Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Digi.Net prin Ethernet over Coax (EoC)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4841 replies to this topic

#4465
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred ca se restarteaza un ONT de GPON nici daca sudezi in aceeasi priza cu el, masterele de EoC sunt o mizerie.

#4466
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016
In legatura cu reteaua (fosta) EoC in zona mea....arata foarte masterele si toate spliterele acelea de pe stalpuri cu coaxialele mufate, insurubate in ele si taiate, din cauza mutarii pe FTTH. Fibra in comparatie cu coaxialul, este imbatabila; stabilitate, timp foarte rapid (ping), si performanta pe masura. Citisem undeva ca la ora actuala nu exista aparat care sa masoare performanta  /  stabiliatea unei fibre optice Posted Image  . Daca in zonele voastre aveti solutii de fibra optica (FTTH), optati pentru ele, fratilor...este mediul cel mai perfect prin care datele (cablu, internet, telefonie fixa), vin de la provider (DIGI, Telekom, iNES, etc..), DIRECT la voi in casa.
  Totusi, pentru cei noi sau cei care vor sa inteleaga solutia FTTH, aveti aici un link cu scop informativ:
https://www.youtube.com/watch?v=fWkG2Q7L0t4&t=623s

Edited by oxygenlios, 19 January 2018 - 19:18.


#4467
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am zis mereu ca daca internetul e pe fibra optica de la mama lui (magistralele si legaturile dintre servere), atunci de ce sa nu fie fibra si la abonat? Niciodata nu am fost de acord cu retelele hibride, cand au venit in 2003 in oras cu primul HFC Docsis (genul de retea la care UPC se incapataneaza sa ramana), credeam ca e fibra ceea ce intra in bloc, dupa aia m-am prins ca e coaxial si ca se facea conversia fibra-coaxial undeva in cartier pe stalp. In 2011 cand am citit despre GPON am zis BINGO!, must have it!.

#4468
jbo22

jbo22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2005

View Postmarcgm, on 06 octombrie 2017 - 21:04, said:

Se poate bloca accesul la canalele digitale și hd pe cutia asta?
Salut marcgm, poti sa faci o poza la datele technice cu modelul cutiei si sa postezi?

#4469
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View Postjbo22, on 24 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Salut marcgm, poti sa faci o poza la datele technice cu modelul cutiei si sa postezi?
[ https://img3.picload.org/image/rdclprwi/img_20161029_135845.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Era vorba despre modemul EoC, oferit de DIGI pentru cei cu infrastructura FTTC (internet + cablu pe cablu coaxial). Asta este doar un modem  (ca sa functioneze internetul + telefonul fix); tine locul unui splitter, avand o intrare de semnal si o iesire de cablu spre un TV sau de ce nu, un eventual splitter cu mai multe iesiri. Nu se poate bloca accesul la nimic pe aceasta chifea..nici nu are meniu de configurare.

#4470
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Stiu ca sunt subiectiv dar... Go RDS! Am avut un drum prin judet... Si printr un sat cu vreo 300 case hopa fibra noua pe stalpi. Nu am recunoscut sa fie T. Asa ca ajung acasa, verific, nimic pe T. Daca nu e T, nu poate fi nici portocala... Deschid verific pe net RDS si surpriza... fiber direct to home... dau si cu o injuratura si imi pun intrebarea... Poi mai marilor RDS cartiere rezidentiale ( cu vile) mai mari ca Babasesti sunt tinute pe EoC. La baba Floare la muls ii trebe fibra? Sa ti dai cu pumnii in oua.



#4471
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Daca sunt nou veniti in acel sat, evident ca pun din start FTTH, inlocuirea vechilor retele deja existente e proces de durata la RDS.

#4472
uandreiu

uandreiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 22.03.2010

View Postavumit, on 17 decembrie 2017 - 20:37, said:

Nu cred ca RDS va trece ruralul pe EPON. Prea multa cablaraie, asa stiu ca trebuie si coaxial + inca un fir. Intrebam deoarece am gasit pe net ( si daca am inteles eu bine) o companie ce se lauda ca poate oferi 325 mega pe sculele ce le produce.
Probabil va alege EPON in zonele unde majortatea persoanelor folosesc doar catv si/sau destul de imbatranita, oricum e mai bun de 10 ori decat EoC.

View Postguest36, on 17 ianuarie 2018 - 20:05, said:

Nu vor ramane asa..deoarece exista mai multi competitori..si daca sa zicem la mine in zona Telekom incepe sa puna fibra..intr-o luna nu ramane unu pe rds..nu ca ar avea ei nevoie de 1Gbps ci pentru ca daca vecinu pune..ce eu sunt mai prost..fibra are avantaje..in primul rand..daca cineva sudeaza si nu esti pe faza cu el nu-ti mai cade netul...viteza e mai buna si ai posibilitatea sa iti pui camere..pe eoc daca baga unu o sudura..s-a intrerupt nu poti sa-ti vezi camera...prin fibra nu-ti vin descarcari de la fulgere sau ceva...are o latenta mult mai buna si pentru provideri un abonament mai mare..diferenta e la lungimea fibrei..ca se plang ca sunt scumpe echipamentele..pai la oras intr-un bloc au clienti cati sunt la tara pe o strada..ei bine daca sa zicem Telekom are la oras intr-un bloc fibra trasa si din 20 de potentiali clienti nu are numai 2..e rentabil? normal ca nu....pretul fibrei e foarte mic...cu cat isi maresc numarul de clienti..cu atat mai bine...un euro sa fie 4 metri de fibra...la tara investesc cu cateva sute de euro in plus...foamea de bani o sa-i impinga si la tara..ca la oras e saturata piata...plus ca odata ce fac proiect pentru FTTH pot folosi aceea fibra si la conectarea antenelor 4G.

Rapiditatea rds-ului de a trage fira e cunoscuta de toti, si aici i-ti dau si un exemplu de vara aste pe care il cunosc bine, au intrat peste T, in orasul Comarnic dupa doua luni cand au inceput ei sa cableze cu FibraTTH, in casa, pachete IPTV, analog si DVB_C + net, unde acolo mai erea o firma locala cu servici scumpe si proaste + T, atat, si au terminat totul in 2 luni si 2 saptamini, atragand mai mult de un stert din potentiali abonati, doar in 2-3 luni. Gandeste-te cati au mai trecut de atunci, ba ca au auzit de la un vecin, ba ca la ei se vede bine si e mai ieftin comparabil cu pretul de la T, si tot asa.

La mine nici-o schimbare inca tot EoC 21, tot are momente proaste 7 zile pe luna cand vrea el, dar in general merge bine cand am nevoie eu, nu e stabil in timpul zilei la ore de varf.
[ http://www.speedtest.net/result/7053105989.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7053105989.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/7053105989.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7053105989.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.speedtest.../7053105989.png

Attached Files



#4473
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Frumos eu mai mult de 75 nu pot...

#4474
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Suparat ca aseara netul sughita, cautam variante prin capul meu, in speranta ca cererea mea de a trage fibra pe strada sa va si concretiza. Azi mi-a picat o fisa, un mar, un bolovan in cap. Din experienta lui Vasy (suntem in acelasi judet) ma gandeam daca imi pun fibra pe un abonament business la 9 euro, am o perioada contractuala de 2 ani sa zicem. Renunt dupa 2 ani, fibra ramane in casa, oare pot migra pe clienti casnici sau cum om fi numiti? Ar fi in stare sa traga fibra din casa si sa bage coaxial din nou? HM..

#4475
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Fibra in zone eoc se da la pret mai mare. 25 minim

#4476
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Peste doi ani cel mult sper că internetul fix RDS o să fie exclusiv prin fibră... asta dacă n-o da faliment până atunci... Posted Image (pun intended... pt.haterii RDS de serviciu Posted Image )

#4477
Vasy123

Vasy123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.08.2016

View Postavumit, on 17 februarie 2018 - 07:49, said:

Suparat ca aseara netul sughita, cautam variante prin capul meu, in speranta ca cererea mea de a trage fibra pe strada sa va si concretiza. Azi mi-a picat o fisa, un mar, un bolovan in cap. Din experienta lui Vasy (suntem in acelasi judet) ma gandeam daca imi pun fibra pe un abonament business la 9 euro, am o perioada contractuala de 2 ani sa zicem. Renunt dupa 2 ani, fibra ramane in casa, oare pot migra pe clienti casnici sau cum om fi numiti? Ar fi in stare sa traga fibra din casa si sa bage coaxial din nou? HM..


de la 15 euro + tva este abonamentul cu fibra instalarea e gratis dar dureaza cam vreo 3 luni de cand semnezi contractul pana vine efectiv echipa tehnica sa instaleze fibra  dupa 2 ani daca renunti si treci pe rezidential ianapoi o sa i-ti traga iar coaxiale asa ca nu merita

Edited by Vasy123, 17 February 2018 - 21:59.


#4478
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Mie mi au zis 30 + tva si ulterior au coborat la 25 + tva pt 24 luni.

#4479
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Eu mă îndoiesc masiv că în 2020 RDS va mai oferi pe undeva internet fix prin coaxial. Așa că poți liniștit să le ceri abonament business dacă numai așa vor să-ți instaleze fibră pt.că peste doi ani n-o să-ți mai tragă coaxialul înapoi pentru că pur și simplu la momentul ăla RDS o să aibă întreaga rețea pe fibră optică.

#4480
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
[ http://www.speedtest.net/result/7169838860.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7169838860.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Un test facut acum 10 minute prin Asus RT-N53, pare mult mai ok decat acum ceva timp. La 15 lei e pomanaPosted Image   http://www.speedtest.../7169838860.png[ http://www.speedtest.net/result/7169838860.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4481
uandreiu

uandreiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 22.03.2010

View PostSyneweap, on 18 februarie 2018 - 21:11, said:

Eu mă îndoiesc masiv că în 2020 RDS va mai oferi pe undeva internet fix prin coaxial. Așa că poți liniștit să le ceri abonament business dacă numai așa vor să-ți instaleze fibră pt.că peste doi ani n-o să-ți mai tragă coaxialul înapoi pentru că pur și simplu la momentul ăla RDS o să aibă întreaga rețea pe fibră optică.

Aici ai dreptate, pe la mine de 2 zile se trage fibra de la Orange prin sat, nu vad pe nimeni sa fuga pe la porti sa aduca contracte, dar va tin la curent, poate asa dispare si EoC asta pentru todeauna. Posted ImagePosted Image
Au eticheta mare si portocalie fibra pe care o trag ei.
Posted Image Posted Image
Poate asa se sesizeaza si rds-ul. Posted Image
Revin cu poze cand se mai intampla ceva.

#4482
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 21.03.2014
Cel mai probabil aia e fibră pentru un site de telefonie mobilă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate