Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

REVOLTATOR - Pastor care incinta la genocid

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
259 replies to this topic

#109
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:15, said:

Pentru cine se lasa dominat de instinctul de turma, da!  :rolleyes:
Majoritatea oamenilor asta fac. Si nu numai in Romania.

#110
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 mario_bril, on 5th June 2012, 22:18, said:

Majoritatea oamenilor asta fac. Si nu numai in Romania.
Se vede ca n-ai scos nasul dincolo de Nadlac.
Individualismul si gândirea libera din Occident au detronat, în mare parte, instinctul de turma.

Daca nu ma crezi, compara socieatea occidentala cu cea arabo-islamica, acolo unde instinctul de turma se face cel mai simtit, unde individul nu-si doreste decât sa fie un element simpatic al turmei, adica oameni fundamental bonomi si primitivi.

Edited by SophistiKat, 05 June 2012 - 22:28.


#111
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:23, said:

Se vede ca n-ai scos nasul dincolo de Nadlac.
Individualismul si gândirea libera din Occident au detronat instinctul de turma.
Esti sigura Sofica? Chiar asa de sigura esti? Eu merg prin Europa cum mergi tu de la Supermarket acasa, draga mea. :D

#112
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:15, said:

Pentru cine se lasa dominat de instinctul de turma, da!  :rolleyes:

Sophistikat,

Turmă-neturmă, homosexualii greșesc atunci când vor, cu tot dinadinsu', să fie percepuți ca fiind diferiți.
Stilul lor -pentru care poporu' român a găsit o expresie fericită - de a ieși ca păduchele-n frunte nu e productiv.

#113
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 mario_bril, on 5th June 2012, 22:25, said:

Esti sigura Sofica? Chiar asa de sigura esti? Eu merg prin Europa cum mergi tu de la Supermarket acasa, draga mea.
A face pe turistu' nu e echivalent cu a avea resedinta aici. Elvetia este noua mea casa deja de 5 ani, iar 2 ani am trait si în Franta! Of, turistule, amatorule, diletantule... :console:

Edited by SophistiKat, 05 June 2012 - 22:31.


#114
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

 Fumatorul, on 5th June 2012, 23:26, said:

Sophistikat,

Turmă-neturmă, homosexualii greșesc atunci când vor, cu tot dinadinsu', să fie percepuți ca fiind diferiți.
Stilul lor -pentru care poporu' român a găsit o expresie fericită - de a ieși ca păduchele-n frunte nu e productiv.

Homosexualii nu fac decat sa-si ceara niste drepturi de bun simt si normale in contextul lumii in care traim, lume in care conceptele se redefinesc. Altfel cum anume ies homosexualii ca paduchele-n frunte?!

#115
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:29, said:

A face pe turistu' nu e echivalent cu a avea resedinta aici. Elvetia este noua mea casa deja de 5 ani, iar 2 ani am trait si în Franta! Of, turistule... :console:
Turistii sunt cei care merg o data, de doua ori pe an... Eu calatoresc saptamanal in Europa facand mii de km. Si crede-ma ca am ocazia sa ma intalnesc cu destui oameni asa ca "simt pulsul" vietii occidentale. Avantajul meu este ca am ocazia sa cunosc oamenii diferiti si medii diferite. Tu cunosti doar un anumit mediu. :)

#116
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:18, said:

Si care-i talcuirea lui Fumatorul la versetul de mai sus? Ce inseamna fameni care s-au nascut asa din pantecele mamei lor?

Păi, hai să ne uităm împreună la pasajul respectiv, vrei?
Ia să vedem:

7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.


Despre ce e vorba în acest pasaj, Twinkey, exegetu' lu' tata care ești tu :rolleyes: , despre pederaști? :console:

#117
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:31, said:

Homosexualii nu fac decat sa-si ceara niste drepturi de bun simt si normale in contextul lumii in care traim, lume in care conceptele se redefinesc. Altfel cum anume ies homosexualii ca paduchele-n frunte?!
Dreptul de a-si intemeia familie sau cel de a infia copii este normal? Dar acela de a-si manifesta homosexualitatea in public? Este de bun-simt?

Edited by mario_bril, 05 June 2012 - 22:36.


#118
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:18, said:

Ai o parerea mult prea buna despre tine. Tempereaza-te! Ne-ai demonstrat îndeajuns calitatile si abilitatile tale intelectuale mediocre...

Știam eu că mă iubești... :thumbup:

#119
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

 Fumatorul, on 5th June 2012, 23:33, said:

Păi, hai să ne uităm împreună la pasajul respectiv, vrei?
Ia să vedem:

7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.


Despre ce e vorba în acest pasaj, Twinkey, exegetu' lu' tata care ești tu :rolleyes: , despre pederaști? :console:

Despre faptul ca numai anumiti barbati inteleg si pot sa se casatoreasca cu femei si ca sunt unii carora nu le este dat sa priceapa casatoria; unii cum sunt cei ce se nasc fameni din pantecele mamei lor, printre care si homosexualii. Nu mai devia discutia ca asa ajungem la toata Biblia, eu te-am intrebat, sau reformulez acum ce intelegi prin expresia fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor?

 mario_bril, on 5th June 2012, 23:33, said:

Dreptul de a-si intemeia familie sau cel de a infia copii este normal?

Dar acela de a-si manifesta homosexualitatea in public? Este de bun-simt?

Da. De ce nu ar fi?!

Manifestarea homosexualitatii in public este legala intrucat si homosexualitatea este legala. Dar homosexualii avand mult prea mult bun simt aleg sa nu fac uz de acest drept al lor.

#120
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 Fumatorul, on 5th June 2012, 22:34, said:

Știam eu că mă iubești...
Mda, si presupun ca sentimentul e mutual.  :rolleyes:

#121
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:31, said:

Homosexualii nu fac decat sa-si ceara niste drepturi de bun simt si normale in contextul lumii in care traim, lume in care conceptele se redefinesc.

N-o se reluăm discuția cu drepturile, care nu sunt, de fapt, drepturi, după cum zice CEDO. :console:

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:31, said:

Altfel cum anume ies homosexualii ca paduchele-n frunte?!

Imprudent. Păduchele, atunci când iese-n frunte este imprudent.  :rolleyes:

P.S. Nu cred că există vreo metodă mai bună decât paradele pentru a vă deservi cauza.

Poate doar adopția să le egaleze.

#122
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:39, said:

Da. De ce nu ar fi?!
Simplu de tot. Pentru ca familia este CELULA aia de baza a societatii, menita sa asigure perpetuarea speciei. Asta e rolul ei. Acum sa il vad in cazul homosexualitatii ce functie indeplineste. Sa nu mai adaug adoptia copiilor care deja frizeaza ridicolul.

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:39, said:

Manifestarea homosexualitatii in public este legala intrucat si homosexualitatea este legala. Dar homosexualii avand mult prea mult bun simt aleg sa nu fac uz de acest drept al lor.
Manifestarea sexualitatii (indiferent de ce orientare) nu este de bun simt deloc. Si asta e de pe la Adam si Eva cu frunza care cica ar fi fost de smochin. :D

Edited by mario_bril, 05 June 2012 - 22:45.


#123
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Twinkey, on 5th June 2012, 23:39, said:

Despre faptul ca numai anumiti barbati inteleg si pot sa se casatoreasca cu femei si ca sunt unii carora nu le este dat sa priceapa casatoria; unii cum sunt cei ce se nasc fameni din pantecele mamei lor, printre care si homosexualii. Nu mai devia discutia ca asa ajungem la toata Biblia, eu te-am intrebat, sau reformulez acum ce intelegi prin expresia fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor?

Famen este cel care nu întreține relații sexuale.
E cazul homosexualilor? :rolleyes:

#124
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 mario_bril, on 5th June 2012, 22:32, said:

Avantajul meu este ca am ocazia sa cunosc oamenii diferiti si medii diferite.
HA! Aceasta interactiune cu exteriorul, sau bogatia contactelor cu diferite medii culturale, de care ne vorbesti nu se reflecta DELOC în postarile tale...  :console:

Edited by SophistiKat, 05 June 2012 - 22:46.


#125
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:39, said:

Mda, si presupun ca sentimentul e mutual.  :rolleyes:

Păi, nu? Cum altfel? :inlove:

#126
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SophistiKat, on 5th June 2012, 23:45, said:

HA! Aceasta interactiune cu exteriorul, sau bogatia contactului cu spatiul cultural european, de care ne vorbesti nu se reflecta DELOC în postarile tale...  :console:
Draga mea... in decursul anilor am inteles ca aceleasi probleme din Romania se reflecta peste tot. Doar ca acolo au mecanisme de rezolvare ceva mai eficiente. Insa sincer, avem mai multa libertate in Romania decat oriunde in Europa. :)

P.S. Nu am calatorit numai Europa. Am fost si in Africa.

Edited by mario_bril, 05 June 2012 - 22:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate