Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Piatra vanata

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Va salut,
Saptamanile trecut am preparat o solutie de zeama bordeleza de concentratie 1%. Deci,intr-o galeata de plastic am amestecat 50 de parti de apa cu o parte sulfat de cupru iar in  alta galeata am amestecat 50 de parti de apa cu o parte var calcic hidratat. Dupa ce le-am amestecat bine separat am adaugat solutia de sulfat de cupru peste cea de var calcic.
In reteta spune ca solutia rezultata ar trebuii sa aiba culoarea cerului,albastra,insa a mea avea culoarea varului. Am asteptat 5 minute si varul s-a decantat si solutia a luat o culoare albastra.
Acum va intreb ,sa folosesc solutia astfel obtinuta in urma decantarii sau sa o omogenizez si sa folosesc si varul. Treaba era mai simpla daca gaseam o hartie de turnesol,ii faceam pH-ul si rezolvam problema. Apropo,am cautat la toate farmaciile din Bucuresti asa ceva si nu am gasit nimic,aveti idee de unde pot cumpara asa ceva,fara cumparaturi pe internet.

Bine,solutia am aplicat-o pe un pom,deci nu o mai am ,dar trebuie sa stropesc si via si as vrea sa stiu cum e bine,nu am gasit in nicio reteta vreo precizare cu privire la problema mea.
Singura explicatie ar fi aceea ca varul este de asta toamna si este posibil sa fie expirat,nu m-am uitat. Eram presat si de bani,nu puteam sa cumpar var in termen.

#2
vasile2056

vasile2056

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.03.2009

 medelin992, on 6th June 2012, 20:37, said:

Va salut,
Saptamanile trecut am preparat o solutie de zeama bordeleza de concentratie 1%. Deci,intr-o galeata de plastic am amestecat 50 de parti de apa cu o parte sulfat de cupru iar in  alta galeata am amestecat 50 de parti de apa cu o parte var calcic hidratat. Dupa ce le-am amestecat bine separat am adaugat solutia de sulfat de cupru peste cea de var calcic.
In reteta spune ca solutia rezultata ar trebuii sa aiba culoarea cerului,albastra,insa a mea avea culoarea varului. Am asteptat 5 minute si varul s-a decantat si solutia a luat o culoare albastra.
Acum va intreb ,sa folosesc solutia astfel obtinuta in urma decantarii sau sa o omogenizez si sa folosesc si varul. Treaba era mai simpla daca gaseam o hartie de turnesol,ii faceam pH-ul si rezolvam problema. Apropo,am cautat la toate farmaciile din Bucuresti asa ceva si nu am gasit nimic,aveti idee de unde pot cumpara asa ceva,fara cumparaturi pe internet.

Bine,solutia am aplicat-o pe un pom,deci nu o mai am ,dar trebuie sa stropesc si via si as vrea sa stiu cum e bine,nu am gasit in nicio reteta vreo precizare cu privire la problema mea.
Singura explicatie ar fi aceea ca varul este de asta toamna si este posibil sa fie expirat,nu m-am uitat. Eram presat si de bani,nu puteam sa cumpar var in termen.
Te complici nu inteleg cum adica 50 parti apa ?reteta e asa :1%= 100gr sulfat de cupru (piatra vanata) la 10 litri apa sau 1kg. la 100litri de apa, sulfatul de cupru se amesteca in apa  pana se topeste dupa care se pune varul in concentratie de 1:1 var pasta adica la 100gr. de sulfat de cupru -100gr de var pasta si le amesteci bine este posibil sa nu mai iasa ALBASTRU CA CERUL pt. ca depinde de cei ce il fabrica si sar putea sa fie de culoare albastru mov, dar nu conteaza important este sa le amesteci bine cand pui solutia in vermorel(pompa) De precizat sulfatul de cupru sa-l  amesteci in 1-2 kg. de apa calda pt. a se topi mai bine .Varul este pt. neutralizare.si nu uita sa pui si aracet pt a se lipi de vrunze 50 gr la 10 litri apa.daca nu ai inteles suna la nr. 0761643710.SUCCES

#3
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Stiu ca varul neutralizeaza solutia de sulfat de cupru,de aceea si intreb daca sa-l las sa se decanteze sau sa-l folosesc asa.

Aracetul are caracter acid,nu ma risc sa-l aplic fara un pH test,asa sunt eu mai conservator.

Am observat ca aceasta reteta ar fi cea mai indicata din ce am citit pe internet si din parerile celor ce au folosit-o.

De regulă se folose?te în concentra?ii de 0.75-1% sau 2%. Pentru a prepara 100 l de zeama bordeleză cu o concentra?ie de 1% se folose?te:

1kg de piatră vânătă (sulfat de cupru) care se dizolvă în 50 de litri de apă (de preferin?ă cu o zi înainte)
1 kg de var stins la 50 l de apă
se adaugă încet solu?ia de piatră vânătă la solu?ia de var
Sfaturi utile

solu?ia de 2% se prepară la fel, doar că se folose?te 2 kg de sulfat de cupru ?i 2 kg de var
zeama bordeleză trebuie să fie neutră sau slab alcalina, dacă nu este a?a, se mai adaugă var. În niciun caz nu trebuie să fie acidă.
este eficientă doar contra ciupercilor, împotriva dăunătorilor se folose?te insecticid sau acaricid
nu se folosesc vase de metal la preparare!
întotdeauna adăugăm solu?ia de sulfat de cupru la laptele de var ?i nu invers
se folose?te în ziua preparării, cel mult în ziua următoare


Sper ca data viitoare sa fac si niste poze sa va dati seama la ce ma refer.

Edited by medelin992, 06 June 2012 - 22:55.


#4
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
E bine sa verifici ph-ul solutiei, cel putin la inceput pana iti "faci" mana!
Poate te ajuta urmatoarele:

"Verificarea calitatii (reactiei) zemei bordeleze se face cu hartia de fenolftaleina care, introdusa in zeama bine preparata, se coloreaza in roz, sau cu hartie de turnesol care introdusa in solutie se albastreste.
Daca zeama bordeleza nu e neutra se poate adauga var stins sau piatra vanata, controland in permanenta reactia solutiei.
In final, zeama bordeleza bine preparata trebuie sa aiba culoarea albastra a cerului senin de vara.
Pentru ca zeama bordeleza sa adere mai bine pe organele tratate (frunze, lastari) se adauga melasa, lapte dulce, albus de ou bine batut, dar cu rezultate mai bune se folosesc substantele Detersen 0,2%, Aracet 0,15 - 0,2%.
In functie de suprafata viei se prepara cantitatea de solutie necesara, socotind ca la primele stropiri se folosesc aproximativ 600 l/ha, iar la ultimele 1200 - 1600 litri si chiar mai mult, dupa cat de dezvoltata este vegetatia."

http://aparaturadela...olftaleina.html

Numai bine!

Edited by danutz_2009, 06 June 2012 - 23:20.


#5
__Toshiba__

__Toshiba__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 23.04.2007
Pe langa remediul de mai sus (albus de ou) eu am vazut la tara ca se poate adauga si o lingura sau doua de zahar. Are acelasi efect si anume fixeaza solutia pe planta stropita.

#6
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Eu prepar zeama bordeleza in felul urmator, la tomate:
1. piatra vanata (pungi de 1 kg, culoare albastra)
2. aracet (borcan de 1 kg, din plastic)
3. var stins, se gaseste la BIG, la pungi de plastic, a cate 5 kg punga.
Mod de preparare:
Intr-un vas de 15-20 kg, se pune:
- 2 linguri si jumatate de piatra vanata,
- 2 linguri de var
-2-3 linguri de aracet  
-15 kg de apa,
Piatra vanata se pune intr-un saculet din panza rara, care se cufunda in apa (sau apa calda), pentru dizolvare. Laptele de var se strecoara si se dilueaza cu apă. Apoi ambele solutii se amesteca intr-un vas cu toata apa. Apoi se lasa sa se limpeseasca cel putin o jumatate de ora. Se toarna in vasul pentru pompat ( vermorel). Se uda toata planta si fructul. Dupa fiecare ploaie, se stropeste pentru a indeparta mana. Se recomanda a se stropi saptamanal. Solutia se foloseste dupa o jumatate de ora, nu trebuie pastrata prea mult timp, cel mult de la o zi la alta.

Alt mod de calcul:
- 50 grame piatra vanata= 2 linguri
- 40 grame var stins la punga =aproape 2 linguri
- 10 litri apa
- 50 grame aracet=2 linguri.
Alt calcul:
- 15 l apa;
- 15  grame piatra vanata;
- 12  grame var stins.
-
  O lingura=25 grame


Aracetul are rol de fixare pe planta.

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
eu am cumparat astazi doua plicuri de zeama bordoleza.fiecare la 10 l apa.problema e ca scrie pe ea ca se recolteaza doar dupa 21 de zile de la stropire.deci n-o pot folosi la castraveti si la rosii doar timpuriu.

#8
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 ciudin, on 17th June 2012, 22:33, said:

Eu prepar zeama bordeleza in felul urmator, la tomate:
1. piatra vanata (pungi de 1 kg, culoare albastra)
2. aracet (borcan de 1 kg, din plastic)
3. var stins, se gaseste la BIG, la pungi de plastic, a cate 5 kg punga.
Mod de preparare:
Intr-un vas de 15-20 kg, se pune:
- 2 linguri si jumatate de piatra vanata,
- 2 linguri de var
-2-3 linguri de aracet  
-15 kg de apa,
Piatra vanata se pune intr-un saculet din panza rara, care se cufunda in apa (sau apa calda), pentru dizolvare. Laptele de var se strecoara si se dilueaza cu apă. Apoi ambele solutii se amesteca intr-un vas cu toata apa. Apoi se lasa sa se limpeseasca cel putin o jumatate de ora. Se toarna in vasul pentru pompat ( vermorel). Se uda toata planta si fructul. Dupa fiecare ploaie, se stropeste pentru a indeparta mana. Se recomanda a se stropi saptamanal. Solutia se foloseste dupa o jumatate de ora, nu trebuie pastrata prea mult timp, cel mult de la o zi la alta.

Alt mod de calcul:
- 50 grame piatra vanata= 2 linguri
- 40 grame var stins la punga =aproape 2 linguri
- 10 litri apa
- 50 grame aracet=2 linguri.
Alt calcul:
- 15 l apa;
- 15  grame piatra vanata;
- 12  grame var stins.
-
  O lingura=25 grame


Aracetul are rol de fixare pe planta.
colegu cum indeparteaza mana solutia ta miraculoasa?

#9
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Verbul "a îndepărta", nu este echivalent cu "a distruge", verb la care eu bănuiesc că te-ai gândit.

#10
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Dresc sa ma lamuriti si pe mine,azi am stropit de primavara pomii ( meri, par, pruni si un piersic) utilizand o solutie laptoasa  oferita la un bidon de plastic pe care scria cu markerul- Confidor si suflat de cupru neutralizat, ambele cumparate de la o farmacie de plante. Am citit pe net cum ca nu s-ar amesteca Confidorul cu zeama bordeleza. Praful acela albastru de CuSO4in solutie nu e asemanator cu zeama bordelezá? Domnul de la farmacie mi-a spus ca sa le amestec. Pana la urma am facut bine?
Va multumesc.
Posted Image

Edited by perseu77, 17 March 2013 - 16:41.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
AM si eu o intrebare, aveti cumva idee pe unde gasesc, in zona de sud a bucurestiului, sulfat de cupru? Am tot cautat la magazinele agricole de pe iesirea spre Giurgiu insa am gasit numai pliculete pt 10 litri pentru zeama bordeleza samd...  Se mai gaseste pe undeva sulfat de cupru la kg?Cam cat mai costa ? (intreb pt ca pe net am mai gasit anunturi si nu stiu daca oamenii profita de faptul ca nu prea mai e pe toate drumurile sau acesta e pretul curent, 25-30 ron)

#12
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Sulfatul de cupru (piatra vanata) s-a scos din utilizare ca fungicid, se pot utiliza în acest scop produsele de protectia plantelor care contin cupru sub diferite forme.
S-ar putea gasi sulfat de cupru la magazinele de produse chimice.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Merci de raspuns, stiam ca s-a scos CuSO4 din "agricultura", de aia am si intrebat. e mai greu de gasit si parca preturile au sarit, cel putin asa am vazut prin anunturile pe care le-am gasit.
Daca stie cineva un magazin de produse chimice prin Bucuresti l-as ruga sa ne spuna si noua..

#14
Andrutzaa95

Andrutzaa95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2013
am si eu intrebare legata de piatra vanata, este toxica pentru animale, adica ma refer in special la pasari?

#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 parintele, on 19 martie 2013 - 12:19, said:

Daca stie cineva un magazin de produse chimice prin Bucuresti l-as ruga sa ne spuna si noua..

Fitofamacii:
In Obor in vechea hala la etaj si tot in aceeasi hala dar afara pe partea nordica spre noua piata Obor,pe langa magazinul apicol.
La Piata Rosetti si undeva pe la Piata Chibrit.

#16
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

 Andrutzaa95, on 24 mai 2013 - 20:00, said:

am si eu intrebare legata de piatra vanata, este toxica pentru animale, adica ma refer in special la pasari?

da, e toxica! Din moment ce e toxica pentru oameni, avand si o perioada lunga de pauza, e clar ca e toxica si pentru animale!

#17
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 ionathan, on 18 martie 2013 - 11:20, said:

Sulfatul de cupru (piatra vanata) s-a scos din utilizare ca fungicid, se pot utiliza în acest scop produsele de protectia plantelor care contin cupru sub diferite forme.
O completare care sper să ajute.
În legislația europeană substanța activă sulfat de cupru este aprobată ca utilizare numai sub formă de sulfat de cupru tribazic.
În România sunt omologate spre utilizare zeama bordeleză tip MIF și bouillie bordelaise WDG care au ca substanță activă cuprul metalic sub formă de sulfat de cupru neutralizat.
Alte detalii aici (guest și la utilizator și la parolă).

#18
vintzy11

vintzy11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.02.2016
Buna ziua! As vrea sa-mi spuneți daca sulfatul de cupru se poate prepara cu var pentru construcții, cel care-l gasim la sac, pentru a face piatra vanata? Mulțumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate