Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scris ALB pe fond Negru

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gigione01

gigione01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2008
As dori si eu o idee(solutie)pentru problema mea!!!Vreau sa imprim pe o coala A4 (cu multifunctionala Hp photosmart c4180)un text scris alb pe fond negru(ceva in genul tablourilor care se pun pe coltul casei dupa ce moare cineva)!!Cum e greu/imposibil de gasit tus alb pentru imprimanta mea,ma gandeam la o solutie software -adica un program de editare/imprimare care sa aiba optiunea de inversare-adica eu sa scriu textul in Pc normal,negru,si la imprimare sa innegreasca toata pagina A4 mai putin textul scris de mine - sa ramana ALB cum e coala A4 si va rezulta o coala NEAGRA cu scris alb!!!
Exista un astfel de soft/program care sa aiba aceasta optiune??
Cred ca ies mai ieftin cu o imprimanta cu toner!!!
Multumesc!!!

Edited by gigione01, 23 May 2012 - 09:58.


#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Nu e chiar asa de greu.
O solutie simpla daca nu e mult text pe pagina, altfel iti iese aiurea la printat.
Scrii in word ce ai de scris, apoi faci printscreen(ai un buton deasupra sagetilor pe tastatura ~PrintScrn) si deschizi Paint, Ctrl+V ca sa dai paste, apoi ai in meniu sus Image>Invert Colors, sau Ctrl+I.
Salvezi, si apoi printezi.
Mare lucru ?

Edited by v3lsatis, 23 May 2012 - 09:55.


#3
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
N-o sa rad, desi e de ras, grav de tot. Tus alb? Unde ai vazut tu tus alb? Nu ti se pare mai logic ca spatiul ala de hartie pe care tu il vrei alb sa nu fie atins cu nicio cerneala/praf?

In fine, programul tau (daca vrei, considera-l miraculos :P) ar fi PAINT, din Windows. Il deschizi, te duci la Attributes si bagi ca dimensiune in centrimetrii 21 x 29,7. Apoi iei galeata de culoare, faci negru tot, apoi selectezi "unealta" de text (imaginea in care scrie A), selectezi culoarea alba, apoi scrii ce vrei. Dai save, si printezi. :)

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postgigione01, on 23rd May 2012, 10:51, said:

sa imprim pe o coala A4 un text alb pe fond negru
De ce nu încerci în Word?

Attached Files



#5
gigione01

gigione01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2008

View PostLoox, on 23rd May 2012, 10:56, said:

N-o sa rad, desi e de ras, grav de tot. Tus alb? Unde ai vazut tu tus alb? Nu ti se pare mai logic ca spatiul ala de hartie pe care tu il vrei alb sa nu fie atins cu nicio cerneala/praf?

In fine, programul tau (daca vrei, considera-l miraculos :P) ar fi PAINT, din Windows. Il deschizi, te duci la Attributes si bagi ca dimensiune in centrimetrii 21 x 29,7. Apoi iei galeata de culoare, faci negru tot, apoi selectezi "unealta" de text (imaginea in care scrie A), selectezi culoarea alba, apoi scrii ce vrei. Dai save, si printezi. :)
EXISTA tus alb DOAR pentru unele modele de imprimante profesionale si pentru cele care scriu pe material textil!!

View PostMircel, on 23rd May 2012, 11:10, said:

De ce nu încerci în Word?
Am incercat dar NU innegreste toata pagina!!
Eu vreau sa am o pagina NEAGRA cu un text scris ALB!!
Multumesc tuturor pentru sfaturi!!

Edited by gigione01, 23 May 2012 - 10:34.


#6
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View PostLoox, on 23rd May 2012, 10:56, said:

N-o sa rad, desi e de ras, grav de tot. Tus alb? Unde ai vazut tu tus alb? Nu ti se pare mai logic ca spatiul ala de hartie pe care tu il vrei alb sa nu fie atins cu nicio cerneala/praf?

asta noi radem de cuvintele tale. daca nu stii iti pot confirma ca inkjet white ink exista.

View Postgigione01, on 23rd May 2012, 11:28, said:

EXISTA tus alb DOAR pentru unele modele de imprimante profesionale si pentru cele care scriu pe material textil!!

nu este obligator. eu am avut un cartus c9351a si am imprimat cu el in mod normal pe hartie rosie si neagra.

#7
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
.

Attached Files



#8
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
pui un backgroun negru,si scrii cu text alb peste.
Done

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Attached File  softpedia.jpg   185.23K   37 downloads

#10
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
,

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate