Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Experiențe chimice

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 Marius_mmg, on Feb 7 2009, 22:21, said:

cine a gustat acid de baterie?? eu da  :P

De ce as vrea sa gust acid de baterie ? E afrodisiac si nu stiam eu ?

#56
kriket

kriket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.10.2008
Parca ii un program facut pentru invatamnt unde ai toate elementele si toate chestile ca sa faci experiente (cika asa ii mai safe).
Daca stie careva cum se numeste sau ceva asemanator sa nu ezite sa ne spuna ;)

#57
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
LOL si ce gust avea acidu din baterie ...  :lol:  .... E plin de sulfat de plumb PbSO4  :puke: o sare toxica ....

#58
1988

1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2009
Saluate la toata lumea.am citit cateva din experimentele postate de voi si mam gandit ca va pot ajuta
Eu am multa experienta in domeniul asta si va voi spune cateva din experimentele o facute si reusite de mine
Am reusit sa detonez azotatul de amoniu cu motorina
Am facut peroxid de acetona un explozibil fff puternic.
Am facut praf de pusca
Combustibil solid de racheta
Fumigena fff tare
Flash powder

Peroxidul de acetona
Intrun borcan puneti 30 ml de acetona trebuie sa fie pura,in alt borcan puneti 90 ml apa oxigenata 3%sau mai mult bagati ambele borcane la frigider pt 10 minute apoi luatile si turnati apa oxigenata peste acetona si adaugati incet 27 ml acid clorhidric,bagati borcanul la frigider pt o zi.Se vor forma cristale albe la fundul borcanului,filtrati amestecul si uscati cristalele.Apa oxigenat gasiti la farmacie,acid clorhidric puteti cumpara de pe net,cu acetona e mai greu dar exista o acetona pt lac de ungi care merge.Eu am facut si a mers foarte bine

Praful de pusca:este format de obicei din 7 parti nitrat de potasiu(merge mia bine cloratul de potasiu) o parte sulf si 2 parti carbune dar canitatile pot varia.

Ca sa detonez azotatul de amoniu cu motorina am folosit peroxid de acetona pe care lam bagat intro teava de 5mm grosime si mai departe in punga cu azotat Am avut un fitil lung.A explodat fff tare.

Combustibilul de racheta lam facut din clorat de potasiu si zahar si merge bine.

Fumigena am facuto din azotat de amoniu si rumegus le-am amestecat pe cele 2 si le-am dat foc.se aprinde mai greu dar merge e cea mai tare fumigena

Daca vreti reactivi pt expermimente puteti cumpara de aici http://www.alfavega....-Chimie~produse dati la cautare sa vedeti preturile,sant cam scumpe dar unele merita.
Sant deschis la orice experiment care poate sa explodeze sau orice altceva. :D

Edited by 1988, 13 October 2009 - 21:29.


#59
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Din cîte știam eu este ilegal să faci experimente cu explozibili dacă nu ești autorizat. Nu de alta dar se ia cineva după tine și se poate accidenta, o mai pățesc și profesioniștii nu e de glumă.

#60
1988

1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2009
Ati vrut experimente nu am zis ca le puteti si incerca eu leam incercat si au mers si pana acum nu am patito absolut deloc cu experimentele si fac asta de 2 ani

#61
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Si eu am incercat sa fac peroxid de acetona dar nu mi-a iesit , am folosit perhidro de concetratie de aprox 27 % , HCl ff concetrat aprox 30 % , acetona era pura !!! Cea din magazin pe langa acetona contine si acetati !!!Am incercat sa fac si eu ANFO dinala , l-am initiat cu praf de pusca cu clorat de K , dar nu a functionat , a ars numai si a iesit fum !

#62
wlex1995

wlex1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.12.2007
Salut,
Ma poate ajuta si pe mine careva? Cine stie cum se face flacara verde sau albastra? Are cineva nevoie..si trebuie sa aflu cat mai repede.
Multumesc,

#63
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
verde cu bariu. Albastru nu stiu :D Violet e la potasiu (metalele le pui pe o bageta de grafit, adica mina de creion)

#64
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
sau cu orice sare a cuprului

#65
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009

 1988, on 13th October 2009, 21:22, said:

Fumigena am facut-o din azotat de amoniu si rumegus le-am amestecat pe cele 2 si le-am dat foc.se aprinde mai greu dar merge e cea mai tare fumigena
salut stiu ca postul e vechi dar...
in ce proportii ai pus azotat/rumegus?
cum ai reusit sa le aprinzi, prin ce metoda?explica te rog!
ai mai folosit ceva substante?

:worthy:

Edited by loveatv, 06 March 2010 - 11:33.


#66
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
o fumigena mult mai simpla:
se ia o minge de ping pong.
se zdrobeste si se face bucatele mici.
se infasoara acele bucatele intr-o folie de staniol (folie de aluminiu)
se incalzeste cu bricheta.
fàsssss...

#67
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
am incercat
e prea joaca
vreau ceva pro

#68
nosign

nosign

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.01.2008
Stiu si eu un experiment tare : pui acid carbonic intr-un pahar si-l bei. Hahahaa. Ah,e posibil sa aveti ceva eructatii dupa...

#69
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua vreau sa fac o alifie din frunze de brusture cu ce sa o fac casa miroase bine și să intre în piele adică să nu fie uleioasa și să rămână pe lenjerie .va rog frumos o folosesc pentru inflamație la spate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate