Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Colectare ulei ars

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 Courage, on 1st June 2012, 12:44, said:

1. La benzinarii, desi multi nu au auzit de asta...
2. la un service.
Exact. Am lucrat la o benzinarie, si aveam un butoi metalic de 200 l tocmai pt colectarea uleiului uzat. Bineanteles ca butoiul era in permanenta gol, ca nu aducea nimeni uleiul. La service trebuie sa colecteze uleiul uzat, si sa-l predea la un centru care il aduna. Mai si il si vand acolo la cei de la service, se da cu 1 leu litrul.

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 lawrence38, on 4th June 2012, 19:30, said:

3-4 L de ulei , iarna, sa incalzeazca 2 garaje + casa ? Cati BTU sa aiba 4 litri de ulei? Mi se pare cam greu de crezut, nici cu 4 litri de OMV100+ :rolleyes: nu cred ca poti obtine destula energie sa incalzesti spatiile respective.

Potrivit discutiilor de aici, pentru o casa, consumul e 15-20 litri/24 ore in perioadele friguroase.
Casa este pozitionata la "dos", deci nu sufera foarte mult de frig. Are o bucatarie, un hol si 3 camere, nu este foarte mare casa.
Probabil mai este ajutata si de ceva centrala pe gaz, dar din cate stiu toata iarna a folosit doar acea centrala pe ulei.

#21
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Bai, fratilor, faceti sticky topicul asta ! Si modificati-i titlul ca sa fie cu litere mari ! Bravo, frate, tine-o tot asa ! Sper sa nu apara pe aici ipocritii ecologisti cu tot felul de initiative !

Poate pana la urma vom ajunge la un consens pentru modul de reciclare a uleiului ars de motor, insa initiatorul are tot respectul meu, pentru atitudinea asta !!! Recunosc, nu m-am preocupat destul de chestia asta, eu facandu-mi schimbul in servis si lasand uleiul ars la ei.

 DarkAngelBv, on 4th June 2012, 19:19, said:

Cunosc o persoana ce a modificat o centrala termica veche si merge pe ulei. Consuma cam 3-4L de ulei pe zi si incalzeste 2 garaje + casa (omul are service si colecteaza uleiul. Mereu il las la el).
Ete d-aia ar trebui taxati astia. Una e sa arzi gaz metan din care sa rezulte dioxid de carbon si apa si alta e sa bagi pe foc cel putin 10 elemente din tabelul lui Mendeleev.

Edited by cristi.r, 04 June 2012 - 22:17.


#22
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Mai bine il arunca in canal/iarba/etc decat sa-l arda, nu?

#23
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Nu. Mai bine-l da la reciclat. Poti sa-i spui chiar tu ca exista si alte posibilitati, in cazul in care nu le cunoaste. Dar, in fine, n-am vrut sa starnesc o polemica pe tema asta. Poate sa-l arda din partea mea, dar cu un pret. Acel ulei, cand este ars are o culoare alb-albastruie, care tradeaza prezenta anumitor compusi si faptul ca nu este o ardere cat de cat curata (adica macar sa nu se vada cu ochiul liber la ). Asta e, ne furam singuri caciula. Decat sa-l aruncam in canal si sa-l "bem" mai tarziu, mai bine-l inhalam direct de la sursa. E si asta o treaba ... Bine, am putea intra in discutii de gen plantare de copaci si alte nimicuri d-astea si nu prea mi-ar conveni.

Edited by cristi.r, 04 June 2012 - 22:25.


#24
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Oho, langa orasul meu drag este o fabrica "protan". sa vezi acolo ce inhalez cand ard aia diverse lesuri.

#25
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Si asta e o scuza ?

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu, dar nici nu este interzis prin lege, deci e perfect legal. In schimb daca arunci intr-un rau parca e sub incidenta legii.

#27
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Ok, am inteles :D. Asta e ...

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 cristi.r, on 4th June 2012, 22:57, said:

Bai, fratilor, faceti sticky topicul asta ! Si modificati-i titlul ca sa fie cu litere mari ! Bravo, frate, tine-o tot asa ! Sper sa nu apara pe aici ipocritii ecologisti cu tot felul de initiative !

Poate pana la urma vom ajunge la un consens pentru modul de reciclare a uleiului ars de motor, insa initiatorul are tot respectul meu, pentru atitudinea asta !!! Recunosc, nu m-am preocupat destul de chestia asta, eu facandu-mi schimbul in servis si lasand uleiul ars la ei.


Ete d-aia ar trebui taxati astia. Una e sa arzi gaz metan din care sa rezulte dioxid de carbon si apa si alta e sa bagi pe foc cel putin 10 elemente din tabelul lui Mendeleev.

mersi cristi si ma bucur ca s-a luat initiativa sa-l faceti sticky.

in ceea ce ma priveste, am pus deoparte sticle de plastic in care o sa pun uleiul ars si o sa le etichetez.
o sa incerc la 2-3 service-uri si 2-3 benzinarii.
daca n-am succes, merg la ministerul mediului unde le voi depune, alaturi cu lista societatilor care au refuzat sa mi-l recicleze, chiar si contra cost.
alta solutie nu am si vreau sa ma comport asa cum o facea si canada si-n germania si franta.
nu ma intereseaza cati vor face ca mine, dar sunt sigur ca lumea ma va observa si cel putin sa-si puna problema... e mai mult decat nimic.
ca si strangerea fecalelor dupa catel. desi e o ciuoaie (chihuahua), strang tocmai pentru exemplu.
e nostim ca multa lume rade de mine,  :lol: , dar..., cui ii pasa? mie nu!

 DarkAngelBv, on 4th June 2012, 23:27, said:

Nu, dar nici nu este interzis prin lege, deci e perfect legal. In schimb daca arunci intr-un rau parca e sub incidenta legii.


legile apar acolo unde nu exista bun simt si respect. oriunde in lume.

#29
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Legile apar si din alte motive, dar in mare parte ai dreptate.

L-am facut sticky si am schimbat titlul ca poate se mai gasesc si alte persoane ecologiste ca tine.

#30
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Cel mai bine este sa faci schimbul de ulei la service. Pentru ca eu stiu unde sfarseste uleiul ars dupa schimbul efectuat cu elevatorul din curte...direct pe radacina unui portocal :lol:  ! Pardon ...pe radacina unor "schini" (Romania nu are portocali) !

Edited by CorneliuRos, 05 June 2012 - 15:44.


#31
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 DarkAngelBv, on 5th June 2012, 14:50, said:

L-am facut sticky si am schimbat titlul ca poate se mai gasesc si alte persoane ecologiste ca tine.
Multumim.

Chiar daca pare o tampenie, eu m-am convins pe propria piele ca ecologia nu e chiar apa de ploaie. Sunt destule lucruri pe care nu le putem impiedica pe lumea asta, de aceea e bine sa facem macar ce tine de noi ! Stiu, e mai greu sa faci bine si mult mai usor sa faci rau, dar, cine stie, poate, poate ...

Edited by cristi.r, 05 June 2012 - 16:55.


#32
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
majoritatea service-urilor colecteaza asa ceva si gratis pe deasupra. Nu mai incercati la benzinarii ca aia doar vand, desi am vazut unele benzinarii centrale prin Pitesti (intamplator sau nu au si spalatorie auto) care aveau afis pe usa spalatoriei "Colectam ulei uzat", eventual tin minte ca puteai sa il lasi acolo sub afis daca nu era nimeni.
Eu pe al meu il dau la rude la tara sa manjeasca blanile de la garduri cu el. :lol:

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 CorneliuRos, on 5th June 2012, 16:40, said:

Cel mai bine este sa faci schimbul de ulei la service. Pentru ca eu stiu unde sfarseste uleiul ars dupa schimbul efectuat cu elevatorul din curte...direct pe radacina unui portocal :lol:  ! Pardon ...pe radacina unor "schini" (Romania nu are portocali) !

am fost la BMW, la bavaria.
au refuzat sa imi puna uleiul meu. am propus sa le dau banu pe uleiul cel mai ieftin care-l au, sa mi-l puna pe factura doar p-ala, motocicleta nu mai e in garantie, si tot au refuzat.
am cerut atunci sa schimb doar filtrul de ulei (tricky). au zis c-o fac si imi completeaza apoi uleiul care curge si care ramane in filtru. n-a fost chip.
asa ca a trebuit sa cumpar filtru, a trebuit sa cumpar cheie de filtru, ca n-aveam, sa cumpar saibe d-alea moi..., si o fac eu. mai mult, la bavaria nici nu te lasa sa te uiti la ce-ti face, iar eu sunt mai ne-credincios asa. la masina stau langa ei.

ca drept urmare, mi-au schimbat bateria si acum ceasul nu mai fucntioneaza. cred ca mi=au ars vreo siguranta. m-au chemat iar zilele astea.

nu mai zic ca am vazut mecanici care se opintesc sa stranga filtrul de ulei si busonul, cu o cheie cu parghie de 1m. iar eu am de facut o excursie in zone "remote" de 9,000km. si vreau sa stiu ce a mers prost la intretinere.
e clar o sa caut altii, dar acum.., pun io osu' la treaba, imi face placere, dar n-aveam scule. acum le am.

ms.

#34
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am gasit 2 benzinarii care colecteaza ulei ars (la ambele am fost primul care am intrebat... :( trist.... )
din 3 benzinarii la care-am intrebat, 2 colectau uleiul.

un petrom
N44.436741,E26.169106
https://maps.google....2...mp;t=m&z=16

si un oemveu la unirii:
N44.431277,E26.110176
https://maps.google....2...mp;t=m&z=16

multumesc pentru suport

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Da, e trist.

Dar sa vezi si cum e cand vrei sa lasi uleiu uzat si te directioneaza de la o benzinarie la alta si nu ai unde sa-l lasi, caz Arad.

PS: altii il cumpara, e o afacere mare si banoasa.

Edited by Octavian___, 29 June 2012 - 17:04.


#36
carsquestion

carsquestion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.11.2012
Dupa cum spunea si userul Campers eu il folosesc pe cel de la masina pe post de combustibil, la utilaje agricole. Stiu ca unde prin Bucuresti zona vitan sau berceni nu mai stiu sigur, se colecta ulei ars de gatit si se ofera si o suma de bani in schimb. Nu stiu exact daca era valabil si pentru uleiul de la masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate