Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Compresie de calitate a unui material de pe camera video?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mircea

mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.11.2001
Dupa ce am analizat in interegime rubrica video a forumului, nu am reusit sa gasesc nicaieri exact ce trebuie facut pentru o compresie de calitate a unui film.

Date hardware:
Amd ATHLON XP 1900+
512 DDRAM
HDD: 80 Gb Ultra ATA 133
MB: Assus A7V8x
Video: LEADTECK A 170 myVIVO (64 Mb DDRAM)


Software&Codec-uri:

DivX 5.02
DividixGeneration17Full
VirtualDub-1_4_11
Ulead VideoStudio 6
WinFast MyVIVO
-----------
Cerinta:
Ma intereseaza CAT MAI EXACT ! , ce soft trebuie folosit , si ce setari trebuie facute pentru a realiza o captura a unui film de aprox. 2 ore de pe o sursa vide (camera video, VCR ...) si sa incapa pe 2 Cd-uri ! (dar sa fie de calitate ).
Va multumesc.
Stiu ca poate asta inseamna mai mult un tutorials si ca cred ca o sa ia mjlt timp celui care o sa-mi dea reply.
Va multumesc si astept reply


[mover]Multumesc.[/mover]

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Din ce am experimentat pina acum, cel mai calitativ format este cel de dvd... (mpeg2) :cool:

Dar nu cred ca iti incape pe 2 cd-uri...

Iti cumperi un dvd writer si rezolvi problema... :cool:  :yeah baby

Cu Ulead full poti obtine asa ceva foarte usor...

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Iti cumperi un dvd writer si rezolvi problema
dar ce bine te-ai gandit!! ca shi cum ai zice :"cumparatzi un mouse pad"

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ingredientele cheie de calitate la o captura video, sunt in ordine :

-o placa de captura analogica cat mai buna, cat mai ecranata, externa daca se poate si scumpa :) daca avem camera digitala, cel mai frumos este sa nu facem captura, ci sa copiem prin firewire continutul bit cu bit pe hdd
-rezolutia capturii maxime (768x576), ideea merge mana in mana cu cea de mai sus (interconectate)
-prima faza de stocare pe disk, in format lejer ca si compresie (mare ca dimensiune), un YUV2 necomprimat sau transformat in JPEG Loseless, MJPEG software sau un format hardware generos al placii este foarte recomandat pentru stocarea celor mai mici detalii.
-o filtrare puternica deinterlace (plus reglaje de luminozitate, contrast si culoare) plus anti-noise, atat 2D (pe cadru) cat si temporala (comparand fotogramele din spate si din fata) va putea functiona acum si 2 nopti la post-procesare, asigurand calitate cat mai buna, raportul optim in functie de sistem si software
-o compresie in DivX sau XviD ar fi cea mai buna alegere la ora actuala pentru 2CD-uri. DVD (Mpeg2) este tot foarte inspirata ca solutie, daca spatiul alocat stocarii filmului este considerabil mai mare (variabil in termeni largi -HDD sau DVD)

cam atat, cum se pune asta in aplicare este mai complicat putin si daca ar putea fi rezumat in cateva pagini pe un forum, toate lumea ar fi plina de DVD/CD-uri cu video in format digital de calitate perfecta. insa treaba nu sta chiar asa....trebuie multa transpiratie cursa pe testat si invatat toate chichitzele acestei laborioase curse de gasire a celei mai bune rezolvari de problema.... softurile au si ele avanataje si dezavanatajele lor, in spatiul ideal al legalitatii costa si ele, munca de documentatie si patit bugurile pe pielea ta, iar conteaza, experienta si ochiul antrenat la artefacte sau capabil sa identifice un format de randament bun, este destul de greu de format, etc

altfel v-am zis, am citi un ghid general si toti ne-am trezi experti in captura/codare/prelucrare video

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mircea: depinde care e audientza CDurilor. eu la momentul asta le'ash coda cu Video9 de la MS, insa pentru asta cei care vor sa vada contentul cd'urilor vor avea nevoie sa faca un mic download sau sa le instaleze (codecurile) de pe CDurile respective.

Cea mai buna calitate pe care am incercat'o pe PC este acest Video9. Shi DivX e ok, dar Video9 e mai bun

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate