Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai eficienta si sanatoasa metoda de deparazitare a animalelor

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
rigoleta

rigoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2007

View Postbenis, on 27 mai 2013 - 15:49, said:

Da, e food grade, din ăla alb. Prețul depinde de cantitate, la 1 kg cu tot cu transport prin poștă 60-65 RON.

Buna, pe mine ma intereseaza pamant de diatomee food grade, pentru cateii si pisica mea. Mai ai? Eu sunt din Bucuresti. Multumesc.

#20
rigoleta

rigoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2007

View Postrigoleta, on 26 septembrie 2013 - 14:33, said:


Buna, pe mine ma intereseaza pamant de diatomee food grade, pentru cateii si pisica mea. Mai ai? Eu sunt din Bucuresti. Multumesc.

vreau sa precizez ca ma intereseaza pentru deparazitarea interna a animalelor mele, caci pentru cea externa uleiul de levantica functioneaza de minune.

#21
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
va rog , cei care ati folosit  , o parere . ms

#22
dumi_bogdan

dumi_bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2009
Benis, Mai e valabila oferta?
As fi interesat si eu.

Multumesc

#23
astoret67

astoret67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2009

View Postbenis, on 21 martie 2013 - 22:23, said:

Am găsit diatomită, am ceva cantitate, deshidratată și necalcinată, dacă e cineva interesat să mă contacteze.
Este foarte bună pentru deparazitare pentru că diatomita necalicinată este chiar comestibilă.
Trebuie însă ținut cont că diatomita trebuie să fie deshidratată pentru a avea efect maxim. Paraziții nu mor instant, le trebuie o zi, pentru că diatomita atacă articulațiile, imbobilizându-i într-o primă fază.
Diatomita se mai poate folosi în grădină pentru a combate dăunători, în silozuri se folosesc cantități mari iarăși. Sigur, penru a vedea lista de aplicații, puteți consulta Wikipedia.
Buna seara, mai este valabil anuntul  pentru diatomita?

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Discuta pe pm cu el, poate nici nu vede ca i-ai raspuns la un post vechi de un an.

#25
astoret67

astoret67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2009

View Postbenis, on 27 mai 2013 - 09:41, said:

Îți dădeam eu mai ieftin dacă întrebai. Da, tot food grade Posted Image
Mai este valabila oferta? M-ar interesa.

View Postlucifer76, on 10 martie 2014 - 07:10, said:

Discuta pe pm cu el, poate nici nu vede ca i-ai raspuns la un post vechi de un an.
Merci de sfat.....dar acum am aflat si eu de minunata diatomita.......negasind am incercat

#26
AndrewdelaCosta

AndrewdelaCosta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2014

View Postastoret67, on 10 martie 2014 - 20:30, said:

Mai este valabila oferta? M-ar interesa.


Merci de sfat.....dar acum am aflat si eu de minunata diatomita.......negasind am incercat
Salut,

De curand am incercat si eu diatomitul, si pot sa spun cu mana pe inima ca functioneaza foarte bine!
E drept, nu am observat sa moara instant, ci dupa minim 12 ore(si zic asta pentru ca am facut mai multe teste cu esantioane de purici si diferite substante...si de fiecare data diatomitul avea eficacitate 100%) - insa asta e perfect normal, deoarece exact cum spunea si cineva mai inainte, diatomitul actioneaza mecanic/abraziv asupra articulatiilor, si nu este deloc toxic pentru animale (poate fi folosit si pt deparazitare interna). Cunosc oameni care fac cura cu asa ceva, timp de 2 saptamani cate o lingurita cu un pahar de apa (cam ca si tratamentul cu argila). Functioneaza pe toate insectele cu invelis chitinos, de aceea nu e deloc potrivit in gradina, decat daca te intereseaza sa nu mai calce nimic pe acolo, fie daunator fie insecta benefica (buburuze, albine, bondari, libelule, etc).
MARE ATENTIE!!! e foarte important ca diatomitul obtinul sa nu fi fost supus tratamentului termic, deoarece fiind particulele foarte fine, prin inhalare se conditioneaza aparitia silicozei, o boala foarte grava si cu evolutie cronica si  progresiva (nu va mai dau aici complicatiile, pt ca va speriati!)
Eu mi-am facut provizii pentru urmatorii ani, pentru ca cele 5 pisici si 2 caini care locuiesc in apartament au umplut vara asta casa in asa fel, ca nu puteam sa mai trec dintr-o camera in alta fara sa sara pe picioare minim 20 de purici odata, si dupa 2 luni de folosit Frontline, Regent, Killtox, Fendona, Neostomosan (gasit mai greu),Solfac, Activyl, TOATE au dat rateu.
Si sa nu va mai zic de chinul ce l-am avut cu bietele animale -> spala-le, muta-le in alta parte cat deparazitezi, inghesuie-le undeva ca nu ai unde sa le duci, du-te la doctor cu ele pt ca au reactii alergice la antiparazitare topice, da dulapurile la o parte, goleste sertarele, aspira in fiecare zi si aeriseste si spala pe jos...un dezastru total.
Nici nu pot sa va descriu ce bine am dormit dupa ce am dat cu diatomit si nu mai sareau pe mine in pat.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mi se pare ca exagerezi. Si eu am 3 pisici si un caine in casa si alti 4 caini in curte, au zgarzi antiparazitare si nu au nici un purice. Frontline-ul e intr-adevar ineficient dar Stronghold-ul e foarte bun.

#28
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Naiba sa la ia de substante! Nu mai inteleg nimic!! Am la tara , la munte 3 catei. Nu le-am luat nimic altceva decat Frontline de 3 ori pe an si nu au avut pureci niciodata, ocazional cate o capusa, si atunci stiam ca e timpul pentru un tratament cu Frontline.
Am acum acasa (Cluj Napoca) o catelusa de 8 saptamani. In viata mea nu am vazut atatea capuse ca pe catelul asta. I-am dat cu o suta de substante (mai putin Frontline, care nu e pentru pui) si degeaba... Medicul insusi i-a facut tratamentele + o baita cu nusce solutie, dar degeaba. Oriunde ma uit prin casa gasesc cate o capusa.
Locul lor preferat e intre degetele catelului sunt capuse foarte foarte mici, la inceput nici nu credeam ca sunt capuse. Unele sunt atat de mici cat un varf de ac. E chiar greu sa vezi ca au picioare chiar. Medicul a pus una la microscop si ne-am convins ca sunt capuse. Ce mama naibii sa fac sa scap catelul de scarbele de capuse? Ati mai avut careva asa o problema?

Edited by serse, 27 July 2014 - 15:54.


#29
AdrianaProdan

AdrianaProdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2014

View PostAndrewdelaCosta, on 11 iulie 2014 - 16:13, said:


Salut,

De curand am incercat si eu diatomitul, si pot sa spun cu mana pe inima ca functioneaza foarte bine!
E drept, nu am observat sa moara instant, ci dupa minim 12 ore(si zic asta pentru ca am facut mai multe teste cu esantioane de purici si diferite substante...si de fiecare data diatomitul avea eficacitate 100%) - insa asta e perfect normal, deoarece exact cum spunea si cineva mai inainte, diatomitul actioneaza mecanic/abraziv asupra articulatiilor, si nu este deloc toxic pentru animale (poate fi folosit si pt deparazitare interna). Cunosc oameni care fac cura cu asa ceva, timp de 2 saptamani cate o lingurita cu un pahar de apa (cam ca si tratamentul cu argila). Functioneaza pe toate insectele cu invelis chitinos, de aceea nu e deloc potrivit in gradina, decat daca te intereseaza sa nu mai calce nimic pe acolo, fie daunator fie insecta benefica (buburuze, albine, bondari, libelule, etc).
MARE ATENTIE!!! e foarte important ca diatomitul obtinul sa nu fi fost supus tratamentului termic, deoarece fiind particulele foarte fine, prin inhalare se conditioneaza aparitia silicozei, o boala foarte grava si cu evolutie cronica si  progresiva (nu va mai dau aici complicatiile, pt ca va speriati!)
Eu mi-am facut provizii pentru urmatorii ani, pentru ca cele 5 pisici si 2 caini care locuiesc in apartament au umplut vara asta casa in asa fel, ca nu puteam sa mai trec dintr-o camera in alta fara sa sara pe picioare minim 20 de purici odata, si dupa 2 luni de folosit Frontline, Regent, Killtox, Fendona, Neostomosan (gasit mai greu),Solfac, Activyl, TOATE au dat rateu.
Si sa nu va mai zic de chinul ce l-am avut cu bietele animale -> spala-le, muta-le in alta parte cat deparazitezi, inghesuie-le undeva ca nu ai unde sa le duci, du-te la doctor cu ele pt ca au reactii alergice la antiparazitare topice, da dulapurile la o parte, goleste sertarele, aspira in fiecare zi si aeriseste si spala pe jos...un dezastru total.
Nici nu pot sa va descriu ce bine am dormit dupa ce am dat cu diatomit si nu mai sareau pe mine in pat.

Traiesc un cosmar, de doua saptamani, iar firma de dezinsectie e depasita de situatie. Avem doi puiuti de pisica, in casa, si doi catei in curte. Iar casa e invadata de purici. Am tot citit solutii pentru a scapa de infestatie, si doresc sa incerc si diatomitul. La noi in oras nu am gasit, puteti sa imi oferiti date despre locul unde ati gasit sa cumparati diatomit? Multumim anticipat, atat eu cat si cele patru domnisoare ale mele ( doua dintre ele au fost trimise la bunici pentru ca erau alergice la muscaturile puricilor)

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postserse, on 27 iulie 2014 - 15:54, said:

Ce mama naibii sa fac sa scap catelul de scarbele de capuse?
Degeaba in deparazitezi daca nu gasesti o solutie sa scapi si de capusele de afara. Va aduce altele.

View PostAdrianaProdan, on 10 august 2014 - 07:15, said:

Avem doi puiuti de pisica, in casa, si doi catei in curte. Iar casa e invadata de purici.
Am impresia ca samponul este cel mai eficient. Dar, ca si in cazul de mai sus, degeaba deparazitezi animalele daca vor aduce alti purici de afara.

#31
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Pai si cum scap de alea de afara? Doar nu pot sa dau foc la hectarele de vegetatie care sunt in jurul casei, ca ma gandesc ca o solutie cu care sa stropesc atatea hectare m-ar ruina...
Exista o solutie cu care sa stropesc o bucata de teren cat mai mare si totusi sa nu coste enorm de mult?
Aveam impresia ca solutiile gen Frontline tin la distanta parazitii o anumita perioada, adica acestia nu stau pe animal atata timp cat tine efectul solutiei, indiferent daca animalul e in casa sau afara.
Gresesc?

#32
AndrewdelaCosta

AndrewdelaCosta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2014

View PostAdrianaProdan, on 10 august 2014 - 07:15, said:

Traiesc un cosmar, de doua saptamani, iar firma de dezinsectie e depasita de situatie. Avem doi puiuti de pisica, in casa, si doi catei in curte. Iar casa e invadata de purici. Am tot citit solutii pentru a scapa de infestatie, si doresc sa incerc si diatomitul. La noi in oras nu am gasit, puteti sa imi oferiti date despre locul unde ati gasit sa cumparati diatomit? Multumim anticipat, atat eu cat si cele patru domnisoare ale mele ( doua dintre ele au fost trimise la bunici pentru ca erau alergice la muscaturile puricilor)

Imi pare sincer rau ca puricii va cauzeaza atatea necazuri! Va citesc disperarea in randurile scrise pentru ca si eu eram la fel - ba chiar in noptile in care nu puteam sa dorm de raul lor imi juram ca dau toate animalele afara in secunda aia si nu mai accept in viata mea picior de caine sau pisica in casa! Norocul lor cu sotia mea (care e cea mai sufletista si gingasa persoana)care imi spunea ca si daca fac asta... tot o sa ramana puricii din casa, de care tot trebuie sa scap! Si am zis eu bine, noroc cu sotia mea, pentru ca acum 2 saptamani m-am trezit la usa si cu o cutie de carton cu o pisica si 3 puisori de o zi! Ce sa te enervezi, incotro sa o duci...ca nu am scapat de ochisorii cei dulci ai sotiei cand a vazut ghemotoacele puricoase. Din discutiile cu medicii veterinari in nici un caz nu se accepta vreo deparazitare a puilor pana la 12 saptamani...insa cand am explicat despre praful de diatomit, si ca nu are efecte nocive asupra sanatatii animalului (inert fata de traiectul digestiv) - informatii care le citisem pe net, a zis ca as putea sa incerc, dar el nu recomanda. problema era , va dati seama, ca ghemotoacele au venit cu bagajul de purici, si baie nu puteam sa le fac, deci asta ar fi fost singura solutie, pentru ca erau deja anemici de la cati purici aveau pe ei.
O saptamana, poate 10 zile... a fost nevoie sa ma apuc din nou sa fac curat si sa aspir inainte de a-i da cu diatomit... si apoi nu am mai avut probleme. Acum piticii sunt jucausi, si in cateva zile scap de 2, mai raman mama si cel de-al 3-lea pui?
Daca va trimit eu diatomit, luati la pachet cu un pisoi si o mamica?:)) Glumesc, evident, aducandu-mi aminte de privirea sotiei cand am adus vorba de a ii da si pe ei! :))

Ca sa va raspund totusi la intrebare, eu am luat din USA, insa am avut probleme la vama, si a durat cu totul cam 2 luni...pentru ca atunci cand il trimisesera lipsea nu-stiu-ce foaie, si trebuia returnat... si pe pachet zicea ca nu se returneaza la adresa de unde a plecat, si una peste alta a fost un proces foarte complicat...insa cum ziceam, am facut ceva provizii, si va pot trimite. Pentru a nu crea probleme, lasati--mi un mesaj pe privat, si va dau mai multe detalii despre cum sa facem.
O zi buna

#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postserse, on 11 august 2014 - 11:17, said:

Pai si cum scap de alea de afara?
Habar nu am dar o solutie pe o suprafata mica nu este o solutie. E ca si cum ai scapa de puricii de pe pisici, dar i-ai aduce chiar tu pe haine in casa.

#34
AdrianaProdan

AdrianaProdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2014

View PostAndrewdelaCosta, on 11 august 2014 - 15:34, said:

Imi pare sincer rau ca puricii va cauzeaza atatea necazuri! Va citesc disperarea in randurile scrise pentru ca si eu eram la fel - ba chiar in noptile in care nu puteam sa dorm de raul lor imi juram ca dau toate animalele afara in secunda aia si nu mai accept in viata mea picior de caine sau pisica in casa! Norocul lor cu sotia mea (care e cea mai sufletista si gingasa persoana)care imi spunea ca si daca fac asta... tot o sa ramana puricii din casa, de care tot trebuie sa scap! Si am zis eu bine, noroc cu sotia mea, pentru ca acum 2 saptamani m-am trezit la usa si cu o cutie de carton cu o pisica si 3 puisori de o zi! Ce sa te enervezi, incotro sa o duci...ca nu am scapat de ochisorii cei dulci ai sotiei cand a vazut ghemotoacele puricoase. Din discutiile cu medicii veterinari in nici un caz nu se accepta vreo deparazitare a puilor pana la 12 saptamani...insa cand am explicat despre praful de diatomit, si ca nu are efecte nocive asupra sanatatii animalului (inert fata de traiectul digestiv) - informatii care le citisem pe net, a zis ca as putea sa incerc, dar el nu recomanda. problema era , va dati seama, ca ghemotoacele au venit cu bagajul de purici, si baie nu puteam sa le fac, deci asta ar fi fost singura solutie, pentru ca erau deja anemici de la cati purici aveau pe ei.
O saptamana, poate 10 zile... a fost nevoie sa ma apuc din nou sa fac curat si sa aspir inainte de a-i da cu diatomit... si apoi nu am mai avut probleme. Acum piticii sunt jucausi, si in cateva zile scap de 2, mai raman mama si cel de-al 3-lea pui?
Daca va trimit eu diatomit, luati la pachet cu un pisoi si o mamica?Posted Image) Glumesc, evident, aducandu-mi aminte de privirea sotiei cand am adus vorba de a ii da si pe ei! Posted Image)

Ca sa va raspund totusi la intrebare, eu am luat din USA, insa am avut probleme la vama, si a durat cu totul cam 2 luni...pentru ca atunci cand il trimisesera lipsea nu-stiu-ce foaie, si trebuia returnat... si pe pachet zicea ca nu se returneaza la adresa de unde a plecat, si una peste alta a fost un proces foarte complicat...insa cum ziceam, am facut ceva provizii, si va pot trimite. Pentru a nu crea probleme, lasati--mi un mesaj pe privat, si va dau mai multe detalii despre cum sa facem.
O zi buna
Multumesc frumos. Daca povestea era acum doua luni, as fi fost fericita sa accept oferta in deplinatatea ei. Cautam disperata o pisicuta pentru doua dintre domnisoarele noastre. Am ajuns dupa indelungi cautari (la un  moment dat in febra cautarilor eram dispusa sa fac o cheltuiala nesabuita, sa cumpar o pisica de rasa!) la o doamna draguta, ce mai avea doi pisicuti. Am vazut o fotografie, am mers si...vazand privirea celor doua pisicute, si apoi rugamintea din ochii mei, sotul meu a acceptat, impotriva oricarei ratiuni, sa le luam pe amnadoua. Nu ne pare rau niciunuia dintre noi, doar ca suntem deja prea multi (nu stiu daca am mentionat ca avem si patru copii, cu varste intre 2.5-12 ani!)
De mai bine de doua saptamani ne confruntam cu cosmarul de care va spuneam, Am incercat, documentat, solutii diverse, de la acid boric, sare, lampa si castron cu apa, vanatoarea pe propriile picioare, solutii chimice toxice si nontoxice, serviciul de dezinsectie ( de doau ori a venit, cu trei tipuri de chimicale) si degeaba! (animalele, atat cateii cat si pisicile au  zgarda, doua tipuri de picaturi si praf impotriva puricilor, astea le scriu ca sa inteleaga carcotasii ca chiar "am luptat" cu si impotriva  oribilelor insecte!)
Deci, ca sa nu lungesc inutil "vorba" va multumesc de ofera si , da, o accept ami mult decat bucuroasa. Sper sa deslusesc si tainele mesajului privat, si sa reusesc sa va contactez pentru a pune la punct detaliile. Toate cele bune!

#35
mayatrix

mayatrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2012

View Postbenis, on 27 mai 2013 - 09:41, said:

ĂŽți dădeam eu mai ieftin dacă Ă®ntrebai. Da, tot food grade :)

Mai este valabila oferta de diatomit food grade?
Multumesc

#36
maia13

maia13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2016

View Postbenis, on 21 martie 2013 - 22:23, said:

Am găsit diatomită, am ceva cantitate, deshidratată și necalcinată, dacă e cineva interesat să mă contacteze.
Este foarte bună pentru deparazitare pentru că diatomita necalicinată este chiar comestibilă.
Trebuie însă ținut cont că diatomita trebuie să fie deshidratată pentru a avea efect maxim. Paraziții nu mor instant, le trebuie o zi, pentru că diatomita atacă articulațiile, imbobilizându-i într-o primă fază.
Diatomita se mai poate folosi în grădină pentru a combate dăunători, în silozuri se folosesc cantități mari iarăși. Sigur, penru a vedea lista de aplicații, puteți consulta Wikipedia.
sunt interesata de acest pamant pt deparazitare.... mai este valabila oferta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate