Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Tehnici de filmare/montaj la evenimente NBC

- - - - -
  • Please log in to reply
1316 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Topicul vechi a avut succes si devenise prea stufos, continuam ideea :)
Ca sa rezolvam o problema de exclusivitate, DE ACUM INCOLO AICI PUNEM DOAR EVENIMENTE NBC SI DOAR NBC. Pentru filmari diferite avem TOPIC SEPARAT
Avem in continuare regulamentul in vigoare:

1. ATENTIE LA COMENTARII, CRITICI SI PARERI. Nu poti sa nu fii agresiv, nu postezi. Esti atacat, nu raspunde cu aceiasi moneda, ai optiunea report post si se ocupa un moderator de scandal fara sa il escaladezi ca user. Daca nu il folosesti si te incingi cu celelalt la harta, esti practic la fel de vinovat. In rest exista PM pentru impresiile care nu aduc nici un plus de valoare threadului sau pentru discutii personale pe marginea clipurilor postate.
Cel mai bine este sa respectati pe toata lumea (chiar daca munca nu va trezeste respectul cuvenit) si totul va fi ok.

2. FARA PUBLICITATE. Iti protejezi munca cu un watermark care contine nickul tau sau orice altceva, dar fara telefoane, emailuri sau site-uri. Fara ecrane introductive cu date de contact sau linkuri externe prin care cauti sa te autopromovezi(asta este o regula care exista si acum deja in regulamentul general dar nu vor mai fi permise nici un fel de incalcari).

3. NU MAI POSTATI ORICE. Masurati de 10 ori si taiati odata. Daca vreti sa aratati lumii ceva, puneti numai spuma materialelor pe care sunteti in stare sa le produceti. Daca puneti un clip cu cel mai de neam prost eveniment, cu cei mai nefotogenici clienti din lume, cu cea mai neinspirata coloana sonora si cele mai de 3 lei efecte papagalicesti, lumea va va judeca pe drept cuvant, ca de altceva mai bun nu sunteti in stare.
Nu se mai accepta FLOOD-ul, adica postarea de "n" clipuri la kilogram, fara nimic nou/diferit/deosebit intre ele. Cei care lucreaza la metru, sa traga putin aer in piept si sa se gandeasca bine de tot inainte sa publice ceva.

4. NU MAI CERSITI MATERIALE. Cine vrea posteaza, cine nu, nu. Nu e nimeni obligat sa demonstreze nimanui nimic. Nu trebuie sa fii super tare in camera sa-ti exprimi parerea, dar aceasta ori o argumentezi, ori taci. Si unde nu e bun simt, o sa fie TRASH CAN-ul sau WARN-ul.

5. NU UITATI : ORICE ALT TOPIC DESCHIS CU SUBIECT SIMILAR SE STERGE FARA COMENTARII, IAR RECIDIVA SE PEDEPSESTE CU BAN.

Regulile acestea sunt pentru useri si nu se aplica stafului de conducere (e un regulament facut de noi, nu e o lege deasupra tuturor). Respectati pe cei care isi pierd timpul si nervii sa tina aceasta sectiune in viata. In principu, incercati sa fiti cat mai ontopic si sa nu uitati ca experienta a aratat ca mai interesant este threadul prin discutiile adiacente constructive de pe marginea unui clip mai mult decat clipul in sine.

Edited by GunX, 16 November 2011 - 14:53.


#2
sebi_p

sebi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.03.2011
Ok...daca tot avem parte de un inceput nou, vin si eu cu un clip mai vechi dar care-l public doar acum :)
Daca va intrebati de ce am ales acea melodie pt un clip de botez este faptul ca acea fetita a fost la un pas de moarte, dar a trecut peste si acum este foarte fericita. Tot din acest motiv nu vor fi cadre cu acea baita de la biserica deoarece a fost botezata prima data la spital.

Iata si clipul [ https://player.vimeo.com/video/32196446 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta!

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Chiar plin de detalii marfa, super. Un stil care imi place personal :)

N-as fi dat insa de 3 ori la rand pe inceput ideea cu iluminarea unui lucru. O data era mai de impact, decat repetitiv, parerea mea.
Ai un racord ASA NU la 0:26. Se vede ca tipul inceteaza miscarea de agitatie a jucariei si apoi dat la detaliu jucaria agitata. Daca taiai putin mai devreme, era cum trebuie (imperceptibil, creierul la vizionare asocia legatura si taietura devenea invizibila), asa par doua miscari diferite, consecutive.

Place joaca cu dof-ul daca ai filmat doar cu camera video. Apreciez mult mai mult un cadru bun dintr-o camera decat dintr-un aparat foto care face asta de multe ori vrei-nu-vrei. Cu camera video e clar c-ai vrut si te-ai chinuit, e meritul tau, nu al sticlei. Daca inainte era la moda sa te invarti ca nebunul disperat cu steadyul in jurul a ceva, acum e la moda sa iei aparatul foto in mana si sa bagi DOF pana vomiti. Speram intr-o vreme cand astea vor fi facute ambele cu moderatie, doar acolo unde trebuie, doar cand inseamna ceva, nu doar sa dea "flumos". Valabil si la glide-uri, in loc sa zici wow o data, ti se apleaca de travelling tot clipul. Dupa ce termini un clip d-ala, mergi asa intr-o parte prin casa...

Edited by GunX, 16 November 2011 - 14:04.


#4
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Schimbarile (inclusiv mutarile) contribuie la durabilitatea unei relatii si sper ca e la fel si pt forumul nostru.
Salutare tuturor din noua casa!
Felicitari Sebi! (banuiesc ca prezentarea pe care ai facut-o clipului a cantarit si ea!). Frumos, emotionant, cu destule elemente de tehnica.
Ingaduie-mi si 2 observatii:
-unul din cadrele cu botoseii plimbareti puteau fi omise, sau de ce nu mutate(ex. la plecarea spre biserica)
-trebuia sa gasesti un moment pt fade out la sfarsit.

#5
sebi_p

sebi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.03.2011
Mersi mult de tot Gunx pt laude dar mai ales pt acele remarci care le apreciez mai mult decat orice vorba buna.
Acea parte de la 0:24 am observato numai acum si daca nu spuneai cred ca ramanea de buna tot timpul.
La partea de inceput cu acea iluminare am simtit si eu ca e un pic prea lunga, dar daca nu ma insel, cand am editat am vrut sa "prezint" fetita numai  dupa acea pauza de la melodie...si uite asa am ajuns la un "intro" mai lung.

Legat de partea logistica...am filmat doar cu o camera fx1000. Filmarea s-a prelungit un pic si a 2-a zi (aprox o ora) pt a putea trage mai multe cadre si cu parinti

@crisvp nu am vrut sa omit acea parte cu botosei plimbareti pt ca punea un pic accent pe acel "marchin on" de la melodie, iar de mutat nu stiu ce sa zic...posibil sa fi mers mult mai bine in alta parte dar eu acolo i-am vazut cel mai bine in momentul respectiv :)
nu inteleg ce vrei sa zici cu acel fade out de la sfarsit

#6
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Sunt trei cadre cu botoseii (doua erau de ajuns). Cei plimbareti sunt bine acolo (nu observasem ca ceilalti erau still). Melodia ar fi trebuit sa se termine fade out inainte de oourile de la final.

#7
butoias2007

butoias2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 25.09.2008
@seni_p Super, imi place foarte foarte mult, ai wide pe fx1000 ?

Recent, am terminat si eu un botez (sunt relativ mai la inceput, dar astept o parere/critici/sfaturi, daca se poate, multumesc) :
      P.S : Poate logo-urile de la inceput nu sunt cele mai potrivite dar pe viitor cred ca o sa le scot.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C2-CD7jOIO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by butoias2007, 16 November 2011 - 23:12.


#8
sebi_p

sebi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.03.2011
Mersi Butoias
Nu nu am wide...eram doar eu si camera:p

Dragut si clipul tau...imi place in special melodia. Chiar o folosisem si eu dar varianta cu voce. A ta parca suna mai bine :P
Imi place ca te-ai trezit cu noaptea in cap pt a face acel time lapse...dar pacat ca era biserica in constructie. Oricum felicitari pt ca nu multi ar face asa ceva ;)

Ca sfat incearca sa tragi mai multe detalii...vino mai repede decat zic clientii si "vaneaza" cadre cu bebele si nu numai.
La 1:49 ai o mica scapare din editare, mai exact se vede cum ai miscat camera la sfarsitul fade ului.
In biserica...din nou nu te ajuta ca era in constructii si sa nu mai zic de parintele acela. E un cadru la 2:59 zici ca vrea sa arunce bebelusul...groaznic!!! Urasc genu asta de preoti care fac asta doar pt bani.
Tot la biserica nu as folosi acel "fast forward" de la 2:46
Acum parca am mai spus cuiva la fel...daca tot sunt cateva cadre de la sala, ar fi mers mai multe :P

Ok..cam atat din partea mea.
Mult succes in continuare;)

#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postbutoias2007, on 16th November 2011, 22:48, said:

P.S : Poate logo-urile de la inceput nu sunt cele mai potrivite dar pe viitor cred ca o sa le scot.

Logourile nu prea au ce căuta la începutul unui clip și mai ales de mărimea aia, ecran full.
Ele se pun de obicei pe coperți de carcase sau discuri.
Fă-ți mai bine un intro personalizat cu care să începi orice lucrare.
În rest imagini faine, detaliate.

#10
butoias2007

butoias2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 25.09.2008
@sebi_p Deobicei eu folosesc instrumentalele cand se poate, sunt piese care merg cu voce, da nu toate... instrumentalele parca iti directioneaza atentia mai mult pe imagine decat pe melodie.
La 1:49 asa am vrut eu sa las, copilul inclinandu-se spre soare prin dissolving... ma rog, mergea si cadru static :).
Timelaps-urile sunt faine, doar ca trebuia sa stau 2 ore langa camera inainte cu o zi de botez, si am inchetat de frig trezindu-ma la 5:30 dimineata ca sa merg ca la 6 sa fiu acolo.
Intradevar, fast forward-ul ala nu prea ,,da bine pe imagine'' da trebuia cumva sa exprim evolutia botezului, de la lumanarile ce se aprind la inceput pana la altar, si daca saream etapa aia nu mai avea continuitate.
Da, si mie imi pare rau ca nu am folosit mai multe de la sala, dar se terminase melodia si intr-un fel nu imi pare asa de rau ca macar ,,le aprind scanteia'' de a viziona tot materialul :).

Multumesc de parere, apreciez, microfon extern ai la fx1000 ?

@vgabi Intradevar, o sa ma gandesc pe viitor la intro-uri personalizate, multumesc.

Stie careva dintre voi unde as putea gasi un parasolar de asta http://camerepro.ro/...-hg0872_002.jpg ca tot am cautat pe ebay da nu gasesc cu surubel, tot cu filet, si montura, si mattebox-uri si altele... numa cu surub de ala nu gasesc, stie careva unde as putea gasi ?

#11
sebi_p

sebi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.03.2011
Nu nu am microfon extern, dar sunt f multumit de sunet pana acum. Nici cand eram la sala cu acel gen de lautari care dau boxele la max nu am avut probleme :)

#12
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
camera foto Panasonic GH2+canon 50mm F1.4+Lumix 14mm F2.5+Flycam nano- (fara) lampa= [ https://player.vimeo.com/video/32267810 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
sebi_p

sebi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.03.2011
mi se pare mie sau in clip nu sunt cadre cu 14 mm
si te ar ajuta enorm de mult un monopied pt acel panasonic ;)

#14
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
14mm pt M43 este cam 28mm pt full frame. De cateva ori am folosit functia de teleconverter(2x), deci cu 50mmx2x2=200mm(fara trepied, fara stabilizare)

#15
valt33r

valt33r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5CqCRNqhuAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt fotograf dar am fost nevoit sa filmez(si sa editez).
Deci cum a iesit?
PS Multumesc pentru critici.

#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
valt33r....nu e bine deloc.Sunt multe probleme acolo,iata cateva:
-incadraturi,miscari de camera haotice.Cand e camera pe loc,e ok,cum ai inceput sa o misti....e praf
-transuri(zoom-uri) fara rost,incearca sa le folosesti doar acolo unde sunt necesare si nu asa in viteza.Genul de trans vazut la tine e cel care il intilnim in filmarile amatorilor din vacante.Am vazut ca mai sunt niste sacadari la zoom-urile tale dar nu stiu daca sunt de la youtube sau de la encodarea ta.
-cadre extrem de lungi
-slow-uri prea lente
-eu cred ca nu ai surprins pe banda tot ce trebuia la eveniment si spun asta bazandu-ma pe faptul ca la taiatul tortului tu ii filmai pe ei si actiunea(cutitul cand taie tortul) nu o ai in cadru.aveai alte variante de incadraturi acolo ca sa fie ok,iata doua dintre ele: ori dadeai un cadru larg atit cu ei cat si cu tort,cutit,etc sau puteai sa te duci pe detaliu de taiat si apoi sa urci pe fetele mirilor.
-cea mai grava greseala si eu nu consider operator un om care lucreaza cu camera pe full auto.Se vede foarte clar atunci cand treci prin fata artificiilor....diafragma pe auto.

In concluzie,sper sa nu te superi de criticile aduse, dar trebuie sa mai lucrezi muuuult atit la controlul camerei cat si la incadraturi,creatie,etc

#17
djbaba

djbaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2011
Salutare tuturor, sunt mai nou pe aici , si am gasit topicul cautand pareri despre sistemul de stabilizare. Postez si eu un clip ptr pareri,critici etc. Multumesc!
[ https://player.vimeo.com/video/32323571 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Nou p-aici, dar invechit in rele :kisstogether: M-a surprins placut clipul tau. Da-mi voie la cateva observatii:
-imaginea apare brusc
-un singur cadru cu balanta(al doilea) ar fi fost de ajuns. La fel cel cu mirele asteptand (cel in care este pe scaunul frizerului e mai bun)
-cam statica faza cu sandalele si inelele nu dau bine pe jos pe-acolo
-daca batea uraganul Catrina si tot nu cadeau frunzele in halul ala :nonobad:
-fast reversul de la sfarsit trebuia si mai rapid
Felicitari! Keep going!

Edited by CristianAdrian, 20 November 2011 - 11:42.
scos citat inutil


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate