Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

exista demoni, demonizati, exorcizari si alte lucruri ca acestea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3354 replies to this topic

#2809
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 barbu78, on 18 octombrie 2021 - 12:27, said:

Boca a fost pregătit la Athos...
Era numit popa vrăjitorul.

Vezi? Ce ți-am spus! Arsenie Boca a pretins că s-a întâlnit cu ... Însuși Dumnezeu, care a venit în chip de moș, pe un drum, pentru a-i răspunde acestuia la o întrebare! Figure that out!

#2810
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Mai vorbim... Mă duc la muncă. O zi bună!

#2811
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Da, deci ... asta este, Vechiul și Noul testament sunt mai mult sau mai puțin infiltrate de ocultism, ...., putem citi despre Zodiac în cartea lui Iov, ori despre demonul Lilith sau despre satiri în Isaia, despre citit în stele în evanghelia lui Matei...

#2812
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 21 octombrie 2021 - 17:56, said:

Transmite-le că în curând le voi porunci să plece în Adânc!

cunosc un caz, relatat de o persoană  - cunoștință apropiată, cel puțin, așa era atunci, cu o fată posedată de diavol, aceasta a primit vizita unui penticostal, mare vorbitor în limbi...ce crezi? au râs dracii de s-au căcat pe ei de ”limbile” acelui pocăit...normal că nu au ieșit, dar au făcut și bâză de ”exorcist”...:lol:

#2813
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 22 octombrie 2021 - 15:07, said:

Depinde în ce toane mă prindeți.
Dacă voi fi într-o pasă proastă și mă enervează, îi sparg la nară pe toți chiriașii tăi.
O să ți se facă milă de ei, îți promit!
Tu scoți dracii ca ăsta din filmuleț: ieși afară, ieși afară...ăăăă, nu tu, Marcel, ci dracul....
:lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sK2PzVTiy3I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2814
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 05 decembrie 2020 - 15:53, said:

Cine sunt sfintii  in versetul pus in discutie? (Ioan 1:51)

 logic1, on 05 decembrie 2020 - 22:06, said:

Sunt comentarii la BibleHub, și chiar în Wikipedia:

"Adevărat, adevărat vă spun că, de acum încolo, veți vedea cerul deschis și pe îngerii lui Dumnezeu suindu-se și coborându-se peste Fiul omului" ( Ioan 1:51).


Această afirmație a fost interpretată ca asociindu-l sau implicându-l pe Isus în legătură cu scara mitică, în sensul că Cristos este podul peste deschiderea dintre Cer și Pământ. Isus se prezintă pe sine drept realitatea către care indică scara; așa cum Iacob a văzut în vis reunirea Cerului și Pământului, Isus a făcut să devină realitate această reunire, metaforic scara.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/Blake_jacobsladder.jpg/471px-Blake_jacobsladder.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#2815
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Da, există, uite la ăsta, e proaspătă, de astăzi!

Eu ii tot repet, sa se duca la un psiholog, ea nu intelege. Ca sa va explic gravitatea situatiei in care ma aflu, pot spune ca amandoi ne contram pe diverse chestii minore, apoi ea clacheaza, si tipa , ma injura, ma jigneste, m-a lovit cu vaza de flori in cap, a aruncat de atatea ori cu sticle in casa dupa mine, totul de fata cu copilul. Cand nu este copilul de fata, nu se manifesta niciodata asa, pentru ca i-am tot repetat, ca daca o prind cand are un acces de furie, si nu este copilul langa noi, o bat. Nu sunt de acord cu violenta, dar nu cred ca as putea sa rezist unui asediu de injuraturi , sa ma scupie si sa arunce cu diverse chestii dupa mine, fara sa o strang de gat. In fata copilui, nu pot face asta.

#2816
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Flavius Josephus descrie, în Antichități iudaice, calitățile de mare cunoscător de exorcisme, ale renumitului împărat Solomon. Cine dorește mai multe informații poate căuta:

Solomon's Magical Wisdom in Flavius Josephus's Antiquitaties

#2817
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
În scrierile lui demonii sunt spiritele morților.

#2818
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Și nu doar Solomon, dar renumiții vindecători făcători de minuni, printre care Honi HaMe'agel Desenatorul de Cercuri sau Hanina Ben Dosa, evrei foarte pioși, care au trăit înainte și după Isus, știau formule prin care exorcizau demoni.

Un astfel de rabbuni a scos un demon din fata împăratului roman, care era posedată, având o rădăcină urât mirositoare, pusă sub sigiliul inelului, pe care l-a pus la nările acestei fete și demonul a ieșit. Asta îmi amintește de studiile colegului barbu care ne spunea că metodele cele mai bune de exorcizare sunt bazate pe mirosuri urâte: pene arse, diferite rădăcini care se lasă să fumege etc.

#2819
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 19.03.2022
Intelegi termenul de schizofrenie ?
Asa cum celulele din restul corpului se degradeaza din diverse motive, la fel se degradeaza si neuronii.
Pot fi diverse motive, de la AVC la insuficienta respiratorie, lipsa calciu, magneziu . . . .cert e ca  si procesele cognitive au de suferit din lipsa unor elemente nutritive.

#2820
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Paco, tu ai impresia că eu fac aici apologia exorcismului? eu însumi nu sunt exorcist.
Doar ți-am relatat niște informații care pentru mine sunt mai mult decât surprinzătoare, adică observ că acești evrei pioși, între care enumăr și pe marele împărat Solomon, erau, de fapt, niște ocultiști...

#2821
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 15 mai 2022 - 09:59, said:

Paco, tu ai impresia că eu fac aici apologia exorcismului? eu însumi nu sunt exorcist.
Doar ți-am relatat niște informații care pentru mine sunt mai mult decât surprinzătoare, adică observ că acești evrei pioși, între care enumăr și pe marele împărat Solomon, erau, de fapt, niște ocultiști...
Nu cred ca Solomon era ocultist, mai  degraba tarat de femeile ce il inconjurau si cereau tot felul de ritualuri pagane din popoarele de unde proveneau.
Unii evrei au cazut si ei in aceasta practica, ba chiar si printre preotii lor. Dar nah,  in acele vremuri lipsa ocupatiei ducea la tembelisme. Posted Image

#2822
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 15 mai 2022 - 10:46, said:

Nu cred ca Solomon era ocultist

Asta scrie Flavius Josephus în ”Antichități iudaice”.
Știam că există niște cărți de magie, extrem de periculoase (Clavicula lui Solomon, a V-a și a VI-a a lui Moise), pe care le-ar fi scris Solomon, însă am considerat că acele cărți au primit un autor ”convenabil”, nefiind, în realitate, scrise de Solomon.

avem și în limba română, termenul ”solomonar”:

https://ro.wikipedia.../wiki/Solomonar

#2823
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Nu putea fi vorba de Solomon, demonii și exorcizarea intrând în iudaism la multe secole după el.

#2824
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Despre asta scrie Flavius Josephus!


The fascinating legend of Solomon's magical wisdom was widespread in Late Antiquity, and new evidence for it has surfaced in the Dead Sea Scrolls and Nag Hammadi texts. Yet the key literary text for understanding the legend remains the miracle story of Eleazar in Josephus's Antiquitates Judaicae 8.42–49.

https://www.cambridg...94D17E41D6AE1BE

Now the sagacity and wisdom which God had bestowed on Solomon was so great, that he exceeded the ancients; insomuch that he was no way inferior to the Egyptians, who are said to have been beyond all men in understanding; nay, indeed, it is evident that their sagacity was very much inferior to that of the king's. He also excelled and distinguished himself in wisdom above those who were most eminent among the Hebrews at that time for shrewdness; those I mean were Ethan, and Heman, and Chalcol, and Darda, the sons of Mahol. He also composed books of odes and songs a thousand and five, of parables and similitudes three thousand; for he spake a parable upon every sort of tree, from the hyssop to the cedar; and in like manner also about beasts, about all sorts of living creatures, whether upon the earth, or in the seas, or in the air; for he was not unacquainted with any of their natures, nor omitted inquiries about them, but described them all like a philosopher, and demonstrated his exquisite knowledge of their several properties. God also enabled him to learn that skill which expels demons, 1 which is a science useful and sanative to men. He composed such incantations also by which distempers are alleviated. And he left behind him the manner of using exorcisms, by which they drive away demons, so that they never return; and this method of cure is of great force unto this day; for I have seen a certain man of my own country, whose name was Eleazar, releasing people that were demoniacal in the presence of Vespasian, and his sons, and his captains, and the whole multitude of his soldiers. The manner of the cure was this: He put a ring that had a Foot of one of those sorts mentioned by Solomon to the nostrils of the demoniac, after which he drew out the demon through his nostrils; and when the man fell down immediately, he abjured him to return into him no more, making still mention of Solomon, and reciting the incantations which he composed. And when Eleazar would persuade and demonstrate to the spectators that he had such a power, he set a little way off a cup or basin full of water, and commanded the demon, as he went out of the man, to overturn it, and thereby to let the spectators know that he had left the man; and when this was done, the skill and wisdom of Solomon was shown very manifestly: for which reason it is, that all men may know the vastness of Solomon's abilities, and how he was beloved of God, and that the extraordinary virtues of every kind with which this king was endowed may not be unknown to any people under the sun for this reason, I say, it is that we have proceeded to speak so largely of these matters.

Flavius Josephus, Antiquities of the Jews
William Whiston, A.M., Ed.

#2825
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Evident, dar sunt înflorituri, reflectate în literatura extrabiblică din ultimele secole î.e.n. și primul secol e.n.

#2826
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Flavius Josephus își pune obrazul pentru acele relatări - informații, din moment ce apar notate în cartea sa!

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate