Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

exista demoni, demonizati, exorcizari si alte lucruri ca acestea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3354 replies to this topic

#19
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
La niste manastiri din Moldova parca am vazut exorcizari ....
Nu mai stiu numele manastirii , stiu ca am fost acum multi ani....

#20
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postlovesexmagic, on 4th June 2012, 19:11, said:

Ai vazut tu personal vreunu? Ai fost acolo? Nu? NU s-a intamplat. E usor.
Nu am vazut, dar sa omul simplu de la tara ce motiv ar avea sa minta(de exemplu)?
Au fost sute de cazuri si tu spui ca toate sunt minciuni?

#21
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Bun,deci este seria cu ,,A Haunting",care prezinta cazuri bazate pe fapte reale.O sa scriu aici despre doua care mi s-au parut mai infricosatoare:
1)Era un tanar care a descoperit ca locuieste deasupra unui cimitir indian.Si a devenit pasionat de ocult,de magie,de lucruri de astea.Si-a cumparat o carte de magie in care scria ca daca invoca la miezul noptii vreo 4 spirite o sa descopere o comoara.Asa a facut tanarul,dar nu s-a intamplat nimic.A doua zi a inceput sa auda vasele cum troznesc,tot felul de miscari ciudate,si s-a speriat rau.A venit maica-sa si sora-sa sa stea cu el,ca cica au simtit ca s-a intamplat ceva rau.In fiecare noapte,tanarul auzea un fel de marait ciudat si cica ceva se urca cu el in pat.Arata odata cum a pus mana in locul ala si era foarte rece si cica a simtit ca era o creatura care voia sa il muste.Alta data,maica-sa a fost trasa de ceva dupa o usa,care incerca s-o ucida.I-a adus tanarul repede o Biblie si cum a atins-o,cum a scapat.Dupa o vreme de chin,a hotarat sa aduca un magician,ca zicea ca daca magia i-a creat probleme,tot magia o sa le rezolve.A venit vrajitorul,a facut un ritual si n-a rezolvat problema,ci mai rau a facut.In final,tipul,chinuit rau de tot,a fost indrumat la o coafeza.Si tipa a inceput sa-l tot intrebe ce probleme are,daca crede in Dumnezeu si i-a cerut sa spuna ,,Tatal Nostru" impreuna cu ea.A incercat el,dar tot nu reusea,ceva il bloca,nu-i ieseau cuvintele.In cele din urma si-a pierdut controlul,a inceput sa urle,sa distruga tot prin frizerie si femeia aia atunci a luat o cruce,a zis ceva cuvinte pe care nu le-am inteles si a scos demonul din el.Tanarul a revenit la normal.
2)Era o femeie care se ocupa cu investigari paranormale.Odata,a mers cu echipa sa investigheze un hambar vechi.Acolo,a gasit o pentagrama,si a simtit o durere in piept si abia a reusit sa scape.Dupa o vreme,a avut ceva probleme de familie,maica-sa avea o operatie si ea nu prea s-a mai protejat.Atunci a fost atacata de demonul respectiv.Tot vedea umbre,auzea ba cum guita un proc,ba cum maraie niste lupi si de fiecare data cand incerca sa citeasca din Biblie,era atacata.Odata a sunat-o pe sora-sa sa ii spuna care-i treaba si a devenit posedata la telefon si a zis ca cica:,,We don't need your help!".Alta data,a condus masina cu viteza in timp ce se uita la fiul ei si nu la drum.A inceput sa se poarte urat cu toata lumea,sa vorbeasca cu rautate.Si tot avea viziuni,pana intr-o zi cand a fost convinsa sa mearga la un preot.Cica vreo 2 ore i-au tinut ceva slujba doar ca de fiecare data cand ajungea preotul la ceva cuvinte esentiale,femeia se oprea,si cadea pe spate.La un moment dat,i-a smuls ceva medalion la sora-sa si l-a aruncat in spate.Sora-sa povestea ca cica i-a zis:,,come with us to hell!"Ala a continuat slujba,pana cand parea ca a reusit.Doar ca femeia si-a revenit si a inceput sa leviteze cu scaunul.Si chiar si popa a inceput sa tremure de frica.Si cand a intrebat cum il cheama pe demon,el a zis cica:,,Belial!".Si dup-aia a reusit preotul sa o salveze.
Mai sunt si alte episoade horror din seria asta...

#22
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Adica fix ce ziceam eu mai sus. Si eu pot sa ma uit la 3-4 filme de genu' asta si stii ce carte horror baza pe fapte "reale" iese?

#23
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 21:43, said:

Bun deci in Biblie(atat cea Crestina cat si cea Catolica parca se mentiona si in Coran ceva legat de tema asta) apar termeni apropiati de campul semantic al cuvantului demon.
Deci ca un credincios de rand ar trebuii sa cred in asa ceva... dar oare chiar exista, posibil sa aud raspunsuri ca pacatosule te indoiesti de cuvantul lui Dumnezeu(adica cele expuse in Biblie), dar si Biblia asta a fost scrisa de niste omanei... nu ma intelegeti gresit, cred in Dumnezeu. Dar subiectul asta a fost atat de mediatizat si inflorit in cat nu stiu ce sa mai cred.

V-as ruga daca puteti sa-mi dati niste exemple concrete, explicatii(de preferat cele care au un sambure de adevar).
Rog adeptii tuturor religiilor sa ia partea la aceasta discutie, deoarece acest fenomen il intalnim(mai mult sau mai putin) in orice religie.
Ca un credincios de rand ar trebui sa intelegi ce semnifica ceea ce citesti. Mergand pe aceeasi logica poti afirma ca Isus a fost un miel.
Este simbolic, demon se poate referi la boala/tulburari psihice, nu la un demon propriuzis.

Invatati odata sa vedeti dincolo de text, "va inchinati in fata literei legii dar nu intelegeti sensul legii"

Tot pe acceasi logica prevestitorii apocalipsei vor fi 4 calareti, nu?

Cat despre exorcizari, alea sunt facute pentru oameni ca Diaconescu si publicul lui... parca la el am vazut o baba cum se tavalea pe jos si urla ca o arde satana la cur.

Edited by iloveshaorma, 04 June 2012 - 21:51.


#24
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Bun nu pot da exemple clare de astfel de cazuri.
Dar pe la rude pe la tara este foarte des intalnit un fenomen care este legat de cel de mai sus,
si anume "babele care descanta", "vrajitoarele", Bunicului meau i-a dat o baba in bobi si i-a ghicit toata viata pn in acea clipa,
si nu gresise(aici nu poate sa apara acel argument precum ca il cunostea, pentru ca  el era la statiune iar baba nu era nici macar din judetul nostru),
ba chiar i-a ghicit unele chestii pe care nici nu le stiam despre el si le stia doar el.
Cum explici asta? Iar apropo nu acerut decat o bere pt asta.
Deci nu poti spune ca a facut-o pt bani.

#25
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Hai sa va explic!

Oamenii pot fi posedati (controlati mental), sau pot avea tulburari psihice!

Am vazut ambele categorii. Ca sa va explic:

1. Am intalnit un caz al unui om care avea diverse probleme, facea urat auzea voci. Familia sa m-a contactat si mi-a cerut un sfat! Primul lucru pe care le-am cerut sa-l faca a fost sa ma duca la persoana respectiva acasa, si doi, am cerut ca persoanei respective sa i se faca un control psihiatric.

Bineinteles ca in urma controlului psihiatric a reiesit ca persoana respectiva suferea de o usoara tulburare psihiatrica, dar nu era un pericol pentru nimeni.

Cand am intrat in casa individului, era o caldura de nedescris, cu toate ca aparatul de aer conditionat era deschis, nici nu se simtea (la 16 grade ar trebui sa fie frig, nu?)...plus ca, aparatul de masurat campul emf o luase razna complet.

Va dati seama ca le-am spus sa faca o solicitare catre ministerul telecomunicatiilor si sa i se faca o masuratoare privind radiatiile, si doi in cazul in care nu erau multumiti de rezultat sa, incerce sa vanda apartamentul!

La un an de zile, tipul a vandut apartamentul, la scurt timp dupa vanzare, si-a revenit, cat despre noul proprietar, nu cunosc inca detalii!

Deci, putem discuta despre fenomene si fenomene!

Putem discuta despre poltergeist, ocultism, tulburari neuro-psihiatrice...etc.
Bine, masuratorile facute nu constau numai in aparate de masurat campul electro-magnetic ci si in pendul radiestezic, incercarea de a inregistra ceva pe un reportofon in urma fenomenului cunoscut sub numele de fenomenul vocii electronice sau EVP!

Cam asta ar fi!

#26
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postultimo, on 4th June 2012, 20:00, said:

Hai sa va explic!

Oamenii pot fi posedati (controlati mental), sau pot avea tulburari psihice!

Am vazut ambele categorii. Ca sa va explic:

1. Am intalnit un caz al unui om care avea diverse probleme, facea urat auzea voci. Familia sa m-a contactat si mi-a cerut un sfat! Primul lucru pe care le-am cerut sa-l faca a fost sa ma duca la persoana respectiva acasa, si doi, am cerut ca persoanei respective sa i se faca un control psihiatric.

Bineinteles ca in urma controlului psihiatric a reiesit ca persoana respectiva suferea de o usoara tulburare psihiatrica, dar nu era un pericol pentru nimeni.

Cand am intrat in casa individului, era o caldura de nedescris, cu toate ca aparatul de aer conditionat era deschis, nici nu se simtea (la 16 grade ar trebui sa fie frig, nu?)...plus ca, aparatul de masurat campul emf o luase razna complet.

Va dati seama ca le-am spus sa faca o solicitare catre ministerul telecomunicatiilor si sa i se faca o masuratoare privind radiatiile, si doi in cazul in care nu erau multumiti de rezultat sa, incerce sa vanda apartamentul!

La un an de zile, tipul a vandut apartamentul, la scurt timp dupa vanzare, si-a revenit, cat despre noul proprietar, nu cunosc inca detalii!

Deci, putem discuta despre fenomene si fenomene!

Putem discuta despre poltergeist, ocultism, tulburari neuro-psihiatrice...etc.
Bine, masuratorile facute nu constau numai in aparate de masurat campul electro-magnetic ci si in pendul radiestezic, incercarea de a inregistra ceva pe un reportofon in urma fenomenului cunoscut sub numele de fenomenul vocii electronice sau EVP!

Cam asta ar fi!

Si pana la urma omul era nebun sau era ceva putred sau mistic la mijloc?
ultimo tu pari sa stii ceva (poate ceva mai mult) deci ce-mi mai poti spune?

Edited by MDCristi, 04 June 2012 - 22:09.


#27
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 22:52, said:

Bun nu pot da exemple clare de astfel de cazuri.
Dar pe la rude pe la tara este foarte des intalnit un fenomen care este legat de cel de mai sus,
si anume "babele care descanta", "vrajitoarele", Bunicului meau i-a dat o baba in bobi si i-a ghicit toata viata pn in acea clipa,
si nu gresise(aici nu poate sa apara acel argument precum ca il cunostea, pentru ca  el era la statiune iar baba nu era nici macar din judetul nostru),
ba chiar i-a ghicit unele chestii pe care nici nu le stiam despre el si le stia doar el.
Cum explici asta? Iar apropo nu acerut decat o bere pt asta.
Deci nu poti spune ca a facut-o pt bani.
Cel mai probabil printre altele a contribuit si faptul ca la tara nivelul de inteligenta este dramatic scazut, iar lumea traieste dupa zvonurile auzite in carciuma. Am zis probabil, deci nu neg ca ar putea fi altceva.

View Postultimo, on 4th June 2012, 23:00, said:

Hai sa va explic!
Mai nou toti sunt vanatori de demoni...

#28
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010
demoni- nu stiu ce sa zic,probabil
demonizati- exista  
exorcizari - exista
Ce de posturi  :w00t:
ps: Parca era emisiunea "Fenomene Stranii" pe Discovery,in toate episoadele sunt exorcizari,efectuate asupra casei si asupra omului :naughty: . Serios acum,chiar nu stiu ce sa cred,fantome,demoni, si toate acestea.Probabil daca exista o parte buna ( Dumnezeu) exista si o parte rea.N-am avut niciodata vre'o problema cu fantomele,demoni si etc.

Edited by isdnd, 04 June 2012 - 22:24.


#29
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 21:43, said:

... in Biblie(atat cea Crestina cat si cea Catolica ...
Catolicii nu sunt crestini?

#30
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postiloveshaorma, on 4th June 2012, 20:16, said:

Cel mai probabil printre altele a contribuit si faptul ca la tara nivelul de inteligenta este dramatic scazut, iar lumea traieste dupa zvonurile auzite in carciuma. Am zis probabil, deci nu neg ca ar putea fi altceva.
Bunicumiu e profesor de fizica... nu prea cred ca-l duci usor de nas.
Deci Supranaturalul exista.

View Postofi_tm, on 4th June 2012, 20:24, said:

Catolicii nu sunt crestini?
Imi cer scuze, a vrut sa spun Ortodocsi.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSorin84k, on 4th June 2012, 21:54, said:

Acum 2000 de ani nu exista Psihiatria.

Sigur, psihiatria a fost scoasa din joben ieri. Voi sunteti din aia care va mirati ca au trait oameni inainte de voi ?!

#32
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 23:28, said:

Bunicumiu e profesor de fizica... nu prea cred ca-l duci usor de nas.
Deci Supranaturalul exista.
Imi cer scuze, a vrut sa spun Ortodocsi.
Mai exista multe ramuri ale crestinismului inafara de arhipopularele care il cam evita pe Dumnezeu si trag la maica domnului/sfinti.

Initial ai deschis threadul intreband de demoni din perspectiva Bibliei, ti-am raspuns mai devreme ca demonii sunt folositi ca simbol in biblie, printre multe altele. Acum o dai pe supranatural, ce vrei mai exact?
Dar faptul ca o baba i-a ghicit lui bunicatu in zatu de la cafea ca a avut 2 parinti in incercarea disperata de a face rost de o bere nu mi se pare suficient ca si probe pentru a afirma ca "supranaturalul exista".
Am avut si eu parte de o multime de fenomene pe care nu mi le-am putut explica stiintific, dar am gasit suficiente raspunsuri la Dumnezeu. Eu sunt cercetator biolog si o multime din dubiile pe care le-am avut in viata am ales sa mi le lamuresc singur, decat sa iau ca lege toate experimentele despre care am citit in diverse locuri si am preferat sa le reproduc eu ca sa ma conving. Eu in final am ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu si ca exista multe nereguli legate de teoria evolutionista, am incercat sa contrazic biblia si nu am reusit, teoria evolutionista am reusit sa o contrazic.
Daca tu preferi sa numesti supranatural ceea ce nu intelegi e alegerea ta.

#33
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Deci la relatarea facuta de mine mai sus nu gaseste nimeni o explicatie(fie ea si de domeniul paranormalului).

View Postiloveshaorma, on 4th June 2012, 20:41, said:

Mai exista multe ramuri ale crestinismului inafara de arhipopularele care il cam evita pe Dumnezeu si trag la maica domnului/sfinti.

Initial ai deschis threadul intreband de demoni din perspectiva Bibliei, ti-am raspuns mai devreme ca demonii sunt folositi ca simbol in biblie, printre multe altele. Acum o dai pe supranatural, ce vrei mai exact?
Dar faptul ca o baba i-a ghicit lui bunicatu in zatu de la cafea ca a avut 2 parinti in incercarea disperata de a face rost de o bere nu mi se pare suficient ca si probe pentru a afirma ca "supranaturalul exista".
Am avut si eu parte de o multime de fenomene pe care nu mi le-am putut explica stiintific, dar am gasit suficiente raspunsuri la Dumnezeu. Eu sunt cercetator biolog si o multime din dubiile pe care le-am avut in viata am ales sa mi le lamuresc singur, decat sa iau ca lege toate experimentele despre care am citit in diverse locuri si am preferat sa le reproduc eu ca sa ma conving. Eu in final am ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu si ca exista multe nereguli legate de teoria evolutionista, am incercat sa contrazic biblia si nu am reusit, teoria evolutionista am reusit sa o contrazic.
Daca tu preferi sa numesti supranatural ceea ce nu intelegi e alegerea ta.
Pai asta e chestia ca eu vreau sa inteleg.

#34
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Pai daca zici ca pretinde ca e ghicitoare, inseamna ca are ceva experienta legata de "ghicit". Ce vreau sa zic este ca poate, fara ca bunicul tau sa realizeze, baba sa ii fi pus anumite intrebari ale caror raspunsuri sa-i fi indicat ei ceea ce urma sa "ghiceasca". O chestie folosita de "mentalisti" si magicienii de strada este ghicirea interpretabila, adica o descriu pe persoana respectiva folosind niste termeni foarte generali si foarte interpretabili, in care oricine s-ar recunoaste si din care si-ar putea dezvolta propria poveste. Fiecare om spre exemplu se considera unic si absolut diferit fata de cei din jur, iar descriind pe cineva ca fiind "diferit, o altfel de gandire" e destul de improbabil ca acea persoana sa zica "gresesti, eu sunt ca toti ceilalti".
Exista metode si metode, secrete de meserie si alte cele.
Biblia condamna vrajitoria/ghicitul/datul in carti/zodiacul si alte cele.

#35
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
daca exorcizarile sunt fake, atunci si Biblia e fake.

#36
Deathvim

Deathvim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.05.2012
Mama da cati sunteti... Nu ma mai mira nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate