Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Contestare prevederi cod fiscal/legi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 27.06.2006
Fiind PFA consider ca unele prevederi din codul fiscal si legea pensiilor nu sunt corecte.

Cum si unde pot sa imi exprim dezacordul cu ce consider eu ca nu este corect?

Concret ma refer la:

- articolul 11, aliniat 3 din Legea 263/2010.
- din Codul fiscal 2011 CONTRIBUTII SOCIALE OBLIGATORII.
ART 296/5  
     1 IN SISTEMUL PUBLIC DE PENSII,IN CAZUL CONTRIBUABILILOR PREVAZUTI LA ART 296/3 LIT E SI G,BAZA LUNARA DE CALCUL O REPREZINTA SUMA CASTIGURILOR BRUTE REALIZATE DE PERSOANELE PREVAZUTE LA ART 296/3 LIT A SI B"

Adica, in 2011, sunt obligat sa platesc contributie la pensii conform venitului brut...chiar nu am catigat aproape nimic si nu am de unde.

Edited by gabicen, 25 May 2012 - 21:51.


#2
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
presupun ca iti declari veniturile si platesti pentru ele periodic, trimestrial sau semestrial nu lunar
Atunci din cate stiu se plateste in functie de veniturile declarate, dar cat de mult poate sa te coste? asta tinand cont ca iti afecteaza punctul de pensie daca nu platesti

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 27.06.2006

View Postkrax, on 25th May 2012, 23:44, said:

presupun ca iti declari veniturile si platesti pentru ele periodic, trimestrial sau semestrial nu lunar
Atunci din cate stiu se plateste in functie de veniturile declarate, dar cat de mult poate sa te coste? asta tinand cont ca iti afecteaza punctul de pensie daca nu platesti

Veniturile se declara prin 220 iar casa de pensii/guvernul/statul imi cere bani, in 2011 pentru venitul brut din 220 fara sa tina cont de cheltuieli.

De exemplu: daca in 2011 am avut venituri brute (sa zicem vanzari de produse) de 100 lei iar facturile pentru cumpararea acelor produse m-au costat 90 de lei insemna ca am castigat doar 10 lei (fara alte cheltuieli).
Statul imi cere, in 2011, contributie la pensii conform celor 100 de lei...adica sa aduc si bani de acasa ca sa platesc taxa abuziva plus dobanzile si penalizarile.  

Nu stiu daca magaria asta din 2011 a fost facuta cu buna stiinta de un finantist al guvernului sau de un idiot al guvernului.
In ambele cazuri imi pare un abuz din partea statului pe care doresc sa-l contest...dar nu stiu cum si unde.


Nu sunt de acord ca statul sa ma considere impozitabil, dator si bun de plata in 2011 pentru bani necastigati de mine...doar fiindca un "membru" din guvern a hotarat ca, contributia la pensii, sa fie calculata in 2011 dupa venitul brut.
Sunt sigur ca si alti PFA sunt in aceeasi situatie ca si mine.

Contest modul de calcul al contributiei la pensii hotarat de stat/guvern in 2011, dar nu stiu cum si unde...  

Cert este ca in codul fiscal din 2012 un alt finantist al guvernului a corectat marlania.

Edited by gabicen, 25 May 2012 - 23:48.


#4
DuRo

DuRo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.04.2012
Statul roman e o mare panarama...

Daca esti pensionar si PFA, platesti... contributie pt. fondul de pensii.

In schimb (pentru cei care nu sunt inca pensionari) nu este foarte clar cum se aduna toate aceste contributii la total, pentru viitor.

Hai Romania. Votati cu capul... daca aveti de unde alege

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu stii cum si unde sa contesti, te astepti sa si castigi acea contestatie? Sfatul meu este sa mergi la un avocat si sa conteste el pentru tine. Nu iti va garanta nimeni ca vei castiga dar macar ai incercat.

#6
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Codul fiscal (Legea nr. 571/2003) este ca o pereche de sosete (ca sa nu spun chiloti) de care fiecare guvern trage dupa cum are chef ca sa-i ajunga pana la genunchi sau pana la subtiori.

Desi chiar in textul legii se prevede, la articolul 4:

Quote

(1) Prezentul cod se modifică și se completează numai prin lege, promovată, de regulă, cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia.

(2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intră în vigoare cu începere din prima zi a anului următor celui în care a fost adoptată prin lege.

diferitele guverne l-au modificat si de 2-3 ori pe saptamana, prin ordonanta de urgenta si, nu de multe ori, prevederile s-au aplicat retroactiv. Crezi ca poti face ceva?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
@gabicen
Legea 263/2010 prevede ca baza de calcul la PFA "venitul lunar asigurat, înscris în declarația individuală de asigurare" adica cel contractat de tine (in acele limite din lege). Iar ce spune codul fiscal pe acolo nu se refera la PFA ci la PF.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2012 - 17:19.


#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 27.06.2006

View Postneagu_laurentiu, on 26th May 2012, 18:19, said:

@gabicen
Legea 263/2010 prevede ca baza de calcul la PFA "venitul lunar asigurat, înscris în declarația individuală de asigurare" adica cel contractat de tine (in acele limite din lege). Iar ce spune codul fiscal pe acolo nu se refera la PFA ci la PF.

Multumesc pentru raspunsuri.
Cei de la Casa de Pensii au legea de partea lor: in 2011 contributia PFA se calculeaza la venitul BRUT si nu poate fi mai mica de 220 lei.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabicen, on 27th May 2012, 12:02, said:

in 2011 contributia PFA se calculeaza la venitul BRUT si nu poate fi mai mica de 220 lei.
Nu generaliza, si eu si altii care suntem PFA nu am contribuit cum spui tu !

Da, e adevarat cu cei 220 lei (e o formula cu 35% din salariul mediu brut pe economie s.a.m.d).
Dar cu "venitul brut" nu e asa. Decat in conditiile in care esti plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor care-i alta mancare de peste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate