Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

ceapa egipteana

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
adica aia care face bulbili in loc de floare. cand se recolteaza bulbilii? daca tai tija florala face ceapa in pamant? cum se tin bulbilii peste iarna?

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
anknic @
Ceapa de Egipt - Allium cepa var. multiplicans

Edited by poadol, 23 May 2012 - 09:01.


#3
boticelina

boticelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.03.2006
Wiki zice sa se inmulteste singura daca, datorita greutatii, bulbilii -inca atasati de tijele florale, ajung la pamant. Fain. Eu i-as recolta, i-as usca si i-as pune o parte in toamna si alta in primavara. Cateva cepe le-as lasa sa se inmulteasca si "natural", adica prin inradacinarea bulbililor inca atasati la floare, cum face ea in salbaticie.

Nu-mi trimiti si mie o manuta de bulbi daca ai? Mi se par tare interesante, noua ne place sa incercam cultivarea de noi plante, anul asta am pus sparanghel, physalis si batate :) si alte mai comune dar noi pt gradina noastra...

Edited by boticelina, 23 May 2012 - 09:17.


#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
treaba  ca voiam sa imi spuna cineva care are in gradina...nu gogu, ca pe ala l-am intrebat si eu.

nu am ceapa asta inca, a aparut spontan (adusa cred ca de pasari) la cineva in gradina si ne intrebam cum sa facem sa o si pastram...

#5
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postanknic, on 23rd May 2012, 09:08, said:

adica aia care face bulbili in loc de floare. cand se recolteaza bulbilii? daca tai tija florala face ceapa in pamant? cum se tin bulbilii peste iarna?
bulbi se reculteaza atunci cand se usuca si incep sa se desprinda de pe tija iar la putin timp se recolteaza si ceapa pentru consum.
si bulbi de pe tija si ceapa din sol se dezvolta in acelasi timp.
de pastrat se poate pastra si peste iarna in aceleasi conditii ca si ceapa obisnuita, eu prefer sa  plantez bulbi  toamna tarziu odata cu usturoiul si ies cam in acelasi timp.

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate