Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Manere pentru flotari - sunt recomandate?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am vazut ca exista niste manere pentru flotari, teoretic ca sa nu se forteze incheieturile mainilor si pentru a executa o miscare mai ampla a flotarilor.
[ http://www.artsport.ro/images/products/artsport.ro/flotari_sportmnan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cei care ati folosit asa ceva, chiar se simte vreo diferenta sau e doar o chestie de marketing?
De asemenea, am mai vazut si niste manere care se rotesc atunci cand executi flotarile(pushup pro se numesc).
[ http://www.thegift.ro/images/Perfect-Pushup.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti?
Multumesc!

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Iti dai seama ca manerele n-au nici un efect asupra muschilor. Nici partea cu miscarea mai ampla n-o cred.
Sunt doar pentru a nu indoi incheietura inutil.

Din ce am inteles sunt recomandate.

#3
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Exact! Strict pentru a proteja incheietura.
Cei cu o structura rigida nu pot realiza o extensie normala a incheieturii. In timpul realizarii flotarilor apar dureri articulare cauzate de extensie. Pentru acestia se recomanda flotarile ,,in pumn''. Deasemeni o ,,incalzire'' a articulatiilor se recomanda inainte de flotari.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Mi-am luat niste jucarii d-astea din supermarket, erau la lichidare (ca alte articole de gen, inghesuiala mare e la mici si la alcool) si pot sa spun ca sunt mult mai placute flotarile, fara dureri de incheieturi.

#5
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012

 alex2010, on 5th June 2012, 16:21, said:

Cei care ati folosit asa ceva, chiar se simte vreo diferenta sau e doar o chestie de marketing?
De asemenea, am mai vazut si niste manere care se rotesc atunci cand executi flotarile(pushup pro se numesc).
[ http://www.thegift.ro/images/Perfect-Pushup.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti?
Multumesc!
1. Depinde la ce preț, depinde ce model.
2. Modelul rotund este util că poți face flotările late și stabile, eu am avut amândouă modele și bara de tracțiuni: Inițial am luat la ofertă din Kaufland(19 ron setul) și mai târziu am luat unele de la un prieten care și-a desființat camera lui și încercă să scape repede de ele, modelul rotund este mult mai bun și se rotesc pentru când vrei să faci vreo improvizație și mâna nu este așezată bine.
Părerea mea: Nu prea se merită, sunt inutile, eu le-am dat cu 15 ron setul că ajungeau să îmi ocupe și mie spațiul aiurea, eu făceam 500 de flotări fără suport, fără nimica... suportul mi-a părut simpatic(ceva gadget culturism) la început, până la urmă tot îndesam pe sub pat și prin dulap că au devenit inutile.
Vrei să mergi adânc cu flotările: Două scaune sau pragul de la ușă, sau 2 cărticele și gata mergi adânc cât vrei și este o improvizație mult mai stabilă că primul mâner.
Măcar este bine că ai făcut subiectul... eu m-am dus direct în magazin și am cumpărat tâmpeniile astea, așa am procedat și cu bară de tracțiuni... altă imbecilitate.
Nu ai și tu vreun parc pe lângă tine: Eu am care fac tracțiuni la copac, care este de la mine din oraș o să pun zonele bune din parc unde se pot face tracțiuni, antrenamente: alergare + tracțiuni + flotări la paralele + altele.
Ultima tâmpenie cumpărata: Aveam un colac pentru mâna de 4-5 ani și îmi parea mie că ar merita și el un înlocuitor(nu este cel mai frumos model și nu mai arata chiar așa de OK după 4-5 ani): M-am dus în Hypermarket să cumpăr și eu FLEXOR: fix o lună m-a ținut.
Ce poti face pe la parc: Alergare + https://bordelonline...si-tutorialele/


 vimann, on 6th June 2012, 23:22, said:

Mi-am luat niste jucarii d-astea din supermarket, erau la lichidare (ca alte articole de gen, inghesuiala mare e la mici si la alcool) si pot sa spun ca sunt mult mai placute flotarile, fara dureri de incheieturi.
Durerile apar de la pozitia incorecta, aparatele astea probabil te-au fortat sa lasi spatele drept si a distribuit greutate mai bine, nu prea poti sa tragi stanga/dreapta cu suportul ca se rastoarna.

Edited by PrimOne, 13 August 2012 - 13:47.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 don_dannielo, on 5th June 2012, 15:26, said:

Nici partea cu miscarea mai ampla n-o cred.

Distanta dintre maini cand faci flotari sau impingi cu bara se adreseaza unei zone diferite a pieptului si tricepsului , in special pieptului . Cu palmele departate  de corp fortezi centrul pieptului , cu mainile apropiate fortezi exteriorul lui ( langa umar cum ar veni ) .

Suportul pentru flotari mi se pare util doar daca nu ai aderenta buna in palme si nu vrei sa te proptesti cu nanau' in asfalt . Eu folosesc un set de manusi pentru aderenta , si , desi le-am uzat , inca mai au cam 85% din aderenta initiala .

#7
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012

 jeffy86able, on 13th August 2012, 15:51, said:

Suportul pentru flotari mi se pare util doar daca nu ai aderenta buna in palme si nu vrei sa te proptesti cu nanau' in asfalt . Eu folosesc un set de manusi pentru aderenta , si , desi le-am uzat , inca mai au cam 85% din aderenta initiala .
Cât ai dat pe ele?
Întreb asta că zilele trecute am făcut un inventar la lucrurile inutile care au fost cumpărate pe partea asta și cum am ajuns la câteva sute de ron m-am oprit că am fost neplăcut surprins să constat că nimicurile astea cu toate că individual sunt ieftine... la total s-au adunat sume NESIMȚITE.
Eu am dat 15 ron pe o pereche și de 15 ron m-a ținut, acuma vreau ceva din material mai bun că te îngrozești dacă vezi palmele mele: S-a făcut bășica în bășică și tot se sparg.

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Nu mai stiu , ca le am de vreo 2 ani . Parca 35-40 ron . Le-am cumparat de la o sala de pe langa mine , din sectorul 5 . Ca astea sunt , doar ca pe rosu .

Attached Files



#9
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Daca e nevoie de ele sau nu depinde de persoana, eu urasc pozitia aia in pumni sau cu suporti, cel mai bine mi-e cu palmele pe sol, e chestie de flexibilitate. Daca ti-e bine cu postura clasica nu da bani pe ele ca efecte miraculoase n-o sa aiba.

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Asta zic si eu . Eu am nevoie pentru ca imi transpira palmele si imi aluneca de sub corp .

#11
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012

 jeffy86able, on 13th August 2012, 16:42, said:

Nu mai stiu , ca le am de vreo 2 ani . Parca 35-40 ron . Le-am cumparat de la o sala de pe langa mine , din sectorul 5 . Ca astea sunt , doar ca pe rosu .

Modelul ăsta vreau să îl cumpăr eu acuma.
Prima mea alegere a fost una forțată de buget(15 ron) și de palmele care erau pline de bube de îmi era rușine să dau mâna cu cunoștințele: am luat forțat de situație și altceva nu am găsit în magazinul în care am fost(Selgros).
Bine... adevărul este că acuma sunt puțin supărat că nu găsesc modele ca în filmulețele prezente pe youtube: O mănușă subțire(acoperă și degetele) cu suprafața abrazivă în zonă la palmă și sunt și din material rezistent la frig și apă, sunt făcute pentru antrenamentele parc.


 DKN1, on 14th August 2012, 01:17, said:

Daca e nevoie de ele sau nu depinde de persoana, eu urasc pozitia aia in pumni sau cu suporti, cel mai bine mi-e cu palmele pe sol, e chestie de flexibilitate. Daca ti-e bine cu postura clasica nu da bani pe ele ca efecte miraculoase n-o sa aiba.
Nici mie nu prea îmi place cum îmi apasă suportul ăla în palmă, oricum la început sunt ceva de motivare și te tot lovești de ele... până la urmă îți ocupa spațiul aiurea.
Oricum la noi sunt scumpe și nici măcar nu își fac treaba: Ex: Am luat flexor(și nu am luat cel mai ieftin model că am învățat lecția asta de mult...) și m-a ținut o lună până să se slăbească arcul ăla de îl poți face fără probleme cadou la un copil de 6 ani.
Am fost așa: Selgros, Auchan, Real, Metro, alte magazine locale: Nu am găsit un colac calumea pentru mâna, numai cerculețe micuțe.


 jeffy86able, on 14th August 2012, 01:35, said:

Asta zic si eu . Eu am nevoie pentru ca imi transpira palmele si imi aluneca de sub corp .
Fiecare cu CHICHIȚA LUI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate