Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

fujifilm hs20

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru un aparat de acest gen care se pretinde a fi vindut sigilat (insa cutia nu era sigilata, acea hirtie fiind dezlipita)... ce inseamna dupa voi cifrele care sint prezentate in cadrul unei poze efectuate: 113-3470? Daca efectuez poze ultimele cifre cresc, ajung la 3480 samd corespunzator numarului de cadre trase.
Sa inteleg ca acest aparat are deja cca 3500 declansari? Nu e DSLR insa sa vinzi un produs nou care e folosit... el nu arata a fi folosit insa chiar nu imi vine sa cred ca asta ar reprezenta numarul de cadre trase.

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Ieri mi-a venit al doilea aparat, de data asta sigilat si evident cu 0 cadre trase. Pina si alimentatorul era pentru Europa si nu cu adaptor... in fine, au vrut sa ma pacaleasca dar nu le-a iesit.
Am facut upgrade de firmware, am instalat de pe CD softul si de pe siteul oficial:
http://www.fujifilm....oftware/#viewer
am zis sa fac update la soft dar imi spune ca nu e instalat FinePix Viewer S Updater... il descarc si vreau sa-l instalez dar tot nu-mi da voie. Sa nu mai fie nevoie de aceste updateuri? Atunci acestea pentru ce sint? De la Related software e ceva compatibil cu HS30EXR?
Attached File  fuji.jpg   53.73K   21 downloads

#21
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdanghetau, on 10th August 2012, 10:13, said:

Ieri mi-a venit al doilea aparat, de data asta sigilat si evident cu 0 cadre trase. Pina si alimentatorul era pentru Europa si nu cu adaptor... in fine, au vrut sa ma pacaleasca dar nu le-a iesit.
și după ce-l butonezi treabă de vreo 2-3000 de poze și nu-ți place aparatul, o să ai pretenția că e normal să-l returnezi, să umplii pe altul de draci că i-a venit un aparat "folosit"...

#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Mai stii? :rolleyes:  Daca m-ar fi anuntat era ok insa eu am cerut aparat sigilat si am primit. Nu era nici o problema, mai sint magazine care anunta ca sint resigilate dar au pret mai mic ori asta al meu era la pret normal.
Nu il returnez, stai linistit. Deja mi-am comandat folie protectie, acumulator si filtru Hoya. In cazul in care am de gind vreodata sa scap de el il voi pune la vinzare.

#23
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postretele, on 13th August 2012, 15:21, said:

și după ce-l butonezi treabă de vreo 2-3000 de poze și nu-ți place aparatul, o să ai pretenția că e normal să-l returnezi, să umplii pe altul de draci că i-a venit un aparat "folosit"...
esti vreun consilier de la unul din aceste magazine virtuale?:::))

#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Chiar daca (n)-as fi, asta nu m-ar impiedica sa remarc ipocrizia unora care tin neaparat sa comande online de la magazine care permit returnarea produsului, iar cand in final primesc totusi un produs care a fost "testat" inainte, se infurie si spun " e viol, e viooool!".

#25
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Prietene cand dai 2000 de ron pe un produs vandut ca ,,nou`` si gasesti cutia fara sigiliu e normal sa strigi,,viol`` cand dai 500 de euro la SH pe ceva si stii ca e sh stai cu inima indoita cum am stat eu 1 an..si uite ca functioneaza inca....dar stiam ca e SH si fara garantie..e o diferenta totusi nu? sa anunti ca e desigilat sau nou nout.....

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Aparatul Fuji HS30EXR (asemanator cu 20) poate fi incarcat prin portul mini USB sau ala e doar pentru transfer de date? Intreb deoarece am deja 2 cabluri in cutia aparatului (inca sigilate) si mai am un incarcator auto cu mufa mini USB... Acum vreo 2 zile am uitat un acumulator acasa iar cel din aparat era cam gol, pe viitor as fi vrut sa apelez la aceasta facilitate (daca e posibil). Am incarcator de AC dar nu era cu mine...

PS: cand conectez aparatul la PC nu se intampla nimic, nu da semne sa se incarce (poate asa e normal, nu am gasit asta in manual ci detalii despre un adaptor AC).

Edited by danghetau, 28 August 2016 - 20:25.


#27
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postdanghetau, on 28 august 2016 - 20:23, said:

Aparatul Fuji HS30EXR (asemanator cu 20) poate fi incarcat prin portul mini USB sau ala e doar pentru transfer de date? Intreb deoarece am deja 2 cabluri in cutia aparatului (inca sigilate) si mai am un incarcator auto cu mufa mini USB... Acum vreo 2 zile am uitat un acumulator acasa iar cel din aparat era cam gol, pe viitor as fi vrut sa apelez la aceasta facilitate (daca e posibil). Am incarcator de AC dar nu era cu mine...

PS: cand conectez aparatul la PC nu se intampla nimic, nu da semne sa se incarce (poate asa e normal, nu am gasit asta in manual ci detalii despre un adaptor AC).

Acum vreo 3 ani, in cautare de aparat foto, ma uitam lung la gama HS20 - 25 - 30, asa ca le-am studiat in detaliu si le-am butonat peste tot pe unde le-am prins. Numa' ca au trecut 3 ani si nu stiu cat ma mai ajuta memoria :) Daca nu ma insel, HS20 si 25 functionau cu baterii/accu tip AA - si, ca atare, NU se incarcau prin USB (ca daca le-ai fi pus sa incarce baterii alcaline, ar fi facut urat).

HS30, nu bag mana-n foc, insa dupa ce scrie-n manual, ai zice ca nu stie nici el treaba asta (pag. 9 despre incarcare, pag. 82-83 despre conectarea prin USB).

Cele doua cabluri despre care spui, sigur sunt ambele mini-USB? Nu cumva unul este mini-HDMI?
Incarcatorul auto cu USB despre care spui, nu se intelege clar: este incarcator in care bagi acumulatorul aparatului, sau incarcator standard cu mufa mini-USB "tata" pe care o poti baga in aparat? Daca este varianta a 2-a, eu zic sa conectezi aparatul si sa vezi ce declara; in mod normal, mai rau decat sa nu se incarce, nu prea are ce sa se intample...

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Intre timp am constatat ca nu se intampla nimic, se pare ca nu se incarca prin portul mini USB. Ma gandeam ca e ca la telefoanele mobile, bagi cablul si se incarca acumulatorul.
Da, ambele cabluri sunt mini USB, nu am cablu mini HDMI pentru camera foto, am doar cablu HDMI pentru TV, stiu cum arata.
Incarcatorul auto este unul standard, la un capat este incarcatorul care intra in priza de alimentare de 12V iar la celalalt capat este mini USB. Am si incarcator dedicat AC unde pun acumulatorul la incarcat, eu doream ceva portabil pentru masina dar cred ca nu mai e nevoie, dupa o zi de pozat nu mi-s scazut la 2 linii acumulatorul (asta fara blitz). De acum voi incarca full ambii acumulatori inainte de minivacante.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate