Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(lalea) Casa in Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ai grija mare pe unde iti iei in Berceni. Sa fugi de vatra satului unde-s numai tigani si tarani ca te trezesti ca fugi inainte de-a termina casa.

#20
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Terenul din poza pare ok!
Este cel de 500
mp?

#21
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View PostAstrul, on 29th May 2012, 03:34, said:

Ai grija mare pe unde iti iei in Berceni. Sa fugi de vatra satului unde-s numai tigani si tarani ca te trezesti ca fugi inainte de-a termina casa.

Sa stii ca tigani nu prea sunt; Mai rai insa sunt taranii care-s gen "pumnii mei minte nu are".

Dar cum criza a facut ca preturile sa scada, eu, la margine Berceniului am numai vecini de la oras.
E frumos ca ne construim impreuna casele, ne ajutam reciproc, nu sunt privit ca un intrus care vine sa strice echilibrul secular bercenar...

#22
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
So, care a ramas?

#23
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
So, ala a picat, avea 440 mp din care, dupa urbanism si retragerea impusa, ramaneau 410. Imprejur numai 380-440, casele cam inghesuite, eram ca la bloc.
Am gasit mai in margine un picut, pun poza; nu am gaze, dar terenul e mai mare, peste 700 mp si imi surade mai mult asa. Cica ar fi gazul la circa 60 metri, ma indoiesc, o sa merg la Primarie sa vad, insa pariez ca e cel putin la 120m.

Nu am nicio problema cu tuganii, absolut niciuna. E si ei oameni sau nu este? :D
Eu am cunoscut tigani decenti si daca ar fi sa discriminez as adauga ca sunt mai faini decat multi romani... dar daca ii tratezi probabil cu dispret, nu poti primi decat acelasi lucru; o sa ne lasam surprinsi in ceea ce priveste vecinii.

Oricum, strada Ciulini pe unde ne orientasem era o mare baltoaca dupa ploile trecute; asta arata mult mai bine, pietruirea e ori mai veche ori mai bine compactata, distanta e mai mare cu circa 2-300 m pana la DJ, sunt insa numai case noi, una din vecini e urata in draci dar asta e cand nu exista urbanism ca lumea...
Fara servitute, din pacate nu stiu in ce masura pot obtine un CU inainte de cumparare... care sunteti din Berceni, stiti sa ma ajute cineva sa il obtin mai repede? Mi-ar trebui intr-o saptamana...

Pun poza.

Attached Files



#24
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postlalea, on 4th June 2012, 14:48, said:

Eu am cunoscut tigani decenti si daca ar fi sa discriminez as adauga ca sunt mai faini decat multi romani... dar daca ii tratezi probabil cu dispret, nu poti primi decat acelasi lucru; o sa ne lasam surprinsi in ceea ce priveste vecinii.

sunt insa numai case noi, una din vecini e urata in draci dar asta e cand nu exista urbanism ca lumea...

Stiu cat de greu se gaseste un teren OK, cu toata criza. Si eu am umblat de mi-au sarit capacele ... de la roti.
Nu cedati si nu va lasati cuprinsi de disperare. Mai ales cand e vorba de problema de mai sus. Ce fel de om isi face o casa urata in draci?
Daca costa mai putin (pe mp), inseamna ca e un motiv. Plus ca la nivel de investitie, nu se recomanda. Era si un banc cu 2 proprietati identice, una a unui roman si alta a unui, sa zicem ... babuin. La vanzare, romanul a obtinut pe ea 100k EU iar babuinul 200k EU. Cum asa? Babuinul nu avea vecin un babuin, asa cum avea romanul!
Am mai spus cuiva: atentie la ce compromisuri faci acum si ce retineri ai din start pt ca e posibul ca retinerile sa se trannsforme cu timpul in regrete.
Succes si multa minte.

#25
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Adevar graisi, nenicule!

Despre case urate in draci, astea sunt raportate la gusturile mele, proprietarilor le-o fi placand!
E o casa tare FAINA adiacent Ciulini, una albastra de simti cum culoarea aia iti perforeaza retina pur si simplu; mai e si mare cat o zi de post. Mie aia imi pare urata in draci; nu se incadreaza in zona, pare bloc raportat la ce e imprejur, la terenul aferent si ai tendinta sa iti asezi ochelarii fumurii pe nas indiferent de vreme!
Casa de langa terenul de ne-o placut ultima data e de un galben cacaniu ca si culoarea oului de rata pare frumoasa, macar aia nu-i asa intensa.

Cat despre criza, oamenii vor sa vanda, inteleg, dar n-ar misca un deget pentru asta; ei au terenul, in rest ce certificat de urbanism? Ce adeverinta de la Primarie? ce aia si ce aialalta? Daca se uita notarul peste acte, ajunge si basta! Ca notarul stie ca procura aia de acum 5 ani e imbecila si poate sa cada oricand!... Si zici ca tot notarul imi zice si daca pot construi si cam ce! :))

Ai dreptate, nu stiu de capacele de roti in ce stadiu sunt, insa de pietre la etrier m-am saturat! Prima m-a costat cat un metru patrat de teren, na!, eram necunoscatori in domeniu!

#26
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Am cautat cam toata vara... si am cred ca ne-am hotarat tot pe langa urata aia de Ciulini despre care din primavara aud cum se asfalteaza frumos...
Strada nu are gaze, e pe Lacramioarei, la 40 de metri de Ciulini, pe un drum de servitute, al treilea lot.

Am vb cu singurul vecin disponibil, negru-taciune, deh!, bronz de santier! Si am aflat ca e si un negru naturel prin zona, asta e, sper sa dea maneaua incet de buna voie.

In rest, probleme cu actele, ca sa luam terenul de la tata, da' sa-i dam banii lu' fata! Posted Image)O sa vad cum rezolv din contract, deja ma enerveaza ca nenea e cam in varsta si fata vrea fara certificat... Nasol, ori o convingem ori... vedem.

Marti semnam precontract, apoi sa vedem actele necesare pentru CU de constructie, poate imi face o procura si ma car eu sa-l obtin si... la final de luna contractul. Am stabilit si data, in principiu.

Atasez poza trecuta, am desenat eu frumos si nu-prea-inteligibil pe unde vine terenul. Dimensiuni: 19 deschidere, 26 si ceva adancime, 516 mp utili, nu stiu cata cota de drum am. Drumul de 7 metri, infundat, noua moda in Berceni. S
ub 30 de euro pe mp, da' gazu' e la mama naibii si am preferat asta ca sa am teren decent, ca la 360 utili simt ca ma strange. La mama naibii inseamna 40 metri din Ciulini la drum si al treilea lot de 19... deci 19*2 plus cat ramana intre vecinu' si bucataria mea. Adica peste 80 de metri. Super!
Da' terenul nu e lasat fata de ce e in jur, ba chiar e putin mai naltut si-mi plac dimensiunile.

In rest, mi s-a luat de terenuri, de Gili, de metri patrati care nu sunt utili bla-bla.De linii de inalta tensiune care de fapt, sa vedeti, ele nu merge mereu... sau de forme ciudate de teren, ca ma ajungea gardul cat fundatia.
O sa vad cum facem cu un sistem de iluminat pe strada, naspa e ca nu sunt multe cumparate si nu stiu cat de bine as putea colabora. Vecinul de langa noi e lipsa-pauza, abia primul a construit. E verificat, e ok. Posted Image

Nu cred ca mai are rost sa-mi fac vise ca ma apuc pana in iarna, am de scos  avize, autorizatie, facut proiect (am renuntat de tot la arhitect, ca sa vezi!!). Daca stiti cat timp se pierde cu ele, ar fi bine sa ma luminati, Domnul va va rasplati efortul. Sau... daca el uita dau o bere cand ma mut. Posted Image

Marti scanez planul sa va pun poza cu lotul, cu orientarea si cu ce ne-am scremut noi de casa pana acum.

Zile faine!

Attached Files


Edited by lalea, 07 October 2012 - 15:07.


#27
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Salut vecine, sper sa dai berea cand termini.
In situatia ta sunt eu acum si daca mai vrei informatii despre vecini lasa un PM.
Pe scurt pot sa spun ca ai facut o alegere buna si corecta (fara gily sau terenuri vizate si de mine dar care  
nu-si meritau bani).
Pe fotografix l-am vizitat si are planuri bune spre foarte bune. Daca incepi lucrarile la anu nu o sa fii singurul din zona, o sa incep sieu, acum pun la punct ''acte, calculele si calculele''.

Spor si multa bafta.



Unde gasesti X-ul sunt eu. -580mp utili.

Attached Files



#28
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Salutare vecini , cine-i gily asta ? banuiesc ca este vre-un vanzator de terenuri dar nu am avut "onoarea"Posted Image
Eu vreau sa contruiesc din primavara am terenul pe independentei ceva mai sus ;)

#29
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012

View Posttataiepure, on 07 octombrie 2012 - 19:22, said:

Salutare vecini , cine-i gily asta ? banuiesc ca este vre-un vanzator de terenuri dar nu am avut "onoarea"Posted Image
Eu vreau sa contruiesc din primavara am terenul pe independentei ceva mai sus Posted Image
Gily e un baiat destept (ca cei din energie, termoficare,gaz etc), se ocupa cu terenuri in mod special si face un profit bun. Nu port pica pe el pentru ca dezvolta foarte mult zona si cum noi avem nevoie mare de utilitati in special gaz si canalizare, el are un aport mare in dezvoltarea zonala. Nu imi place la Gily ca umbla in basini si merge la salonul de cosmetica de mai multe ori decat nevasta-mea. [Sa fie clar...Nevasta-mea are pica mare pe el. Eu sunt confuz pentru ca nu-mi dau seama daca stau de vorba cu un barbat sau un travestit caruia ii lipseste rujul.]
Hai sa zic si de bine ... e ok cu actele.  Nu am auzit sa dea tepe. Si am vorbit si cu cei din sat, care s-au plans ca vrea sa cumprere terenuri mari pe un pret de nimic./parcelat/vandut/ --- Manechiura, pedichiura tra lala
De asemenea si eu o sa construiesc in primavara si sunt la stadiul de proiectare + avize.

Cred ca trebuie sa facem o lista cu cei care sunt pusi pe construit la anu, pe zona respectiva.

#30
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Un personaj pitoresc :) eu sunt in faza de precontract astept sa iasa puzul ca sa finalizez achizitia lotului.
Cred ca ar fi bine o lista , mai schimbam idei ponturi cu  preturi materiale etc. ;)

#31
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Si cu cei care vor gaze, ca eu as vrea sa am si gaze peste un an :)), si abia sunt la nivel de avize si proiect!!
Nu stiu daca trece ceva pe dedesubul terenului, mai am de rezolvat ceva din partea juridica acum, dar sunt sigura ca asta e terenul! As face un studiu geo, aveti o recomandare?

Sepu1, zicea vecinul de la primul lot ca sunt cativa mai in fata pe dreapta care vor sa traga gazul in primavara! Cica sunt 5 adunati, ma bagati si pe mine la calcul, dau partea de la inceput. Habar nu am cum se calculeaza, dar dupa ce am peste 40 de metri pe drum privat, macar pe ala public sa ma cuplez cu altii.

Da, asta e cu Gili, ma gandeam cand m-am pensat eu ultima oara (sunt dama), ma uitam la el ca probabil e mai epilat ca mine! :)) Dar a fost dispus, v-am zis, sa scoata certificat de urbanism pentru constructie INAINTE de a incheia contractul, ceea ce e rar.

Revenind la zona, hai sa facem o lista, poate pe un topic dedicat; mai facem schbimb de idei, preturi, Dorei... :D Eu inca sper sa construiesc la rosu + inchis casa fara Dorei, dar mai vedem...
Putem negocia materialele la grup, ha? :P Nu va mirati, toate ideile care de care mai idioate le gasiti al mine.

#32
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Nu sunt deloc idioate atunci cand intrebi, cel mai bine e sa intrebi decat sa mergi pe mana ta, te poti arde foarte tare.
La gaz am inteles ca merg pe 100 ron pe ml si principala e pe ciulini.
Curentul in zona vine pe lacrimioarei si statia de transformare e pe Sportului.
Eu nu ma uitam la teren fara sa vad Certificatul de Urbanizm si etraxul din cartea Funciara si cine nu le are cred ca nu vrea sa vanda sau vrea sa dea un tun.

Ca tot intreba cineva cum poate gasi un teren pe la 10k euro, in zona se vand intre 8k si 22k iar langa mine gasesti la 13k.

Eu sunt dispus sa comunicam pe larg pentru a finaliza viitoarele casute.

#33
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postlalea, on 08 octombrie 2012 - 08:16, said:


Putem negocia materialele la grup, ha? Posted Image.

briliant! bravo pt idee!

#34
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postlalea, on 08 octombrie 2012 - 08:16, said:

Revenind la zona, hai sa facem o lista, poate pe un topic dedicat; mai facem schbimb de idei, preturi, Dorei... Posted Image Eu inca sper sa construiesc la rosu + inchis casa fara Dorei, dar mai vedem...
Putem negocia materialele la grup, ha? Posted Image Nu va mirati, toate ideile care de care mai idioate le gasiti al mine.
Bune ideii, am obtine ceva discount pe betoane si fier daca cerem cotatie.. sa zicem 50 de tone de fier si 500 metri cubi de beton ;)
Ar fi bun un topic pt cei ce construiesc in comuna berceni , poate ne indruma vre-un moderator unde am putea deschide acest topic ?

#35
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Tataie si Liliana mai cititi si voi mesajele private.

#36
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Executat, cetit si replicat.

Despre acte: la ce urbanism te referi? Intabulare exista si la tepe, stai linistit, te duci la buda cu ea. Urbanismul de vanzare e fix-pix, cel de constructie dureaza si nu prea am gasit vanzatori dispusi sa-l scoata, stat cozi, bla-bla. Al tau ti l-a scos?
Pe langa tine asta e pretul, terenurile sunt cam mici, eu am obsesia pamantului cu gazon atat de tare, ca nu vreau beton pentru masina in curte, nu vreau trotuare pe langa casa, terasele planuiesc sa le fac din lemn... Nu stiu daca imi iese, o sa vedem.

Da, la asta ma gandeam, daca avem macar betonul, fierul, poate ceva caramida daca suntem mai multi pe caramida, restul la BCA daca vrem BCA, cam asta or fi. Eu sunt buna la documentare si trimis cereri de oferta, ma bag serios in asta.

Gaze: am vorbit deja la PROGAZ in Berceni, ei au un tarif de proiectare, unul de executie, dar in mare, initial, comunica un pret de cam 200 lei/m si pretul final e pe acolo, plus-minus. La asta se adauga circa 5000 de lei trasul de la drum in casa, da' asta poti s-o faci si cu alta firma.
Durata: maxim 1 an de la data depunerii cererii. Cererea se poate depune la momentul la care iezasta deja casa facuta, adicatelea ridicata, intabulata, nu stiu daca receptie finala, discutia a fost intrerupta.
Daca stiti de la ei sau de la alti beneficiari altceva, reinformati-ma; in primavara ma duc frumos si discut cu planul in mana si tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate