Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

schimb valutar turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgabim, on 11th July 2012, 10:03, said:

Stiu ca ferryboatul nu poate fi platit in euro.
Ba da, poate fi platit in euro: 12 euro (sau 24 de lire). Eu am platit in euro (12 euro de masina, nu conteaza numarul pasagerilor).
Repet, cel mai bun curs l-am obtinut in Canakkale, la o casa de schimb aflata la 100 de metri de feribot.

Edited by florinbad, 11 July 2012 - 10:23.


#20
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View Postflorinbad, on 11th July 2012, 11:22, said:

Ba da, poate fi platit in euro: 12 euro (sau 24 de lire). Eu am platit in euro (12 euro de masina, nu conteaza numarul pasagerilor).
Repet, cel mai bun curs l-am obtinut in Canakkale, la o casa de schimb aflata la 100 de metri de feribot.

Cred ca stii de anul trecut. Acum, adica pe 09.7.2012, taxa a fost de 29 TL sau 14 euro. De la Canakkale la Eceabat. Si la dus a fost la fel.

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Asa este, este taxa pe anul trecut (2011). Am vrut sa specific aspectul ca taxa de travesare se poate achita si cu euro si sa schimbi apoi euro in Canakkale.

#22
licy

licy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2012
Am 50 lire ramase dintr-o excursie la Istanbul din care m-am intors de 2 zile.
Daca e cineva interesat pretul este 95 lei (1.9 lei/ lira).

Mi-au mai ramas un card KGS incarcat cu 12 lire (a fost incarcat cu 15 euro, 5 lire cardul si 25 lire pe card) si 2 akbil-uri cu cate 1,25 lire pe fiecare.
KGS-ul si akbil-urile se pot reincarca.
Akbil-ul se poate folosi la Istanbul in orice mijloc de transport in comun, inclusiv ferry.

Daca-l vrea cineva (KGS-ul) primeste akbil-urile gratis.Pretul este 20 lei.

Doar pentru Bucuresti.

#23
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010

View Postlicy, on 20th July 2012, 08:23, said:

Am 50 lire ramase dintr-o excursie la Istanbul din care m-am intors de 2 zile.
Daca e cineva interesat pretul este 95 lei (1.9 lei/ lira).

Mi-au mai ramas un card KGS incarcat cu 12 lire (a fost incarcat cu 15 euro, 5 lire cardul si 25 lire pe card) si 2 akbil-uri cu cate 1,25 lire pe fiecare.
KGS-ul si akbil-urile se pot reincarca.
Akbil-ul se poate folosi la Istanbul in orice mijloc de transport in comun, inclusiv ferry.

Daca-l vrea cineva (KGS-ul) primeste akbil-urile gratis.Pretul este 20 lei.

Doar pentru Bucuresti.


0741.079.378., le vreau eu azi (daca se poate) vreau tot lotul. Unde te afli (locatia).

Edited by Povestitorul, 20 July 2012 - 09:54.


#24
licy

licy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2012

View PostPovestitorul, on 20th July 2012, 10:54, said:

0741.079.378., le vreau eu azi (daca se poate) vreau tot lotul. Unde te afli (locatia).

Cele 50 lire au fost cumparate de 'Povestitorul' cu 95 lei.
KGS-ul si cele 2 akbil-uri au fost gratis.

#25
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010

View Postlicy, on 20th July 2012, 13:27, said:

Cele 50 lire au fost cumparate de 'Povestitorul' cu 95 lei.
KGS-ul si cele 2 akbil-uri au fost gratis.


Va multumesc pentru tot. Este adevarat, KGS-ul si cele 2 akbil-uri au fost gratis.

#26
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Am cumparat numai euro si schimb acolo  in lire,anul trecut unde am platit in lire a fost bine unde in euro puneau ce curs voiau ei oricum in avantajul lor,acum 2 ani am platit cu cardul-comisioane si iar comisioane....stie cineva cam care este cursul la casa de schimb din  vma Malko Tarnovo?

#27
sandvicpanel

sandvicpanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2014
ofer 2,30 lei Posted Image  http://www.sandvicpanelfiyati.com

#28
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
unde as putea gasi lire turcesti in capitala la un curs favorabil:banci,case de schimb?merci!

#29
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postramiz, on 12 aprilie 2014 - 12:51, said:

unde as putea gasi lire turcesti in capitala la un curs favorabil:banci,case de schimb?merci!
dristor exchange  / mall vitan  / diristor / budapesta / colentina

#30
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postramiz, on 12 aprilie 2014 - 12:51, said:

unde as putea gasi lire turcesti in capitala la un curs favorabil:banci,case de schimb?merci!

Langa fiecare saormerie "Dristor kebap" exista si casa de schimb valutar.Au si lire turcesti,am schimbat la ei anul trecut.Locatiile sunt cele enumerate de oztan,mai sus.

#31
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
nu stiu de ce va chinuiti sa plecati cu ytl din romania.scoateti in vama de la bancomat cu cardul,este la fel daca se face conversia lei-euro-ytl.

#32
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Nu stiu daca am mai scris pe undeva pe Softpedia sau aici:
http://www.florinbad...-canakkale.html

Va dau un hint: daca ajungeti in vama Hamzabeyli (pe ruta Ruse Razgrad Elhovo Lesovo Hanzabeyli), dupa ce treceti de cele 3 puncte de control ale turcilor, urmeaza ultimul punct de control (al patrulea) in care vi se va fotografia masina, dar nu va apropiati de el (are o bariera, va veti da seama usor de acest lucru). Opriti masina pe dreapta (aveti destul loc de parcare) si traversati in partea stanga (vreo 60-70 de metri de mers) la un shop al tiristilor. Aici gasiti cel mai bun curs de schimb din Turcia.

Intrebati direct la casa, "Exchange?" si daca vi se raspunde cu "Yes!", sunteti cei mai fericiti turisti din Turcia! Noua ni s-a aratat pe un carton cat face un euro, am fost de acord si am schimbat o groaza de euroi la un curs exceptional de avantajos pentru noi.

#33
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
merci !

#34
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut!Vin si eu cu o intrebare,unde gasesc primul Atm in Turcia,tinand cont de faptul ca intru pe la Kapikule?Multumesc

#35
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Mai jos spune ca ai un ATM chiar in Kapikule:
http://hitchwiki.org...border_crossing

Other useful info
There is an ATM on the Turkish side. It only gives out Turkish lira (in Istanbul there are a couple of ATMs that give out euro and US dollars). You can change money on both sides, but the Turkish side seems slightly more reliable, and if you want to change Turkish money into euro you should probably walk back to Halkbank at the Turkish entry side (500 m from the huge building).

Edited by florinbad, 11 May 2014 - 22:29.


#36
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postflorinbad, on 11 mai 2014 - 22:27, said:

Mai jos spune ca ai un ATM chiar in Kapikule:
http://hitchwiki.org...border_crossing

Other useful info
There is an ATM on the Turkish side. It only gives out Turkish lira (in Istanbul there are a couple of ATMs that give out euro and US dollars). You can change money on both sides, but the Turkish side seems slightly more reliable, and if you want to change Turkish money into euro you should probably walk back to Halkbank at the Turkish entry side (500 m from the huge building).

Mersi!Prompt ca intotdeauna.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate