Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

MIRACOLE DESPRE CARE VORBEȘTE BIBLIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
439 replies to this topic

#415
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 22 ianuarie 2013 - 13:02, said:

tinere, intrebarea asta necesita un raspuns mai complex si sincer sa fiu, nu stapanesc termenii teologici atat de bine si nici nu-mi propun asta.

Tatal si Fiul impart aceeasi Dumnezeire, fiind de aceeasi fiinta (adica substanta) incat este biblic sa-I chemi pe amandoi ca si "Dumnezeu al tau".
Atunci zi-mi si mie cine a fost Dumnezeu in VT, in perioada Legii si a razboaielor pentru cucerirea Canaanului ? A fost Tatal, Fiul sau amandoi ?

View Postblueday, on 22 ianuarie 2013 - 13:02, said:


el primeste atat duhul Tatalui cat si duhul Fiului. Cine are pe Tatal are si pe Fiul si invers.
Unde ai vazut tu in Scriptura "duhul Fiului" ?

View Postblueday, on 22 ianuarie 2013 - 13:02, said:


Ce pot sa-ti raspund, este exact ce a spus Pavel:
1 Cor 8:6. totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi.
O spui ca si cum, pentru credinciosi, Isus Hristos nu este Dumnezeu, ci doar Domn. Iar Dumnezeu este doar Tatal ...  inteleg eu gresit, sau chiar asta spui ?

View Postblueday, on 22 ianuarie 2013 - 13:02, said:

in rest, ca Isus se numeste YHWH, adica e aceeasi persoana cu Tatal, asta nu o cred, fiind o invatatura veche, a lui Sabbelius, preluata de Branham.
nu am gasit ca Isus se recomanda a fi YHWH.
Deci orice argumente scripturistice ti s-ar aduce, tu nu vrei sa crezi pentru ca invatatura asta seamana cu a lu' Branham si Sabbelius. Bun motiv de a te incapatana...

Ti s-a aratat ca Isus S-a recomandat cu numele lui Dumnezeu din VT , dar nu te intereseaza .

#416
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 22 ianuarie 2013 - 15:32, said:

Atunci zi-mi si mie cine a fost Dumnezeu in VT, in perioada Legii si a razboaielor pentru cucerirea Canaanului ? A fost Tatal, Fiul sau amandoi ?


Amandoi au functionat ca Dumnezeu pentru evrei, Tatal s-a recomandat ca Yahweh iar duhul lui Isus era in profeti (cf. cu 1 Petru 1:11)

View Postkruger, on 22 ianuarie 2013 - 15:32, said:



Unde ai vazut tu in Scriptura "duhul Fiului" ?


Si, pentru ca sunteti fii, Dumnezeu ne-a trimis in inima Duhul Fiului Sau care striga: "Ava", adica: "Tata!" (Gal.4:6)

Quote

O spui ca si cum, pentru credinciosi, Isus Hristos nu este Dumnezeu, ci doar Domn. Iar Dumnezeu este doar Tatal ...  inteleg eu gresit, sau chiar asta spui ?

asta scrie in acel verset? daca Isus e Domn, nu poate fi si Dumnezeu?

iata ca Isus este si Domn si Dumnezeu: Ioan 20:28

am postat acel verset, deoarece este explicatia lui Pavel, pe care esti liber sa o intelegi cum doresti...totusi acelea sunt cuvintele inspirate si nu ce te invata religia ta.


Quote

Ti s-a aratat ca Isus S-a recomandat cu numele lui Dumnezeu din VT , dar nu te intereseaza .

unde mi s-a arat asta? nu apare niciunde ca Isus sa spuna despre El sau sa fie chemat cu numele YHWH.

imi pare rau, dar nu pot lua in considerare acele cuvinte unde Isus spune: "eu sunt", deoarece acolo este o expresie uzuala si nu are legatura cu vreun nume.
daca ar fi scris: "eu ma numesc: Cel ce sunt", era cu totul altceva, dar nu scrie asa, citeste cu atentie.

#417
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 22 ianuarie 2013 - 16:45, said:

daca ar fi scris: "eu ma numesc: Cel ce sunt", era cu totul altceva, dar nu scrie asa, citeste cu atentie.

Nici măcar traducerea "Eu sunt cel ce sunt", a textului din Geneza 3:14, 15, găsită în majoritatea Bibliilor nu este corectă ...

În aceste versete, Ehyéh este la timpul imperfect, însemnând „Eu voi deveni“ sau „Eu mă voi dovedi a fi“.

Aici nu se face referire la existenţa independentă a lui Dumnezeu (Eu sunt cel ce sunt), ci la ceea ce îşi propune să devină în legătură cu alţii.

Traducerea corectă a acestor versete ar fi următoarea:

(Exodul 3:14, 15) . . .Atunci Dumnezeu i-a spus lui Moise: „EU VOI DEVENI CE VOI VREA SĂ DEVIN“. Şi a adăugat: „Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «EU VOI DEVENI m-a trimis la voi»“. 15 Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise:. . .

De fapt, numele lui Dumnezeu, „Iehova“ (ebr. יהוה, YHWH), este un verb: verbul ebraic הוה (hawáh, „a deveni“), la imperfect, forma cauzativă.

#418
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Kruger, poate ma lamuresti si pe mine:

daca:
- Isus poarta numele de Yahweh;
- Tatal poarta numele de Yahweh;
- Tatal si Fiul sunt 2 persoane distincte;
- Isus este "fiu" doar dupa intruparea (sau prin intruparea) nascandu-se din fecioara Maria, prin Duhul sfant;
----------------------------------------------------------------------

in ce raport se afla Isus, inainte de intrupare, cu Tatal? ce era El, comparativ cu Tatal, inainte de a veni pe Pamant? frate? sau ce?

te rog sa raspunzi.

#419
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 13:33, said:

Kruger, poate ma lamuresti si pe mine:

daca:
- Isus poarta numele de Yahweh;
- Tatal poarta numele de Yahweh;
- Tatal si Fiul sunt 2 persoane distincte;
- Isus este "fiu" doar dupa intruparea (sau prin intruparea) nascandu-se din fecioara Maria, prin Duhul sfant;
----------------------------------------------------------------------

in ce raport se afla Isus, inainte de intrupare, cu Tatal? ce era El, comparativ cu Tatal, inainte de a veni pe Pamant? frate? sau ce?

te rog sa raspunzi.
Iti raspund in felul urmator:

Inainte de venirea Domnului Isus pe pamant, Dumnezeu nu s-a descoperit omului prin Tatal si Fiul ... deci in VT, nu gasim nici pe Tatal, nici pe Fiul, ci pe Dumnezeu (YHWH), despre care care nu poti spune ca era doar Tatal, doar Fiul sau doar Duhul Sfant. Dar nu poti spune nici ca Isus nu era YHWH...asta ar insemna sa negi dumnezeirea Lui.

Daca ti-ai deschide putin mintea, ai acorda putin mai multa atentie multelor versete in care Isus se recomanda cu numele "Eu sunt". Dar, cum spuneam ... pana si gloata de oameni care au venit in Ghetsimani sa Il prinda pe Isus a reactionat mai bine decat multi "credinciosi" de azi,  la cuvintele astea ale Domnului...

#420
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 14:33, said:

Inainte de venirea Domnului Isus pe pamant, Dumnezeu nu s-a descoperit omului prin Tatal si Fiul ... deci in VT, nu gasim nici pe Tatal, nici pe Fiul, ci pe Dumnezeu (YHWH), despre care care nu poti spune ca era doar Tatal, doar Fiul sau doar Duhul Sfant. Dar nu poti spune nici ca Isus nu era YHWH...asta ar insemna sa negi dumnezeirea Lui.


lasa asta...ca Dumnezeu nu s-a descoperit ! nu are a face!

vrei doar sa te eschivezi...

si stii foarte bine ca in VT gasim pe Tatal:

Un fiu cinsteste pe tatal sau si o sluga, pe stapanul sau. Daca sunt Tata, unde este cinstea care Mi se cuvine? Daca sunt Stapan, unde este teama de Mine? - zice Domnul ostirilor catre voi, preotilor, care nesocotiti Numele Meu si care ziceti: "Cu ce am nesocotit noi Numele Tau?" (Mal.1:6)

Isus a raspuns: "Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru; (Ioan.8:54)

deci se vede lamurit de aici ca Isus se raporteaza la Tatal, si spune totodata ca evreii ziceau despre Tatal Lui ca este Dumnezeul lor, deci evreii Il cunosteau pe Tatal, da?

ai spus ca sunt 3 persoane co-eterne, Tatal, Fiul si Duhul sfant, da? toate trei sunt Yahweh, da?

spune-mi si mie, inainte de intrupare, in ce raport se afla Fiul fatza de Tatal ! te rog frumos! ce era Isus raportat la Tatal?
daca Isus a devenit Fiu doar dupa intruparea din fecioara Maria, ce era inainte de asta? tatal Tatalui? fratele Lui? sora? ce era?

sau...nu cumva esti un mic branhamist care crede ca Tatal, Fiul si Duhul sfant sunt una si aceeasi persoana?

Quote

Daca ti-ai deschide putin mintea, ai acorda putin mai multa atentie multelor versete in care Isus se recomanda cu numele "Eu sunt". Dar, cum spuneam ... pana si gloata de oameni care au venit in Ghetsimani sa Il prinda pe Isus a reactionat mai bine decat multi "credinciosi" de azi,  la cuvintele astea ale Domnului...

deci Isus se recomanda cu numele "Eu sunt"?  unde?  

citeste-ti mai bine brosurica, caci vad ca tii minte ce gasesti prin brosurica si nu in SFANTA SCRIPTURA.

iata versetele

Va spun lucrul acesta de pe acum, inainte ca sa se intample, pentru ca, atunci cand se va intampla, sa credeti ca Eu sunt. (Ioan.13:19)

De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

acum arata-mi unde zice Isus ca se cheama "Eu sunt", sau ca numele Lui este "Eu sunt".

iata cum traduce o versiune versetul Ioan 13:19:

New Living Translation (©2007)
I tell you this beforehand, so that when it happens you will believe that I Am the Messiah.

si Ioan 8:24:

New International Version (©1984)
I told you that you would die in your sins; if you do not believe that I am [the one I claim to be], you will indeed die in your sins."

deci traducerea este: daca nu credeti ca Eu sunt (cel care pretind ca sunt, adica Mesia).

la fel:

New Living Translation (©2007)
That is why I said that you will die in your sins; for unless you believe that I Am who I claim to be, you will die in your sins."

sau:

Aramaic Bible in Plain English (©2010)
“I said to you that you shall die in your sins, for unless you shall believe that I AM THE LIVING GOD, you shall die in your sins.”

acum avem si un comentariu:

Barnes' Notes on the Bible
That I am he - That I am the Messiah.

Imi pare rau ca ti-ai citit brosurica degeaba, sincer, nu rezulta ideea ca Isus se foloseste de numele divin din VT al Tatalui Sau ! doar pretinde ca e Mesia (ca este Acela, despre care au profetit proorocii).

Edited by blueday, 23 January 2013 - 15:07.


#421
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 14:46, said:

si stii foarte bine ca in VT gasim pe Tatal:

Un fiu cinsteste pe tatal sau si o sluga, pe stapanul sau. Daca sunt Tata, unde este cinstea care Mi se cuvine? Daca sunt Stapan, unde este teama de Mine? - zice Domnul ostirilor catre voi, preotilor, care nesocotiti Numele Meu si care ziceti: "Cu ce am nesocotit noi Numele Tau?" (Mal.1:6)

Isus a raspuns: "Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru; (Ioan.8:54)

deci se vede lamurit de aici ca Isus se raporteaza la Tatal, si spune totodata ca evreii ziceau despre Tatal Lui ca este Dumnezeul lor, deci evreii Il cunosteau pe Tatal, da?
Tu esti convins de ce spui aici, sau cauti argumente, cat ar fi ele de subtiri, care sa iti apere doctrina? Pentru ca nu ma intereseaza astfel de dispute...altfel numite "pissing contests".

Ai gasit un verset in care Dumnezeu demasca ipocrizia poporului evreu, care Il numeau pe YHWH Stapanul, Domnul si Tatal lor, dar nu se comportau corespunzator fata de El.  Din versetul asta ai tras tu concluzia ca YHWH era, de fapt, Tatal ?

Pai daca asa iti bazezi tu invataturile, nu esti cu nimic mai bun decat iehovistii, stimabile. La fel ca ei, scoti din context expresii si le asociezi unor idei ale tale...

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 14:46, said:


spune-mi si mie, inainte de intrupare, in ce raport se afla Fiul fatza de Tatal ! te rog frumos! ce era Isus raportat la Tatal?
Ma si eram sigur ca m-am exprimat clar de tot: Inainte de intrupare, nu ni se vorbeste despre Tatal sau Fiul , ci despre Dumnezeu. Deci e prostesc sa iti dai cu parerea despre relatia Tata- Fiu, avand in vedere ca Scriptura nu o explica.

Stim ca exista un singur Dumnezeu, nu trei. In VT El s-a descoperit ca fiind YHWH, iar in NT Dumnezeu s-a intrupat si a trait printre noi.

Deci iti spun si tie la fel cum le-am zis iehovistilor: exista un singur Dumnezeu. Dar Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Duhul este Dumnezeu. Noi nu stiam nimic despre Fiul, pana cand El a venit pe pamant si a trait printre noi.

#422
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:22, said:

Stim ca exista un singur Dumnezeu, nu trei. In VT El s-a descoperit ca fiind YHWH, iar in NT Dumnezeu s-a intrupat si a trait printre noi.


deci YHWH este Dumnezeu in Vechiul testament, Dumnezeu care s-a intrupat si a trait printre noi !

bingo!

mi-am dat seama: esti un mic branhamist. EXACT ASTA INVATA W.M.BRANHAM.

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:22, said:

relatia Tata- Fiu, avand in vedere ca Scriptura nu o explica.


explica, dar nu o citim, preferand brosurelele...

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:22, said:

Noi nu stiam nimic despre Fiul, pana cand El a venit pe pamant si a trait printre noi.

ei nu stiam...evreii stiau !

Atunci am zis: "Iata-ma ca vin! - in sulul cartii este scris despre mine - (Ps.40:7)

Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii." (Isa.9:6)

si multe altele...evreii aveau in VT profetiile despre Isus, stiau ca va veni.

dar ...a venit Isus si nu YHWH.

Edited by blueday, 23 January 2013 - 15:29.


#423
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 15:26, said:


deci YHWH este Dumnezeu in Vechiul testament, Dumnezeu care s-a intrupat si a trait printre noi !

bingo!

mi-am dat seama: esti un mic branhamist. EXACT ASTA INVATA W.M.BRANHAM.


Din cate stiu, Branham ala a visat o orgie prin Eden, la care au participat Eva, sarpele si Adam. Sunt cativa adepti de-ai lui pe aici (7culori e unu)... ei reprezinta una din multele categorii de oameni indoctrinati de cultul lor si incapatanati din cale-afara.

Gandeste-te doar la o chestie: De ce nu iti pot explica adevarul ca exista un singur Dumnezeu ? Dupa tine, exista mai multi, cel putin 2 si acum as putea sa iti spun si eu ca esti un fel de martor al lui iehova.

#424
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:22, said:

Ai gasit un verset in care Dumnezeu demasca ipocrizia poporului evreu, care Il numeau pe YHWH Stapanul, Domnul si Tatal lor, dar nu se comportau corespunzator fata de El.  Din versetul asta ai tras tu concluzia ca YHWH era, de fapt, Tatal ?



scrie foarte clar ca YHWH era Tatal, iata:

Is 63:16. Totusi Tu esti Tatal nostru! Caci Avraam nu ne cunoaste, si Israel nu stie cine suntem; dar Tu, Doamne (YHWH), esti Tatal nostru, Tu, din vesnicie Te numesti "Mantuitorul nostru".

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:32, said:

[/size]

Gandeste-te doar la o chestie: De ce nu iti pot explica adevarul ca exista un singur Dumnezeu ? Dupa tine, exista mai multi, cel putin 2 si acum as putea sa iti spun si eu ca esti un fel de martor al lui iehova.

poti sa spui ce doresti...

Biblia nu invata ce spuneti voi.

Isus a raspuns: "Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru; (Ioan.8:54)

mura in gura!

despre cine zice Isus ca era Dumnezeul evreilor? despre TATAL !
Acesta era acel "un singur Dumnezeu", "Dumnezeu unul" pentru ca doar Acestuia i se inchinau evreii (care nu stiau de Fiul decat din profetii si deci nu se inchinau Fiului, asa cum se inchina astazi, crestinii).

Edited by blueday, 23 January 2013 - 15:36.


#425
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 15:32, said:

scrie foarte clar ca YHWH era Tatal, iata:

Is 63:16. Totusi Tu esti Tatal nostru! Caci Avraam nu ne cunoaste, si Israel nu stie cine suntem; dar Tu, Doamne (YHWH), esti Tatal nostru, Tu, din vesnicie Te numesti "Mantuitorul nostru".
Si nu cumva Isus este Mantuitorul ?

YHWH a ales pe poporul evreu ca sa fie al Lui, dar relatia intre El si evrei a fost asa: El era Dumnezeul lor, iar ei erau poporul Lui. El era vazut ca Tata a  lor, pentru ca relatia intre ei se asemana cu una intre un tata si un fiu. Dar asta e numai una din felurile in care aceasta relatie e ilustrata in VT.  Mai sunt versete in care Israel este vazut ca o fecioara, logodita cu Dumnezeu... si aici vedem imaginea lui Isus cu Biserica.

#426
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:32, said:

[/size]
Dupa tine, exista mai multi, cel putin 2 si acum as putea sa iti spun si eu ca esti un fel de martor al lui iehova.

exista o singura fiinta a Dumnezeirii, adica o singura substanta divina si aceasta este in compozitia Tatalui si a Fiului (Duhul Sfant fiind duhul Lor).

Tatal este acel Unic Dumnezeu, singurul Dumnezeu cum scrie in Vechiul testament, Isus este Fiul lui Dumnezeu, prin urmare Dumnezeu, de aceeasi fiinta (substanta) cu Tatal.

dar sunt 2 persoane distincte.

intre cele doua gasim principiul subordonationismului.

View Postkruger, on 23 ianuarie 2013 - 15:38, said:

Si nu cumva Isus este Mantuitorul ?


Ambii sunt Mantuitori. Si Tatal si Fiul.

Cand Tatal spune ca este singurul mantuitor, se refera in antiteza cu idolii pagani (asta in Vechiul testament).

Sa citim ce scriu eruditii, si nu brosurelele bisericoase!

iata cum traduce o versiune versetul Ioan 13:19:
New Living Translation (©2007)
I tell you this beforehand, so that when it happens you will believe that I Am the Messiah.

si Ioan 8:24:
New International Version (©1984)
I told you that you would die in your sins; if you do not believe that I am [the one I claim to be], you will indeed die in your sins."

deci traducerea este: daca nu credeti ca Eu sunt (cel care pretind ca sunt, adica Mesia).
la fel:
New Living Translation (©2007)
That is why I said that you will die in your sins; for unless you believe that I Am who I claim to be, you will die in your sins."

sau:
Aramaic Bible in Plain English (©2010)
“I said to you that you shall die in your sins, for unless you shall believe that I AM THE LIVING GOD, you shall die in your sins.”

acum avem si un comentariu:
Barnes' Notes on the Bible
That I am he - That I am the Messiah.

Edited by blueday, 23 January 2013 - 16:08.


#427
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 23 ianuarie 2013 - 15:34, said:

scrie foarte clar ca YHWH era Tatal, iata:

Is 63:16. Totusi Tu esti Tatal nostru! Caci Avraam nu ne cunoaste, si Israel nu stie cine suntem; dar Tu, Doamne (YHWH), esti Tatal nostru, Tu, din vesnicie Te numesti "Mantuitorul nostru".


Dacă acesta este adevărul blueday, te-ai întrebat vreodată de ce majoritatea traducătorilor au scos numele lui Dumnezeu din Scriptură?

Cine le-a dat dreptul să-l scoată?  De ce nu au lăsat tetagrama la locul ei?

Însăşi faptul acesta ridică semne serioase de întrebare în ce priveşte corectitudinea multelor traduceri existente ....

#428
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 10:52, said:

Dacă acesta este adevărul blueday, te-ai întrebat vreodată de ce majoritatea traducătorilor au scos numele lui Dumnezeu din Scriptură?

Cine le-a dat dreptul să-l scoată?  De ce nu au lăsat tetagrama la locul ei?

Însăşi faptul acesta ridică semne serioase de întrebare în ce priveşte corectitudinea multelor traduceri existente ....

Dar de Ioel 2:23 de ce nu zici nimic? Ca si traducatorii tai dorm.

Ioel 2
23Şi voi, copii ai Sionului, bucuraţi-vă şi veseliţi-vă în Domnul, Dumnezeul vostru, căci El vă va da ploaie la vreme, vă va trimete ploaie timpurie şi tîrzie, ca odinioară.

Cum este tradus RISHON? Si unde-l regasim in text? Ca "la vreme" nu exista in text. Nu te preocupa si asta? Nu este parte tot din Scriptura? Sau, daca nu e in brosurica, nu prezinta interes?

Uite cum este tradus corect:

Geneza 8
13În anul şase sute unu, în luna întîi, în ziua întîi a lunii, apele secaseră pe pămînt. Noe a ridicat învelitoarea corăbiei: s'a uitat, şi iată că faţa pămîntului se uscase.

Exod 12
18În luna întîi, din a patrusprezecea zi a lunii, seara, să mîncaţi azimi, pînă în seara zilei a douăzeci şi una a lunii.

Edited by zexelica, 24 January 2013 - 11:44.


#429
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 24 ianuarie 2013 - 11:41, said:

Uite cum este tradus corect:

Geneza 8
13În anul şase sute unu, în luna întîi, în ziua întîi a lunii, apele secaseră pe pămînt. Noe a ridicat învelitoarea corăbiei: s'a uitat, şi iată că faţa pămîntului se uscase.

Exod 12
18În luna întîi, din a patrusprezecea zi a lunii, seara, să mîncaţi azimi, pînă în seara zilei a douăzeci şi una a lunii.

Care e diferenţa?

(Geneza 8:13) 13 În al şase sute unulea an, în prima lună, în prima zi a lunii, apele se scurseseră de pe pământ. Noe a îndepărtat învelitoarea arcei şi a văzut că faţa pământului se uscase. . .

(Exodul 12:18) . . .În prima lună, în a paisprezecea zi a lunii, seara, să mâncaţi turte nedospite până în seara zilei a douăzeci şi una a lunii.

#430
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 24 ianuarie 2013 - 10:52, said:

Dacă acesta este adevărul blueday, te-ai întrebat vreodată de ce majoritatea traducătorilor au scos numele lui Dumnezeu din Scriptură?

Cine le-a dat dreptul să-l scoată?  De ce nu au lăsat tetagrama la locul ei?

Însăşi faptul acesta ridică semne serioase de întrebare în ce priveşte corectitudinea multelor traduceri existente ....


puisor,
traducatorii nu au scos numele lui Dumnezeu din Scriptura! sunt numeroase versiuni care prezinta YHWH, Yahweh sau chiar Iehova, insa NUMAI IN VECHIUL TESTAMENT !!! nu avem nicio baza ca sa introducem YHWH in Noul !


pentru Kruger !

Efeseni 3:11- după planul veşnic pe care l-a făcut în Hristos Isus, Domnul nostru.
planul a fost facut in Hristos?
Efeseni 1:9- căci a binevoit să ne descopere taina voii Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuşi.
sau in Sine Insusi?
sau mai degraba de aici vedem ca a fost facut si in Hristos si in Sine Insusi [Dumnezeu], iar de aici putem trage cateva concluzii nu favorabile invataturii ca Isus este Iahwe!
2 Timotei 1:9- El ne-a mântuit şi ne-a dat o chemare sfântă, nu pentru faptele noastre, ci după hotărârea Lui şi după harul care ne-a fost dat în Hristos Isus, înainte de veşnicii.
tot ce este legat de Hristos apare din vesnicii. Hristos, atat dupa intrupare cat si inainte de intrupare, a fost tot Fiul lui Dumnezeu. eu asa inteleg.
1 Ioan 4:9-  Dragostea lui Dumnezeu faţă de noi s-a arătat prin faptul că Dumnezeu a trimis în lume pe singurul Său Fiu, ca noi să trăim prin El.
Hristos nu s-a nascut doar ca Fiu al lui Dumnezeu, El a fost trimis ca Fiu a lui Dumnezeu.



Kruger, nu ai stiut sa raspunzi ce era Isus inainte de intruparea prin Maria.

acum, vei accepta BIBLIA, sau brosurica bisericoasa??

Edited by blueday, 24 January 2013 - 12:25.


#431
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 24 ianuarie 2013 - 12:24, said:


Kruger, nu ai stiut sa raspunzi ce era Isus inainte de intruparea prin Maria.


Era Dumnezeu.

View Postblueday, on 24 ianuarie 2013 - 12:24, said:


acum, vei accepta BIBLIA, sau brosurica bisericoasa??
Ai calcat in scuipatul lui zexelica?  Ce fumati ma, de visati brosurici ?

#432
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 24 ianuarie 2013 - 12:26, said:

[/size]
Era Dumnezeu.


da, corect.

dar ce era in raport cu Tatal ? fiu, var, unchi, frate, sotie, nepot????

sau tu consideri ca Tatal si Fiul sunt una si aceeasi persoana? branhamist mic ce esti! te-am dibuit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate