Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Vreau sa-mi cumpar Canon EOS 30D second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Buna ziua. Am 1200 lei si vreau sa-mi iau un DSLR + un obiectiv entry level (gen 18-55). Mai am un SLR pe film Canon EOS si vreau tot Canon. Cautand mai ales pe Okazii, am pus ochii pe 30D... Scopul topicului nu e sa discut performantele aparatului (care pe mine ma multumesc, tinand cont de suma mai mult decat convenabila pe care ar urma sa o platesc si scopul achizitiei). In ceea ce priveste testarea aparatului la fata locului, voi merge insotit de un prieten care se pricepe (el are un EOS 550D luat nou).

Cum aparatul ar avea 5-6 ani si e dintr-o serie cam semi-pro (=> s-a tras pe el la greu cu evenimente, nunti etc.), ma astept ca uzura sa fie pronuntata si sa mai cada una-alta, chiar daca in momentul testarii totul pare in regula. Ce defectiuni pot aparea si cam cat ma costa sa le rezolv? Se gasesc piese noi pentru acest model? Se gasesc piese SH pentru acest model? Cam cat costa diverse piese? Pot inlocui piesele acasa? Mentionez ca nu sunt atehnic, am diverse scule (surubelnite, thorxuri, imbusuri, pensete, clipsuri, letcon etc.), am reparat cateva (epave de) telefoane mobile mai mult ca hobby (inlocuiri display, banda, keypad, sasiu, difuzoare, mufe etc.). Daca nu poate fi reparat acasa, manopera la service-uri la cat poate ajunge? Daca piesele sunt ieftine si manopera e simpla/ieftina, aproape ca as cauta unul cu defectiune pe care sa-l repar eu.

Ce banuiesc ca este uzat (si poate ar trebui reparat sau schimbat in urmatorii 2-3 ani):

1. shutterul (chiar daca la verificare aflu ca are putine cadre trase, nu se poate reseta contorul manarind softul?)
2. senzorul murdar
3. oglinda/pentaprisma murdara sau chiar fisurata
4. obiectivul murdar
5. autofocus-ul
6. bateria mai mult ca sigur

Edited by tony_ghitzu, 02 June 2012 - 13:37.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Ce defectiuni pot aparea si cam cat ma costa sa le rezolv?

Nu le vei rezolva.

Din cate am vazut, politica producatorilor de DSLR-uri este de a nu oferi piese de schimb mai mult de 7 ani de la momentul in care aparatul a iesit din productie.
Iar Canon nu au reprezentanta in Romania, deci ma astept ca gasitul reperelor pentru un 30D sa fie greu spre imposibil la ora actuala.

De asemenea, un DSLR depaseste dpdv al complexitatii cu mult un telefon mobil. Este vorba de instrumente de precizie...

Parerea mea: daca chiar doresti DSLR cu constructie semipro la bani putini, cauta un Nikon D200... in afara ca este un aparat net superior unui 30D (desi se gaseste SH la 1200 RON daca ai rabdare), poti sa si verific numarul de cadre (ceea ce la Canon 30D din cate stiu nu se poate face in afara service-ului).

#3
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 tony_ghitzu, on 2nd June 2012, 14:36, said:

Buna ziua. Am 1200 lei si vreau sa-mi iau un DSLR + un obiectiv entry level (gen 18-55). Mai am un SLR pe film Canon EOS si vreau tot Canon. Cautand mai ales pe Okazii, am pus ochii pe 30D... Scopul topicului nu e sa discut performantele aparatului (care pe mine ma multumesc, tinand cont de suma mai mult decat convenabila pe care ar urma sa o platesc si scopul achizitiei). In ceea ce priveste testarea aparatului la fata locului, voi merge insotit de un prieten care se pricepe (el are un EOS 550D luat nou).

Cum aparatul ar avea 5-6 ani si e dintr-o serie cam semi-pro (=> s-a tras pe el la greu cu evenimente, nunti etc.), ma astept ca uzura sa fie pronuntata si sa mai cada una-alta, chiar daca in momentul testarii totul pare in regula. Ce defectiuni pot aparea si cam cat ma costa sa le rezolv? Se gasesc piese noi pentru acest model? Se gasesc piese SH pentru acest model? Cam cat costa diverse piese? Pot inlocui piesele acasa? Mentionez ca nu sunt atehnic, am diverse scule (surubelnite, thorxuri, imbusuri, pensete, clipsuri, letcon etc.), am reparat cateva (epave de) telefoane mobile mai mult ca hobby (inlocuiri display, banda, keypad, sasiu, difuzoare, mufe etc.). Daca nu poate fi reparat acasa, manopera la service-uri la cat poate ajunge? Daca piesele sunt ieftine si manopera e simpla/ieftina, aproape ca as cauta unul cu defectiune pe care sa-l repar eu.

Ce banuiesc ca este uzat (si poate ar trebui reparat sau schimbat in urmatorii 2-3 ani):

1. shutterul (chiar daca la verificare aflu ca are putine cadre trase, nu se poate reseta contorul manarind softul?)
2. senzorul murdar
3. oglinda/pentaprisma murdara sau chiar fisurata
4. obiectivul murdar
5. autofocus-ul
6. bateria mai mult ca sigur



      1.  Shutter-ul se poate inlocui....depinde de unde il cumperi(sh nu prea gasesti pe piata)
      2. Senzorul daca e murdar se poate curata(o poti face si tu numai ca necesita multa atentie si rabdare sa nu strici ceva)
      3. Oglinda o poti curata tu, pentaprisma nu recomand sa faci tu operatia de curatare.
      4. Obiectivul il poti curata tu daca este murdar in exterior(lentila frontala si ultima), daca este in interior iti recomand sa mergi intr-un service
      5. Autofocusul se defecteaza cam rar...reparatia nu e foarte scumpa
      6. Baterii gasesti si replacement si nu costa foarte mult.

   De obicei daca aparatul e ok la proba nu o sa ai surprize in viitorul apropiat.Numai bine.

#4
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Desi sper ca nu va fi cazul, aveti idee de preturile acestor reparatii? Macar asa, in mare... Gen: cateva zeci de lei, 100-200 lei, cateva sute de lei...

Nu vreau sa iau aparatul, sa se defecteze shutter-ul (de ex.) si sa ma coste 500 lei sa-l fac, sau chiar sa nu se mai poata repara.

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004

 cat3y3_2003, on 4th June 2012, 03:58, said:

1.  Shutter-ul se poate inlocui....depinde de unde il cumperi(sh nu prea gasesti pe piata)
      2. Senzorul daca e murdar se poate curata(o poti face si tu numai ca necesita multa atentie si rabdare sa nu strici ceva)
      3. Oglinda o poti curata tu, pentaprisma nu recomand sa faci tu operatia de curatare.
      4. Obiectivul il poti curata tu daca este murdar in exterior(lentila frontala si ultima), daca este in interior iti recomand sa mergi intr-un service
      5. Autofocusul se defecteaza cam rar...reparatia nu e foarte scumpa
      6. Baterii gasesti si replacement si nu costa foarte mult.

   De obicei daca aparatul e ok la proba nu o sa ai surprize in viitorul apropiat.Numai bine.
Foarte serios: nu va atingeti de oglinda, suprafata acesteia este foarte sensibila. Nu va atingeti nici de ecranul mat (plastic usor de zgariat). Suflati-le cu o pompita, daca va deranjeaza vreun fir de praf.
Ca sa ajungi la pentaprisma, trebuie sa demontezi nitel... hai sa nu dam sfaturi daca nu suntem absolut siguri, ok? :peacefingers:
(imaginea apartine Letsgodigital.com)

tony_ghitzu, ai cam nimerit-o cu acei 500 ron.

#6
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Preturile nu ai cum sa le afli de la noi, pentru ca nu cred ca gsesti prea multi forumisti care au avut asemenea probleme. Service autorizat Canon in Romania, care face cam toate reparatiile de mai sus sunt Chris Professional din Bucuresti. Un telefon la dansii s-ar putea sa te mai lamureasca. Parerea mea este sa te apuci de fotografiat, sa ai grija de aparat si sa nu te pregatesti pentru ghinioane. Oricum, daca este sa se intample, se va intampla ceva care nu ai prevazut.

#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 Kunzite, on 5th June 2012, 13:04, said:

Foarte serios: nu va atingeti de oglinda, suprafata acesteia este foarte sensibila. Nu va atingeti nici de ecranul mat (plastic usor de zgariat)

Perfect de acord, chiar si cu cel mai fin betisor de ureche inmuiat in alcool, pe oglinda lasi urme care nu dispar niciodata. Dar (ca fapt divers) ma crezi daca iti spun ca am varsat ciorba de perisoare (sau era de pui) pe oglinda unui D700 (sau mai bine zis intr-un D700), am curatat cum m-am priceput si nimeni nu a observat nimic ?

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Daca ai "scapat" (urmarile nu sunt neaparat imediate, si nici neaparat evidente), nu inseamna ca-i recomandabil sa versi ciorba de perisoare in aparat ;) Un fir de patrunjel in sistemul AF cred ca face minuni...
La fel, nu e deloc recomandabil ca cineva care nu stie exact cum se procedeaza sa se atinga de oglinda.

P.S. Era aparatul tau? Ai observat ceva, pe termen lung? Vreun miros de Delikat la expuneri lungi? :D

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu era aparatul meu, de aia imi permit sa fac haz. Si au fost din fericire mai mult stropi, bucatile mai mari au ajuns in exteriorul monturii . Oglinda fiind coborata, a fost singura afectata de incident. Am curatat cat de atent am putut si la sfarsit se mai vedeau doar urmele unde a fost sters, pe oglinda.

A fost a doua oara cand m-am atins de oglinda, prima data a fost la un pentax vechi pe film, ca sa scot niste scame sau praf. Si acolo au ramas, iremediabil, urme evidente.

La un canon 30D ma gandeam si eu cand mi-am luat aparatul de backup, reda culorile frumusel, e un senzor bun cel de 8 MP. Problema este ca a trecut timpul, si cu cat e mai veche o camera, cu atat mai mari sanse sunt sa fi fost utilizata intens sau pur si simplu sa cedeze ceva. Un shutter e destul de scump, peste 500 ron cu manopera cred (la nikon D700 e undeva peste 1000 cu manopera), dar nu mi se pare ca mai merita investit intr-o camera asa veche decat daca se gaseste una in stare foarte buna.

#10
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 Kunzite, on 5th June 2012, 13:04, said:

Foarte serios: nu va atingeti de oglinda, suprafata acesteia este foarte sensibila. Nu va atingeti nici de ecranul mat (plastic usor de zgariat). Suflati-le cu o pompita, daca va deranjeaza vreun fir de praf.
Ca sa ajungi la pentaprisma, trebuie sa demontezi nitel... hai sa nu dam sfaturi daca nu suntem absolut siguri, ok? :peacefingers:
(imaginea apartine Letsgodigital.com)

tony_ghitzu, ai cam nimerit-o cu acei 500 ron.


    Daca vrei iti fac cunostinta cu 3-4 oameni care efectueaza operatiile de mentenanta precizate de mine singuri acasa(am precizat ca trebuie avut grija, poate era necesar sa mentionez - MARE GRIJA).Cat despre shutter la 30D se poate inlocui cu 340Ron(piese si manopera inclusa).Numai bine.

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Ai amintit de "multa atentie si rabdare" doar la senzor; ori, oglinda este mult mai problematica.
Daca oamenii respectivi sunt in stare sa curete o oglinda fara sa o zgarie, foarte bine; n-am afirmat niciodata ca ar fi imposibil. Insa omul de rand, ce abia incepe sa inteleaga ce si cum probabil se va repezi sa dea cu pensula... asta daca nu foloseste direct tricoul. Postul meu e menit sa-i descurajeze pe cei ce nu stiu cum sa procedeze.
Observ si ca nu ai precizat cum se curata senzorul, oglinda si... pentaprisma.

Edited by Kunzite, 06 June 2012 - 09:49.


#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Shutterul se invarte pe la 500 lei, cu oglinda n-am auzit sa fie probleme dar reparatia nu cred sa fie mai scumpa, obiectiv murdar sau cu AF stricat nu e cazul, ca ma gandesc ca nu vrei sa-ti iei unul prost de la inceput si acumulatori gasesti pe ebay la 5-6$ cacalau.

Ti-as recomanda totusi sa nu scoti din calcul si alte variante, 30D e destul de vechi (bazat pe 20D) si la 1200 poti sa gasesti ceva mai bun. Calitatea imaginii nu e cu mult mai buna decat cea de la 350D, si alea le gasesti de la 500-600 lei in sus. un 40D sau un 450/500D (daca nu ti-e greata de body-uri mai mici) sunt cam pe la acelasi pret.

#13
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Din ce-am citit pana acum, inteleg ca un 30D bine intretinut poate fi o alegere buna in bugetul modest de care dispun.

Ce am inteles:
- e un aparat cu performante ok (tinand cont si de vechime si pret)
- daca gasesc un exemplar bun (sper sa gasesc, o sa il testez amanuntit) si o sa-l folosesc cu grija nu e risc prea mare sa se defecteze repede
- in cazul in care se defecteaza ceva, nu e chiar o tragedie. Se poate repara. Shutterul e putin mai scump, dar nu chiar o avere.

Aparatul l-as folosi moderat, poate o data, de doua ori pe saptamana, mai mult pentru treaba (fotografii pe teren, desfasurate stradale etc.) dar din cand in cand si pentru placere (mai mult sa exersez pe el, prefer diapozitivul dar la 1-2 lei/poza e prea scumpa distractia pentru un incepator). Aparat mai nou si mai scump (gen 40D, 400D, 550D etc.) nu sunt dispus sa cumpar. Imi place feeling-ul mai premium pe aparate (dat de calitatea materialelor, calitatea asamblarii etc. ) si doresc aparate foarte rezistente (sau macar sa-mi dea impresia ca-s foarte rezistente  :lol: ). Din motivul asta nu prea vreau 350D, 400D etc.

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Te gandesti bine. Pe parcurs mai adaugi si un 17-40 f/4L si un 70-200 f/4L in trusa, si ai facut o trusa faina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate