Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Podul lui Constantine și Podul lui Traian

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#37
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Cum tara a nimanui?Pai atunci ce aparau?Eu cred ca Constantin a adus colonisti romanizati de la sud de Dunare.Cand granita a cazut acestia au ramas pe loc sau au fugit in munti si dealuri.

#38
ingtourwater

ingtourwater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.04.2012

View Postpro-civilizatie, on 29th May 2012, 14:27, said:

Cum tara a nimanui?Pai atunci ce aparau?
imperiul!


View Postpro-civilizatie, on 29th May 2012, 14:27, said:

Eu cred ca Constantin a adus colonisti romanizati de la sud de Dunare.
crezi prost.

View Postpro-civilizatie, on 29th May 2012, 14:27, said:

Cand granita a cazut acestia au ramas pe loc sau au fugit in munti si dealuri.

hahahahahahahahaha....

Toata lumea (veneau chiar si din China) era atrasa de imperiu, care pana
la 615 era baricadat la sud de Dunare. Imparatii construiesc limesul (daca
nu intelegi conceptul de limes afla ca e un fel de granita, care separa
lumea civilizata de lumea barbara, a imbecililor, jigodiilor, retardatilor samd,
motiv ca romanii prefera sa construiasa o Tara a Nimanui in afara limesului,
mai usor de controlat).


Tara Nimanui e un loc unde derbedeii n-au ce cauta.
Daca apare un derbedeu (fie el dac liber) in Tara Nimanui
va fi eradicat rapid de pe suprafata pamantului.

In Tara Nimanui e un loc unde scrie "Verboten",
"No tresspassing", "caine rau", "impuscam intrusii".

[ http://imagecache.allposters.com/images/pic/SEA/AA43~No-Trespassing-Posters.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu alte cuvinte "impuscam primitivii de daci".

#39
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006
Iar vede ingtourwater imperiul si barbarii pusi pe genocid. Nu intelege ca ratiunile erau pur economice. O granita cu un obstacol natural (Dunarea in speta) este mai usor de aparat decat o zona cu imprejmuire artificiala. Crede ca imperiul uita bunastarea de care a beneficiat in perioada in care avea Dacia sub control. Si nici nu tine cont de faptul ca ratiuni pur demografice erau importante la momentul respectiv (vezi motivatia care determina pe acceptarea asezarii gotilor pe teritoriul imperiului).

#40
ingtourwater

ingtourwater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.04.2012

View Postsci2tech, on 29th May 2012, 15:46, said:

O granita cu un obstacol natural (Dunarea in speta) este mai usor de aparat decat o zona cu imprejmuire artificiala.
se pare ca nu intelegi ce spun eu.
o sa-ti desenez, ca pricepi greu.

O granita naturala, garnisita cu o Tara a Nimanui este cel mai puternic
obstacol unor popoare care se miscau destul de repede, caci asiaticii
erau oameni ai stepei, iar atacurile nu mai veneau din partea
dacilor ori germanilor ci din partea unor popoare ce strabateau stepa calare.

Inchipuieti urmatoarea faza.

Apare o gasca de derbedei calare in zona Prutului.
Cam cat crezi ca le trebuie sa ajunga la Dunare?
4 - 5 zile?

Bun. Ce te faci cu garnizoane doar pe partea dreapta a Dunarii?
Aha, ii astepti pe derbedei sa se aseze dincolo, pe partea a stanga a Dunarii
sa-si fumeze pipa pacii, precum derbedeii din Mexic pe partea mexicana
a lui Rio Grande.

Pai iti spun eu ce fac derbedeii de mexicani.
In primul rand asteapta noaptea sa treaca granita.
Asteapta sa se nasoleasca vremea,
iar derbedeii din nordul Dunarii asteptau sa inghete Dunarea,
etc. etc. etc.

Dar hai sa schimbam putin scenariul.
in loc ca imperiul sa se bazeze doar pe granita Dunare,
isi adauga la nord de Dunare, in zona subcarpatica, un val de pamant,
intarit cu castre legate intre ele de drumuri, astfel ca trupele
sa circule rapid.

Sa zicem ca intr-o zona a valului apar derbedeii.
Imediat se transmite informatia in toate directiile.
Trupele se  pot mobiliza, iar in functie de pozitia intruziunii
se decide cine si cum va ataca pe derbedei.

Bineinteles ca o astfel de aparare este mult mai de succes,
mai ales daca intre val si Dunare creezi o Tara a Nimanui.
Nu permiti nici unui intrus sa patrunda.

Ba chiar organizezi distractii/antrenamente, cu pariuri etc
un fel de vanatoare de intrusi. Exact cum in razboiul mexican, pe la 1911,
apare generalul Patton cu o prada de 10 mexicani, omorati de el,
pe capota masinii, adica trofee de vanatoare.



View Postpro-civilizatie, on 29th May 2012, 17:00, said:

Nu cred ca Moldova lui Stefan cel Mare avea doar 250 mii locuitori.Poate minim 400 mii.
atunci mai citeste, documenteaza-te, du-te la biblioteca.
Vei afla cum Stefan isi extinde teritoriul dincolo de Prut colonizandu-l cu razesi.
Le acorda titlul de viteji luptatorilor sai si ii inzestreaza cu pamanturi.

Apropo, acest titlu, viteaz este specific Balcanilor.
Doar in Balcani se purta pe vremea aceea.

Inca o demonstratie de unde isi aducea Stefan oamenii.
Mai ales ca in timpul lui Stefan este scrisa cronica Moldovei,
povestea lui Roman si Vlahata, unde se spune foarte clar
ca romanii vechi au trecut Dunarea iar regele ungur Ladislau
i-a impamantenit.

#41
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postingtourwater, on 29th May 2012, 18:14, said:

O granita naturala, garnisita cu o Tara a Nimanui este cel mai puternic
obstacol unor popoare care se miscau destul de repede, caci asiaticii
erau oameni ai stepei, iar atacurile nu mai veneau din partea
dacilor ori germanilor ci din partea unor popoare ce strabateau stepa calare.

Inchipuieti urmatoarea faza.

Apare o gasca de derbedei calare in zona Prutului. Cam cat crezi ca le trebuie sa ajunga la Dunare? 4 - 5 zile?

Bun. Ce te faci cu garnizoane doar pe partea dreapta a Dunarii? Aha, ii astepti pe derbedei sa se aseze dincolo, pe partea a stanga a Dunariisa-si fumeze pipa pacii, precum derbedeii din Mexic pe partea mexicana a lui Rio Grande.

Pai iti spun eu ce fac derbedeii de mexicani. In primul rand asteapta noaptea sa treaca granita.
Asteapta sa se nasoleasca vremea, iar derbedeii din nordul Dunarii asteptau sa inghete Dunarea, etc. etc. etc.
Succes la decimarea unor trupe calare cu infanteristii. Fane, esti din ce in ce mai tare.

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mi-am permis sa mut ultimele 3 pagini la Istoria Romanilor 1200-1918. Sper sa nu mai fiu nevoit sa mut si alte posturi  :devilred: :devilred: :devilred:

#43
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postpro-civilizatie, on 29th May 2012, 13:27, said:

Cum tara a nimanui?Pai atunci ce aparau?Eu cred ca Constantin a adus colonisti romanizati de la sud de Dunare.Cand granita a cazut acestia au ramas pe loc sau au fugit in munti si dealuri.
Acest Fane îşi scrie aici visurile. Are multe de scris.Nici nu are nevoie de altceva. Asta e fericirea vieţii lui. Visează la ţări goale, la ţări ale nimănui, la mutări masive de populaţie, la dispariţii de populaţii. Visează băiatu şi dacă îl trezeşti vorbeşte murdar. Cică el ar fi educat!

Face echipă bună cu vlachus şi cu Dijiones, alţi visători plini de unguri civilizaţi în cap.

#44
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Pe mine ma mira foarta tare posibilitatea existentei acestei tari a nimanui, pentru ca o astfel de tara in care se gaseau de toate nu ar fi avut cum sa fie depopulata, mai ales ca este un teritoriu destul de mare, nu  fasie de granita .

#45
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbuteliearagaz, on 2nd June 2012, 20:39, said:

Pe mine ma mira foarta tare posibilitatea existentei acestei tari a nimanui, pentru ca o astfel de tara in care se gaseau de toate nu ar fi avut cum sa fie depopulata, mai ales ca este un teritoriu destul de mare, nu  fasie de granita .
Și pe noi ne miră în egală măsură mai ales că romanii au construit aici 2 poduri, cele mai mari poduri ale lor.
Și nu doar atât.
La aproximativ 50 de ani de la retragerea aureliană, unul dintre cei mai mari împărați romani, adică Constantin cel Mare, a primit în dar de la senat un arc de triumf pe care se află și astăzi statuile a 8 daci.
Este singurul arc de triumf care are încă statui pe el.
Și nu doar atât.
Ele sunt de daci.
Și nu doar atât.
Sunt și 8. :rolleyes:
Mă rog.
Chestii din astea din țara nimănui. :naughty:

#46
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postingtourwater, on 29th May 2012, 17:14, said:

atunci mai citeste, documenteaza-te, du-te la biblioteca.
Vei afla cum Stefan isi extinde teritoriul dincolo de Prut colonizandu-l cu razesi.
Le acorda titlul de viteji luptatorilor sai si ii inzestreaza cu pamanturi.

Apropo, acest titlu, viteaz este specific Balcanilor.
Doar in Balcani se purta pe vremea aceea.

Inca o demonstratie de unde isi aducea Stefan oamenii.
Fane, vezi ca daca o iei pe considerente etimologice s-ar putea sa ajungi si la alte concluzii... O fi "viteaz" un cuvant balcanic (slav), dar vezi ca "razes" e unguresc...

#47
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postflorrea2, on 29th May 2012, 11:47, said:

Au venit niște nemți în Ardeal  acu 800 de ani și se cunoaște. Au venit puhoi de goți acu 1.600 de ani în Moldova , au dispărut dacii și din goți nu a rămas nimic!!Nu se cunoaște nimic.După o inscripție din care nimeni nu pricepe ceva și după un tezaur presupus gotic unii trag concluzia cretină că au dispărut carpii și regiunea era plină de germanici care ulterior au dispărut și ei.

Cretini sunt aceia care pun semnul de egalitate intre geti si gothi. Toti contemporanii evenimentelor din secolele III-IV ii numesc Gothi, nici nu le trece prin cap sa-i numeasca Geti.

Getii - ca etnonim - disparusera de secole. Numele lor va fi resuscitat din surse livresti dupa alte secvole.

Ca Gothii erau germanici de origine baltica [poate chiar scandinava] este beyond reasonable doubt.

Desigur, incultii, semidoctii, adapatorii din laturile napoleoniene, nu au cunostinte despre toate astea...

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
La viața mea am săpat multe gropi și șanțuri.

M-am uitat cu atenție la linia Brazdei lui Novac și mă gândeam în cât timp aș putea ridica o gâlmă de 3 metri înlțime, cu o bază de 6m și o coamă de măcar 2m.
Din experiența mea, știind cât de greu este să sapi prin pădure,  pentru o ”brazdă” de 20m lungime, cred că ar fi fost nevoie de unul sau doi ani.
Asta presupunând că nu mă sinucideam între timp, ori nu fugeam în munți.

Un om matur, aflat în plină forță, nu poate săpa mai mult de 1, maxim 1,5 metri cubi de pământ, pe zi.
Atenție, ne referim la sol virgin, nearat.  La un sol de pădure, plin de crengi.
După aceea, pentru a avea și o valoare militară, ar trebui pus deasupra și un gard din bușteni.  Măcar de 4 metri înălțime.

Ar fi munca dracului, pentru că nu poți face un val de pământ cu secțiune trapezoidală, care să și reziste în timp, decât dacă îl pavezi la exterior cu piatră.  Iar la interior, trebuie să-i faci un schelet din lemn și parapeți, pe care să le umpli cu un mix din lut, rocă și crengi.   Dacă nu faci chestia asta, în doar câțiva ani, valul se aplatizează ca urmare a îmbibării cu apă.  Din 3 metri înălțime se  face de doar 1m, iar buștenii se vor lăsă într-o rână.

So, după ce v-am făcut capul mare, eu opinez așa:
Brazda lui Novac nu a fost o lucrare militară, un fel de redută ori întăritură.
A fost o graniță.
Un semn că de acolo începe teritoriul altcuiva.    

Acum fără supărare,  ideea că ar fi fost un sistem defensiv, e hilară.
Niciun ”năvălitor” nu s-ar opri într-o asemenea zgaibă, decât dacă ar fi gay & somthing.  Nu că ar fi ceva rău să fii gay ....

LE.
Ați observat, sper, că amplasamentul aceste brazde trece doar prin păduri.
Acum, aceste păduri sunt istorie, dar, în trecut  tot sudul țării era doar un teritoriu împădurit.

Dacă vreți să vedeți cum arăta Dacia pe la anii  50-300, mergeți și vedeți următoarele locații:
http://maps.google.c...7...mp;t=h&z=17
http://maps.google.c...4...mp;t=h&z=16

Observați o chestiune interesantă.
Toate insulele Dunării sunt împădurite.  Oriunde nu intervine omul, este împădurit.
Acum vizualizați toată această întindere dintre Dunăre și munți.
Totul era împădurit la modul hardcore și așa a rămas până acum câteva sute de ani.

Trans-Sylvania.
Țara dintre păduri.
Adică dintre pustă și pădurile nesfârșite ale Munteniei și unei părți din Moldova.

Edited by tomaso, 06 June 2012 - 08:48.


#49
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttomaso, on 6th June 2012, 09:37, said:

Acum fără supărare,  ideea că ar fi fost un sistem defensiv, e hilară.
Niciun ”năvălitor” nu s-ar opri într-o asemenea zgaibă, decât dacă ar fi gay & somthing.  Nu că ar fi ceva rău să fii gay ....
Nu era mai simplu sa puna borne pe care sa scrie "Tara lui Papura" sau ceva? Cam cum erau cele ce marcau distantele pe drumurile romane? sau niste bete, indicatoare...
Banuiesc ca si Marele Zid chinezes era tot o granita cu rol decorativ? Si nu ma refer la sectiunile din piatra/caramida ci la cele tot din pamant. A, si mai e prin Anglia un zid a lui Hadrian, tot cu rol decorativ era?

#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsci2tech, on 6th June 2012, 10:06, said:

1. Nu era mai simplu sa puna borne pe care sa scrie "Tara lui Papura" sau ceva? Cam cum erau cele ce marcau distantele pe drumurile romane? sau niste bete, indicatoare...

2. Banuiesc ca si Marele Zid chinezes era tot o granita cu rol decorativ? Si nu ma refer la sectiunile din piatra/caramida ci la cele tot din pamant.

1. Nu era mai simplu.
Trebuia o linie continuă, care să arate că este o limitare.  Un fel de gard, o marcare a teritoriului.
Ceva în genul cum se face de regulă, atunci când îngrădești ceva.   Nu o faci pe sistem redută impenetrabilă.

2. Marele zid chinezesc chiar este un zid.   Inclusiv cele din pământ au fost ca un zid.   De aceea se văd și acum.
Dar să fim constructivi și cât mai puțini negativiști.
Dacă îmi dați o locație unde se poate vedea vreo urmă din brazda lui Novac, când am timp mă urc în mașină, mă duc acolo, fac poze și le postez aici.  Vorbesc serios.
numai să nu mă trimiteți la mama dracului și să bat drumul aiurea ...

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttomaso, on 6th June 2012, 10:31, said:

Dacă îmi dați o locație unde se poate vedea vreo urmă din brazda lui Novac, când am timp mă urc în mașină, mă duc acolo, fac poze și le postez aici.  Vorbesc serios.
numai să nu mă trimiteți la mama dracului și să bat drumul aiurea ...

Quote

Mai multe porțiuni ale valului Brazda lui Novac de nord sunt cuprinse în Lista monumentelor istorice 2004 Județul Mehedinți, cu următoarele coduri LMI:

    MH-I-s-B-10055 satul Bălăcița
    MH-I-m-B-10077 satul Hinova
    MH-I-m-B-10081 satul Livezile
    MH-I-m-B-10083 satul Orevița Mare

LISTA MONUMENTELOR ISTORICE 2004 Județul Mehedinți:
Attached File  MEHEDINTI.pdf   237.29K   10 downloads

#52
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
MH-I-m-B-10077 satul Hinova
MH-I-m-B-10081 satul Livezile

Runda 1

Plecat la drum.
Bătut coclauri.  Speriat agenți electorali care împărțeau diverse atenții la cetățeni.
Fail.
Nu am găsit brazda.
Cel puțin între Hinova și Livezile.
Mai încercăm la următoarea vizită prin zonă.
Am o bănuială că ar fi o chestie care merge paralel vreo câțiva kilometri cu drumul dintre Șimian și Hinova, dar nu sunt sigur.  
Le-am lăsat pentru data viitoare.    La Hinova există un castru roman.  Ar avea logică, presupunând că valul de pământ văzut de mine e parte din Brazdă.

Problema e că nici nu știu ce să caut.
Un val de pământ înalt de câțiva metri și lat de 10, maxim 20, pe acolo nu se vede.  
Poate dacă ar fi ceva mai lat (50-80m), să zic că parcă aș fi văzut ceva, dar totuși, nu e prea mare?

Ca primă impresie, de la locul faptei, pot spune așa.
Cred că este puțin probabilă construirea unui val de pământ pe o lungime atât de mare și de o atât de mare amploare.  Ar fi o lucrare imensă. Enormă.  
Numai ce am vizitat pe acolo și mi-a fost de ajuns să îmi dau seama că dpdv militar, nu se justifică o asemenea lucrare.  

Mă rog, nu zic nici că nu e, dar dacă a fost, au fost cam fraieri.  
Muncă în zadar.  Cred că au râs năvălitorii de s-au spart.  E imposibil să faci ceva impenetrabil.  E plin de păduri, râpe, văioage.   Cum poți apăra toată această zonă?  


Data viitoare sun un prieten. Cică știe el pe unul care știe un profesor de istorie.   Acesta ar fi participat la nu știu ce cercetări arheologice prin anii 70 și că acum ar fi la pensie și se cam plictisește.   Dacă dau de el, îl iau să-mi arate brazda.

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si ce crezi ca a mai ramas dupa 2000 de ani? Chiar sunt curios. Era o movila de pamant, nu un zid de piatra.


BRAZDA LUI NOVAC. Comuna Hinova
[ http://i1250.photobucket.com/albums/hh526/overdrive176/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1250.photobucket.com/albums/hh526/overdrive176/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau din satelit:
Urma Brazdei, în zona Leșile, pe Valea Mozacului
[ http://i1250.photobucket.com/albums/hh526/overdrive176/3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
dacă nu a rămas nimic pe ce vorbim? În aceste poze nu se distinge nimic. Dacă nu poate fi arătată eu nu ştiu pe ce se vorbeşte atît despre această construcţie? Văd că sînt numai presupuineri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate