Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

CUM CUMPERI UN ANIMAL SANATOS

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View Postemyboy, on 7th June 2012, 15:58, said:

Te chinui prea mult in alegerea unui caine .
Ce mai conteaza daca e de rasa sau nu sau daca are 100 de vaccinuri facute .
Important e sa fie sanatos( si iti zic eu sigur ca se poate si fara vaccinuri) , inteligent(asta nu tine neaparat de rasa) si plin de viata .

Cum a zis si edy_wheazel iti iei caine nu bibelou



OK , vad ca au mai aparut si persoane cu capul pe umeri :)
Daca poti vedea catelul si persoana de la care il cumperi , evident il poti duce la veterinar la consultatie , chiar daca nu are vaccinuri.
Am citit atat de multe cazuri dureroase pe internet  , incat am considerat sa ajut cumva viitorii posesori de catei care sunt interesati sa cumpere de la canisele mentionate de mine .

Sincer , din punctul meu de vedere , mai sanatos ar putea fi un maidanez luat de pe strada , decat de la canisele mentionate de mine .

#20
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postfun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 15:47, said:

Cand o sa inveti sa te adresezi si o sa ai la cunostinta conditiile mele de trai, atunci sa dovedesti ceea ce gandesti .


Mrrrr.... esti rea, musti.....mrrrr.... :blink:

#21
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostFreddy12, on 7th June 2012, 15:59, said:

Subscriu si eu la ce zice fun ky girl 18. Una e sa cumperi de la vecini, prieteni, cunostinte unde poti vedea catelul, mama catelului si conditiile in care traiesc si cu totul altceva este sa cumperi de pe net. Stiu multe cazuri de catei care la 48 de ore dupa ce au ajuns in casa noilor stapani, s-au imbolnavit si din pacate unii au si murit. Pentruc cei care au supravietuit s-au cheltuit sume mari ca sa fie salvati iar unii au ramas cu sechele. Stiu cazul unei doamne din Galati in situatia aceasta, cu un labrador sau golden luat de la samsari care s-a imbolnavit, au costat-o tratamentele o groaza de bani si la final,  desi catelul a scapat cu viata, a ramas orb. Tragand linie, ar fi costat-o mai ieftin sa ia de la crescatori inregistrati AChR. Plus ca ramanea cu un catel sanatos care i -ar fi inseninat viata,  nu cu unul orb. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii lui dar mie mi se pare laudabila actiunea acestui user de a deschide ochii celor care intr-un viitor apropiat sau indepartat intentioneaza sa-si ia un caine. Decat sa dai bani la samsari, mai bine adopti unul de la adapost sau de pe strada. Chiar acum cateva luni un alt user de aici de pe forum si-a luat un bichon maltez care dupa cateva luni ajunsese la 9 kg in conditiile in care maltezul trebuie sa aiba 3-4 kg. Pot sa va scriu pagini intregi de tzepe date de samsari clientilor neavizati.


In sfarsit persoane care inteleg despre ce incerc sa explic aici !
Total de acord cu Freddy12

View Postmymothman69, on 7th June 2012, 16:06, said:

Da' o javra raioasa de la ghena ce are? Ce, aluia nu-i pot face vaccinuri si carnet? In plus, unul nascut si crescut la tomberon e mult mai inteligent si mai devotat decat o gherla cu pedigree de mii de euro.


Asta tot incerc sa explic aici :

Mai bine achizitionezi/adopti un catel pe care il poti vedea cu ochii tai !

DAR

In cazul in care sunt persoane care cauta pui la canisele mentionate , le recomand sa nu cumpere .
Daca vor cumpara de acolo , macar sa se duca la adresa respectiva si sa vada exact despre ce este vorba .

#22
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postfun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 15:09, said:

Va rog sa observati , doi oameni limitati !!!
auzi cumatra...glume de-astea ce contin urme de sarcasm expirat faceam la gradinita. sau chiar
asta te pomenesti ca o fi nivelul tau? doar atata poti?

mai usor cu etichetele si calificativele astea, concentreaza-te putin mai mult pe lungul nasului. gata,
am inteles manevra. ai vazut ca nu-ti tine si arunci cu invective. metoda clasica, folosita de unii
oameni cand nu mai stiu pe unde sa scoata camasa. acu' ia-ti telescopu' si observa in alta parte.


View Postfun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 15:09, said:

Sa le oferim aplauze !
multumim, dar nu, multumim. vezi ca pe forum sunt si unele vulpi mai batrane, dar care nu uzeaza de
prea mult bun simt in exprimare, asa ca mine. daca nimeresti in gura unuia d-ala, sa te tii bine. eu nu
imi pun mintea cu tine, ca nu-mi sta in caracter, doar spun ca ai face bine s-o lasi mai moale cu tupeul,
vocabularul si manevrele. nu-mi pierd timpul cu astfel de specimene. iti dorim multa la revedere.

#23
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
.

Edited by fun_ky_girl_18, 07 June 2012 - 18:06.


#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
caine mai sanatos decat potaia mea nu cred ca se poate.
are 14 luni si nu a vazut veterinarul niciodata
nici macar purici nu are desi sta afara la tara si cutreiera dealurile toata noaptea cu alti caini.

campioni, pedigree mi se pare un fas mai mult.

Edited by OriOn20, 07 June 2012 - 19:08.


#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postfun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 19:02, said:

.
,

Este laudabil ca la aceasta frumoas varsta pentru care te felicit ai atat de multa energie.
O sa inveti in timp ca desi intentia ta este nobila, modul in care o implementezi e departe de a fi cel optim. Avand catel am citit de curiozitatea postul de deshidere, sperand ca aflu ceva nou. Pesemne ca la fel au facut si restul..
Cine isi ia caine o face din multe motive, iar cine face acest pas din alte ratiuni decat dragoste si dorinta de a avea un animal nu va da 2 bani pe "textele"tale. Iar daca va intra aici o sa te ia si la misto cum bine vezi ca se intampla. Si cum e si normal la varsta ta intri in caterinca .
Daca te am lamurit ma bucur , daca ai de comentat e ok sa folosesti energia la altceva ,

Multumesc pentru sfaturile oferite, din pacate traim ani de " generatia fara bac " , consumerism la maxim si foarte putina "minte" in primatele de pe strada.

la multi ani frumosi

#26
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
S-au rasculat unii de zici ca erau pe lista aia de "de aici sa NU luati".

Ce-aveti, ma? S-a umflat orezu'n voi?

Da, sunt oameni care dispun de o suma anume pentru un pui get-beget de rasa, sanatos 100%. Normal ca nu le convine sa ia teapa si sa scoata din buzunar inca o data valoarea puiului pentru a-l trata.

Asa ca nu vad care e faza cu "da' si de la vecinu' e bun, da' si un maidanez e bun, da' si drac belit e bun"...

Pana va atinge pe voi direct si pe urma inghititi in sec.

#27
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostOriOn20, on 7th June 2012, 20:07, said:

caine mai sanatos decat potaia mea nu cred ca se poate.
are 14 luni si nu a vazut veterinarul niciodata
nici macar purici nu are desi sta afara la tara si cutreiera dealurile toata noaptea cu alti caini.

campioni, pedigree mi se pare un fas mai mult.



Buna ,


Daca ai parte de caine sanatos , este cel mai important .
Dar cred ca l-ai vazut cand l-ai ales ?

Aici eu incerc sa explic , ca sunt oameni care nu au acest privilegiu de la acele canise si mai au parte si de durere dupa achizitionare .

Oricum , multumesc pentru coment :)
Bye

View Postfoxbat, on 7th June 2012, 20:17, said:

,

Este laudabil ca la aceasta frumoas varsta pentru care te felicit ai atat de multa energie.
O sa inveti in timp ca desi intentia ta este nobila, modul in care o implementezi e departe de a fi cel optim. Avand catel am citit de curiozitatea postul de deshidere, sperand ca aflu ceva nou. Pesemne ca la fel au facut si restul..
Cine isi ia caine o face din multe motive, iar cine face acest pas din alte ratiuni decat dragoste si dorinta de a avea un animal nu va da 2 bani pe "textele"tale. Iar daca va intra aici o sa te ia si la misto cum bine vezi ca se intampla. Si cum e si normal la varsta ta intri in caterinca .
Daca te am lamurit ma bucur , daca ai de comentat e ok sa folosesti energia la altceva ,

Multumesc pentru sfaturile oferite, din pacate traim ani de " generatia fara bac " , consumerism la maxim si foarte putina "minte" in primatele de pe strada.

la multi ani frumosi


Buna ,

Eu am deschis acest topic PENTRU persoane care doresc sa isi ia un catel de la canisele mentionate de mine !
ATAT !
Sunt o persoana precum multe altele , care au vrut sa isi ia de la acesti indivizi / firme /etc , deoarece in targuri de animale nu am gasit la momentul respectiv .
Cine doreste un catel si nu cauta o rasa anume , ii va fi mult mai usor sa il gaseasca.
Eu am vrut un simplu Golden retriever si NU am gasit unul : SANATOS , ori la varsta care mi s-a comunicat , ori bolnav , ori din Romania asa cum au spus etc etc.

Am dat exemplu cainele meu , deoarece am vrut sa demonstrez ca asteptand si cautand mai mult , poti avea oportunitatea de a gasi de la un simplu om un caine in regula . DA ! Am avut norocul sa fie de parinti campioni , pedigree etc . ,dar asta nu inseamna ca si altii nu pot avea acelasi noroc !

Sper ca intr-un final sa ma fi facut inteleasa :)
Iti multumesc pentru coment ,
Elena

View PostDeria_Leena26, on 8th June 2012, 09:57, said:

S-au rasculat unii de zici ca erau pe lista aia de "de aici sa NU luati".

Ce-aveti, ma? S-a umflat orezu'n voi?

Da, sunt oameni care dispun de o suma anume pentru un pui get-beget de rasa, sanatos 100%. Normal ca nu le convine sa ia teapa si sa scoata din buzunar inca o data valoarea puiului pentru a-l trata.

Asa ca nu vad care e faza cu "da' si de la vecinu' e bun, da' si un maidanez e bun, da' si drac belit e bun"...

Pana va atinge pe voi direct si pe urma inghititi in sec.


Buna ,

Ma bucur ca sunt si persoane care intr-adevar inteleg ce vreau sa comunic aici .
Intr-adevar acest topic este pentru persoane care cauta pui in aceste conditii si dupa cate am patit eu si multi altii , am simtit sa creez un topic in care sa sper ,  ca cine va cauta pe net informatii despre anumite canise , va gasi topicul meu si se va feri .
Se dau foarte multi caini bolnavi de parvoviroza si displazie de sold ! Intr-adevar , nu toti sunt bolnavi , dar de ce sa risti asa chinuiala tu ca proprietar si acel catel nevinovat ?
Au fost persoane care au scris pe net , ca nestiind informatii despre aceste canise au cumparat catei si le-au murit .
Eu las acest topic pentru persoanele care sper sa caute informatii despre aceste canise , inainte de achizitionarea puiului !

http://ecosapiens.ro...ele-din-romania

Multumesc frumos pentru coment ,
Elen

#28
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Da, este o informație de care e bine să se țină cont, dar implementarea mai lasă de dorit.
Ca fapt divers: sunt cam multe locuri de unde sfătuiești să NU fie achiziționat un cățel. Ai exclus deja trei orașe și multe alte canise.
Părerea mea este că trebuia, dacă tot spui de unde să nu luăm, să dai și exemple pozitive - locuri de care ai auzit că sunt in regulă. Altfel tot ce văd e anti-reclamă. <_<
Cățelul din poză e intr-adevăr superb, dacă e al tău - să-ți trăiască. :w00t:
Iar partea cu mințitul pe Internet... poate e o chestie nouă pentru tine, majoritatea știm că oricine iși laudă ”marfa”, îi ”inflorește” calitățile - indiferent dacă e un animal sau un produs.

Din nou, să-ți trăiască pufosul, iar dacă e fată, după ce crește să vinzi puii mai ieftin!  ;)

Edited by UnForsaken, 08 June 2012 - 09:57.


#29
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostUnForsaken, on 8th June 2012, 10:56, said:

Da, este o informație de care e bine să se țină cont, dar implementarea mai lasă de dorit.
Ca fapt divers: sunt cam multe locuri de unde sfătuiești să NU fie achiziționat un cățel. Ai exclus deja trei orașe și multe alte canise.
Părerea mea este că trebuia, dacă tot spui de unde să nu luăm, să dai și exemple pozitive - locuri de care ai auzit că sunt in regulă. Altfel tot ce văd e anti-reclamă. <_<
Cățelul din poză e intr-adevăr superb, dacă e al tău - să-ți trăiască. :w00t:
Iar partea cu mințitul pe Internet... poate e o chestie nouă pentru tine, majoritatea știm că oricine iși laudă ”marfa”, îi ”inflorește” calitățile - indiferent dacă e un animal sau un produs.

Din nou, să-ți trăiască pufosul, iar dacă e fată, după ce crește să vinzi puii mai ieftin!  ;)


Buna ,

Sa sti ca ai dreptate ! O sa comunic cu cei de pe site sa ma ajute sa modific cate ceva .
Toate exemplele date sunt aflate personal , in incercarea de a cumpara un pui.
Cea mai mare RECOMANDARE este sa NU cumpere un pui pe care NU il vad si nu ii vad conditiile parintilor de trai .

Este catelul meu , da :) Multumesc pentru urari si pentru comentariu .
Elena

#30
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Pentru cei cu dare de mana, care doresc caini de rasa, cu pedigree si dau banul gros pt asta, probabil o astfel de lista ar fi buna de luat in considerare; e si normal sa aiba pretentii! Un sfat bun, daca va doriti asa ceva, nu luati catei din pet-shop / petshop online (nu generalizez); majoritatea sunt cu probleme, vaccinati la gramada si tinuti in tarcuri in care abia au loc sa se miste, dar si sa mai creasca sanatoase! Ca sa nu sara anumite persoane, am zis pt cei care doresc caini de rasa sanatosi!
Catelusa noastra e luata din piata cu 50 lei; e sanatoasa si voiasa foc, dar noi asta am dorit....

Attached Files



#31
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View Postwondermoshu, on 8th June 2012, 14:13, said:

Pentru cei cu dare de mana, care doresc caini de rasa, cu pedigree si dau banul gros pt asta, probabil o astfel de lista ar fi buna de luat in considerare; e si normal sa aiba pretentii! Un sfat bun, daca va doriti asa ceva, nu luati catei din pet-shop / petshop online (nu generalizez); majoritatea sunt cu probleme, vaccinati la gramada si tinuti in tarcuri in care abia au loc sa se miste, dar si sa mai creasca sanatoase! Ca sa nu sara anumite persoane, am zis pt cei care doresc caini de rasa sanatosi!
Catelusa noastra e luata din piata cu 50 lei; e sanatoasa si voiasa foc, dar noi asta am dorit....


Ce dragalasa este catelusa !!!
Multa sanatate si noroc :)

Edited by fun_ky_girl_18, 08 June 2012 - 15:59.


#32
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pana la caini sanatosi, ar trebui educati proprietarii si viitorii proprietari de caini. Intai afli ce sa cumperi, ce necesitati are (spatiu, mancare, vitamine, samd), cum trebuie educat, vezi daca iti permiti dresaj si apoi te interesezi si de unde sa-l iei.

#33
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postfun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 13:54, said:

1) Recomand sa NU cumparati catei de la:
...
Chiar daca ai dreptate, e urat gestul - nimeni aici de pe forum nu are de unde sti daca spui adevarul sau esti doar un comerciant rival care isi ataca concurenta - trebuie sa te creada pe cuvant dupa cateva postari pe forum. Daca vrei sa te creada cineva, da exemple concrete pentru fiecare firma in parte, ce au spus cei de la OPC si asociatiile canine despre raspectivii vanzatori etc..

#34
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View Posttudor_turcu, on 9th June 2012, 18:13, said:

Chiar daca ai dreptate, e urat gestul - nimeni aici de pe forum nu are de unde sti daca spui adevarul sau esti doar un comerciant rival care isi ataca concurenta - trebuie sa te creada pe cuvant dupa cateva postari pe forum. Daca vrei sa te creada cineva, da exemple concrete pentru fiecare firma in parte, ce au spus cei de la OPC si asociatiile canine despre raspectivii vanzatori etc..


Buna ziua ,

Daca ai fi citit cu atentie toate raspunsurile din acest topic , ai fi observat exemplele pe care le-am dat !
Personal , eu nu am ajuns in cazul in care a trebuit sa sun la Ach ori la politie , dar au facut-o altii .

Eu am speciaficat foarte clar faptul , ca cei care doresc sa cumpere de la aceste canise , sa se intereseze foarte bine inainte despre ei si sa fie siguri de ceea ce cumpara.
Cine va da un search , va gasi destule dovezi .

Pentru ca nu ai observat  , iata exemple   :
http://ecosapiens.ro...ele-din-romania
http://forum.softped...howtopic=666690       - user katmay - problema hidalgos spirit .


La revedere

Edited by fun_ky_girl_18, 10 June 2012 - 11:32.


#35
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
@tudor_turcu

Ce am patit eu :

- Hidalgos Spirit : Golden retriever , mi-a comunicat telefonic ca puiul are 3-3,5 luni si ca nu imi poate da pedigree deoarece proprietarul femelei a plecat din tara . Am ajuns la el acasa , Piata Muncii , l-am asteptat afara 1 ora ca el avea musafiri si alti clienti , am urcat , un apartament cu 3 camere , cu un miros ingrozitor , cateii tinuti in camere inchisi fara lumina , intr-o mizerie de nedescris , mi-a adus puiul si mi-a zis ca are 4-4,5 luni , era extraordinar de slaba , neingrijita si foarte fricoasa . 200E .
- Mircea Olah - Mi-a trimis poze pe mail doar cu puii , mi-a comunicat ca sunt in Romania si ca nu imi poate trimite poze si cu parintii ca este in afara orasului. I-am comunicat telefonic ca mi s-a parut ca am mai vazut poza trimisa , intrebandu-l daca este de actualitate si reala .  Dupa incheierea conversatiei , am cautat pe google imagini poza trimisa ( dureaza ceva pana le vezi pe toate , dar MERITA ) si se pare ca am gasit 2 anunturi cu aceeasi poza din datile : 16 si 23 Martie . El trimitandu-mi ACEEASI poza pe 28 MAI ! Evident cand i-am comunicat pe mail informatiile gasite , nu am mai primit nici un raspuns de la el .
-Persoana fizica din Crevedia , mi-a comunicat ca puii au 6,5 saptamani si cand am ajuns la el acasa , in afara faptului ca avea tot felul de animale , erau neingrijite , bolnave , cu purici , iar puii pe care mi i-a aratat nu aveau mai mult de 4 saptamani . IAR culmea culmilor , vroia sa imi faca primul vaccin la pui chiar EL ! Sa mai zis daca am venit acasa cu purici sau nu ? Nu mai zic .
- Muntean Gabriela - centru medical : Anunt de vanzare cu 250 E , pe mail mi-a comunicat ca normal se dau puii cu 550 , dar ea poate mi-l lasa la 450 E , se mai gandeste . Dupa ce i-am comunicat de unde am luat adresa de email si ca nu mai sunt interesata sa achizitionez pui de la ea , mi-a spus ca a fost o neintelegere si ca imi lasa puiul la 300E , doar vroia sa se convinga ca preturile nu sunt tocmai bune !!!

Cred ca din partea mea ai primit suficiente exemple .
Ce intamplari am intalnit eu , nu se compara nici la degetul mic , cu ce intamplari au avut alti oameni .

Sper ca esti lamurit si nu mai dezvolti speculatii fara relevenata !



La revedere

Edited by fun_ky_girl_18, 10 June 2012 - 12:17.


#36
EmpathicGab

EmpathicGab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.05.2012
NU CUMPARATI ANIMALE DE COMPANIE!

Cumparand animale de companie din pet shop-uri si de la crescatori ajutati piata de animale de companie sa creasca si mai multe animale care de cele mai multe ori sunt chinuite si cresc in conditii foarte rele. Daca cererea de pe piata nu mai exista in numar asa mare, atunci numarul de animale crescute pentru vanzare scade; Si atunci scade toata piata de animale. Ganditi-va ca mai bine sufera doar animalele care se afla in prezent in pet-shop-uri, decat sa sufere un numar mult mai mare datorita cererii pietei de animale pe care o alimentati cand cumparati un animal.

OPRITI TRAFICUL DE ANIMALE! Animalele nu sunt proprietatea nimanui, ci sunt fiinte vii ca si voi.

Vreti un animal de companie, luati un caine sau o pisica de afara, sunt o gramada vagabonti! Si sterilizati animalele pe care le cresteti, nu ajutati inmultirea animalelor vagaboante care vor trai intr-un chin !

Edited by EmpathicGab, 11 June 2012 - 12:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate