Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Casa P+M Dobreni

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006
Salut tuturor,


Daca am inceput sa astern cuvinte negre pe alb aici inseamna ca am facut rost de teren si sunt in cautarea unui proiect pentru o casa P+M.

Se dau urmatoarele probleme.
- doua parcele de teren a cate 472 mp + 400 mp (16 ml deschidere + 14 ml deschidere cu 28 ml lungime) sau una singura de 872 mp (30 ml deschidere, 28 ml lungime) tin a preciza ca terenul este cu dubla deschidere,
- eu vreau o casuta normala (160 mp2 P+M) cum ar fi atasez proiectul ca idee in mare, momentan sunt in discuti si-n cautarea unui arhitect,
- de construit as vrea sa ma apuc undeva prin toamna,

Sunt deschis la orice provocaredeci va rog a fi foare exigenti in tot, sper ca pana la finalizare sa avem un produs (casa + gard) excelent din toate punctele de vedere.

Nu stiu daca s-a mai construit in Dobreni langa comuna Berceni dar eu nu am gasit nimic sper sa nu fiu primul si ultimul.

Attached Files


Edited by stefan1980, 06 June 2012 - 11:09.


#2
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
In primul rand, succes si nervi de otel!

Ar fi bine daca ai pozitiona casa pe teren, ca sa se vada si punctele cardinale raportate la casa.

E o casa mai mult lunga, arata bine la exterior, dar cred ca o sa ai o problema cu holuri lungi de acces.

#3
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006

View Postfotografix, on 6th June 2012, 12:31, said:

In primul rand, succes si nervi de otel!

Ar fi bine daca ai pozitiona casa pe teren, ca sa se vada si punctele cardinale raportate la casa.

E o casa mai mult lunga, arata bine la exterior, dar cred ca o sa ai o problema cu holuri lungi de acces.


Mercii frumos la fel,

Punctele cardinale sunt exact cele din schita iar casa este un punct de plecare, ai si tu dreptate ca holurile sunt cam lungi.

#4
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Vrem sa vedem punctele cardinale in toate pozele, nu doar in cele cu terenul (1 si 2). Cum vine asezata casa in curte, fata de soare?
Succes la construit.

PS: Voi urmari cu interes jurnalul tau, presimt ca va avea multe in comun cu proiectul meu, poate chiar si asezarea fata de punctele cardinale. Eu nu am deschis deocamdata un jurnal.

#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Poststefan1980, on 6th June 2012, 12:06, said:

- eu vreau o casuta normala (160 mp2 P+M) cum ar fi atasez proiectul ca idee in mare, momentan sunt in discuti si-n cautarea unui arhitect,
Exceptand criteriul estetic, de ce P+M si nu P+1?

160mp in total, utili sau construiti? Cate persoane vor locui in acea casa? Exista un buget estimat pentru constructie?

Edited by gabian22, 06 June 2012 - 13:35.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
am mai vazut casa asta pe undeva

#7
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Are Astrul una cam la fel, facuta, parca.
:)
Claudia, curaj, deschide jurnalul tau!

#8
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006

View Postgabian22, on 6th June 2012, 14:32, said:

Exceptand criteriul estetic, de ce P+M si nu P+1?

160mp in total, utili sau construiti? Cate persoane vor locui in acea casa? Exista un buget estimat pentru constructie?

Inca sunt la stadiul de proiect daca e mai bine P+1 o sa fie P+1 daca e mai bine P+M o sa fie P+M familia e compusa din 2 persoane care se vor extine in max 4.
E buna intrebarea cu beget-ul sper sa ma incadrez in 35 k casa + gard-ul.

View Postbudrom, on 6th June 2012, 14:48, said:

Are Astrul una cam la fel, facuta, parca.
:)
Claudia, curaj, deschide jurnalul tau!

Aha pai daca are Astrul una cam la fel e de bine.
Il rugam pe domnul Astrul sa intervina.

#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Poststefan1980, on 6th June 2012, 12:06, said:

Salut tuturor,


Daca am inceput sa astern cuvinte negre pe alb aici inseamna ca am facut rost de teren si sunt in cautarea unui proiect pentru o casa P+M.

Se dau urmatoarele probleme.
- doua parcele de teren a cate 472 mp + 400 mp (16 ml deschidere + 14 ml deschidere cu 28 ml lungime) sau una singura de 872 mp (30 ml deschidere, 28 ml lungime) tin a preciza ca terenul este cu dubla deschidere,
- eu vreau o casuta normala (160 mp2 P+M) cum ar fi atasez proiectul ca idee in mare, momentan sunt in discuti si-n cautarea unui arhitect,
- de construit as vrea sa ma apuc undeva prin toamna,

Sunt deschis la orice provocaredeci va rog a fi foare exigenti in tot, sper ca pana la finalizare sa avem un produs (casa + gard) excelent din toate punctele de vedere.

Nu stiu daca s-a mai construit in Dobreni langa comuna Berceni dar eu nu am gasit nimic sper sa nu fiu primul si ultimul.
Proiectul care l-ai atasat ca exemplu se potriveste pentru un teren mai ingust dupa pozitionarea ferestrelor. Avand in vedere ca tu ai 800 de mp, poti face o casa care sa profite mai mult de terenul mare si posibilitatile lui.
P.S. Daca nu ai gasit arhitect ma poti contacta pe privat

#10
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006

View PostHobo, on 6th June 2012, 14:58, said:

Proiectul care l-ai atasat ca exemplu se potriveste pentru un teren mai ingust dupa pozitionarea ferestrelor. Avand in vedere ca tu ai 800 de mp, poti face o casa care sa profite mai mult de terenul mare si posibilitatile lui.
P.S. Daca nu ai gasit arhitect ma poti contacta pe privat

Nu am gasit arhitectul, sunt in tratative cu arhitectii dar vad ca se misca mai greu sau nu percuteaza de loc, eu unul vreau o casuta care sa fie bine pozitionata pe teren deci sa pun in valoare maxima terenul, iar ca, costuri sa fie bine optimizata din toate punctele de vedere.
Nu vreau ceva extravagat, vreau ceva elegant si practic.

Deci, orice idee este bine venita si va voi fi foarte recunoscator.

Edited by stefan1980, 06 June 2012 - 14:12.


#11
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Poststefan1980, on 6th June 2012, 14:56, said:

Inca sunt la stadiul de proiect daca e mai bine P+1 o sa fie P+1 daca e mai bine P+M o sa fie P+M familia e compusa din 2 persoane care se vor extine in max 4.
E buna intrebarea cu beget-ul sper sa ma incadrez in 35 k casa + gard-ul.
35K casa la gata, adica finisata?  :nonobad:
Doar pentru proiect, studiu geo, avize, autorizatii... te duci spre 3.000 eur
Vezi ca proiectele de pe net te pacalesc destul de usor la modul ca mobila nu este la scara si iti ofera senzatia de spatiu.

Utilitati ai? la ce distanta? Gard trebuie sa faci pe toate laturile ?  :confuzzled:

Ref la mansarda (vs etaj):
Avantajei:
- pretul, sa zicem ca iesi cu un 20% mai putin fata de etaj
- se incalzeste mai repede fiind volumul mai mic dar oricum la etaj este mereu mai cald fata de parter
- arata mai bine decat o casa cu etaj (parere personala)
Dezavantaje:
- trebuie sa izolezi f bine: 2 randuri de vata, gipscarton... iar daca cumva se infiltreaza/face condens dai tot jos ca sa repari
- este mai cald vara indiferent cat izolezi
- te cam obliga sa pui tigla ceramica, tabla se va incalzi groaznic vara si se va auzi ca dracu la ploaie
- nu-ti mai ramane pod pt depozitat una alta
- daca pui si ferestre inclinate "velux" alta distractie..... (costuri, infiltratii)
- structura nu este la fel de rigida ca atunci cand ai o placa peste etaj

#12
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postgabian22, on 6th June 2012, 15:15, said:

35K casa la gata, adica finisata?  :nonobad:
Doar pentru proiect, studiu geo, avize, autorizatii... te duci spre 3.000 eur
Vezi ca proiectele de pe net te pacalesc destul de usor la modul ca mobila nu este la scara si iti ofera senzatia de spatiu.

Utilitati ai? la ce distanta? Gard trebuie sa faci pe toate laturile ?  :confuzzled:

Ref la mansarda (vs etaj):
Avantajei:
- pretul, sa zicem ca iesi cu un 20% mai putin fata de etaj
- se incalzeste mai repede fiind volumul mai mic dar oricum la etaj este mereu mai cald fata de parter
- arata mai bine decat o casa cu etaj (parere personala)
Dezavantaje:
- trebuie sa izolezi f bine: 2 randuri de vata, gipscarton... iar daca cumva se infiltreaza/face condens dai tot jos ca sa repari
- este mai cald vara indiferent cat izolezi
- te cam obliga sa pui tigla ceramica, tabla se va incalzi groaznic vara si se va auzi ca dracu la ploaie
- nu-ti mai ramane pod pt depozitat una alta
- daca pui si ferestre inclinate "velux" alta distractie..... (costuri, infiltratii)
- structura nu este la fel de rigida ca atunci cand ai o placa peste etaj

A mai fost discutia asta.
Placa peste parter te scapa de multe neplaceri, in plus mai ai si un podulet decent. Pretul? Pai daca lasi pod neizolat si izolezi doar placa de la pod, iti garantez ca iesi la fel sau cu putin mai scump ca la P+M, atat acum la manopera si materiale cat si in timp la confort termic si asigurare.

Si asa ramane etajul 1 cu doua tampoane termice foarte bune - parterul si implicit podul.

#13
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006

View Postgabian22, on 6th June 2012, 15:15, said:

35K casa la gata, adica finisata?  :nonobad:
Doar pentru proiect, studiu geo, avize, autorizatii... te duci spre 3.000 eur
Vezi ca proiectele de pe net te pacalesc destul de usor la modul ca mobila nu este la scara si iti ofera senzatia de spatiu.

Utilitati ai? la ce distanta? Gard trebuie sa faci pe toate laturile ?  :confuzzled:

Ref la mansarda (vs etaj):
Avantajei:
- pretul, sa zicem ca iesi cu un 20% mai putin fata de etaj
- se incalzeste mai repede fiind volumul mai mic dar oricum la etaj este mereu mai cald fata de parter
- arata mai bine decat o casa cu etaj (parere personala)
Dezavantaje:
- trebuie sa izolezi f bine: 2 randuri de vata, gipscarton... iar daca cumva se infiltreaza/face condens dai tot jos ca sa repari
- este mai cald vara indiferent cat izolezi
- te cam obliga sa pui tigla ceramica, tabla se va incalzi groaznic vara si se va auzi ca dracu la ploaie
- nu-ti mai ramane pod pt depozitat una alta
- daca pui si ferestre inclinate "velux" alta distractie..... (costuri, infiltratii)
- structura nu este la fel de rigida ca atunci cand ai o placa peste etaj

35k sunt lovelele numai de casa si gard incerc sa le duc spre finisaj cat pot eu de mult.
Proiectele de pe net sunt pentru a ne inspira.

Sunt foarte nehotarat ca inca nu am vazut doua proiecte si anume unul P+M si unul P+1.


View Postfotografix, on 6th June 2012, 15:27, said:

A mai fost discutia asta.
Placa peste parter te scapa de multe neplaceri, in plus mai ai si un podulet decent. Pretul? Pai daca lasi pod neizolat si izolezi doar placa de la pod, iti garantez ca iesi la fel sau cu putin mai scump ca la P+M, atat acum la manopera si materiale cat si in timp la confort termic si asigurare.

Si asa ramane etajul 1 cu doua tampoane termice foarte bune - parterul si implicit podul.

Care ar fie inaltimea ideala la pod-ul pentru P+1 si cum sa fie cel mai bine izolat ?

Edited by stefan1980, 06 June 2012 - 14:54.


#14
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Poststefan1980, on 6th June 2012, 15:38, said:

35k sunt lovelele numai de casa si gard incerc sa le duc spre finisaj cat pot eu de mult.
Proiectele de pe net sunt pentru a ne inspira.

Sunt foarte nehotarat ca inca nu am vazut doua proiecte si anume unul P+M si unul P+1.




Care ar fie inaltimea ideala la pod-ul pentru P+1 si cum sa fie cel mai bine izolat ?


Pai daca discutam practic, pleci de pe placa cu 3 randuri de caramida plus centura peste care pui cosoroaba. Sa tot fie pe la 1 metru; Inaltime in pod - in functie de latimea casei ca umbli cocosat cat mai pûtin - 2,30 / 2,50/3.10 metri… Ce e in plus e doar tabla, forma acoperisului e aceeasi. Se mai lungesc putin doliile si poate coamele dar cam tot acolo e.

Daca e vorba de design, da mai bine una care pleaca direct de pe placa - de fapt centura - dar o sa ai mult spatiu mort la margine - acoperisul incepe de la 20 de cm de placa.

Mai e o varianta sa incepi cu acoperisul mai jos de placa dar e un fel de struto-camila si eu sincer o exclud din start. Dar exista.


Termoizolatie?  Tavan fals cu 5 cm vata in camera si extrudat de 3 cm in pod pe placa peste care torni o sapa de 5-6 cm semiumeda. Si cam aia e;
Plus !!!! neaparat usa bine izolata spre pod, ca altfel degeaba toata izolatia.

A, si daca vrei sa fii maestru, pui vata de 10 intre capriori, o legi bine sa nu cada, aplici o bariera de vapori si un rigips peste si uite inca un spatiu de distractie...

#15
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Si eu as vrea mai mult etaj decat mansarda, doar ca dezavantajul la prima varianta ar putea fi retragerile mai mari prevazute in planurile de urbanism (sau in codul civil, nu m-am lamurit inca).

#16
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postclaudia2008, on 6th June 2012, 16:55, said:

Si eu as vrea mai mult etaj decat mansarda, doar ca dezavantajul la prima varianta ar putea fi retragerile mai mari prevazute in planurile de urbanism (sau in codul civil, nu m-am lamurit inca).


Esti sigura?
Retragerile stiu ca sunt la fel, eu am P+1+Pod nelocuit si am retrageri de 3 metri fata de margini. Un vecin are P+M si are aceleasi retrageri; Alta conditie este de minim 8 metri la cornisa; Mai bine intereseaza-te la urbanism;

#17
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
:w00t: 3m? Dar tu din ce zona esti? Pentru mine ar fi grav cate 3m in ambele parti. Am depus actele pentru CU.
Cu 8m la cornisa... acolo m-ai pierdut. Pentru care varianta?

Un prim exemplu (desi parca mai citisem pe undeva) este dat de colegul nostru de forum aici:

View Postmhz, on 18th April 2012, 15:34, said:

Terenul este in Buftea, unde conform RLU retragerile sunt: 2m (1m cu acord notarial) pentru P+M si 3.5m (2m cu acord notarial) pentru P+E. In ambele cazuri trebuie sa lasi obligatoriu 3.5m fata de cealalta latura. Deci raman 7-8 metri latime construita.
Citatul este luat din ACEST TOPIC (post nr.4)

Edited by claudia2008, 06 June 2012 - 16:44.


#18
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postclaudia2008, on 6th June 2012, 17:28, said:

:w00t: 3m? Dar tu din ce zona esti? Pentru mine ar fi grav cate 3m in ambele parti. Am depus actele pentru CU.
Cu 8m la cornisa... acolo m-ai pierdut. Pentru care varianta?

Un prim exemplu (desi parca mai citisem pe undeva) este dat de colegul nostru de forum aici:

Citatul este luat din ACEST TOPIC (post nr.4)


Ciudat ca fiecare primarie cu regulile ei..
Dar… 3,2 metri am lateral si fac garaj - cu acord notarial, bineinteles. Daca era 1 metru il consideram pierdut.
Iar in fata, 3,6 metri - suficient pentru copacei, scurgere, camin, un mic lot de flori. Si 1 metru protectie margine beton din peretele casei;

Berceni

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate