Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Crini

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Sper ca am nimerit aria care trebuie, cu toate ca aceasta floare nu cred ca poti sa o cresti in casa.
Este vorba de crinii albi(imaginea alaturata).
Intrebarea mea despre ei este: cat de "daunatori" sunt sa dormi cu ei in aceeasi camera?
Nu sunt alergic la polen, mirosul nu ma "ineaca", chiar imi place foarte mult...Alte explicatii stiintifico-fantastice google nu a vrut sa imi ofere, asa ca apelez la voi.
Asadar si drept urmare, de ce nu e bine sa dormi cu crini in camera?
[ http://www.hopa.ro/poze/mare/crin_1247564615.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Be careful, as not all of our green little friends steal CO2 and present you with oxygen, some plants or flowers, mostly exotic, do exactly the opposite which may result in negative psychological and even medical effects.  For example, some plants with flowers like certain types of lilies have such a strong smell that it?s dangerous to place them in the same room that you sleep in, for fear of suffocation. Staying for long periods around them can also cause confusion and headaches. Other house plants may be dangerous when touched or ingested like azaleas, ficus or English ivy.


Deci asta este ce am gasit eu .In cateva cuvinte ,crinii au un miros puternic si este periculos sa dormi cu ei in aceeasi camera .Te poti sufoca sau sa ai dureri de cap .


Sursa -    http://landarchs.com/psycho-plants/

Edited by funkypair, 09 June 2012 - 21:20.


#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Da, sint toxici. Si alergici.

#4
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 NASTYPRIMUL, on 11th June 2012, 03:02, said:

Da, sint toxici. Si alergici.

Doar crinii imperiali sunt periculosi.

#5
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Cat timp dureaza floarea de crin? Crinul meu din fereastra Lilium Candidum a inflorit dar floarea nu cred ca a durat mai mult de o saptamana.
A inceput sa se ofileasca. Poate din cauza geamului in care bate soarele sau asta e durata normala a florii de crin?

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
7 zile e binisor. desigur ca putina umbra in special dupa 14:00 ajuta la mentinerea florii ceva mai mult timp, poate chiar spre 2 saptamini. putin ingrasamint pentru pante cu flori i-ar face bine

#7
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Omul a trait de cind a aparut pe pamint printre plante si animale. Este foarte bine adaptat la contactul cu plantele. Sunt putine plante periculoase pentru om dar prin faptul ca stau in aceeasi camera cu omul. Majoritatea celor periculoase sunt defapt plante toxice pentru ca contin substante toxice care le apara de a fi mincate de animale. Deci sunt toxice doar daca le mincam. Incerca sa stai cu plantele respective. Daca nu simti efecte nocive este in regula.
Plantele in casa au o mare calitate. Ele filtreaza aerul de tot felul de mirosuri sau de fibre foarte mici rezultate din uzura mochetei etc. Sunt foarte utile la curatarea aerului.
Privind respiratia, asa este. Plantele noaptea respira asemanator cu animalele: absorb oxigen si elimina dioxid de carbon. Totusi metabolismul lor este mult mai lent decit al nostru. Ca urmare si cantitatea de dioxid de carbon emenata de ele este mult mai mica. Practic o planta mare consuma mai putin aer decit un pui de animal mic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate