Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Insulele Dodecanese - fara Rhodos si Kos

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
paloma76

paloma76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2012
M-ar interesa sa ajung din Rhodos pe insula Symi ? Se fac excursii organizate spre Symi ? Cat costa aceasta excursie de persoana ? Ce se viziteaza pe aceasta insula ?

#20
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpaloma76, on 26th June 2012, 14:25, said:

M-ar interesa sa ajung din Rhodos pe insula Symi ? Se fac excursii organizate spre Symi ? Cat costa aceasta excursie de persoana ?---
Precizez ca nu am fost pe insula Symi, dar stiu ca se fac curse regulate cu catamaranul din Rhodos.
- la Symi - cu catamaranul Dodekanisos Pride la pret de 32 euro dus/intors din portul Kolona,
- la Panormitis si Symi - cu catamaranul Panagia Skiadeni la pret de 18 euro dus/intors  din portul Akantia,
- la Panormitis si Symi - cu catamaranul Preteus la pret de 17 euro dus/intors din portul Akantia,
- la Panormitis si Symi - cu catamaranul Sea Star la pret de 25 euro dus/intors din portul Mandraki.
Toate cele 3 porturi ( Mandraki, Kolona, Akantia ) se gasesc in orasul Rhodos. Mai multe detalii in fisierul atasat, iar despre orarul lui Proteus in saptamana 27.06-04.07 aici

#21
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpaloma76, on 26th June 2012, 14:25, said:

--- Ce se viziteaza pe aceasta insula ?
Putina geografie, mitologie si istorie a insulei Symi:
Symi este o insula mica situata la aproximativ 41 km de Rhodos ( 425 km de Pireu ), cu o suprafata de 57 km patrati de teren muntos. Orasul principal al insulei, situat pe coasta de nord-est, este numit Symi, iar insula are in jur de 2.500 de locuitori, majoritatea angajati in turism, pescuit sau comert.
In mitologia greaca, insula Symi este cunoscuta a fi locul de nastere al celor trei gratii, si a luat numele sotiei lui Poseidon, nimfa Syme. In Iliada lui Homer insula este mentionata ca domeniu al regelui Nireus, care a luptat in razboiul troian de partea grecilor.
A fost sub ocupatia Imperiului Roman si apoi a Imperiului Bizantin, pana la cucerirea ei de catre Cavalerii Sf. Ioan, in 1373. Insula a fost cucerita de Imperiul Otoman in 1522 ( impreuna cu insula Rhodos ). In 1912 a fost ocupata de Italia, iar in 1948 a revenit Greciei.
Ce e de vizitat:
- Manastirea Arhanghelului Mihail din satul Panormitis, construita in secolul 15, a fost ridicata pe ruinele unui templu antic, este renumita prin icoana imensa din argint, la care credinciosii vin sa se roage si se spune ca este facatoare de minuni. In cadrul manastirii sunt doua muzee care pot fi vizitate: unul cu icoane din argint si obiecte religioase si altul cu obiecte populare. Exista si o biblioteca cu manuscrise religioase si istorice.
- In localitatea Symi, casele sunt colorate si sunt construite in stil traditional grecesc pe stanca abrupta.
- Manastirea Megali Panagia din localitatea Symi, la care se ajunge urcand printre casele colorate.
Pentru ce e renumita insula Symi:
- buretii de mare pe care localnici ii culeg din adancuri,
- vestitii creveti Symi Shrims,
- statuia micului pescar Michalaki, despre care se spune ca intampina ambarcatiunile care ajung in port,
- si nu in ultimul rand panorama superba vazuta de pe inaltimi.

#22
paloma76

paloma76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2012

View Postraul_6776, on 27th June 2012, 19:39, said:

Precizez ca nu am fost pe insula Symi, dar stiu ca se fac curse regulate cu catamaranul din Rhodos.
Multumesc Raul pentru informatiile despre Symi.
Studiind preturile la excursiile din Rhodos cu catamaranul in insulele Dodecanese, preturi mai acceptabile sunt spre insulele Tilos si Halki. In aceste doua insule ce ar fi de vizitat ?

#23
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postraul_6776, on 26th May 2012, 19:37, said:

Am facut rost de filmul italiano-grecesc Uranya, regizat de grecul Kostas Kapakas. Voi vedea in film si imagini din insula Kastelorizo ?!


kastelorizo a devenit "tinta turistica" datorita filmului "mediterraneo" castigator al oscarului din 1992-cel mai bun film strain. eu unul de cand am vazut filmul imi doresc sa ajung acolo, dar....cam scumput drumul :(  
ar fi interesant de vazut daca nu se poate ajunge mai "ieftin" prin turcia

#24
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postiuhas, on 1st July 2012, 17:28, said:

kastelorizo a devenit "tinta turistica" datorita filmului "mediterraneo" castigator al oscarului din 1992-cel mai bun film strain. eu unul de cand am vazut filmul imi doresc sa ajung acolo, dar....cam scumput drumul :(  
ar fi interesant de vazut daca nu se poate ajunge mai "ieftin" prin turcia
Se poate ajunge pe cea mai estica insula greceasca in mai multe moduri, fiecare dintre noi alegand in functie de "buzunar" sau locatia unde are cazarea:
- pe calea aerului din Rhodos ( cu Olympic Airlines ), pret calatorie dus/intors  ~92 euro, durata calatorie 25min/un drum,
- pe apa, cu catamaranul din Rhodos ( Dodekanisos Express ), pret calatorie dus/intors ~36 euro, durata calatorie ~5 ore,
- pe apa, cu ambarcatiuni din Kas ( Turcia ), portul turcesc se gaseste foarte aproape de insula ( 6 km ), durata calatoriei cu ferry - 2o min, ora de plecare din Kas 10.00, ora de intoarcere in Kas 16.00, pret calatorie dus/intors ~20 euro.
Merci pentru ideea cu Mediterraneo, regizat de Gabriele Salvatores. Mai e timp sa il "savurez", pana incepe marea finala ITALIA - Spania.

Attached Files



#25
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postiuhas, on 1st July 2012, 17:28, said:

kastelorizo a devenit "tinta turistica" datorita filmului "mediterraneo" castigator al oscarului din 1992-cel mai bun film strain. eu unul de cand am vazut filmul imi doresc sa ajung acolo, dar....cam scumput drumul :(  
---
In finalul filmului Mediterraneo, 3 dintre italieni protagonisti ai filmului se intanesc la batranete pe insula Kastelorizo si sarbatoresc la taverna " Vassilissa ". Exista oare taverna Vassilissa pe insula Kastelorizo ?

#26
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postraul_6776, on 6th July 2012, 13:52, said:

In finalul filmului Mediterraneo, 3 dintre italieni protagonisti ai filmului se intanesc la batranete pe insula Kastelorizo si sarbatoresc la taverna " Vassilissa ". Exista oare taverna Vassilissa pe insula Kastelorizo ?
raul, acum vreo cativa ani, "hoinarind" pe net, am gasit ceva ca in casa lui vassilissa era o pensiune a unor nemti(au cumparat casa dupa ce au vazut filmul :)  )  nu mai gasesc linkul :(  m-am mai uitat incaodata la film(am norocul sa am dvd-ul original) si m-am decis :D la anul, fac un efort :D

#27
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postiuhas, on 7th July 2012, 07:42, said:

--- casa lui vassilissa era o pensiune a unor nemti(au cumparat casa dupa ce au vazut filmul :)  )  nu mai gasesc linkul :(  m-am mai uitat incaodata la film(am norocul sa am dvd-ul original) si m-am decis :D la anul, fac un efort :D
Si eu imi doresc sa ajung pe insula, daca nu anul asta in viitorul apropiat, sigur. Cateva imagini cu insula Kastellorizo si casa Vassilissei

Attached Files



#28
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpaloma76, on 28th June 2012, 14:55, said:

Multumesc Raul pentru informatiile despre Symi.
Studiind preturile la excursiile din Rhodos cu catamaranul in insulele Dodecanese, preturi mai acceptabile sunt spre insulele Tilos si Halki. In aceste doua insule ce ar fi de vizitat ?
In insula Halki, de vizitat :
- biserica Agios Nicolae care este si protectoarea insulei, construita in 1861 in Nimborio, renumita pentru fresce si turnul de clopotnita,
- castelul medieval construit in secolul 14 inconjurat de ziduri inalte mai sus de satul Chorio, la poalele castelului exista trei capele mici, dedicate Fecioarei Maria, Sfantului Nicolae si Sfintei Treimi.
Plajele de pe insula Halki:
- Potamos - sau Podamos, cea mai populara pe insula Halki cu sezlonguri si umbrele situata in apropierea satului principal Nimborio,
- Ftenagia - a doua plaja ca popularitate,
- Kania - este o plaja cu pietris mic situata in est,
- Trachea - situata in sudul insulei,
- Yiali - situata tot in sudul insulei.
Pe insula Halki nu exista transport public si nici autobuze sau posibilitatea de inchiriere auto. Halki este recunoscuta pentru pestele proaspat si mierea ei. Localnicii au multe retete delicioase, precum fakorizo ​​si miel ofto ce se gasesc la tavernele de pe insula.

#29
paloma76

paloma76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2012

View Postraul_6776, on 16th July 2012, 14:50, said:

In insula Halki, de vizitat :
- biserica Agios Nicolae care este si protectoarea insulei, construita in 1861 in Nimborio, renumita pentru fresce si turnul de clopotnita,
- castelul medieval construit in secolul 14 inconjurat de ziduri inalte mai sus de satul Chorio, la poalele castelului exista trei capele mici, dedicate Fecioarei Maria, Sfantului Nicolae si Sfintei Treimi.
Plajele de pe insula Halki:
- Potamos - sau Podamos, cea mai populara pe insula Halki cu sezlonguri si umbrele situata in apropierea satului principal Nimborio,
- Ftenagia - a doua plaja ca popularitate,
- Kania - este o plaja cu pietris mic situata in est,
- Trachea - situata in sudul insulei,
- Yiali - situata tot in sudul insulei.
Pe insula Halki nu exista transport public si nici autobuze sau posibilitatea de inchiriere auto. Halki este recunoscuta pentru pestele proaspat si mierea ei. Localnicii au multe retete delicioase, precum fakorizo ​​si miel ofto ce se gasesc la tavernele de pe insula.
Mersi Raul_6776. Nu cred ca o sa ajung anul acesta pe insulele Halki sau Tilos, dar daca ai informatii si despre insula Tilos te rog sa postezi.

#30
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpaloma76, on 24th July 2012, 09:20, said:

--- dar daca ai informatii si despre insula Tilos te rog sa postezi.
Ce ar fi de vizitat in Tilos:
- Castelele venetiene ( castro ) - de la Megalo Chorio, Mesaria, Mikro Chorio, Agrosikiasi Stavrou Lambrou,
- Pestera Charkadio situata la aproximativ 2 km sud de orasul Megalochorio, in centrul insulei Tilos,
- Megalochorio - capitala insulei, orasul se afla deasupra golfului Ayios Antonios de pe coasta de nord a insulei, fiind construit in forma de amfiteatru,
- Manastirea Sfantul Pantelimon se afla la capatul de nord-vest al insulei si a fost construita pe pantele unui deal abrupt.

Plajele de insula Tilos:
- Agios Antonios - plaja lunga si curata, formata din amestec de nisip si pietris. Nu sunt facilitati, insa plaja se afla in apropiere de satul Agios Antonios si la 2 km de Megalochorio,
- Eristos - plaja de nisip cu lungimea de 1.200 m. Plaja nu are facilitati, asa incat va puteti bucura de natura in starea sa pura,
- Livadia - plaja de pietris si nisip lunga de cativa kilometri, poate cea mai frumoasa plaja de pe insula. Livadia este singura plaja amenajata de pe aceasta insula si ofera sezlonguri, umbrelute si echipament pentru sporturile de apa pentru inchiriat,
- Lethra - plaja de pietris, putin dezvoltata, aici sunt acceptati si nudisti,
- Plaka - un golf cu albia marii formata din pietris este retrasa si nu are facilitati,
- Stavros - plaja cu prundis fin.
Alte plaje pe insula Tilos sunt Skafi in nord, Agios Stephanos si Theologos in sud.

#31
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View PostOvidiuNS, on 25th May 2012, 13:41, said:

--- Patmos ---
Zborul Taromului ( ROT4335 ), de azi 07.08.2012 surprins deasupra insulei Patmos !

Attached Files



#32
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 28 iunie 2012 - 12:18, said:

--- insula Symi este cunoscuta a fi locul de nastere al celor trei gratii, si a luat numele sotiei lui Poseidon, nimfa Syme. --- In localitatea Symi, casele sunt colorate si sunt construite in stil traditional grecesc pe stanca abrupta. ---
Am fost pe insula Symi in ultimele saptamani si iata cateva imagini care 'spun totul' despre SYMI.

View Postraul_6776, on 17 septembrie 2012 - 21:28, said:

Am fost pe insula Symi in ultimele saptamani si iata cateva imagini care 'spun totul' despre SYMI.

Pozele localitati Symi, de pe insula cu acelasi nume sunt surprinse de pe ambarcatiune, la intrarea in golful din port.

Attached Files



#33
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 28 iunie 2012 - 12:18, said:

--- Symi este o insula mica situata la aproximativ 41 km de Rhodos ( 425 km de Pireu ), cu o suprafata de 57 km patrati de teren muntos. ---
Ce e de vizitat:
- Manastirea Arhanghelului Mihail din satul Panormitis, construita in secolul 15, a fost ridicata pe ruinele unui templu antic, este renumita prin icoana imensa din argint, la care credinciosii vin sa se roage si se spune ca este facatoare de minuni. ---
Poze facute in Panormitis :

#34
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 28 iunie 2012 - 12:18, said:

--- In localitatea Symi, casele sunt colorate si sunt construite in stil traditional grecesc pe stanca abrupta. ---

Attached Files



#35
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 27 iunie 2012 - 18:39, said:

--- la Panormitis si Symi - cu catamaranul Preteus la pret de 17 euro dus/intors din portul Akantia ---
Toate cele 3 porturi ( Mandraki, Kolona, Akantia ) se gasesc in orasul Rhodos. ---
Croaziera in insula Symi cu ferry Proteus a costat 15euro/persoana ( luata cu o zi inainte de a o efectua, din portul Mandraki - insula Rhodos ) si a constat in:
- transferul cu autocarul din portul Mandraki in portul Akantia ( dureaza 3-5 minute in functie de aglomeratia din trafic ),
- deplasare pe marea Egee cu ferry-ul Proteus ( stiti cumva daca a fost construit in Romania ? ) din Rhodos ( portul Akantia ) spre insula Symi,
- prima oprire pe in insula Symi ( 3ore - 3+1/2ore ) in localitatea Symi,
- deplasare cu ferry-ul Proteus ocolind pe la nord insula Symi din localitatea Symi in localitatea Panormitis,
- a doua oprire in localitatea Panormitis ( aproximativ o ora ),
- deplasare cu ferry-ul Proteus spre sudul insulei Symi si apoi in insula Rhodos,
- transferul cu autocarul din portul Akantia in portul Mandraki
Pe insula Symi sunt zeci de magazine care vand bureti de mare ( se spune ca pe vremea ocupatiei turcesti locuitorii insulei Symi isi plateau birurile cu buretii de mare ).
In ultima poza am surprins si distantele dintre localitatea Symi si celelalte localitatile ale insulei.

Attached Files



#36
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010
Localitatea Symi, insula Symi, imagini din vara anului 2012, cu obeliscul din port.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate