinta culorile? e posibil sa fie de la tipul de hartie folosit sau de la un monitor ne(de)calibrat? si imprimanta trebuie calibrata pentru fiecare tip de hartie. aplicatia cu care pritati trebuie si ea sa cunoasca profile de culoare si alte chestii... o intreaga nebunie. personal am renuntat sa incerc sa obtin rezultate "perfecte".
Va multumesc pt raspuns.Folosesc in paralel IP 4300 & IP 4700.Problema apare la cea mai noua desi folosesc acelasi profil de culoare.Dupa indelungi teste am descoperti ca IP 4700 scoate bine doar fotografiile facute cu un aparat Canon,cred ca tine de profilul de culoare.
Cat despre hartie & culori,am incercat aprope orice.

Despre IP 4950 ,sa inteleg ca sunteti destul de multumit?(ati printat & pe DVD sau doar pe hartie)?Ce tip de cerneala folositi pt refill?Inktec de la Ciss expert?
Va multumesc .

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 gatejcalin, on 9th July 2012, 17:30, said:

Va multumesc pt raspuns.Folosesc in paralel IP 4300 & IP 4700.Problema apare la cea mai noua desi folosesc acelasi profil de culoare.Dupa indelungi teste am descoperti ca IP 4700 scoate bine doar fotografiile facute cu un aparat Canon,cred ca tine de profilul de culoare.
Cat despre hartie & culori,am incercat aprope orice.
Despre IP 4950 ,sa inteleg ca sunteti destul de multumit?(ati printat & pe DVD sau doar pe hartie)?Ce tip de cerneala folositi pt refill?Inktec de la Ciss expert?
Va multumesc .
da. sunt multumit.
am printat un singur cd si a iesit ok. (nu am avut nevoie sa printez mai multe).
cat despre cerneala, da. de la ciss am luat.

#10
copilrebel

copilrebel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2013
Va rog mult, puteti sa mai explicati odata asa ca pentru prosti cum se reincarca un cartus canon CLI-526 (am pus cerneala si nu merge). Imi apare ca si cum nu ar fi cartusul introdus.Cum sa fac ca sa mearga? Am citit ce ati scris mai sus dar nu am inteles prea bine. Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate