Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

fujifilm hs20

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
am citit multe review-uri despre el si multi spun ca fotografiile ies mult mai bine la 8 mpx decat la 16. cei de la whatdigitalcamera.com spun ca imaginile ies mai clare la 8 mpx insa eu nu vad nici o schimbare.intradevar la 16 mpx , imaginile ies foarte bine in orice conditii insa detaliile nu sunt excelente nici in conditii optime de lumina.eu ma intreb daca diferenta de calitate este atat de mare intre 16 si 8 , eu de ce nu o observ?
in alta ordine de idei, aparatul face poze raw in format RAF ceea ce ma deranjeaza foarte tare fiindca nu gasesc un program care sa le deschida!trebuie sa folosesc un program de la adobe pentru a le transforma in dng. nu stiu cum arata inainte de a schimba formatul insa dupa ce le transform in dng, sincer nu mai e nici o diferenta de calitate intre raw si jpeg.folosesc destul de des photoshop-ul si mi-ar place sa pot deschide fisierele asa cum sunt ele facute de camera si sa nu fiu nevoit sa le transform.

#2
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002

View Postmakaveli_2peu, on 22nd May 2012, 21:48, said:

imaginile ies foarte bine in orice conditii insa detaliile nu sunt excelente nici in conditii optime de lumina.eu ma intreb daca diferenta de calitate este atat de mare intre 16 si 8 , eu de ce nu o observ?

o da ! asta a fost tare !

RAF le convertesti cu softul cu care a venit camera :)

#3
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011

View Postmakaveli_2peu, on 22nd May 2012, 21:48, said:

nu gasesc un program care sa le deschida!
Nu ai primit cu aparatul si FinePix Viewer ?

Aici gasesti update http://www.fujifilm....meras/software/

Uite ca ti-am gasit si programu: http://www.fujifilm......n 5.4_299.zip

Edited by Khyan, 22 May 2012 - 21:19.


#4
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
nu stiu daca ati folosit careva programul acela dar cine la scris ar trebuii batut , legat si gadilat! e o porcarie totala si daca nu ma insel poate convertii foto doar din raf in jpeg ceea ce nu ma ajuta fiindca daca le vream jpeg , le faceam de la inceput asa

#5
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Si cam in ce ai vrea sa convertesti un RAW? in gif?..normal ca programul converteste raw in jpeg..dupa ce ai editat fotografia bineinteles asa cum doresti tu sa arate...

#6
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
ok einstein si cu ce ai vrea sa editez poza daca nu mi-o deschide nici un program?nici macar photoshop!

#7
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Prietene nu vreau sa incep cu injurii..sau aluzii cum ai facut tu...
pur si simplu acel program ce insoteste hs20 adica Finepix viewer deschide raw pe care le faci cu Finepix hs20 dupa care le editezi si dupa care le convertesti in ce vrei tu si nu spun asta din auzite ci din faptul ca sunt un fost utilizator de HS10 care tragea raw...stii tu acolo sus stanga in colt..open folder ..cauti raw-urile pe care intai le descarci pe pc nu incerca sa le editezi pe card::))le importi  si o sa vezi ca o sa mearga

#8
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
nu vream sa te jignesc, era doar o gluma prietenoasa!
formatul de la hs10 este unul mult mai prietenos fiind suportat de mult mai multe programe.(probabil fiindca e mai vechi)
daca folosesc programul oferit de fuji in ce pot converti pozele pt a ramane la calitatea raw dar sa fie un format care sa il deschida photoshop-ul?

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmakaveli_2peu, on 26th May 2012, 15:03, said:

daca folosesc programul oferit de fuji in ce pot converti pozele pt a ramane la calitatea raw dar sa fie un format care sa il deschida photoshop-ul?
Ai incercat un update pentru Camera RAW? Uite AICI scrie ca ultima versiune a sa are suport pentru Fuji HS20

Edited by DannyMC, 26 May 2012 - 14:21.


#10
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Prietene tu vezi ce scrii aici??? .raf de la hs10 e suportat de mai multe programe pentru ca e mai vechi?::)) .RAF e doar un singur format de la fujifilm..nu exista raf1 raf2 raf3...pricepi e doar .raf si .raf+.jpg nu exista alt format...
dai su tu un ochi pe aici poate intelegi mai multe

te rog posteaza un .raf aici de la hs20

Edited by razvan_77, 27 May 2012 - 14:03.


#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
razvan_77 De fapt makaveli_2peu are dreptate! Chiar daca formatul este acelasi fisierele nu sunt identice, ele se schimba in functie de tipul camerei!

Edited by DannyMC, 27 May 2012 - 14:13.


#12
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Explica in ce sens nu sunt identice? ca nu mai pricep nimic..exista mai multe tipuri de raf?  din cate am citit pe google toate camerele de la fuji iau acest format neprocesat..adica crud...nu am vazut vreo explicatie ca difera de la camera la camera...stiam ca sunt programe de exemplu care deschid numai .nef sau .crw sau .cr2si nu suporta alt format..dar banuiesc ca o data ce un program deschide .raf deschide toate rafurile...ar fi culmea sa nu deschida::)) inteleg de exemplu canonul are mai multe formate: .crw .cr2  si cu un soft de .crw nu poti deschide .cr2..e normal...
sau aici difera .raf-ul deoarece este scris de noul senzor cmos exr???...ar trebui totusi sa fie acelasi script....
deci?

Edited by razvan_77, 27 May 2012 - 14:50.


#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Caracteristicile fisierelor RAW se modifica in functie de senzorul care le-a produs, de procesorul camerei,de algoritmii de reducere a zgomotului. In principiu versiunea de soft cu care se vrea deschiderea unui fisier RAW trebuie sa fie mai recenta decat camera care le-a produs.
Daca te uiti la fiecare nou update de Camera RAW sunt precizate si modelele camerelor ale caror fisiere sunt suportate!

Edited by DannyMC, 27 May 2012 - 14:56.


#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Am incercat sa deschid RAF-ul cu GIMP si nu merge, desigur am instalat si UFRaw.
Aceiasi problema, daca convertesc raw-ul cu softul livrat de Fuji nu ma ajuta cu nimic, eu vreau sa il incarc in GIMP asa cum se face si cu alte tipuri de raw, pentru a folosi un editor mai bun.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
RAF'urile nu prea sunt printre preferinte editoarelor 3rd party de raw'uri.
Converteste-l intr-un tiff/png cu softul de la Fuji (incat sa n-ai pierderea datorata compresiei jpeg) iar apoi te joci cu el in Gimp.

#16
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
am folosit softul de la fuji si am convertit raf in jpeg iar rezultatele sunt ingrozitoare!am ales calitatea maxima si tot se vede jalnic.cum pot sa fac sa pun incarc un zip cu poze ca sa vedeti diferenta?
dupa ce le-am editat(daca gasesc cum sa le editez raf) cu ce program sa le convertesc din raf in jpeg iar calitatea sa ramana aceeasi?nu ma intereseaza daca poza ramane de 20 mb, calitatea ei ma intereseaza

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostDannyMC, on 26th May 2012, 15:21, said:

Ai incercat un update pentru Camera RAW? Uite AICI scrie ca ultima versiune a sa are suport pentru Fuji HS20


View Postmakaveli_2peu, on 30th May 2012, 11:11, said:

dupa ce le-am editat(daca gasesc cum sa le editez raf) cu ce program sa le convertesc din raf in jpeg iar calitatea sa ramana aceeasi?nu ma intereseaza daca poza ramane de 20 mb, calitatea ei ma intereseaza
Vezi mai sus!

Edited by DannyMC, 30 May 2012 - 15:40.


#18
Khyan

Khyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.01.2011
Pune o poza JPG sa vedem despre ce e vorba. RAF e diferit de JPG. Ai o dinamica mai buna la RAF decat la JPG si s-ar putea sa arate mai bine. Ca sa atasezi un fisier foloseste butonul Browse si apoi Upload (max 8 MB) - vezi in partea de jos a editorului "Fișiere atașate acestui mesaj".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate