Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Manual de reparatii Roman R 10.215 (batrana RABA)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dedics

dedics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2006
Buna tuturor,

am cautat in seara asta inainte si inapoi pe internet acest manual, gandindu-ma ca am sa gasesc ceva pentru acest batran urias sau la careva din familia lui.
Din pacate eu nu am gasit nimic.

Exista cumva cineva care detine un astfel de manual in varianta electronica sau sub forma de carte si e dispus sa il impartaseasca cu mine?
Daca e carte mi-ar placea sa il iau imprumut pentru cateva zile, eventual sa fac o copie despre acesta.

Multumesc in avans, numai bine.

#2
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Aceeasi problema ,chiar nu are nimeni o carte?

#3
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005
Termenul de manual folosit astazi nu corespunde cu cel folosit pe vremea batranei RABA.

Adica existau ceva "manuale de reparatii" dar acestea nici macar nu se apropie de standardele manualelor de reparatii de acum. Pe vremea aceea, motoarele erau fara electronica si meseria se transmitea ca folclorul, "pe cale orala" :) ... Documentatiile erau un moft, care zacea prin dulapurile sefilor de autobaza ...

Din experienta, cele mai importante lucruri pe care trebuia sa le stie un mecanic erau cotele de reparatii la arborele cotit si cilindri.Restul, daca stateai cu ochii pe maistru cat "facea" un motor, doua, le puteai face si singur.

Simptomatica defectelor ?? Aiurea, singurele simptome care incadrau un motor in categoria defect sau mers normal erau consumul de carburant si cantitatea de fum scoasa. :)

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
@nmg. ai uitat de scanteii care ies de pe evacuare! ;)

#5
SEAVIZ

SEAVIZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2008
Varog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de "batrana RABA" :
MA INTERESEAZA CUM FUNCTIONEAZA TUROMETRUL ELECTRONIC... Am o salupa cu motor de raba. Cititorul-senzorul care citeste turatiile se afla pe axul pompei de injectie iar ceasul din bord de turometru are 3 intrari: 24v +; masa - ; si semnul M - unde intra semnalul de la cititor. Intrebarea mea este: Mai exista vreo piesa elecrica sau electronica intre cele 2 piese?? Ca daca le alimentez pe amandoua la 24V nu se misca indicatorul de turatie decat foarte putin... pana la 2-300ture... HELP....

#6
superpiranha69

superpiranha69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2013
Prietene SEAVIZ in interiorul senzorului emitator aflat pe carcasa pompei de injectie se afla un microintrerupator cu o borna la masa ( prin intermediul corpului sau) si cealalta borna in legatura cu turometrul;la varianta MAN originala se gasesc doua fire in legatura cu turometrul .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate