Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Antibiotice + alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
M-am pricopsit cu o otita externa si a trebuit sa iau antibiotice.

Iau Ciprofloxacin, doua tablete pe zi (la 12 ore). Trebuie sa iau 5 zile (10 tablete).

Am luat deja 3 zile si otita m-a lasat in pace, s-a retras. Evident ca am sa iau toate pilulele pana termin folia, ca sa isi faca ciclul antibioticul.

Intrebarea este: mai beau si eu seara dupe serviciu 2-3 beri sau 1-2 shoturi de whiskey. Am cautat pe net informatii despre ciprofloxacin si se pare ca nu are interactiuni negative cu alcoolul. Dar ca sa fiu sigur intreb si aici. E in regula sa consum alcool cu antibioticul respectiv? Am inteles ca este un antibiotic de sinteza, tintit specific pe anumite bacterii.

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cipro cu alcoolul nu interactioneaza dar exista posibilitatea sa afecteze ficatul (rar dar exista) daca mai vii si tu cu alcoolul bine nu-i faci. Sfatul meu abstinenta.

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Ciprofloxacina poate influenta negativ viteza de reactie, în special în combinatie cu alcoolul etilic" atit scrie la atentionari speciale dar parerea mea este mai bine fara alcool la antibiotic, daca nu ii taie efectul afecteaza ficatul daca nu ficatul stomacul .

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Decat sa te scarpini invers, nu mai bine renunti la alcool 2 zile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate