Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Este android cu adevarat linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 11:44, said:

În home rămân treburi doar pentru userii care au folosit gtk.

Utilizatorii de pe sistem care n-au folosit aia, nici nu vor avea nimic în home.

În rest nu rămâne absolut nimic după ce dezinstalezi un pachet.

Iar fișierele ălea care rămân în home-ul userilor, sunt de obicei simple fișiere text, care nu au absolut nicio influență asupra sistemului.
Așa este. Dar cine nu a folosit Linux pe PC (folosit, adică să lucrezi cu el mai mult timp. Nu să-l instalezi și a doua zi să te întorci la Windows, pentru că nu te pricepi cu linuxul), refuză să creadă și să înțeleagă că există ceva mai bun decât Windows-ul.
Să apara o distribuție „oficială” de Linux, iar majoritatea producătorilor hardware/software să ofere și suport oficial pentru acea distribuție. Păi din acel moment, Windows-ul va începe declinul și inevitabil și moartea lui.

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTurocK, on 10th June 2012, 11:03, said:

Să apara o distribuție „oficială” de Linux, iar majoritatea producătorilor hardware/software să ofere și suport oficial pentru acea distribuție. Păi din acel moment, Windows-ul va începe declinul și inevitabil și moartea lui.
Crede-mă că dacă îți dorești asta, atunci n-ai înțeles sistemul, nu ai înțeles de ce Linux e atât de robust.

Tocmai mulțumită diversității este robust. Pentru că aici vine ba vr-un tip de la intel care trimite un patch, ba unul de la hp, ba altul de la canon, etc.

Și toate patchurile ăstea, indiferent de unde sunt trimise ele inițial, se preling în toate celelalte distribuții, în unele mai greu, în altele mai ușor.

Deci dacă privești ecosistemul per total, e unul cu mult superior windows & co.

Deoarece codul sursă e deschis, totul e la vedere, deci și toți oamenii implicați au încredere unii în alții.

Dacă ar fi ceva "central", această încredere reciprocă, transpartinică (companii diferite, idei și interese diferite) s-ar distruge. Adică fix cel mai prețuit tezaur al ecosistemului open-source din jurul Linux ar muri.

#21
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Crede-mă că dacă îți dorești asta, atunci n-ai înțeles sistemul, nu ai înțeles de ce Linux e atât de robust.
Să-mi doresc ce? Ce ai înțeles tu, n-ai înțeles bine, sau nu m-am exprimat eu corect). Crezi că este ceva anormal ca producătorii hardware/software să „adopte” o distribuție linux mai folosită, de exemplu ( să zicel Ubuntu) și să-i ofere suport așa cum trebuie, ci nu „praf în ochi”? Așa, la zeci de distribuții linux existente, nu cred că se va putea oferi la toate suportul OFICIAL care trebuie.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Tocmai mulțumită diversității este robust. Pentru că aici vine ba vr-un tip de la intel care trimite un patch, ba unul de la hp, ba altul de la canon, etc.
„Diversitatea” asta face suportul (cel de care duce lipsă linux-ul)  complicat.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Și toate patchurile ăstea, indiferent de unde sunt trimise ele inițial, se preling în toate celelalte distribuții, în unele mai greu, în altele mai ușor.
Nu comentez.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Deci dacă privești ecosistemul per total, e unul cu mult superior windows & co.
Păi tocmai asta am zis și eu. Păcat că nu prea te poți utiliza de PC la capacitatea maximă. Ai doar drivere generice și greu de configurat (asta pentru că nu există suport, iar mă repet). Nu tu drivere serioase pt. o placă video ( nu drivere la plesneală, să meargă acolo cât de cât), nu te poți bucura de TV-Tunner-ul tau, de imprimanta ta, etc, la adevărata capacitate a lor. Mă rog, chestii de astea mai de home user.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Deoarece codul sursă e deschis, totul e la vedere, deci și toți oamenii implicați au încredere unii în alții.
Păi știu asta. Este cod deschis, dar nu oricine se pricepe îndeajuns de mult să scrie un driver pentru o placă/hardware pe care nu o cunoaște îndeajuns de mult iar producători hardware/software nu-și dă silința să facă așa ceva, din păcate.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 12:11, said:

Dacă ar fi ceva "central", această încredere reciprocă, transpartinică (companii diferite, idei și interese diferite) s-ar distruge. Adică fix cel mai prețuit tezaur al ecosistemului open-source din jurul Linux ar muri.
Păi Android-ul este ceva „central”, cu codul sursă public pe internet. Practic, Android-ul este o distribuție de linux. Dar spre deosebire de alte distribuții de linux, android-ul este „adoptat” și i se oferă suport de producătorii te terminale mobile. Daca așa ceva s-ar întâmpla și cu o distribuție de linux desktop, atunci ...cred că deja ți-ai dat seama: suport și iar suport. Tocmai asta (suportul) a înălțat Windows-ul așa de mult.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTurocK, on 10th June 2012, 12:30, said:

Crezi că este ceva anormal ca producătorii hardware/software să ?adopte? o distribu?ie linux mai folosită, de exemplu ( să zicel Ubuntu) ?i să-i ofere suport a?a cum trebuie, ci nu ?praf în ochi??
Exact asta cred. În spiritul open-source, al libertății, fiecare producător de hardware ar trebui să adopte individual orice distribuție dorește, nu toți producătorii, colectiv, o singură distribuție, cum dă de înțeles formularea ta.

În rest, părerea ta e doar o părere. Crezi că știi ce ar fi bine, doar.

View PostTurocK, on 10th June 2012, 12:30, said:

Nu comentez.
Păi nu comentezi fix cel mai important aspect, pentru că n-ai înțeles ce și cum stă treaba exact ;)

View PostTurocK, on 10th June 2012, 12:30, said:

Păi tocmai asta am zis ?i eu.
Păi da, dar cu argumentele greșite (sau nu atât de importante).

Edited by OriginalCopy, 10 June 2012 - 13:25.


#23
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 14:25, said:

Exact asta cred. În spiritul open-source, al libertății, fiecare producător de hardware ar trebui să adopte individual orice distribuție dorește, nu toți producătorii, colectiv, o singură distribuție, cum dă de înțeles formularea ta.
Spiritul open source constă în codul sursa libe, să-l poata modifica oricine, ci nu cum ai zis mai sus. Open-source cu adoptarea unei distribuții de linux, unde să se ofere suport de drivere/software, direct „de la sursă” NU intră în contradicție cu OPEN-SOURCE.

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 14:25, said:

În rest, părerea ta e doar o părere. Crezi că știi ce ar fi bine, doar.
Păi nu comentezi fix cel mai important aspect, pentru că n-ai înțeles ce și cum stă treaba exact ;)
Păi da, dar cu argumentele greșite (sau nu atât de importante).
Nu, domnule admin. Tu te pricepi cel mai bine și eu doar vorbesc ca prostul, pe lângă, neîntlegând că de fapt tu vorbeai It iar eu despre cartifi prăjiți, Așa-i?

„Păi Android-ul este ceva „central”, cu codul sursă public pe internet. Practic, Android-ul este o distribuție de linux. Dar spre deosebire de alte distribuții de linux, android-ul este „adoptat” și i se oferă suport de producătorii te terminale mobile. Daca așa ceva s-ar întâmpla și cu o distribuție de linux desktop, atunci ...cred că deja ți-ai dat seama: suport și iar suport. Tocmai asta (suportul) a înălțat Windows-ul așa de mult.”
La citatul de sus ce comentezi? Sau citezi/comentezi doar ce-ți convine ție?
Argumente greșite pentru că tu nu poți înțelege.
PS: m-ai citat în așa hal ( ai trunchiat mesajul) ca să dai impresia că eu vorbesc prostii iar tu vorbești corect. Când de fapt este exact pe dos.

Edited by TurocK, 10 June 2012 - 14:25.


#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
TurocK: ceea ce propui tu înseamnă monopolizare. Ești comunist, sau adeptul unei piețe libere? Auzi cică toți producătorii să adopte o singură distribuție :lol:

Nu comentez tot pentru că nu are rost să-mi pierd timpul comentând toate bălăriile.

#25
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 15:30, said:

TurocK: ceea ce propui tu înseamnă monopolizare. Ești comunist, sau adeptul unei piețe libere? Auzi cică toți producătorii să adopte o singură distribuție :lol:

Nu comentez tot pentru că nu are rost să-mi pierd timpul comentând toate bălăriile.
Folosești Windows? Atunci ești un comunist jegos. Asta ca să comentez în același spirit cu  mesajul tău.
Majoritatea producătorilor IT oferă suport (aproape) numai PT. Windows pentru că sunt comuniști convinși, nu?
Nu ți-ar plăcea ca „piața IT” să ofere și suport pentru o distribuție comună de linux? Pentru că, ca să oferi suport pe TOATE distribuțiile este aproape imposibil. Ce preferi: „monopolizare” pentru suport sau suport deloc?  Dar ce să înțelegi tu.
Crezi că eu eu „stau” pe windows că-mi place „comunismul” sau pentru că sunt dependent de suportul hardware/software (ca majoritatea utilizatorilor PC)?
„Bălării” pentru că nu poți face față unei discuții civilizate și unde nu poți înțelege/contra argumenta corect, atunci arunci cu „bălegar” și încerci să descalifici interlocuitorul, cu toate că nu ai nici un argument real și nici dreptate.
M-am lămurit și cu tine.

Edited by TurocK, 10 June 2012 - 14:50.


#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Copilaș, contribuie tu în open-source, înțelege cu ce se mănâncă și de ce funcționează așa cum funcționează, apoi să vii cu păreri avizate.

Oricum poți să emiți liniștit toate bălăriile p-aci, nu se va întâmpla ce zici tu (toți producătorii să suporte o singură distribuție linux) într-o piață liberă :lol:

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTurocK, on 10th June 2012, 13:30, said:

producătorii hardware/software să „adopte” o distribuție linux mai folosită, de exemplu ( să zicel Ubuntu) și să-i ofere suport așa cum trebuie
Așa, la zeci de distribuții linux existente, nu cred că se va putea oferi la toate suportul OFICIAL care trebuie.
Deja nu stii nimic din ce inseamna Linux si restul comentariilor sunt sub semnul nulitatii.

#28
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 16:19, said:

Copilaș, contribuie tu în open-source, înțelege cu ce se mănâncă și de ce funcționează așa cum funcționează, apoi să vii cu păreri avizate.

Oricum poți să emiți liniștit toate bălăriile p-aci, nu se va întâmpla ce zici tu (toți producătorii să suporte o singură distribuție linux) într-o piață liberă :lol:
Țâcă, bănuiesc că tu ai contribuit la open-source. Bravo ție, ai un cico de la mine.

View Postneagu_laurentiu, on 10th June 2012, 16:25, said:

Deja nu stii nimic din ce inseamna Linux si restul comentariilor sunt sub semnul nulitatii.
Folosiți linuxul dar nu înțelegeți un mesaj. Asta nu va face mai inteligenți.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTurocK, on 10th June 2012, 16:46, said:

Folosiți linuxul dar nu înțelegeți un mesaj.
Nu tu ai facut diferente intre distributii cand vine vorba de suport hardware ? E acelasi kernel, acelasi X si multe altele identice. E un singur GNU/Linux pe lumea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 June 2012 - 15:54.


#30
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postneagu_laurentiu, on 10th June 2012, 16:53, said:

Nu tu ai facut diferente intre distributii cand vine vorba de suport hardware ? E acelasi kernel, acelasi X si multe altele identice. E un singur GNU/Linux pe lumea asta.
Același Kernel de BAZĂ, de origine. La distribuțiile diferite, kernel-ul poate fi modificat de la Kernel-ul de bază. Un distro poate conține și alte pachete modificate/adăugate/eliminate. Prea multă diversitate software când vine vorba de OS.
Mă rog, eu unul cred cu tărie că (și) asta este o cauză la lipsa driverelor și a oricărei forme de suport hardware și/sau software.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTurocK, on 10th June 2012, 16:59, said:

Același Kernel de BAZĂ, de origine. La distribuțiile diferite, kernel-ul poate fi modificat de la Kernel-ul de bază. Un distro poate conține și alte pachete modificate/adăugate/eliminate. Prea multă diversitate software când vine vorba de OS.
Te rog nu mai distribui informatii false. Acele modificari nu se abat de la ce inseamna GNU/Linux. Altfel s-ar numi orice altceva dar nu Linux. Restul pachetelor sunt irelevante cand vine vorba de suport hardware.

View PostTurocK, on 10th June 2012, 16:59, said:

eu unul cred cu tărie că (și) asta este o cauză la lipsa driverelor și a oricărei forme de suport hardware și/sau software.
Nu diversitatea e cauza lipsei de suport ci cota de piata.

Edited by neagu_laurentiu, 10 June 2012 - 16:06.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTurocK, on 10th June 2012, 15:59, said:

Același Kernel de BAZĂ, de origine. La distribuțiile diferite, kernel-ul poate fi modificat de la Kernel-ul de bază. Un distro poate conține și alte pachete modificate/adăugate/eliminate. Prea multă diversitate software când vine vorba de OS.
Mă rog, eu unul cred cu tărie că (și) asta este o cauză la lipsa driverelor și a oricărei forme de suport hardware și/sau software.

Crezi că te poți opri din emiterea de bălării? Ubuntu încurajează trimiterea patchurilor direct upstream.

Nu d-alta, dar alții mai puțin informați te-ar putea crede pe cuvânt. Tu poți să-ți păstrezi dezinformarea pentru tine, desigur.

#33
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Postneagu_laurentiu, on 10th June 2012, 17:04, said:

...

Nu diversitatea e cauza lipsei de suport ci cota de piata.
Și cota de piață scăzută este din cauza lipsei de suport.  :naughty:

View PostOriginalCopy, on 10th June 2012, 17:22, said:

Ai învățat și tu un cuvânt nou: „bălării” și pe ăla îl repeți de fiecare dată când ai ocazia.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTurocK, on 10th June 2012, 17:38, said:

Și cota de piață scăzută este din cauza lipsei de suport.  :naughty:
E un cerc vicios, povestea cu oul sau gaina. Si multi alti factori.

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu văd cu ce-ar ajuta suportul hardware restricționat la o anumită distribuție, din moment ce patchurile aduse s-ar duce upstream și implicit ar apare în toate distribuțiile.

Cât despre suportul software, nu înțeleg ce ar însemna această "unificare"? Să pot suna la Sony ca să primesc ajutor cu laptopul meu HP cu Linux? :lol:

NU se va întâmpla. Cine are o brumă de creier vede că e o dobitocenie.

#36
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostOriginalCopy, on 8th June 2012, 08:55, said:

Dacă eu ți-aș da una-n bot, nu te-ar durea dacă n-ai vedea-o, corect? :lol:
Dacă nu te poți abține să spui prostii, măcar atenționează-ne ca să nu ne pierdem timpul citindu-le.

Când un sistem stabilește un director pentru fișierele de configurare (director pe care poți alege să-l ascunzi ca să nu te deranjeze vizual) iar altul permite aplicațiilor să facă directoare-n prostie dă-mi voie să spun că primul e mai bine gândit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate