Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ce se intampla cand banca greseste un transfer?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Dar ce-i cu tonul asta? "Ba baiatule" sa-i spui oricui iti permite, nu mie. Crezi ca daca ai un stil agresiv si nervos ai impact mai mare? Dimpotriva, se enerveaza cel a carui cladire de ganduri sta sa se darame. Daca ti s-a parut ca am contestat articolul ala, mai citeste odata postul meu anterior.
P.S. Lasa stilul de scris gen IRC, esti pe un forum.

#38
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostGetodacul, on 21st May 2012, 16:44, said:

Dar ce-i cu tonul asta? "Ba baiatule" sa-i spui oricui iti permite, nu mie. Crezi ca daca ai un stil agresiv si nervos ai impact mai mare? Dimpotriva, se enerveaza cel a carui cladire de ganduri sta sa se darame. Daca ti s-a parut ca am contestat articolul ala, mai citeste odata postul meu anterior.
P.S. Lasa stilul de scris gen IRC, esti pe un forum.

Esti pe langa subiect. Pe langa asta dezinformezi. Mai ai si gura mare. Instigi la neplata banilor datorati. Asa ca lasa gura. Ca sa nu spun de prostia imensa pe care ai scris'o.


ps: Ma apuca durerea de cap cand va vad cum veniti pe forum si incercati sa gasiti metode prin care sa va sustrageti de la obligatiile pe care le aveti: gen am facut o rata nu vreau sa o mai platesc, am niste facturi la vodafone, orange etc nu vreau sa le mai platesc, mi s'au transferat niste bani in cont in mod eronat. Cum fac sa nu ii mai restitui. Mi'e sila.. Un motiv pt care tara asta este plina de nesimtiti.. Pt mesajul in care instigai la neplata esti si tu un nesimtit.

Nu pretind ca sunt cunoscatorul adevarului absolut, dar macar incerc sa fiu cat mai aproape.

Edited by shadowgign2, 21 May 2012 - 16:15.


#39
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Si pentru limbaj tu ce esti?
Multi dintre cei care vin pe forum sa se planga ca o corporatie le-a incarcat factura nejustificat, chiar au dreptate. De aceea, chiar conteaza amanuntele.
Greseala initiala e a bancii, chiar daca legea ii da dreptate sa ceara banii inapoi, acest lucru trebuie mediat de judecator daca partile nu se inteleg.
E firesc sa tin cu initiatorul topicului, banca a declansat problemele si tot banca sa iasa in profit? Banca asa ar vrea, eu astept de la initiatorul topicului sa ne spuna si noua pretentiile bancii in afara de suma in cauza.
Reamintesc ca fiecare ne spunem aici opiniile proprii, si, cum am spus si prima data, eu personal, nu as plati cand si cum vrea banca, mai ales daca banca ar cere ceva in plus (sau, ca in cazul de fata, cand toata suma e indisponibila), si as lasa lucrurile sa ajunga la tribunal.

Edited by Getodacul, 21 May 2012 - 16:31.


#40
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

View Postcspot, on 19th May 2012, 20:42, said:

De unde dracu ai scos tampeniile astea ?
Chestia cu sume negative in conturi e pura fabulatie. Daca ai deschis vreodata o carte de economie ai fi aflat ca nu exista minus. Exista doar credit sau debit.
     In strainatate ca si in Romania exista carduri de debit. Nu te duci pe minus deloc.
      Exista si carduri de credit. Tot ce cheltui de pe cardul de credit se numeste credit si se plateste dobanda si comision. Orice card de credit are o limita, asa ca notiunea de "consumi cat vrei" nu exista.
Tin sa-ti spun c-am intrat in minus cu un card de debit ING. Pur si simplu am scos tot de pe el, iar la finele lunii am avut suma "-4,xx ron" dupa ce au incercat sa-si retraga suma aferenta serviciului self-bank. N-am overdraft (descoperire de card), n-am nimic care sa-mi permita sa am credit. S-a rezolvat situatia de la sine dupa o saptamana, cand am depus bani in contul acela, si nu mi s-a imputat nimic.

Vrei sa spui ca ING au fost draguti si m-au creditat gratuit?

#41
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

Quote

Ba baiatule, ce Dumnezeu o tot dai la intors. Ti'am dat articolul de lege care iti spune clar ce si cum.

Articolul de care faci atata caz nu este aplicabil in speta de fata,"domnu anchetator!"

Quote

Ce mama naibii mai vrei?
  
Exprimarea si limbajul de M.A.I d a n ,le poti folosi la munca,sau pe forumul vostru,nu pe un forum public.

Quote

Vrei sa'ti desenez continutul articolului?

Ai valente de pictor?

Quote

Oricine ar rade si cu curul la prostia pe care ai scris'o.
Zi-ne sincer esti militian sau jandar?



Quote

ps: Ma apuca durerea de cap cand va vad cum veniti pe forum si incercati sa gasiti metode prin care sa va sustrageti de la obligatiile pe care le aveti: gen am facut o rata nu vreau sa o mai platesc, am niste facturi la vodafone, orange etc nu vreau sa le mai platesc, mi s'au transferat niste bani in cont in mod eronat. Cum fac sa nu ii mai restitui. Mi'e sila.. Un motiv pt care tara asta este plina de nesimtiti.. Pt mesajul in care instigai la neplata esti si tu un nesimtit.
Lasa-ne cu lectii d-astea de lup moralist!

Quote

Nu pretind ca sunt cunoscatorul adevarului absolut,  :thumbup: dar macar incerc sa fiu cat mai aproape.
La academia de politie nu ai aflat ca nu exista adevar absolut?Totul este in continua transformare,deci adevar relativ.
Sau poate esti d-ala local?

Edited by sebannu1, 21 May 2012 - 19:11.


#42
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postsebannu1, on 21st May 2012, 20:09, said:


Nu pot spune decat ca...Esti mai prost decat prevede legea.

#43
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Chiar daca ai avea dreptate, asta nu-ti da dreptul sa-i jignesti pe ceilalti in numele ei. Sper ca un moderator sa ia atitudine, discutia degenereaza.

#44
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postshadowgign2, on 21st May 2012, 16:54, said:

Esti pe langa subiect. Pe langa asta dezinformezi. Mai ai si gura mare. Instigi la neplata banilor datorati. Asa ca lasa gura. Ca sa nu spun de prostia imensa pe care ai scris'o.


ps: Ma apuca durerea de cap cand va vad cum veniti pe forum si incercati sa gasiti metode prin care sa va sustrageti de la obligatiile pe care le aveti: gen am facut o rata nu vreau sa o mai platesc, am niste facturi la vodafone, orange etc nu vreau sa le mai platesc, mi s'au transferat niste bani in cont in mod eronat. Cum fac sa nu ii mai restitui. Mi'e sila.. Un motiv pt care tara asta este plina de nesimtiti.. Pt mesajul in care instigai la neplata esti si tu un nesimtit.

Nu pretind ca sunt cunoscatorul adevarului absolut, dar macar incerc sa fiu cat mai aproape.

colegul (de forum evident:)) , uite un exemplu concret: am primit acum vreo 8 luni in cont o suma de 5600 euro , asa din senin, extra fata de cat era normal. stiam de unde au intrat si nici macar nu m-am gandit sa ii "semnalez". banca normal ca nu mi-a zis nimic ptr ca nu era treaba lor, nu ei au gresit ci angajatorul a trimis cu buna stiinta banii astia. in eroare , bineinteles. crezi ca m-a pus cineva sa returnez ceva atunci?? nicidecum . dupa inca 4 luni , angajatorul mi-a trimis o scrisoare in care imi spuneau ca s-a facut o eroare in transfer si ca v-a trebui sa ii opreasca din veniturile viitoare. fara nici o implicare cu banca mea. am stabilit de acord sa imi opreasca 1000 de euro lunar si asta ca EU am vrut. altfel... pa si la gara.
sa mai zic ca au mai gresit si in alte dati cu sume mai mici (1000-2000 eur) si nici macar nu s-au sesizat? uite ca am zis:) Un alt caz , de data asta pe firma :) . Un beneficiar mi-a platit o factura de 2 ori:)) . Omul s-a sesizat dupa vreo 2 luni si m-a sunat sa imi spuna. el fiind un f rau platnic de obicei , m-amam enervat si i-am zis ca nu ii platesc decat in rate lunare de 100 ron :)) adica erau vreo 8000 roni de inapoiat ! omul a inceput cu amenintari telefonice si i-am zis sa ma dea in judecata. crezi ca a facut-o??? nu , nicidecum. nu sunt de acord cu venituri necuvenite cum ai spus , dar depinde si de conjunctura.... in cazul astuia cu firma...vai steaua lui de "smecher" :))) oricum, bottom line, daca nu sunt fonduri din surse nesigure, banca nu iti poate imputa aiurea daca cel care a trimis nu se indreapta impotriva bancii. este clar sau tot ...:)))

#45
St0rm2

St0rm2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2014
însuşirea bunului găsit - infracţiune contra patrimoniului prevăzută de art. 216 C. pen., ce constă în fapta unei persoane care, găsind un bun mobil al altuia, nu îl predă în termen de 10 zile autorităţilor sau celui care l-a pierdut, ori dispune de acel bun ca de al său, înainte de expirarea termenului legal de predare. Este asimilată cu însuşirea bunului găsit fapta celui care îşi însuşeşte pe nedrept un bun mobil al altuia ajuns din eroare în posesia sa. Pentru existenţa infracţiunii, făptuitorul trebuie să fi cunoscut în momentul consumării faptei, că bunul pe care l-a găsit sau în posesia căruia a intrat din eroare aparţine altei persoane. în situaţia opusă operează eroarea de fapt ca şi cauză care înlătură caracterul penal al faptei.

Detalii: http://legeaz.net/di...a-bunului-gasit

Avand in vedere definitia termenului juridic este clar ca nu poate fi vorba de o infractiune. Mama initiatorului era convinsa ca banii vin de la fiul ei ,nicidecum ca ar fi o gresala.

Shadowgign2 de unde ai scos acel articol ? macar sa-l gasim cu totii ca eu nu reusesc sa-mi dau seama de unde provine si ce relevanta are aici.

In orice caz ideea ramane aceasi : Banca a gresit ( mai exact un angajat al bancii) , banca va suporta cheltuiala (mai exact acel angajat probabil a fost dat afara sau sanctionat etc.) . Nu este mama ta vinovata de nimic si nu se poate pretinde ca ea sa returneze banii. Lasa-ti deoparte filmele SF si gesturile de bun samaritean care le aveti in cap. Si acel atricol despre clujeanul care trebuie sa returneze banii e cam exagerat avand in vedere ca acel clujean a incercat sa frauduleze banca oferind un cec fara acoperire. Defapt din aceasta cauza este el acuma anchetat, doar ca a gasit banii si ia cheltuit nu ar fi patit nimic. Sa fim seriosi, ce vina are el ca banca dupa 2 ANI ! sa trezit unde era gresala ? ... Daca eu sunt gunoier e datoria mea sa ma asigur k am golit tomberonul de gunoi, daca sunt angajat al bancii si ma ocup de transferuri este datoria mea sa ma asigur ca acestea sunt corecte. Fiecare are treaba lui in aceasta societate si nu pot fi eu obligat sa fac munca altuia pe gratis. In acest sens nici nu se poate pretinde returnarea acestor bani deoarece nu exista nici`o baza legal sa fie pus la plata cel care ii primeste.

Ca defapt despre asta este defapt vorba,nu mai o dati ca insusirea unui bun "gasit" . Nu este "gasit" nimic aici....Am banii pe cont inseamna ca i-am "primit" de undeva si pentru ceva. Nu poate fi comparat cu gasirea banilor pe strada,ca pana la urma la contul tau ai doar tu acces nu oricine de pe strada sa zici ca "i-a pierdut acolo cineva si eu i-am gasit".

Sfatul meu, incearca sa-ti inchizi acel cont,daca nu merge  nu-l mai folosi o vreme. Banca va remedia cumva problema si asta este. Nu o sa ai batai de cap si nu poate sa o dea in judecata pe mama ta. Pentru a fi sigur suplimentar as consulta un avocat despre cum sa procedezi sa inchizi acel cont si despre eventualele obstacole in inchiderea contului. Banii inapoi daca ii dai este alegerea ta, oricum cine a comis gresala a platit pentru asta deja,deci vreun bine nu vei face ,eventual vei imbogatii seful filialei sau "banca" dar in rest nimic nu vei obtine.

#46
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Probabil ca de atunci (2 ani) deja a restituit banii sau a fost executat silit...
Cine stie, poate a plecat in Dubai.

#47
St0rm2

St0rm2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2014
Da , am observat dupa ce am postat ca este de acuma 2 ani topicul. Ma mira faptul ca nu a fost inchis, orice forum care se respecta ar fi trebuit sa il inchida demult pana acuma,dar se pare ca se lasa de dorit la capitolul seriozitate.

#48
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostSt0rm2, on 04 aprilie 2014 - 14:12, said:

Da , am observat dupa ce am postat ca este de acuma 2 ani topicul. Ma mira faptul ca nu a fost inchis, orice forum care se respecta ar fi trebuit sa il inchida demult pana acuma,dar se pare ca se lasa de dorit la capitolul seriozitate.

      De ce sa fie inchis ? Discutia a fost pur teoretica, pentru ca ma indoiesc ca mama respectivului a gasit niste bani in cont transferati aiurea de banca.
       Si bancile fac greseli, dar sa te astepti sa primesti o suma foarte mare in cont pe care sa o cheltui, este un vis frumos. Asa sunt unii !! Viseaza la bani multi fara munca.
      Discutia este inca de actualitate. Ce ti se poate intampla daca gasesti la tine in cont o suma frumusica de bani si te apuci sa-i cheltui ?




#49
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
cred ca ese va avea in vedere imbogatirea fara justa cauza.

#50
St0rm2

St0rm2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2014
nu exista asa ceva ca imbogatirea fara justa cauza, Te rog citeste ce a fost postat inaintea ta inainte de a posta ceva fara sens

#51
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View PostSt0rm2, on 07 aprilie 2014 - 09:06, said:

nu exista asa ceva ca imbogatirea fara justa cauza, Te rog citeste ce a fost postat inaintea ta inainte de a posta ceva fara sens
unde nu exista "asa ceva"? poti sa dezvolti putin?

#52
St0rm2

St0rm2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2014
in aceasta discutie nici nu se poate pune problema de asa ceva, imbogatire fara justa cauza , deci in acest context nu exista. Sau incepi si tu ca cei de la inceputul discutiei cu inusire de foloase necuvenite si alte prostii dinastea care nu au nici`o valoare in acest topic..

#53
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
pai detaliaza, de ce nu e imbogatire fara justa cauza, si atunci despre ce e vorba? care e rezolvarea?

#54
St0rm2

St0rm2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2014
in primul meu post am scris tot ce era de scris si este totul detaliat...nu are rost sa intru in detalii acuma cu tine doar ca sa ai si tu ocupatie. Vrei sa fi ca persoanele de la inceput care doar comentau atuncia poti sa o faci dar eu nu ma obosesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate