Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

MIRACOLE DESPRE CARE VORBEȘTE BIBLIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
439 replies to this topic

#109
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
husand este neserios si inclinat numai catre batjocura.

nicio religie crestina nu afirma ca :
1. Isus nu este Dumnezeu;
2. nu exista Iad.

-------------------------
sunt culte, mai mult sau mai putin axate pe biblie, care nu recunosc trinitatea, in sensul ca Tatal, Fiul si Duhul sfant impart aceeasi dumnezeire, de asemenea au alte intelegeri asupra termenului romanesc "iad", acelasi cu sheolul din ebraica sau cu hadesul din greaca.

#110
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 10 octombrie 2012 - 13:23, said:

husand este neserios si inclinat numai catre batjocura.

nicio religie crestina nu afirma ca :
1. Isus nu este Dumnezeu;
2. nu exista Iad.

-------------------------
sunt culte, mai mult sau mai putin axate pe biblie, care nu recunosc trinitatea, in sensul ca Tatal, Fiul si Duhul sfant impart aceeasi dumnezeire, de asemenea au alte intelegeri asupra termenului romanesc "iad", acelasi cu sheolul din ebraica sau cu hadesul din greaca.


Cum ar putea fi o religie cu adevărat "creştină" dacă susţine învăţături care nu se găsesc în Biblie, precum chinuirea veşnică în focul iadului a celor răi?

Ce este în realitate iadul?

#111
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 11 octombrie 2012 - 09:58, said:

Cum ar putea fi o religie cu adevărat "creştină" dacă susţine învăţături care nu se găsesc în Biblie?
...

Intradevar, cum ar putea un cult cu atatea minciuni, erezii si interpretari false ca WTC sa mai existe?

#112
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postroot_mit, on 20 octombrie 2012 - 19:09, said:

Intradevar, cum ar putea un cult cu atatea minciuni, erezii si interpretari false ca WTC sa mai existe?

asa cum Dan Diaconescu desi spune intruna minciuni, totusi are priza la un anumit public deoarece face promisiuni asa si martorii lui iehova, ei promit multe si exact pe placul oamenilor, sa ramana pe Pamant avand vila cu piscina si asa mai departe...

#113
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

învăţături care nu se găsesc în Biblie, precum chinuirea veşnică

Apocalipsa 20:10
Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor.


Apocalipsa 19:3
Şi a doua oară au spus: „Aleluia! Şi fumul ei se ridică în vecii vecilor!“

Apocalipsa 14:11
Şi fumul chinului lor se înalţă în vecii vecilor; şi nu vor avea nicidecum odihnă, nici zi, nici noapte, cei care se închină fiarei şi chipului ei şi cine primeşte semnul numelui ei.

Edited by husand, 21 October 2012 - 21:55.


#114
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 21 octombrie 2012 - 11:57, said:


asa cum Dan Diaconescu desi spune intruna minciuni, totusi are priza la un anumit public deoarece face promisiuni asa si martorii lui iehova, ei promit multe si exact pe placul oamenilor, sa ramana pe Pamant avand vila cu piscina si asa mai departe...

Nu asta a predat Isus?  

(Matei 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.

(Matei 5:5) . . .Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

Nu acesta a fost mesajul Scripturii încă de la început?

(Psalmul 37:11) . . .Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace.

(Psalmul 37:22) . . .cei binecuvântaţi de el vor stăpâni pământul, dar cei blestemaţi de el vor fi nimiciţi.

(Psalmul 37:27) . . .Îndepărtează-te de rău, fă binele şi locuieşte pe pământ pe timp indefinit.

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el.

(Isaia 65:21–23) . . .Vor construi case şi le vor locui, vor sădi vii şi le vor mânca rodul. 22 Nu le vor construi ca altcineva să le locuiască, nu vor sădi ca altcineva să mănânce. Căci zilele poporului meu vor fi ca zilele copacului şi aleşii mei se vor folosi din plin de lucrarea mâinilor lor. 23 Nu se vor osteni în zadar. . .

View Posthusand, on 21 octombrie 2012 - 21:49, said:

Apocalipsa 20:10
Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor.


Apocalipsa 19:3
Şi a doua oară au spus: „Aleluia! Şi fumul ei se ridică în vecii vecilor!“

Apocalipsa 14:11
Şi fumul chinului lor se înalţă în vecii vecilor; şi nu vor avea nicidecum odihnă, nici zi, nici noapte, cei care se închină fiarei şi chipului ei şi cine primeşte semnul numelui ei.

husand, ce este iezerul de foc sau lacul de foc?

Nu ar fi în armonie cu dreptatea şi iubirea divină ca Iehova să condamne pe cineva la viaţă veşnică în chinuri.
(Ieremia 7:31) . . .Au construit locurile înalte de la Tofet, care este în valea fiului lui Hinom, ca să-şi ardă fiii şi fiicele în foc, lucru pe care nu-l poruncisem şi nici nu mi se suise în inimă».

În plus, Biblia spune că viaţa veşnică este un dar, nu o pedeapsă.
(Romani 6:23) . . .darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru.

Prin urmare, textul din Revelaţia 20:10 este scris într-un limbaj simbolic.
Atât Fiara cât şi lacul de foc sunt simbolice (vezi Revelaţia 13:2; 20:14).

Îţi spune Revelaţia 20:14 ce este în realitate lacul de foc ....

#115
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
e chiar hilar,
Eugen aduce niste versete din Vechiul testament care au avut o implinire atunci (este stiut ca Biblia, mai ales Vechiul testament, are un limbaj metaforic hiperbolic), pentru a demonstra ceva ce Noul testament nu invata (viata pamanteasca pentru crestini).

#116
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 22 octombrie 2012 - 09:16, said:

e chiar hilar,
Eugen aduce niste versete din Vechiul testament care au avut o implinire atunci (este stiut ca Biblia, mai ales Vechiul testament, are un limbaj metaforic hiperbolic), pentru a demonstra ceva ce Noul testament nu invata (viata pamanteasca pentru crestini).

Eşti chiar culmea ...

Nu asta a predat Isus?
(Matei 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.
(Matei 5:5) . . .Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

Tu pierzi din vedere că scopul iniţial al lui Dumnezeu a avut legătură cu pământul, NU CU CERUL.

După ce i-a creat pe primul bărbat şi pe prima femeie, adică pe Adam şi pe Eva, Dumnezeu le-a dat această locuinţă frumoasă şi le-a spus: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l“ (Geneza 1:28; 2:8, 9, 15). Aşadar, Dumnezeu a dorit ca oamenii să aibă copii, să extindă această locuinţă paradiziacă pe tot pământul şi să se îngrijească de animale.

Dumnezeu nu şi-a abandonat scopul iniţial ...

Iată ce declară El: „Eu am spus . . . şi Eu voi înfăptui“ (Isaia 46:9–11; 55:11). Da, Dumnezeu îşi va îndeplini scopul! El spune că „a creat [pământul] nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit“ (Isaia 45:18). Ce fel de oameni a dorit Dumnezeu să locuiască pe pământ? Şi pentru cât timp? Biblia ne răspunde: „Cei drepţi vor stăpâni pământul şi îl vor locui pe vecie“. — Psalmul 37:29; Revelaţia 21:3, 4.

#117
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Nu, Isus si nici apostolii nu au predat niciunde ca crestinii vor locui Pamantul, dimpotriva, Cerul.

Vointa lui Dumnezeu se poate face pe Pamant, intre crestini, daca practica iubirea, asa cum este si in Cer. (la asta s-a referit Isus).

Iar a mosteni Pamantul nu inseamna neaparat a-l locui, a mosteni ceva inseamna a stapani, ori crestinii vor judeca pana si pe ingeri, daramite pe oameni.

Eu nu stiu, Eugen, tu chiar nu-ti dai seama de nimic?

#118
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 22 octombrie 2012 - 09:29, said:

Nu, Isus si nici apostolii nu au predat niciunde ca crestinii vor locui Pamantul, dimpotriva, Cerul.


Deci Isus i-a minţit pe oameni ...

(Matei 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.
(Matei 5:5) . . .Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

#119
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 09:32, said:

Deci Isus i-a minţit pe oameni ...

tu esti cel care propaga o mare minciuna.

Isus nu a invatat niciunde ca cei credinciosi Lui vor invia la o viata pamanteasca.

ca tu nu intelegi versetele, nu am ce-ti face, ai creierul spalat.

uite ce a invatat Isus:

In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. (Ioan.14:2)
3. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.

nu zice nimic despre unii care vor ramane pe Pamant

si te rog nu veni cu alte interpretari, cu "mai am si alte oi" ca nici acolo nu scrie ca alte oi vor ramane pe Pamant.

nu scrie niciunde.

#120
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 22 octombrie 2012 - 09:37, said:

uite ce a invatat Isus:

In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri. Daca n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Ma duc sa va pregatesc un loc. (Ioan.14:2)
3. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.

nu zice nimic despre unii care vor ramane pe Pamant

si te rog nu veni cu alte interpretari, cu "mai am si alte oi" ca nici acolo nu scrie ca alte oi vor ramane pe Pamant.

nu scrie niciunde.


Isus a rostit aceste cuvinte, dar tu le înţelegi?
În primul rând, cui i se adresa Isus?
În al doilea rând, de ce Isus le-a promis unora că vor merge la cer?  Care este motivul?


Dacă înţelegi învăţătura corectă a Bibliei cu privire la aceste întrebări, vei înţelege şi restul Bibliei care vorbeşte despre viaţa veşnică pe acest pământ.  Răspunde te rog la întrebările de mai sus ...

Cât despre afirmaţia că nu scrie niciunde că unii oameni vor trăi pe pământ, ţi-am arătat cuvintele lui Isus, dar tu îi crezi mai mult pe oameni decât pe Isus din păcate ....

(Matei 5:5) . . .Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

(Matei 6:9, 10) . . .Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău. 10 Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.

Ce vrei mai mult de atât?

Te mai rog să răspunzi la o întrebare.  Apocalipsa 21:4 vorbeşte despre viaţa de pe pământ sau despre cea din cer?

Edited by Eugen3, 22 October 2012 - 09:46.


#121
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 09:45, said:

Isus a rostit aceste cuvinte, dar tu le înţelegi?
În primul rând, cui i se adresa Isus?
În al doilea rând, de ce Isus le-a promis unora că vor merge la cer?  Care este motivul?


Dacă înţelegi învăţătura corectă a Bibliei cu privire la aceste întrebări, vei înţelege şi restul Bibliei care vorbeşte despre viaţa veşnică pe acest pământ.  Răspunde te rog la întrebările de mai sus ...


In primul rand ar trebuie sa citesti regulamentul forumului. Nu impresionezi pe nimeni daca aplezi la culoare rosie cand nu ai alte argumente si te rotesti pe cerc.

#122
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 09:45, said:

Isus a rostit aceste cuvinte, dar tu le înțelegi?

Cât despre afirmația că nu scrie niciunde că unii oameni vor trăi pe pământ, ți-am arătat cuvintele lui Isus, dar tu îi crezi mai mult pe oameni decât pe Isus din păcate ....



incepe sa ma doara capul.

eu am spus ca crestinii vor fi luati la Cer, cat despre Pamant, el va fi populat dar nu de catre crestini (sunt destui care au facut voia lui Dumnezeu, dar care nu au trait pe timpul legii lui Cristos nefiind deci crestini, adica unsi).

daca trebuia ca unii crestini sa ramana pe Pamant, apostolii ar fi stiut lucrul acesta si ar fi scris, dar nu scrie niciunde.

iar ce spune Isus nu se refera neaparat la crestini, El spune la modul general: cei blanzi vor mosteni Pamantul (nu spune ca crestinii vor locui pe Pamant ci cei blanzi vor mosteni /stapani Pamantul care poate fi inteles si cum ti-am spus mai inainte).

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 09:45, said:

Te mai rog să răspunzi la o întrebare.  Apocalipsa 21:4 vorbeşte despre viaţa de pe pământ sau despre cea din cer?

se refera la modul general.

#123
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 22 octombrie 2012 - 14:22, said:


se refera la modul general.

Ce răspuns este acesta?  Ori vorbeşte despre viaţa din cer ori despre viaţa de pe pământ?

#124
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 07:56, said:

husand, ce este iezerul de foc sau lacul de foc?



Îţi spune Revelaţia 20:....



Exact


Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si prorocul mincinos. Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor. (Apoc.20:..)


Aaaa , deci moartea nu mai e moarte !!!! E o stare in afara lui Dumnezeu,




Va fi plansul si scrasnirea dintilor, cand veti vedea pe Avraam, pe Isaac si pe Iacov si pe toti prorocii in Imparatia lui Dumnezeu, iar pe voi scosi afara. (Luc.13:28)


Nu citim deci numai selectiv ,da? Ca sa nu ne stirbeasca doctrina  .


Pe bune  , acum mie mi-ar fi rusine.

.

Edited by husand, 23 October 2012 - 20:10.


#125
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 23 octombrie 2012 - 20:06, said:

Exact


Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si prorocul mincinos. Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor. (Apoc.20:..)




Ce este iezerul de foc sau lacul de foc? Nu ai răspuns la întrebare.  Nu o mai ocoli?  Eşti în stare să duci un subiect până la capăt, sau nu?

#126
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 09:20, said:


Eşti chiar culmea ...

Nu asta a predat Isus?
(Matei 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ.
(Matei 5:5) . . .Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!
Care pamant? Ca nu specifica. Cel actual sau cel nou?

2 Petru 3:13
În conformitate cu promisiunea Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui dreptatea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate