Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Incalzirea globala - posibila cauza.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si nu crezi ca este ceva normal?
Daca ai avea puterea sa manipulezi masele! Si INCALZIREA GLOBALA, ar fi o "metoda" sa "acaparezi" niste fonduri???
Ai ezita?

#20
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 NASTYPRIMUL, on 10 noiembrie 2012 - 03:27, said:

Deja e mai calda clima mondiala. 1-2 grd C, fata de deceniile dinainte de 70.

Vara trecuta era cat pe ce ca gheata de la polul nord sa se topeasca complet, iar anul acesta va si mai pe aproape, in plus Groenlanda nu se topeste ci tocmai se prabuseste in ocean, mai exact se formeaza apa lichida sub muntii de gheata, iar acestia se sfarama luand-o la vale, mai zilele trecute am vazut (un documentar ) o zona mai mare decat Manhatanului curgand in ocean, ... e ca si cum am vedea un judet montan luand-o spre ocean transformandu-se in campie joasa si asta in doar cateva ore !!!

#21
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Endinion, on 17 martie 2013 - 09:09, said:

Vara trecuta era cat pe ce ca gheata de la polul nord sa se topeasca complet, iar anul acesta va si mai pe aproape, in plus Groenlanda nu se topeste ci tocmai se prabuseste in ocean, mai exact se formeaza apa lichida sub muntii de gheata, iar acestia se sfarama luand-o la vale, mai zilele trecute am vazut (un documentar ) o zona mai mare decat Manhatanului curgand in ocean, ... e ca si cum am vedea un judet montan luand-o spre ocean transformandu-se in campie joasa si asta in doar cateva ore !!!
Groenlanda a mai fost verde in trecutul geologic, si viata pe Pamint a fost chiar mai bogata ca acum.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Spune-le asta la guvernanții noștrii care profită toți mână în mână cu mafia lemnului. :w00t:

#23
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 NASTYPRIMUL, on 21 martie 2013 - 09:38, said:

Groenlanda a mai fost verde in trecutul geologic, si viata pe Pamint a fost chiar mai bogata ca acum.

Nu mai departe pe vremea neanderthalienilor sau a stramosilor lor, Franta era toata o jungla tropicala umeda.

#24
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 BodCasa, on 16 martie 2013 - 16:33, said:

Si nu crezi ca este ceva normal?
Daca ai avea puterea sa manipulezi masele! Si INCALZIREA GLOBALA, ar fi o "metoda" sa "acaparezi" niste fonduri???
Ai ezita?
Eu nu as face asta. Nu fac parte din categoria celor ce profita de o minciuna.
De aceea si am facut acest topic. De citiva ani pe forumuri si eu imi puneam intrebari care e cauza reala a incalzirii. Sa gasesc adevarata cauza, ce era deja cunoscuta.....difuz.....de vreo 40 de ani.
O data gasita o cauza corecta reala, apar solutii de la sine.
Cum ar fi folosirea a mai putini combustibili ptr incalzire. Nu se mai justifica.
Fiindca metode ptr micsorarea incalzirii mediului ambiant, chiar cosmic, sint utopii.
Poate sa traim in frigidere.
Acea cifra cu incalzirea pina la 4 Grd C, pe care tot pe net am gasit-o, nu stiu la ce se refera. La o incalzire datorita CO2 din atmosfera? Sau e ceva ce se asteapta de la mediul cosmic?

 Endinion, on 21 martie 2013 - 10:35, said:

Nu mai departe pe vremea neanderthalienilor sau a stramosilor lor, Franta era toata o jungla tropicala umeda.
Si calotele polare or fi fost insignifiante.

#25
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 NASTYPRIMUL, on 21 martie 2013 - 10:38, said:

Eu nu as face asta. Nu fac parte din categoria celor ce profita de o minciuna.
De aceea si am facut acest topic. De citiva ani pe forumuri si eu imi puneam intrebari care e cauza reala a incalzirii. Sa gasesc adevarata cauza, ce era deja cunoscuta.....difuz.....de vreo 40 de ani.
O data gasita o cauza corecta reala, apar solutii de la sine.
Cum ar fi folosirea a mai putini combustibili ptr incalzire. Nu se mai justifica.
Fiindca metode ptr micsorarea incalzirii mediului ambiant, chiar cosmic, sint utopii.
Poate sa traim in frigidere.
Acea cifra cu incalzirea pina la 4 Grd C, pe care tot pe net am gasit-o, nu stiu la ce se refera. La o incalzire datorita CO2 din atmosfera? Sau e ceva ce se asteapta de la mediul cosmic?


Si calotele polare or fi fost insignifiante.

Din cate stiu eu, cel mai vechi strat de gheata al Antarcticii nu are mai mult de 100 de milenii pana la cca. 400 de milenii, adica nici macar jumatate de milion de ani vechime !!!

#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
stiti ca vacile din America polueaza mai mult decat toate masinile de pe glob???
ar fi o solutie: sa ne facem vegetarieni ...si nu mai exsista incalzire globala!

#27
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Endinion, on 21 martie 2013 - 11:03, said:

Din cate stiu eu, cel mai vechi strat de gheata al Antarcticii nu are mai mult de 100 de milenii pana la cca. 400 de milenii, adica nici macar jumatate de milion de ani vechime !!!
Gheata aluneca mai repede decit orice roca.
Si se mai si evapora direct la ger.
Nici nu stiu cum de sint chiar atit de vechi unii ghetari.

 BodCasa, on 22 martie 2013 - 00:56, said:

stiti ca vacile din America polueaza mai mult decat toate masinile de pe glob???
ar fi o solutie: sa ne facem vegetarieni ...si nu mai exsista incalzire globala!
Am citit si eu stirea asta. Am luat-o ca o stire de giga.
Acum fara rautate, tu ar trebui sa deschizi topice cit se poate de serioase cu astfel de stiri pe....fun.
Vorbesc fara rautate si serios.
Incearca, cu curaj.

#28
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
pe fun???
de ce pe fun???

#29
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 BodCasa, on 20 mai 2013 - 13:23, said:

pe fun???
de ce pe fun???
Ma refeream la stirea cu vacile. Si in general stiri din astea.
Nu o lua in nume de rau. Eu as fi pus-o la asta.
Mai sint stiri din alea, ca aparatele in standby incalzesc planeta.
Soarele aduce pe sol o incalzire de 1 kw putere pe fiecare m2.
Un aparat in standby are citiva w putere.

#30
Khevlar

Khevlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 31.05.2013
si daca incalzirea globala e ceva normal ?
planeta se schimba
o face de multa vreme
de ce sa ne panicam degeaba ?

#31
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Khevlar, on 31 mai 2013 - 23:12, said:

si daca incalzirea globala e ceva normal ?
planeta se schimba
o face de multa vreme
de ce sa ne panicam degeaba ?
Cine a spus de panica?
Incalzirea e benefica.
In curind nu vom mai incalzi locuintele in ritmul asta. Si plantele cresc mult mai repede.

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Unde visezi tu plante care cresc repede, că acuș e toată România deșert, ce plm să mai crească? :w00t:

O să -ți puște firele în perete la București cât o să trebuiască să răcești vara :P

#33
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Iar polemici.
desert.....ca nu se vede nimic de vegetatie. Nici blocuri si nimic la sol de sus.
Taie astia ca in jungla.
Tu mai ai si ochi sa vezi in jurul tau.
Si deja m-am saturat de polemicile astea facute cu ochii inchisi.

Gardurile vii au crestere si 2-3 m in 2 luni. De la un taiat la altul.
In anii 60-70 cresteau cam 1 m in toata vara.

Edited by NASTYPRIMUL, 04 June 2013 - 17:36.


#34
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

 benis, on 04 iunie 2013 - 12:21, said:

Unde visezi tu plante care cresc repede, că acuș e toată România deșert, ce plm să mai crească? Posted Image
Isi face uzina de desalinizare solara pe bloc cu apa de mare adusa de la Marea Neagra cu sacaua.
Posted Image

Quote

O să -ți puște firele în perete la București cât o să trebuiască să răcești vara Posted Image
Nu are nevoie.
Isi pune panouri solare pe bloc sau antena de microunde(cu care prinde fluxul de microunde trimis de centralele solare orbitale).
Energia electrica astfel captata o transporta prin cabluri pe exteriorul blocului.
Sa nu-l intrebi cat o sa-l coste/de unde ia banii ca nu stie.
Important este ca are solutia Posted Image

#35
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 asterix1, on 04 iunie 2013 - 17:36, said:

Isi face uzina de desalinizare solara pe bloc cu apa de mare adusa de la Marea Neagra cu sacaua.
Posted Image

Nu are nevoie.
Isi pune panouri solare pe bloc sau antena de microunde(cu care prinde fluxul de microunde trimis de centralele solare orbitale).
Energia electrica astfel captata o transporta prin cabluri pe exteriorul blocului.
Sa nu-l intrebi cat o sa-l coste/de unde ia banii ca nu stie.
Important este ca are solutia Posted Image
Iar polemici.
E topic cu incalzirea globala si o posibila explicatie, nu solutii de surse de energie.
Si da am solutii, si din pacate nu le spun acolo unde trebuie si le spun la cei ce nu apreciaza si fac misto de orice este nou, mai putin de vechituri.

#36
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

 NASTYPRIMUL, on 04 iunie 2013 - 17:49, said:

...........
Si da am solutii, si din pacate nu le spun acolo unde trebuie si le spun la cei ce nu apreciaza si fac misto de orice este nou, mai putin de vechituri.
Si eu ce am zis?
Ai solutii dar nu vrei sa le spui. Posted Image

Edited by asterix1, 04 June 2013 - 18:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate