Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Digi.Net prin Ethernet over Coax (EoC)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4841 replies to this topic

#4519
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
De ieri am scapat de EOC Posted Image

http://www.speedtest.net/result/7395860922.png

Edited by ZapperBH, 15 June 2018 - 16:03.


#4520
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
La țărănoaia unde aveai doar EoC? Cum de?

View Postcatalinman, on 15 iunie 2018 - 11:48, said:

Eu cred ca tu oricum nu stii ce vrei, o sa te vad ce mai zici cand o sa te intorci din nou la Digi si o sa semnezi iarasi pe Fiberlink 1000 Mbps. Posted Image)))

Daca imi aduc eu bine aminte ai avut RDS, l-ai reziliat si ai trecut la Telekom pe VDSL de 70 sau 100 Mbps, pe urma ai reziliat Telekom si te-ai abonat la loc la RDS. Faceai 1000 de teste pe zi cu tot felul de routere scumpe, te-ai plictisit intre timp si ai reziliat din nou RDS si te-ai abonat iarasi la Telekom pe VDSL de 100 Mbps. Posted Image)

Peste 1 an sau maxim 2 o sa vad ca anunti pe aici ca ai reziliat Telekom si ca ti-ai bagat Digi cu FL.1000. Posted Image
No aia da, să treci de pe fibră optică pe VDSL Telekom, no ăla da bărbat.

#4521
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Fetepe :) Aproape 18 EUR cu tva inclus pt 500Mbps.

#4522
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Am rezultate mai bune in Opera. I7 7700 cu 16GB RAM la 2400 MHz hardware altfel.

#4523
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View PostZapperBH, on 15 iunie 2018 - 22:12, said:

Fetepe Posted Image Aproape 18 EUR cu tva inclus pt 500Mbps.
Lasă-mă să ghicesc, FTTH dar pe Business. Sau stai, ai Fetepe Business? :D

#4524
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Ftp business, yeap. E putere optica dar pt fibra pretul era la 25 +tva. Latentele sunt aprox la fel, asa ca ma multumesc si cu asta.

#4525
guest36

guest36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 18.04.2014
La mine au zis ca sunt aproape sa termine reteua FTTH doar pentru localitatile pe de DN Posted Image la mine la anu si la multi ani..deci canci fibra.

#4526
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalinman, on 15 iunie 2018 - 11:48, said:

Eu cred ca tu oricum nu stii ce vrei, o sa te vad ce mai zici cand o sa te intorci din nou la Digi si o sa semnezi iarasi pe Fiberlink 1000 Mbps. Posted Image)))

Daca imi aduc eu bine aminte ai avut RDS, l-ai reziliat si ai trecut la Telekom pe VDSL de 70 sau 100 Mbps, pe urma ai reziliat Telekom si te-ai abonat la loc la RDS. Faceai 1000 de teste pe zi cu tot felul de routere scumpe, te-ai plictisit intre timp si ai reziliat din nou RDS si te-ai abonat iarasi la Telekom pe VDSL de 100 Mbps. Posted Image)

Peste 1 an sau maxim 2 o sa vad ca anunti pe aici ca ai reziliat Telekom si ca ti-ai bagat Digi cu FL.1000. Posted Image

Nu am avut telekom, am avut orange vdsl pe reteaua telekom. La fel si televiziunea de la orange pe reteaua telekom. Internetul era ok , televiziunea nu..
Am si rds fb1000.
Cand ai 100mbps nu mai exista pretentii de speedtest sau routere performante.
Fiecare isi alege optiunile dupa necesitati.
In momentul actual nu gasesc o utilitate la internet mai mare de 100mbps. La iptv ii gasesc utilitate.

#4527
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,
Va cer un sfat.
Nu știu dacă sa trec la RDS sau nu. In zona nu am decât EoC.

Situația actuala:

TV:
Digi Satelit cu toate canalele +1 decodor HD+1 decodor SD = 46,07 lei

Sunt mulțumit de serviciu, nu mi-a făcut probleme. Uneori, la ploaie, îmi pica transmisia. pentru 5-10 minute. Se întâmplă de maxim 5 ori pe an, pentru mine nu e asa grav. Știu ca se poate remedia cu o antena mai mare, dar n-am simțit nevoia.

Internet + telefon:
Telekom
Am un abonament cu convorbiri nelimitate in retelele fixe din RO.
Pentru internet am o conexiune de internet ADSL care ar trebui sa mearga la 12288kbps downolad / 1024kbps upload. In realitate merge cu 12288 kbps/768 kbps (în cazul upload-ului fluctuează destul de des). Pentru necesitățile normale de navigare, nu ma deranjează nimic. Merge bine, nu am avut întreruperi, practic nu am contact cu Telekom decât când plătesc factura.

De telefonia fixa am nevoie, în mod special, pentru un sistem de alarma. Ca stabilitate este ok, din 2005 am avut poate 5 incidente, cel mai nou  acum 5 ani sau mai mult.

Pentru telefon și internet plătesc 77 lei pe luna.

As vrea sa trec la RDS pentru partea de internet, evident. Nu download-ul ma deranjează ci upload-ul. Am o camera ip și are nevoie de pana la 8 Mbps pentru upload. In plus, as mai vrea sa adaug încă doua camere de același fel.

Daca fac schimbarea, as vrea sa reunesc serviciile într-o singura factura, pentru comoditate.

Din ce am citit aici, EOC-ul nu e cea mai buna soluție pentru majoritatea dintre voi.
Întrebarea mea e dacă pentru nevoile mele ar fi avantajoasa trecerea. In primul rând din punct de vedere tehnic: caut sa îmbunătățesc ce am, nu vreau sa câștig viteza în detrimentul stabilității sau sa am probleme cu energia electrica. (eu am generator, nu știu dacă si RDS are :) )

Prețul serviciilor contează, dar nu la fel de mult ca stabilitatea și accesibilitatea serviciilor...pe care le vreau cel putin la fel de bune ca pana acum.

Din ce am înțeles de la reprezentantul de vânzări RDS, poate sa îmi ofere un abonament de tip POPULAR si conexiune EoC. Nu l-am întrebat mai mult, la momentul respectiv nu eram foarte interesat.

Ce părere aveți?

#4528
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stabilitatea cu EoC e cam la noroc, as merge pe varianta asta doar daca e ultima solutie. Incearca totusi poate te pot conecta pe ftth daca mergi pe un abonament business.

#4529
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand la Digi ai avea avantajul pretului lunar mai mic si al vitezei mai bune de descarcare si de incarcare (teoretic). Practic EoC-ul e plin de ''bube'', vitezele fluctueaza in draci in functie de incarcarea de pe master, se si blocheaza daca sunt fluctuatii de curent si cate si mai cate.

Pe de alta parte la Telekom sunt mai scumpe serviciile pentru ceea ce primesti tu momentan, dar sigur nu ai problemele astea. Uploadul e mic rau, clar, doar e ADSL. Cat despre generator, cand se taie alimentarea sau sare vreo siguranta de unde e alimentarea generala la cutia care distribuie coaxialul e gata, nu mai functioneaza nimic. La Telekom banuiesc ca nu ai avut caderi de servicii, desi e tot retea de cupru.


Eu zic ca in mare cam asa sta treaba in situatia ta:

Digi:
- pret mai mic, viteze mai marisoare de acces
- upload mai bun decat pe ADSL
- cu siguranta mult mai problematic decat reteaua de cupru Telekom

Telekom:
- viteza de download bunicica, upload mic rau
- pretul mai mare
- stabilitatea serviciilor e mai buna decat pe EoC




De aici alegi tu ce consideri de cuviinta.

Ai mai putea incerca sa vezi daca poti incheia contract fara perioada minima cu Digi si ce cost de instalare presupune, mergi cu ambii operatori o perioada si vezi care a cazut cel mai des si care a avut vitezele cele mai instabile si decizi dupa cu care ramai. :)

#4530
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Stiam eu ca o sa ma luminati. Multumesc!

Fibra iese din discutie, mi-au spus ca nu se poate.

E o idee buna asta cu mersul in paralel sa vad cum se comporta.

Si in fundal....sper sa ajunga ei sau Telekom cu fibra. :)

#4531
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, intereseaza-te sa vezi daca iti poti lua doar net de la Digi fara perioada minima, e foarte ieftin abonamentul lunar, dar vezi cat costa instalarea. Daca nu iti convine il inchizi si predai modemul.

#4532
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Treci si televiziunea pe fibra cand vine fibra, satelitul pica la furtuni chiar si cu antena mare, pe fibra nu mai trebuie nici sa cureti zapada iarna.

#4533
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Daca e EoC 21 iti pot da viteze de 100. E mai rar dar mai stabil ca EoC 21. Pret ... maruntis...

#4534
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthades, on 28 iunie 2018 - 11:21, said:

Stiam eu ca o sa ma luminati. Multumesc!

Fibra iese din discutie, mi-au spus ca nu se poate.

E o idee buna asta cu mersul in paralel sa vad cum se comporta.

Si in fundal....sper sa ajunga ei sau Telekom cu fibra. Posted Image

Mergi ca mine in paralel . RDS & Telekom.
FB1000 + VDSL 100mbps.

Pe vdsl e viteza de jos.


iptv-ul pe hdmi
dvb-c ul de la rds pe coaxial.

Edited by adiatric, 29 June 2018 - 20:10.


#4535
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
As merge in paralel, dar n-am. :) Asta e, astept fibra. Poate pana la urma o sa apara.

Abonamentul business nu e posibil, asa mi-au spus  cei de la Digi. ( am senzatia ca nu e asa, dar nici n-am cum sa verific)

Chiar, la abonamentul business ai doar net sau iti dau toate serviciile prin fibra aia?

#4536
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Dau ce servicii vrei, poate ca cel putin net si telefon fix, 2 linii, 2 numere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate