Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Imunitatea la pământ...Cum stimulam imunitatea!?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
Sunt curios cum poate să fie stimulată imunitatea organismului, nu mai intru în vreun detaliu: În ultima perioadă m-am pomenit cu imunitatea la pământ și au început să pice pe rând: Dantura mi-a făcut probleme, stomacul a urmat, colonul, fierea, acuma sinuzita...
Să facem o listă ce ar trebui făcut și ce NU:
Alergare - Trecem Ok - asta când o să pot alerga(după ce termin tratamentul).
Fructe - Mere, Pere, Portocale - Care sunt cele mai recomandate!?
Mâncarea!? De care?

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Vitamina C, echinaceea, propolis, mai puține excese.
Nu mai ai 16 ani, bre :harhar:

#3
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Sport si somn :D.
Iti recomand sa mananci alune, iar pentru dantura mananca rosii cu cartofi fierti.
Ideea e ca degeaba te indopi cu vitamine in urmatoarele saptamani/luni :console: , trebuie sa ai un stil de viata sanatos permanent.

Edited by dgamma, 22 May 2012 - 09:11.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
1. O iei treptat
2. O alimentati echilibrata, fara excese;
Daca esti supraponderal/obez... slabeste
3. Sport (recomand inot pt ca foloseste toate grupele musculare, macar o luna).
4. Odihna destula (minim 8 ore de somn).

#5
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012

View PostMoaca, on 22nd May 2012, 10:08, said:

Vitamina C, echinaceea, propolis, mai puține excese.
Nu mai ai 16 ani, bre :harhar:

Lasă că îmbătrânești și tu și o să apar eu colo să fac mișto de tine că te-ai hodorogit de tot.
Vitamina C - Notat - Nu vreau pastile... dar știu ce fructe sunt bogate în vitamina C.
echinaceea - Sper că nu este scump ceaiul de așa ceva, sincer nu am băut în viața asta ceai de echinaceea, pe google ce am auzit și eu de "echinaceea".
Propolis asta intuiesc că este miere deci concluzia o merge un ceai de echinaceea cu lămâie și o lingură de miere.

View Postdgamma, on 22nd May 2012, 10:08, said:

Sport si somn :D.
Iti recomand sa mananci alune, iar pentru dantura mananca rosii cu cartofi fierti.
Ideea e ca degeaba te indopi cu vitamine in urmatoarele saptamani/luni :console: , trebuie sa ai un stil de viata sanatos permanent.
Roșie nu am voie momentan - este printre POSIBILE vinovate care mi-au declanșat o problemă la colon, dar cartof fiert fără probleme.
Momentan sunt sătul de câte pastile am băgat în mine: Partea OK că durerea a cam încetat în partea dreaptă: mă țin de regim: mănânc la ora fixă, îmi iau pastilele și aștept să treacă timpul.
La final mi-am rezervat 500Ml de vin natural și un grătar.
Excese nu am făcut vreodată... dar niciodată nu a fost prea organizat și m-am fript singur... așa am pățit și cu sinuzita: Știam că am sinuzita și am mers cu capul gol pe ploaie.
Până acuma imunitatea și sportul compensau pentru tâmpeniile mele: acuma sportul a dispărut și imunitar este praf de la regim.
După ce termin tratamentul cel mai probabil o să revin să întreb despre un regim de îngrășare că am pierdut în greutate.


Luai un bioparox de zici că este drog când bagi un puf în nas: M-a făcut K.O. timp de vreo 60 de secunde, stăteam în pat pe spate și parcă eram drogat.
Acuma stau la pc și mă înțeapă inima și simt impuls pe șira la spinare... lolz: 20 de ron drog legal.

View PostCourage, on 22nd May 2012, 10:26, said:

1. O iei treptat
2. O alimentati echilibrata, fara excese;
Daca esti supraponderal/obez... slabeste
3. Sport (recomand inot pt ca foloseste toate grupele musculare, macar o luna).
4. Odihna destula (minim 8 ore de somn).
1. - Asta încerc.
2. Mi-am băgat în buget să cumpăr fructe.
- Nu sunt gras, chiar am slăbit de la atâta regim: Cred că am 1 lună de regim și încep să fiu cam nervos de fel după atâta regim și pastile.
- Pe 2 pastile scrie că provoacă agresivitate... nu am văzut în viața mea pastile pe care să spună că provoacă agresivitate... asta este... mergem înainte.
3. Să mai vină căldura și facem și înot - Că vine vorba: Am sinuzita și îmi trebuie un chipiu de poarta aia olimpiade... de unde mama lor mai cumpăr așa ceva!?
4. Cu odihna este mai greu că lucrez și unde lucrez... apoi mai lucrez și unde prind să mai scot și eu un 50 de ron pe lângă.

Edited by RegeleLeu, 22 May 2012 - 09:28.


#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. Fructe si legume de sezon. Incearca sa eviti alea de la turci umflate cu cine stie ce.
2. Miscare si odihna regulat.
3. Mancare cat mai neprocesata si variata. Incearca sa elimini sucurile si alte bauturi chimice si in special bauturile la doza. Eu, care nu am avut probleme cu dantura, am observat de la un timp ca incepusera sa imi apara carii la baza dintilor (masele). M-am gandit cam de la ce ar putea fi si cand am analizat si ce bagam in mine mi-am adus aminte ca de vreun an de zile imi facusem obicei sai beau aproape in fiecare zi bauturi la doza. Am eliminat dozele si nu au mai aparut carii.
5. Ceaiuri in special ceai verde si menta. Vezi ca ceaiul verde se face mai cu bagare de seama: apa de infuzie trebuie sa fie pe la 70grd C; dupa ce da imbricul cu apa in clocot, il iei de pe foc si il mai tii asa aprox 3 min si apoi torni la infuzat.

#7
imdb

imdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.03.2011
Usor cu stimulentele imunitare pentru ca exagerand poti ajunge la boli autoimune care sunt mai grave ca o imunitate mai scazuta. In principiu cum au spus si ceilalti: corectezi alimentatia (sa cuprinda cat mai multe alimente), sa beneficiezi de 6-7 ore de somn pe noapte, sa mai reduci din stres (adica mai putine asteptari), sa stai la soare macar 15 min pt. ca asa iei Vitamina D, un hormon steroid (vitamina D3), produs la nivelul pielii sub actiunea razelor ultraviolete. In principiu nu exista imunitate scazuta ci doar (alergeii, prea mult stres, alimentatie slab nutritiva). Ca suplimente nutritive poti incerca antioxidanti ca: acidul alfa lipoic ( se ia cu un complex de B-uri, deoarece acidul alfa lipoic scade rezervele de B-uri), acetyl L carnitine (acesta ajuta si la slabit deoarece transforma grasimea in energie - mitocondriile - uzina energetica a celulei, sau locul unde acizii grasi sunt arsi pentru a produce energia necesara vietii - acizii grasi pot intra in mitocondrie, dar fara un nivel suficient de L-carnitina ei nu pot ajuge in zona interna a mitocondriei). Sportul iar ajuta foarte mult.

Alimentele cu o concentratie mare de L-carnitina sunt: carnea de vita (143mg/100g), porcul (25mg/100g), carnea de pasare (13mg/100g) și pestele (3- 10mg/100g)

Edited by imdb, 22 May 2012 - 10:38.


#8
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012

View Postdan84, on 22nd May 2012, 11:26, said:

1. Fructe si legume de sezon. Incearca sa eviti alea de la turci umflate cu cine stie ce.
2. Miscare si odihna regulat.
3. Mancare cat mai neprocesata si variata. Incearca sa elimini sucurile si alte bauturi chimice si in special bauturile la doza. Eu, care nu am avut probleme cu dantura, am observat de la un timp ca incepusera sa imi apara carii la baza dintilor (masele). M-am gandit cam de la ce ar putea fi si cand am analizat si ce bagam in mine mi-am adus aminte ca de vreun an de zile imi facusem obicei sai beau aproape in fiecare zi bauturi la doza. Am eliminat dozele si nu au mai aparut carii.
5. Ceaiuri in special ceai verde si menta. Vezi ca ceaiul verde se face mai cu bagare de seama: apa de infuzie trebuie sa fie pe la 70grd C; dupa ce da imbricul cu apa in clocot, il iei de pe foc si il mai tii asa aprox 3 min si apoi torni la infuzat.
1. Asta încerc să și fac... doar că este greu de găsit ceva Made în Ro.
2. Încerc să fac treaba asta.
3. Am eliminat sucurile + mâncarea tocată/amestecată/procesată.


View Postimdb, on 22nd May 2012, 11:36, said:

Usor cu stimulentele imunitare pentru ca exagerand poti ajunge la boli autoimune care sunt mai grave ca o imunitate mai scazuta. In principiu cum au spus si ceilalti: corectezi alimentatia (sa cuprinda cat mai multe alimente), sa beneficiezi de 6-7 ore de somn pe noapte, sa mai reduci din stres (adica mai putine asteptari), sa stai la soare macar 15 min pt. ca asa iei Vitamina D, un hormon steroid (vitamina D3), produs la nivelul pielii sub actiunea razelor ultraviolete. In principiu nu exista imunitate scazuta ci doar (alergeii, prea mult stres, alimentatie slab nutritiva). Ca suplimente nutritive poti incerca antioxidanti ca: acidul alfa lipoic ( se ia cu un complex de B-uri, deoarece acidul alfa lipoic scade rezervele de B-uri), acetyl L carnitine (acesta ajuta si la slabit deoarece transforma grasimea in energie - mitocondriile - uzina energetica a celulei, sau locul unde acizii grasi sunt arsi pentru a produce energia necesara vietii - acizii grasi pot intra in mitocondrie, dar fara un nivel suficient de L-carnitina ei nu pot ajuge in zona interna a mitocondriei). Sportul iar ajuta foarte mult.

Alimentele cu o concentratie mare de L-carnitina sunt: carnea de vita (143mg/100g), porcul (25mg/100g), carnea de pasare (13mg/100g) și pestele (3- 10mg/100g)
Nu cred că strică să întăresc puțin imunitatea, somn încerc, stres asta încerc să reduc.
Cu statul la soare să vină vremea.
Vreau ceva cât mai natural... așa variante cu pastile s-au găsit să îmi trimită link și pe privat... sunt interesat mai mult natural... pastilele astea tind să încurajeze dependenta + cine știe ce tâmpenie mai conțin.
Citeam zilele trecute o știre pe Antena3(a rulat pe Antena1) despre o listă cu ce pastile ar trebui să fie luate să nu răcești... la un calcul mic: Erau mai scumpe ca tratamentul pentru răceală... era o știre EPICĂ.
Scopul trebuie să fie ăla de evitat vreo cheltuială inutilă... nu să stai cu pastilele după tine: Nu sunt fan nici la banală vitamina C, am văzut nenumărate Doamne care mănâncă non stop: Extraveral (asta când se mai fabrică... acuma au trecut pe Memotanalec), normal: Eurovita, alte chimicale... nu pricep logica să stai tot timpul cu pastile după tine, eu fac tot posibilul să îmi respect tratamentul și să îl termin să nu mai am nevoie să stau cu privirea pe ceas știind că trebuie să iau vreo pastilă.

Edited by RegeleLeu, 22 May 2012 - 12:43.


#9
EmaRuncea

EmaRuncea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2017
La mine toata familia face ozonoterapie pentru stimularea imunitatii :) Mai intai am testat eu dupa ce am citit mai multe articole pe internet si dupa ce am vazut ca are rezultate, mi-am dus si sotul si parintii sa faca terapia cu ozon. Noi acum nu mai avem probleme sa racim, sa luam virusi si ne simtim cu totii foarte bine. Mamei i-a rezolvat si problemele pe care le avea cu somnul si astenia de primavara. Cu totii ii suntem foarte recunoascatori domnului Dr. Mihai Baican, care a avut rabdare sa ne explice ca la scoala despre cum functioneaza ozonoterapia si care ne-a ajutat sa si gasim o varianta accesibila financiar pentru toti membrii familiei. Macar de am intalni mai multi astfel de medici si am avea mai multa intelegere din partea lor.
Sanatate multa pentru toata lumea si sa scapati de iarna fara raceli :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate