Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Macbook-urile se incing ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postandreigherghe, on 10th June 2012, 16:58, said:

Nu mi se pare că a pus întrebarea într-un mod gre?it :)

Normal ca nu ti se pare. Tu faci parte din secta in care exista Apple vs restul. Majoritatea care au facut caterinca aici realizeaza ca e stupida intrebarea si modul de gandire.

E ca si cum ai deschide un topic cu numele: Telefoanele Samsung se descarca. Iphone se descarca si el? Sau: Daca un laptop Asus trece de 40% CPU, Macbook ramane sub 40% ?

Oare cand o sa scapati de mentalitatea asta prin care produsele Apple sunt stapanele universului, si restul sunt doar niste copii nereusite? Exact asta vor si cei de la Apple, sa va faca sa credeti ca ei n-au adversar la nici un capitol si ca produse mai bune ca ale lor nu exista.

Edited by oauzor, 10 June 2012 - 17:56.


#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai zis că ești fixist și că nu vrei să se încingă, toți ți-au spus că toate se încing, ce altceva mai vrei? :lol:

Cel mai puțin se încinge air-ul, dar tu vrei ceva care să nu se încingă deloc.

Eu sunt sătul de ăștia care nu știu să lege două vorbe ca să întrebe fix ce doresc... Da, vai "academicianul OC". Iete fleoșc. OC nu e academician, învățați să întrebați fix ce vreți să știți. Întrebarea, așa cum e pusă ea, e tembelă. Nu știu de ce te mai miri că primești răspunsuri așa cum le primești, dacă tu pui o astfel de întrebare.

#21
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@ catosp

Stai chill, din cei de mai sus doar Courage si andreigherghe au MacBook, d'asta au putut sa-ti raspunda. Restu', ca de obicei..sunt hateri.

Cat despre incalzit.. normal ca se incalzeste. Nu stiu modelele noi cum au racirea, dar la al meu din 2008.. e asa/asa. Face ceva zgomot cand ii dau de lucru. :)

#22
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

View PostDante_Sparda, on 10th June 2012, 08:01, said:

@ catosp

Stai chill, din cei de mai sus doar Courage si andreigherghe au MacBook, d'asta au putut sa-ti raspunda. Restu', ca de obicei..sunt hateri.

Cat despre incalzit.. normal ca se incalzeste. Nu stiu modelele noi cum au racirea, dar la al meu din 2008.. e asa/asa. Face ceva zgomot cand ii dau de lucru. :)
Multumesc Dante_Sparda....am intrebat acest lucru deoarece nu-mi convine sa dau valoarea a 3 laptopuri ca sa-l folosesc pe post de radiator. Am auzit ca ele nu se incalzesc si ca sunt silentioase, dar de asemenea am mai auzit de la altii ca se incing si fac galagie...Acum ii intreb pe cei care vorbesc in plus: vara la 38 de grade ti-ar place sa laptopul tau sa friga doar navigand pe net ?

#23
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Tu chiar ai de gand sa iei un laptop de 3x mai scump decat restul ca sa faci nimic pe el numai ca nu se incalzeste?

Alege un laptop care ti se pare tie ideal pentru nevoile tale din oferta celor mai buni producatori HP, Asus, MSI, etc. Dupa cauta pe net daca are probleme majore de incalzire. Daca nu are, cumpara-l, si ia si un cooling stand.

#24
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Dacă-l folosești pentru browsing, nu se va încinge. Excepția este pentru filmele în Flash, îți transformă Mac-ul într-un calorifer ^_^ Asta e vina lui Adobe, că nu-l optimizeazâ cum trebuie. Oricum HTML5 a omorât Flash. Până și Youtube trece la HTML5

Asta se întâmplă la MacBook Air Mid 2009, cu Core 2 Duo. Nu știu cum se comportă i7-le și i5-ul. Te poți duce la un showroom, și să faci un film în iMovie, ceva, ca să vezi cât de tare se încinge.

În caz că se încinge, singura problemă e că-ți încetinește tot sistemul. nu se poate strica, deoarece SMC-ul (System Management Controller, disponibil doar la Apple) controlează tot. Ventilatoarele, Clock-ul CPU-ului, etc. În caz că sare de temperatura maximă (~110ºC, al meu nu a trecut nici o dată de 80-90º) se închide.

#25
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

View Postandreigherghe, on 11th June 2012, 06:59, said:

Dacă-l folosești pentru browsing, nu se va încinge. Excepția este pentru filmele în Flash, îți transformă Mac-ul într-un calorifer ^_^ Asta e vina lui Adobe, că nu-l optimizeazâ cum trebuie. Oricum HTML5 a omorât Flash. Până și Youtube trece la HTML5

Asta se întâmplă la MacBook Air Mid 2009, cu Core 2 Duo. Nu știu cum se comportă i7-le și i5-ul. Te poți duce la un showroom, și să faci un film în iMovie, ceva, ca să vezi cât de tare se încinge.

În caz că se încinge, singura problemă e că-ți încetinește tot sistemul. nu se poate strica, deoarece SMC-ul (System Management Controller, disponibil doar la Apple) controlează tot. Ventilatoarele, Clock-ul CPU-ului, etc. În caz că sare de temperatura maximă (~110ºC, al meu nu a trecut nici o dată de 80-90º) se închide.
Referitor la zgomot... cat de puternic e acesta cand mac-ul se incinge ? ca mai am un dell inspiron 1545 si huruie de rupe chiar si atunci cand nu-l folosesc intens.....

#26
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cam 47 de decibeli... daca merge televizorul, nu-l auzi ;)
de ce nu te duci intr-un magazin să pui mâna și urechea pe el?

#27
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
se incing fara doar si poate, in cazul in care rulezi aplicatii care mananca mult din procesor sau flash

#28
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Temperatura pare normala in istat pro, ventilatoarele sub 2000,dar se incinge ceva de speriat, un film 1080p il duce la stadiul de tigaie pentru oua. Toata partea stanga este un mic cuptor ( desigur vorbim de AC setat la 22 de grade, lipsa prafului, suprafata dreapta ).

Un toshiba cu w7 paradoxal este putin caldut la acelasi film , aceiasi rezolutie.

Asa ceva ( [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zln9I9IttLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) determina cresterea vitezei ventilatoarelor la 6000 rpm.

Zgomotul la 2000 de rpm este insesizabil, la 5197 este ca un avion care decoleaza.

Concluzia :

AC setat la 22 de grade , fara praf, suprafata plana - se incing enorm, fara ca laptopul sa aiba o problema, daca mai pui un 1080p ai si zgomot de avion. ( am uitat macbook pro late 2011)

Edited by ad-bloc, 23 June 2012 - 16:11.


#29
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
așa este, unii nu sunt suportați de configurație...
;)

#30
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008
Pentru temperaturi vezi screenshot. Este un MBA 13" 2012 stock. Am o multime de programe deschise, Safari, Sparrow, iTunes, Skype, iA Writer, Marked, Pages, Dropbox si mai cateva.

Attached Files


Edited by Skoopman, 11 July 2012 - 17:30.


#31
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

View PostSkoopman, on 11th July 2012, 07:28, said:

Pentru temperaturi vezi screenshot. Este un MBA 13" 2012 stock. Am o multime de programe deschise, Safari, Sparrow, iTunes, Skype, iA Writer, Marked, Pages, Dropbox si mai cateva.
pai nu e ridicata temperatura....compu' meu sta acum la 62 de grade.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate