Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Experiențe chimice

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
... in trecut m-am jucat si eu cu acizii si bazele,   si am patin unele chestii : am fabricat azotat de plumb, si mi-a scos o tromba de fum alb toxic, de mi-a venit rau  
.. altadata am facut rost de o bucata de metal folosit pentru aprins flacara de la arzatoarele cu pacura din centralele termice, asemenator cu piatra de la bricheta , dar mai moale, cred ca are ceriu in compozitie  Cand aruncam acea bucata de metal pe pardoseala de beton parca era carnavalul de la Rio . Am incercat sa-l tai in bucati cu pinza de bomfaier si.. era sa dau foc la casa, ca a scos niste jerbe imense de scantei si  particule incandescente .
.... apoi am trecut la rachete cu praf de pusca , carre nu zburau ci explodau     :lol:
... si altele

#20
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
lasati prostiile astea. aplicatie practica: cum realizez un explozibil suficient de puternic sa rada o statie intreaga de metrou, cu dependinte cu tot, dar sa fie suficient de mic incat sa incapa intr-un rucsac de dimensiune medie/mica? variante de detonatoare. argumentati. specificati costurile si sursele de materiale pentru experiment. folositi materiale reciclabile. primele trei lucrari vor fi premiate.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
De ce nu trimiti un mail la [email protected]

#22
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
amestec cu efect endoterm: sare + zapada. trebuia sa le combini astfel: 1 parte sare si 3 parti zapada (probabil in proportia asta) sau invers (mai putin probabil asa), nu mai tin minte exact... incercati... si va mai documentati pana cade zapada ;)
raceste misto de tot!

#23
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
de unde fac rost de un experiment (lucrare de lab) din chimia organica ? daca are cineva o astfel de lucrare , sau stie , ziceti-mi si mie AZI  :peacefingers:

#24
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006

View Posthardvare, on Aug 12 2005, 17:08, said:

amestec cu efect endoterm: sare + zapada. trebuia sa le combini astfel: 1 parte sare si 3 parti zapada (probabil in proportia asta) sau invers (mai putin probabil asa), nu mai tin minte exact... incercati... si va mai documentati pana cade zapada ;)
raceste misto de tot!

Amestecul asta raceste pina la -25 sau -30 de grade. Cita sare pui... pai trebuie sa se topeasca toata zapada. Pui, putin cite putin, pina s-a topit zapada. Cel mai bine e cu gheata, ca nu are aer si da mai multa apa la acelasi volum. Daca folosesti clorura de calciu in loc de sare, ajunge la -40 de grade, daca mai tin eu minte bine.

@Reico: cauta in google sau pe la facultati. Multe au pus pe net cursuri si laboratoare.

#25
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Zinc cu acid clorhidric:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
La sfarsit se degaja hidrogenul care se aprinde facand un mic bum. Pune si tu un chibrit aprins la gura eprubetei si vezi.

#26
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postatomix, on Dec 17 2002, 13:27, said:

Sure, I got it ... ma intreb insa ce mi-ai fi spus tu daca eu ti-as fi scris in raspuns formule chimice "alandala". :)
Aste e o reactie chimica nu o formula chimica (deosebire importanta) ... praful de pusca e un amestec, deci nu are o formula chimica proprie!
Proportia difera in functie de scopul pentru care e folosit praful de pusca. Uite aici cateva variante mai cunoscute (procente masice):
KNO3 : S : C = 75 : 9.03 : 15.97
KNO3 : S : C = 88.07 : 7.34 : 4.59
KNO3 : S : C = 74.07 : 9.26 : 16.67
KNO3 : S : C = 73.33 : 8.34 : 18.33
etc.
Eu mai repede cred ca tu folosesti Nenitescu (Costin D. Nenitescu - Chimie generala / Chimie organica / etc) :D
gee, numa grijă că nu mai bei cafeaua aia cu atâtea metale grele :P

View Postzahei, on Aug 12 2005, 16:29, said:

lasati prostiile astea. aplicatie practica: cum realizez un explozibil suficient de puternic sa rada o statie intreaga de metrou, cu dependinte cu tot, dar sa fie suficient de mic incat sa incapa intr-un rucsac de dimensiune medie/mica? variante de detonatoare. argumentati. specificati costurile si sursele de materiale pentru experiment. folositi materiale reciclabile. primele trei lucrari vor fi premiate.
Premiul I Excursie la dracul în iad
Premiul II excursie la pușcărie.. Pe viață
Premiul III Excursie la ospiciu
:w00t: :P

#27
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
uite o intrebare banala :D
de unde iau clorat de potasiu? :huh:

#28
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Cand eram mic ma jucam cu o sticla in care puneam otet si praf de copt si o astupam cu un dop de pluta. Ideea e ca dopul sare cam ca la sticlele de sampanie. Aveti grija, eu mi-am luat omor dupa ce am nenorocit vreo doua bibelouri prin casa.

#29
tallibanu

tallibanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDrFan, on Dec 17 2002, 12:12, said:

praf de pushca...hmmmm:
KNO3 - se gaseshte la farmacie :drac:
insa ai nevoie de S shi C (sulf shi nishte mina de creion)

FORMULA CHIMICA

KNO3+C+S--->K2O + NO2+ CO2 +SO2

hmmm.....  nu cred ca mina de la creion e buna (pe langa carbon contine si alte chestii : argila, etc. Mai bine incerci cu carbune de lemn, dinacela cum se foloseste la rachetomodelism intra aici) , iar KNO3(azotatul de potasiu) nu se gaseste la farmacia (vezi acelasi site)

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Detector de furtuni:

Ingrediente:

2.5 g azotat de potasiu
2.5 g clorura de amoniu
33 ml apa distilata
40 ml etanol (alcool etilic)
10 g camfor

Se dizolva KNO3ul si NH4Cl in apa; se adauga etanol, apoi camfor. Se introduce intr-un tub de sticla, care se inchide etans. Se procedeaza cu grija.

Cum se foloseste (FitzRoy):

- daca lichidul e transparent, vremea va fi frumoasa
- daca lichidul e tulbure, vor fi nori
- pete mici in lichid indica umiditate mare si ceata
- daca lichidul e tulbure cu stelute, vine o furtuna cu fulgere si tunete
- stelute pe vreme frumoasa indica ninsoare (doar iarna)
- firisoare la suprafata indica vinturi puternice, iar cristale la fund indica inghet

Daca gasiti camfor adevarat, spuneti-mi si mie. :)

#31
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dați foc unei bucăti de magneziu (nu o țineți în mână) și luați-vă ochelari.

#32
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 15:38, said:

Dați foc unei bucăti de magneziu (nu o țineți în mână) și luați-vă ochelari.

             Arde cu flacara orbitoare - mare chestie.....

#33
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu odata vroiam sa...nu conteza, dar am crezut ca chestia aia neagra care inconjoara anodul de la baterii si care este catodul, imbibata cu nu stiu ce, este conductor electric. Am luat-o de la o baterie si...la a doua...hopa...nu avea la anod carbune! in locul carbunelui era o pasta invelita intr-o hartie imbibata in cine stie ce, de culoare gri, care cred ca esta o pasta de zinc cu nu stiu ce...concectata nu stiu unde...Ma rog, le-am amestecat si mi-a facut o frumusete de rectie...a scos 5 zile fum...si ce pute...parca a amoniac nu nu stiu ce...clar e ca am pus-o intr-un container metalic si adio! Stie cineva ce ce a facut asa?

Edited by Gady_paul, 29 January 2008 - 22:32.


#34
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostRules_suck, on Jan 27 2008, 15:18, said:

Arde cu flacara orbitoare - mare chestie.....
Mărimea depinde de volumul de magneziu.  :rolleyes:

#35
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Pai am pus cat am gasit intr-o baterie de aia mare

#36
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postkoltzu, on Oct 21 2006, 16:17, said:

uite o intrebare banala :D
de unde iau clorat de potasiu? :huh:
Din varfurile de chibrite. Contin sticla pisata, KClO3 si coloranti. Iei varfurile, le incalzesti in apa distilata, sa se dizolve bine si filtrezi ciorba printr-un filtru de cafea. Palnie asa mare iti faci din partea de sus de la o sticla de 2L. Lasi solutia ce s-a scurs la uscat pe calorifer sau la soare, acoperita cu o panza sau ceva de genu sa nu se umple de praf si cristalele alea frumoase ce se formeaza sunt clorat de potasiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate