Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

schimb valutar turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
irbo

irbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.05.2012
buna. pe 31 mai plec in turcia si as vrea sa imi spuneti cum este mai ieftin sa procedez cu schimbul valutar. schimb ron in euro aici si euro in lire in turcia? iau banii pe card si scot de acolo de la bancomat direct lire? gasesc sa cumpar direct lire undeva in buuresti? merci mult.

#2
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 irbo, on 22nd May 2012, 10:12, said:

buna. pe 31 mai plec in turcia si as vrea sa imi spuneti cum este mai ieftin sa procedez cu schimbul valutar. schimb ron in euro aici si euro in lire in turcia? iau banii pe card si scot de acolo de la bancomat direct lire? gasesc sa cumpar direct lire undeva in buuresti? merci mult.


Cel mai bine e sa ai banii pe card, in lei, evident. Poti plati cam peste tot cu cardul. Daca vrei totusi lire poti scoate de la un bancomat. Iesi mai bine sa schimbi direct lei in lire (folosind cardul), decit sa schimbi lei in euro si apoi euro in lire. Ai putea gasi lire si in tara, dar cursul nu este deloc avantajos.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
1. La fiecare schimb valutar pierzi, deci sa schimbi RON-EUR-Lira turceasca e de departe cea mai proasta idee.
2. Oriunde te duci schimba direct din lei, la bancomat.
3. Daca poti palti cu cardul, fa-o.

#4
irbo

irbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.05.2012

 Courage, on 22nd May 2012, 09:44, said:

1. La fiecare schimb valutar pierzi, deci sa schimbi RON-EUR-Lira turceasca e de departe cea mai proasta idee.
2. Oriunde te duci schimba direct din lei, la bancomat.
3. Daca poti palti cu cardul, fa-o.

Am inteles . Multumesc mult. Voi incerca sa platesc cu cardul insa prin bazare, taxe de drum etc in mod cert trebuie sa am si ceva bani la mine.

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 irbo, on 22nd May 2012, 10:52, said:

Am inteles . Multumesc mult. Voi incerca sa platesc cu cardul insa prin bazare, taxe de drum etc in mod cert trebuie sa am si ceva bani la mine.

Adaug si eu 2-3 randuri la cele deja spuse. In 3 saptamani de excursie in Turcia am avut numai 300 lire turcesti. Intr-adevar sunt necesare pentru taxele de drum, pentru intrarea la unele muzee. In localitatile mici ni s-au cerut lire turcesti. In rest – adica hoteluri, benzinarii, unele restaurante – am platit cu card bancar. Cea mai mare parte a cheltuielilor a fost platita cu CB.

In bazar nu am avut nevoie de lire turcesti: am folosit €, $ si £. In magazinele din Bodrum lira sterlina era la putere. Cu $ am platit inghetata, cu € am platit midiile umplute cu orez, nu a fost nevoie de lire turcesti. Pentru bacsis: si € si $. La Izmir am platit taxiul cu $.

La Efes nu mai aveam suficiente lire turcesti pentru bilete, dar am platit cu cardul bancar.

Asa ca trebuie sa incercati sa faceti cat mai multe plati cu CB. In piata alimentara din Kusadasi am vazut 2-3 comercianti care acceptau plata cu cardul pentru … branza si piersici.

#6
irbo

irbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.05.2012
deci se pare ca cel mai avantajos ar fi sa scot o parte din bani direct in lire, restul sa platesc cu cardul pe unde se poate.

#7
dalyda

dalyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2011

 irbo, on 22nd May 2012, 08:12, said:

buna. pe 31 mai plec in turcia si as vrea sa imi spuneti cum este mai ieftin sa procedez cu schimbul valutar. schimb ron in euro aici si euro in lire in turcia? iau banii pe card si scot de acolo de la bancomat direct lire? gasesc sa cumpar direct lire undeva in buuresti? merci mult.
Nu te stresa cu schimbul ron-euro,sau euro-lire.Nu stiu daca bancomatul face schimb direct din Roni in alta moneda,insa daca ai card de euro,nu e nici o problema.Poti scoate din bancomat ce doresti:euro,dolari sau lire turcesti.Pe langa asta,poti si plati in euro sau dolari,iar restul il primesti in ce moneda doresti;te intreaba ei:vrei lire sau altceva?Iti doresc vacanta fumoasa!

#8
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
multi nu precizeaza ca nu toti comerciantii iau schimbul de la casa cand iti dau restul de la euro in lire . Cel mai economic mod posibil este sa scoti intr-o singura tranzactie niste lire ( 200-300 ) si sa incerci sa platesti cu cardul unde poti .  Ar fi bine sa ai lire schimbate si sa dai bacsis, sa nu dai in euro .
Dealtfel, ei rotunjesc mereu preturile cand aud de euro sau dolari .

Daca vrei sa cumperi lire din Ro gasesti la exchange-urile de la dristor kebab , intereseaza-te in prealabil care este cursul oficial si vezi si oferta lor .
Eu cand am fost ultima oara am oprit in Edirne la un mall si aveau acolo 4-5 atm-uri de unde am scos bani ( ing, garanti , HSBC si altele ) .

#9
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008
Cum pot sa aflu cursul eur - try la casele de schimb din Turcia? Nu ma intereseaza ce gasesc pe site-urile de la noi (gen convertor.ro), ci exact cu cat vand ei lira la case de schimb. Am incercat sa vad macar la banci ce curs au, insa la Garanti.tr, de exemplu, e trecut cursul oficial, nu arata si coloanele cu Vanzare/ Cumparare (sau poate nu le-am vazut eu).

Stiu ca la Edirne au o sucursala Garanti, chiar in duty free. Dar anul trecut am schimbat acolo si cursul era f prost fata de Marmaris, nu mai zic de Istanbul! As vrea sa cumpar lire de aici, azi era la vanzare 1 try - 1.9 ron

Edited by Musak, 22 May 2012 - 17:32.


#10
TheLuckyMan

TheLuckyMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2012

 Musak, on 22nd May 2012, 18:31, said:

Cum pot sa aflu cursul eur - try la casele de schimb din Turcia? Nu ma intereseaza ce gasesc pe site-urile de la noi (gen convertor.ro), ci exact cu cat vand ei lira la case de schimb. Am incercat sa vad macar la banci ce curs au, insa la Garanti.tr, de exemplu, e trecut cursul oficial, nu arata si coloanele cu Vanzare/ Cumparare (sau poate nu le-am vazut eu).

Stiu ca la Edirne au o sucursala Garanti, chiar in duty free. Dar anul trecut am schimbat acolo si cursul era f prost fata de Marmaris, nu mai zic de Istanbul! As vrea sa cumpar lire de aici, azi era la vanzare 1 try - 1.9 ron


http://kur.doviz.com...asa/romanya-leu
sau
http://www.haberler....viz_kurlari.asp  

0.51739 ron/lira la cumpărare !

#11
irbo

irbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.05.2012
musak unde ai gasit de cumparat aici? ms

#12
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 irbo, on 24th May 2012, 09:31, said:

musak unde ai gasit de cumparat aici? ms


Scuze pentru intarziere... Am gasit in Romana o casa de schimb (Select), dar chiar azi am fost pe acolo si mi-au spus ca de o saptamana n-au mai incasat nicio lira, asa ca nici de vandut nu au. Azi cursul era 1 try = 1.95 lei.
Am inteles ca mai e o casa la Dristor, dar acolo n-am fost inca.

#13
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Nu cumparati TL in Romania , mergeti cu cardul plin si folosit fara grija. Cel mai bine cu asa
Succes

#14
vivi28

vivi28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2007

 Musak, on 26th May 2012, 19:18, said:

Scuze pentru intarziere... Am gasit in Romana o casa de schimb (Select), dar chiar azi am fost pe acolo si mi-au spus ca de o saptamana n-au mai incasat nicio lira, asa ca nici de vandut nu au. Azi cursul era 1 try = 1.95 lei.
Am inteles ca mai e o casa la Dristor, dar acolo n-am fost inca.
Buna, am si eu 50 de lire ramase din vacanta, e cineva interesat?

#15
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

 vivi28, on 5th July 2012, 10:32, said:

Buna, am si eu 50 de lire ramase din vacanta, e cineva interesat?

Da eu, ofer 1,9 lei / lira.

De unde sunteti?

#16
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
ofer 1.92  lei / lira  :)

#17
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Ofer eu 2ron per lira,sunt din C-ta.

#18
gabim

gabim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.05.2005
As dori sa stiu de unde pot sa cumpar niste lire,in turcia,pina la eceabat ,la ferryboat.De obicei opream la un mall din Edirne,dar acum vom intra in turcia seara tarziu,si nu am vrea sa mai intram in oras.In Eceabat ,gasim cumva un bancomat? Stiu ca ferryboatul nu poate fi platit in euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate