Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Colectare ulei ars

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Salut,
Ce faceti cu uleiul ars pe care-l schimbati de la masina?
Exista puncte de colectare?
Unde? Am intrebat ieri la benzinarie si s-au uitat la mine ca la un x-traterestru,  :photo:

Eu o sa am vreo 4L. trebuie sa-mi schimb la moitocicleta. am cumparat o tavitza si apoi o sa-l pun in sticle de platstic de apa, dar.. ce fac cu el?

#2
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
chiar asa, cine se ocupa de asa ceva? si nu este vorba numai de uleiul auto-moto ci si de cel de gatit.

#3
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
@tsunnami / Oameni ca tine cred ca sint din pacate cam rari in romania. Meriti toata lauda, din pacate nu stiu unde se colecteaza uleiurile arse si celelalte......

#4
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
eu intr un timp cautam pentru a il pune in rezervor la masina , si nu gaseam ! :))
cel mai ok ar fi daca ai in oras la tine o minifabrica de biodiesel ..si sa il predai/vinzi acolo !

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postkmyson, on 1st June 2012, 10:34, said:

@tsunnami / Oameni ca tine cred ca sint din pacate cam rari in romania. Meriti toata lauda, din pacate nu stiu unde se colecteaza uleiurile arse si celelalte......

sa stii ca nu-s patriot, dar am un respect urias pentru tine, cei de langa mine si mediu. in general pentru cei care respecta si ei.
du-ma la un muzeu si ma apuc sa casc de cum aud, lasa-ma-n padure si m-as uitat toata ziua la o furnica cum isi cara mancarea.

uleiul ala ars se duce-n panza freatica si ... efectele apar mai tarziu.., dar nu foarte tarziu.
si chestia asta te va afecta si pe tine si familia mea.
in canada il duceam la service-uri si dam parca $1/4L sa-l las la ei. existau containere mari pe care le golea firmele de pe langa rafinarii, care reconditionau uleiul mineral.
multi din cauza asta, preferau sa-l schimbe la service si intra in pret, eu sunt mai catolic asa si prefer sa-mi strang singur busonul si filtru, ca mai vad (si aici si in canada), cand se pun cu cheile cu parghia de 1m si li se incordeaza trapezul, de mie mi se inmoaie picioarele.

oricum nu ma dau batut.
o sa merg pe la service-uri, dar de aruncat la canal sau in gunoi, n-o fac chiar de va trebui sa fac colectii de sticle in garaj.

View PostCampers, on 1st June 2012, 10:43, said:

eu intr un timp cautam pentru a il pune in rezervor la masina , si nu gaseam ! :))
cel mai ok ar fi daca ai in oras la tine o minifabrica de biodiesel ..si sa il predai/vinzi acolo !

de regula trebuie sa platesti pentru a-l da la reciclare. orice, numai sa scap de el.

auzisem la un moment dat ca unguru care a fost la mediu incerca sa dea bani de la guvern pentru costurile de reciclare, acu vreun an. dar n-am mai auzit nimic.

:lol:
bostani-m-ai!

Edited by tsunnami, 01 June 2012 - 09:50.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu, in general service-urile auto colecteaza uleiul rezultat in urma schimbului de ulei. Poate ca nu primesti nimic de pe urma uleiului folosit, dar macar stii ca ai scapat de el.

Edited by Hider141, 01 June 2012 - 10:07.


#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostHider141, on 1st June 2012, 11:07, said:

Din cate stiu, in general service-urile auto colecteaza uleiul rezultat in urma schimbului de ulei. Poate ca nu primesti nimic de pe urma uleiului folosit, dar macar stii ca ai scapat de el.

cum adica "poate nu primesc nimic"
eu sunt de acord sa si platesc, numai sa stiu ca ala nu-l arunca la canal

mersi

#8
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Uleiul uzat se duce la Peco. Orice statie de distributie carburanti este obligata sa aiba pe teritoriul statiei recipiente de colectare a uleiului uzat. De obicei se gasesc pe langa gurile de descarcare sau pe langa gunoaie. Sunt ori bidoane de plastic de 30 L ori butoaie. Eu mereu am dus uleiul uzat la Rompetrol. Nici nu trebuie sa ceri voie sa lasi uleiul la ei. O data ce ai gasit recipientele te duci si golesti acolo uleiul uzat.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Posttsunnami, on 1st June 2012, 11:34, said:

cum adica "poate nu primesc nimic"
eu sunt de acord sa si platesc, numai sa stiu ca ala nu-l arunca la canal

mersi

Respect! Ar fi excelent să fie măcar 25% ca tine. :peacefingers:

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. La benzinarii, desi multi nu au auzit de asta...
2. la un service.

#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Sunt unii care-l cauta, altii si platesc pentru el, au modificat arzatoare / injectoare de motorina sa mearga pe ulei ars si incalzesc cu succes casa cu asa ceva.

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostDigix, on 1st June 2012, 12:23, said:

Respect! Ar fi excelent să fie măcar 25% ca tine. :peacefingers:

pai atunci ma bucur ca am pus mesajul aici.
incerc sa conving si pe cunoscuti sa protejeze pe cat posibil minunea de lume creata pentru noi

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View Posttsunnami, on 1st June 2012, 10:04, said:

Salut,
Ce faceti cu uleiul ars pe care-l schimbati de la masina?
Exista puncte de colectare?
Unde? Am intrebat ieri la benzinarie si s-au uitat la mine ca la un x-traterestru,  :photo:

Eu o sa am vreo 4L. trebuie sa-mi schimb la moitocicleta. am cumparat o tavitza si apoi o sa-l pun in sticle de platstic de apa, dar.. ce fac cu el?
In mod normal si benzinariile care vand uleiuri, ar trebui sa aibe container de recilare/recuperare ulei uzat.

Am patit acum un an, am luat ulei, l-am schimbat si m-am dus cu bidoanele cu uleiu uzat (bunul samaritean)...de la un Petrom m-au trimis la un altu...de acolo m-au trimis la un OMV...nici acolo nu aveau, s-au uitat la mine ca la televizoru stricat, parca nu auzisera niciodata de asa ceva.
Iti dai seama ca eram deja cu nervii peste limita normala dupa ce m-am plimbat de cretin cu trei bidoane de ulei prin tot orasu.

Le-am spus ca il las in fata intrarii sa se spele cu el pe cap, nici o reactie din partea lor.
Nu l-am lasat in fata intrarii, ci l-am pus langa tomberonu de gunoi general...sa faca ce vor ei cu el.
N-a comentat nimeni nimic.

Pe o raza de 150 km cunosc un singur centru de colectare, tot o benzinarie.  :thumbdown:

Edited by Octavian___, 04 June 2012 - 09:03.


#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostOctavian___, on 4th June 2012, 10:02, said:

In mod normal si benzinariile care vand uleiuri, ar trebui sa aibe container de recilare/recuperare ulei uzat.

Am patit acum un an, am luat ulei, l-am schimbat si m-am dus cu bidoanele cu uleiu uzat (bunul samaritean)...de la un Petrom m-au trimis la un altu...de acolo m-au trimis la un OMV...nici acolo nu aveau, s-au uitat la mine ca la televizoru stricat, parca nu auzisera niciodata de asa ceva.
Iti dai seama ca eram deja cu nervii peste limita normala dupa ce m-am plimbat de cretin cu trei bidoane de ulei prin tot orasu.

Le-am spus ca il las in fata intrarii sa se spele cu el pe cap, nici o reactie din partea lor.
Nu l-am lasat in fata intrarii, ci l-am pus langa tomberonu de gunoi general...sa faca ce vor ei cu el.
N-a comentat nimeni nimic.

Pe o raza de 150 km cunosc un singur centru de colectare, tot o benzinarie.  :thumbdown:

l-au pus ei la gunoi, n-avea grijanie...
asa am patit si eu cand i-am intrebat. imi comunicau cu gestul: "ce-ai mah nu ti-e bine? arunca-l dreaq la canal!"
educatia asta care tot lispeste.
e mai avantajoasa o ora de credinta la scoala decat pregatirea in domeniul mediului sau civismului.
poate daca aruncam uleiul pe camp si ne rugam, acolo o sa creasca un pom cu bere

#15
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Uleiul de motor uzat este foarte valoros pentru companiile producatoare de lubrifianti.

Practic uleiul ars este minunat pentru formarea de baze pentru uleiul nou. Este mult mai usor de procesat intr-o baza pentru uleiuri decat producerea unei baze noi din petrol. Si evident mult mai ieftin.

In strainatate benzinariile iti schimba gratis uleiul pe care il vand cu tonele la marii producatori de lubrifianti. Bine, in strainatate poti fi condamnat la munca in folosul comunitatii daca esti prins cu vreo picatura de ulei la canal. Benzinariile sunt obligate prin lege sa aiba instalatii de colectare a uleiului uzat. Ma mira faptul ca in romania lipseste o astfel de lege.

Trebuie sa oferi conditii oamenilor pentru a putea sa respecte legea. Daca nu ai unde sa scapi de uleiul uzat, eventual tot la canal il arunci daca nu traiesti la tara sa il dai cu pensula pe gardul de lemn.

Edited by Arkouda, 04 June 2012 - 12:25.


#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
In tarile cu apa calda treaba asta este de de zeci de ani, povestire cu stat la racoare o noapte (plus o amenda de nu poti s-o duci)  ca a schimbat uleiu la un parau am auzit-o acum 16 ani.
Numai ca romanasu cu pricina nu stia ca putea sa-l duca la cea mai apropiata benzinarie.

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Cunosc o persoana ce a modificat o centrala termica veche si merge pe ulei. Consuma cam 3-4L de ulei pe zi si incalzeste 2 garaje + casa (omul are service si colecteaza uleiul. Mereu il las la el).

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostDarkAngelBv, on 4th June 2012, 19:19, said:

Cunosc o persoana ce a modificat o centrala termica veche si merge pe ulei. Consuma cam 3-4L de ulei pe zi si incalzeste 2 garaje + casa (omul are service si colecteaza uleiul. Mereu il las la el).

3-4 L de ulei , iarna, sa incalzeazca 2 garaje + casa ? Cati BTU sa aiba 4 litri de ulei? Mi se pare cam greu de crezut, nici cu 4 litri de OMV100+ :rolleyes: nu cred ca poti obtine destula energie sa incalzesti spatiile respective.

Potrivit discutiilor de aici, pentru o casa, consumul e 15-20 litri/24 ore in perioadele friguroase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate