Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Amplasare si orientare casa pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Salut, va rog sa ma sfatuiti, din experienta sau din teorie, daca amplasarea casei (si a camerelor de la parter) este bine facuta. Am cele doua loturi (verde inchis) dar as pune casa doar pe unul din ele in ideea ca eventual sa vand unul din ele, daca nu imi ajung banii de finalizare a casei.

Catre vest nu stiu daca a cumparat cineva teren era un lot agricol foarte mare din care s-au lotizat terenurile astea si mai este si o linie de medie tensiune acolo.
Catre est sunt 3-4 loturi la aceleasi dimensiuni cu ale mele (nu am figurat decat unul).
La sud mai sunt loturi lipite de mine iar la nord drum de servitute.

Ma intereseaza plasarea casei pe teren fata de vecini (care nu au inceput sa construiasca), cum sa o plasez ca sa am in viitor intimitate si ceva liniste, indiferent unde ar plasa ei casele.
Ca idee, acum, cei mai apropiati vecini care au deja case, sunt cam la 50 de metri de terenul meu.
Ma intereseaza apoi si orientarea camerelor, dupa ce stabilesc exact zona unde va fi casa.

Pentru inceput, ce parere aveti de schita mea amatoriceasca?

Attached Files



#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
La o primă vedere, ar fi OK. E bine livingul spre sud și bucătăria spre est.

Era mai bine totuși să pui terasa tot spre est, dacă e posibil, ca să ai umbră după amiaza. Spre sud am și eu terasa și nu e prea bine chiar și cu umbrele/parasolar.

#3
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Asa este!

#4
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Ar trebui sa faci casa paralela cu latura de Est si Vest a terenului. Vei folosi, astfel, mai bine spațiul curții.
Si eu cred ca ar fi mai bine sa ai terasa spre Est, chiar dacă nu te ajuta prea mult lățimea terenului.

#5
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Din pacate loturile au forma de paralelogram, m-am gandit si eu la varianta cu laturi paralele, mai studiez. Deci e bine sa am mai mult teren intre mine si lotul 3 (cel de la est), si sa nu pun casa pe lotul 2 adica aproape de vecin, lasand lotul asta unde e acum casa liber?

#6
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Terasa pe est ar fi asa?

Attached Files



#7
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Ar putea fi asa, dar mai bine te va indruma un arhitect.
Dacă rămâne in configuratia asta, casa, poți avea terasa între living si bucătărie.
Totuși, nu înțeleg de ce vrei sa pui casa așa șuie fata de lungimea terenului.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Drumul este ingust si pentru accesul auto e mai bine daca aliniaza cladirea cu drumul (nu are decat vreo 3 metri de la drum la intrarea in garaj). Asta daca nu cumva accesul auto s-ar face intotdeauna venind pe drum dispre vest, caz in care plasarea casei paralel cu latura vestica a terenului ar facilita accesul auto din acea directie.

Mi se pare foarte buna impartirea camerelor de la parter si plasarea acestora fata de punctele cardinale. In cazul livingului, as renunta la fereastra de pe peretele vestic (mai bine maresti ferestrele de pe peretii sudici si estici. La etaj, pentru dormitoare cel mai bine ar fi sa aiba ferestre spre est.

Terasa spre est si eu o consider o varianta mai buna. Si sa o faci acoperita.

Edited by Seb, 25 May 2012 - 12:07.


#9
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Multumesc, cu masina vin dinspre est nu dinspre vest. O sa incerc sa schitez si dormitoarele.

#10
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Le-am schitat. Si am "mobilat" si parterul.
Sus as vrea sa fie etaj mansardat, dar nu am stiut sa compartimentez sa mai obtin un dormitor. As vrea 3 dormitoare si 2 bai.

Astept idei si pareri.

Attached Files


Edited by Techno, 25 May 2012 - 15:36.


#11
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Terasa aia spre sud te va nauci in zilele toride cu toate copertinele. Daca poti orienteaza o terasa spre nord sau est pentru a avea dupamiezi normale.

Acum am vazut ca deja ai refacut asezarea  :P  E bine!

#12
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu sunt cam mari dormitoarele? Si chiar e nevoie de 2 bai sus si una jos? Sunte doi acum cu posibilitate de inca un junior.

#13
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Ajunge o baie sus si una jos. Unde stai acum cate bai ai ? Casa o faci sa stai afara pe terasa, in curte, la parter. La mansarda ziua o sa urci foarte rar asa ca nu cred ca vei avea nevoie de 2 bai. Parerea mea.

#14
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Da, am doua bai, dar la apartament. Daca scot o baie din schema, se fac mari rau dormitoarele. As putea sa mai fac un dormitor, dar 3 dormitoare si doar o baie sus? Asta e intrebarea... :D

Edited by Techno, 29 May 2012 - 18:17.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

 Techno, on 28th May 2012, 20:05, said:

Nu sunt cam mari dormitoarele? Si chiar e nevoie de 2 bai sus si una jos? Sunte doi acum cu posibilitate de inca un junior.

E bine cu două băi sus și doar un wc de serviciu cu o chiuvetă jos. Eviți cozile dimineața și seara la baie și îmbăierile făcute la parter, urmate de urcarea în dormitor.

#16
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Buna ziua! Am cumparat un teren intravilan de 548m2 si vreau sa construiesc o casa dar vreau ceva pareri, idei, sugestii cu privire la modul de amplasare a casei pe teren si compartimentarea acesteia. Mai jos am sa las cateva poze cu detalii privind modul cum m-am gandit eu sa amplasez casa pe teren fata de punctele cardinale si modul de compartimentare. Mentionez ca am toate utilitatile la teren, casa o vreau P+1 cu o terasa, am renuntat la ideea de garaj.

Attached Files



#17
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Au trecut mai mult de 24 de ore de la postare chiar nicio idee, sugestie ...?

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Poti incepe prin a cere un CU, caci poate te limiteaza la 3 metri laterale, 5 in fata 8 in spate. Asa e la mine, spre exemplu. Apoi mai vezi cum o amplesezi. Iar CT o poti incadra ca si anexa si, o poti lipi de limita, sau apropria, dar cu limita de inaltime. Asa e la mine, iarasi si asa am facut cu garajul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate