Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce se intampla cand banca greseste un transfer?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Normal ca nu o sa iti perceapa banca dobanda. In schimb o sa ceara in tribunal penalitati de intarziere si aia e mama dobanzilor.

#20
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Un cont bancar poate sa aiba balanta negativa sau pozitiva. Banca a virat din greseala o anumita suma de bani...sa zicem 10000 lei in loc de 1000 (a gresit cu un 0), dupa care si-a dat seama de greseala si a retras diferenta de 9000 Lei.

Facand balanta dintre ce a mai scos si mama ta, a rezultat un sold cu minus...deci oarecum e similar cu un imprumut...mama ta trebuie sa puna banii inapoi, altfel ei sunt o datorie...

Si mie mi se intampla sa consum mai mult decat am pe card, si apar sumele cu minus...insa mai mult de -100 Lei nu am reusit sa cheltui...

In strainatate stiu ca se aplica la fel...consumi cat vrei, ce depasesti apare cu minus.

#21
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

 m-tz, on 19th May 2012, 14:54, said:

Pai sa fi sigur ca bancherii isi freaca mainile cand vad la orizont o femeie ce detine o propietate cu o valoare estimativa mai mare de 50 mil. RON !
Lor le va conveni s-o dea in judecata, sa castige casa (care valoreaza peste 50 mil) si sa si plateasca tot ei cheltuielile de judecata, acestea fiind achitate dupa vanzarea propietatii + ca isi vor recupera datoria de 50 mil. si le vor mai ramane si de un comision gras.

L.E.:
si asta numai pentru ca mama ta a gresit insusindu-si banii necuveniti iar banca are o chichita legala prin care o pot duce dupa gratii daca nu plateste greseala comisa, si anume insusirea de folosase necuvenite !

De ce vorbesti aiurea? Cauta putin in codu penal si vezi ce inseamna foloase necuvenite!

 sfantu.dracu, on 19th May 2012, 18:04, said:

Foloase necuvenite. În mod legal, nici banii găsi?i pe jos nu trebuie cheltui?i ci preda?i poli?iei.
Insusirea bunului gasit ,vrei sa spui?

 andreic, on 19th May 2012, 18:10, said:

Exact ! Cand te trazesti ca ai o suma in plus suni la banca si explici ca e o greseala, nu creezi paguba aiurea ca tot tu platesti.
Prost sa fii ,banca a incurcat itele,ea sa le descurce!

 cspot, on 19th May 2012, 18:11, said:

Deci, mama ta a gasit in cont suma de 70 milioane si i-a cheltuit. Daca a reusit sa cheltuie atatia bani intr-un cu asa de multa usurinta, tot asa usor tu sau ea puteti pune banii la loc. In mod sigur banca nu va renunta la banii aia. De dat inapoi tot o sa-i dai mai devreme sau mai tarziu.
     Ma mir ca banca nu a intentat inca proces, pentru insusire de foloase necuvenite.

Voua va place cum suna: foloase necuvenite,sau cum?

 lawrence38, on 19th May 2012, 19:08, said:

Banii trebuiesc returnati, clar . Nu ai cum sa fii acoperit dpdv legal in asemenea situatie, n-are rost sa va complicati pe la judecati...
Dar nici banca,nu e acoperita legal,deci daca vrea banii sa mearga in instanta,ceea ce e putin probabil,mai sigur ii trece la pierderi!
Iar daca vrea judecata i-as face o asemenea recclama negativa ,incat mi-ar mai da ceva bani numai sa-mi inchida gura!

PS:voi astia care tot dati inainte ca trebuie sa dea banii inapoi bancii,plangeti de mila unui sistem care concureaza cu camatarii? uitati-va intai la corectitudinea sistemului bancar de la noi,faceti o comparatie cu cel din statele cu apa calda,si dupa aia discutam.

Edited by sebannu1, 19 May 2012 - 19:59.


#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 blue_wings, on 19th May 2012, 18:32, said:

Un cont bancar poate sa aiba balanta negativa sau pozitiva. Banca a virat din greseala o anumita suma de bani...sa zicem 10000 lei in loc de 1000 (a gresit cu un 0), dupa care si-a dat seama de greseala si a retras diferenta de 9000 Lei.

Facand balanta dintre ce a mai scos si mama ta, a rezultat un sold cu minus...deci oarecum e similar cu un imprumut...mama ta trebuie sa puna banii inapoi, altfel ei sunt o datorie...

Si mie mi se intampla sa consum mai mult decat am pe card, si apar sumele cu minus...insa mai mult de -100 Lei nu am reusit sa cheltui...

In strainatate stiu ca se aplica la fel...consumi cat vrei, ce depasesti apare cu minus.

   De unde dracu ai scos tampeniile astea ?
Chestia cu sume negative in conturi e pura fabulatie. Daca ai deschis vreodata o carte de economie ai fi aflat ca nu exista minus. Exista doar credit sau debit.
     In strainatate ca si in Romania exista carduri de debit. Nu te duci pe minus deloc.
      Exista si carduri de credit. Tot ce cheltui de pe cardul de credit se numeste credit si se plateste dobanda si comision. Orice card de credit are o limita, asa ca notiunea de "consumi cat vrei" nu exista.

#23
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
@ initiator.Imbogatire fara justa cauza. Cauta sa vezi cu ce se mananca. Asa ca returneaza bancii banii care nu iti apartin.

#24
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Omul saracu a sperat si el ca toata lumea de pe forum o sa ii spuna ca poate sa pastreze banii linistit...

#25
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004

 Arkouda, on 19th May 2012, 21:21, said:

Omul saracu a sperat si el ca toata lumea de pe forum o sa ii spuna ca poate sa pastreze banii linistit...

Gresit. Desi mi-a trecut prin cap varianta aia ce me interesa cel mai mult e sa stiu daca ii pot returna in rate si sa nu cumva sa se trezeasca maica-mea trimisa in instanta pana termin platile si nici sa nu ma trezesc ca dupa ce pun aia 50 de milioane inapoi in cont sa mai fiu nevoit sa dau inca vreo 5-10 pentru cine stie ce penalitati.

Edited by m-tz, 20 May 2012 - 00:02.


#26
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 m-tz, on 19th May 2012, 17:54, said:

ma bate gandu sa zic "greseala lor, problema lor" si sa nu mai foloseasca contul de raiffeisen si gata.

Ba nesimtitule.. din cauza celor ca tine avem o reputatie extrem de proasta in afara.  Pune mana si plateste banii(care nu iti apartin). Acum de dat inapoi nu mai vrei sa'i dai. Dar cand a fost sa'i cheltui, ai facut'o fara intarziere.

Edited by shadowgign2, 20 May 2012 - 01:02.


#27
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
shadowgign2 ai citit printre randuri. Dupa somn sper sa revii sa mai citesti odata.
Nu el a cheltuit banii, ci mama lui. Si apropo, pe bani nu e trecut numele nimanui(in afara de celebritatea de pe bancnota :) ) sa se stie ca sunt banii lui x-ulescu. Cat timp banii sunt in contul meu, sunt proprietatea mea. Banca a incurcat lucrurile, banca sa le descurce. E normal ca ea sa propuna solutii si variante. Avand in vedere ca prin acel cont treceau lunar sume variate de bani(azi 21 mil, luna viitoare 30, luna cealalta 13 etc), nu credeti ca trebuie dovedita reaua credinta? Daca in luna respectiva era o aniversare, o sarbatoare etc, poate fi motivul pentru care nu s-a intrebat "de ce sunt un pic mai multi bani in cont?".

#28
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
voi tot o trageti intruna ca , daca gasesti banii pe strada trebuie sa-i returnezi

aici nu este acelasi lucru

aici este ca si cum ti-ar fi bagat cineva banii in buzunar !

dupa cum am spus , eu nu mi-as bate capul pana cand n-ar face banca un pas care sa ma sperie .. (si nu amenintari telefonice sau kkturi )

#29
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Relaxeaza-te. Ce ti se pare tie bine si normal, nu e obligatoriu sa fie. D-aia exista legi si contracte, pentru ca normalitatea este foarte subiectiva si interpretabila.

Deci banii aia se vor returna fie ca a fost greseala bancii, fie ca nu.

Si cine naiba v-a bagat in cap ca un cont bancar este proprietatea titularului? Nici vorba de asa ceva. Este proprietatea bancii. Atentie, contul, nu sumele de bani din el. Pentru ca ghici ce: fara voia bancii tu nu ai acces la contul ala.

Edited by Arkouda, 20 May 2012 - 12:37.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
un caz clar de imbogatire fara justa cauza (vezi codul civil, cred ca art. 992)

#31
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 cspot, on 19th May 2012, 20:42, said:

De unde dracu ai scos tampeniile astea ?
Chestia cu sume negative in conturi e pura fabulatie. Daca ai deschis vreodata o carte de economie ai fi aflat ca nu exista minus. Exista doar credit sau debit.
     In strainatate ca si in Romania exista carduri de debit. Nu te duci pe minus deloc.
      Exista si carduri de credit. Tot ce cheltui de pe cardul de credit se numeste credit si se plateste dobanda si comision. Orice card de credit are o limita, asa ca notiunea de "consumi cat vrei" nu exista.

Ba sa stii ca chiar exista si solduri negative la conturi. Intamplator chiar am patit-o acum cateva zile, si fix la Raiffeisen, si cu un card de debit, nu de credit.
Am platit de pe card acum vreo 2-3 saptamani un bilet de avion in euro, si banii n-au fost luati din cont imediat, ci dupa cateva zile. Din diferenta de curs intre ziua in care am facut plata si ziua in care s-au retras banii din cont, a iesit o diferenta de vreo 13 lei, care au fost considerati sold negativ pe card, pana in momentul in care s-au mai depus bani.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 LuvRaluK, on 20th May 2012, 14:42, said:

Ba sa stii ca chiar exista si solduri negative la conturi. Intamplator chiar am patit-o acum cateva zile, si fix la Raiffeisen, si cu un card de debit, nu de credit.
Bineinteles ca exista, probabil cspot glumea sau nu cunostea. Soldul negativ se produce atunci cand ai descoperire de cont (adica o linie de creditare atasata unui card de debit), pe romaneste nu ai bani dar vrei sa cumperi ceva, banca te crediteaza. Evident ca sumele creditate vor fi afectate de dobanda (cei 13 lei in cazul tau). Datoria se poate extinde pe mai multe luni nu e obligatoriu sa acoperi contul la finele lunii dar asa e practic ca sa eviti dobanzile mari. Acest sistem (descoperirea de cont) este practic numai in caz de urgente pentru ca daca folosesti sume mari automat si dobanda care trebuie sa o pui la loc e mai mare. Valoarea maxima a descoperirii de cont se calculeaza in functie de indicatori bancari si valoare salariu, nu-ti da niciodata mai mult decat salariul sau jumate din el sau dupa caz la fiecare banca.

Edited by andreic, 20 May 2012 - 13:56.


#33
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 Campers, on 20th May 2012, 12:58, said:

voi tot o trageti intruna ca , daca gasesti banii pe strada trebuie sa-i returnezi

aici nu este acelasi lucru

aici este ca si cum ti-ar fi bagat cineva banii in buzunar !

dupa cum am spus , eu nu mi-as bate capul pana cand n-ar face banca un pas care sa ma sperie .. (si nu amenintari telefonice sau kkturi )

Nu am sa ma cert sau sa ma contrazic cu tine. Legea este lege. Fie ca o cunosti sau nu. Asa ca alta data intereseaza'te inainte sa te faci de "KKT"(ca sa fiu in ton cu cele expuse de tine ). Asa cum au mai spus si altii, aici este vorba de imbogatire fara justa cauza.



 Getodacul, on 20th May 2012, 11:27, said:

shadowgign2 ai citit printre randuri. Dupa somn sper sa revii sa mai citesti odata.
Si apropo, pe bani nu e trecut numele nimanui(in afara de celebritatea de pe bancnota :) ) sa se stie ca sunt banii lui x-ulescu. Cat timp banii sunt in contul meu, sunt proprietatea mea.


Si apropo, getodacule, esti penibil rau la faza asta

Sa zicem ca un hot arunca in curte la tine niste bani, bijuterii furate. Vin procurorii sa ii ia(confiste), dar tu o sa le spui: "stai, domnule, ca sunt pe proprietatea mea, deci imi apartin. Scrie undeva 'numele proprietarului" pe ei? Nu. Deci sunt ai mei. Or sa rada procurorii si cu curul la tine.
La fel daca unu care vrea sa scape de niste bani furati, ii transfera printr-o eroare la tine in cont. Ce faci? La fel le raspunzi celor de la Diicot cand vin sa ridice banii? :))))


LE:

Pentru alti bolovani care or sa vina si or sa spuna vrute si nevrute:

Art. 992

Cel ce, din eroare sau cu stiinta, primeste aceea ce nu-i este debit, este obligat a-l restitui aceluia de la care l-a primit.
  

Sa va si desenez????

Edited by shadowgign2, 20 May 2012 - 14:40.


#34
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Unde, cand, cum? Conteaza foarte mult conditiile. Si conform exemplului tau(aiurea ales), eu ar trebui sa caut hotul sa-i restitui bijuteriile. Ai inventat un caz ce n-are nici o legatura.
Da, conform articolului ala banii trebuie restituiti. Dar lasa loc de amanari nesfarsite.
Banca nu e DIICOT si nici caseritele nu sunt procurorii inventati de tine, iar banii n-au fost furati. Confuzi lucrurile si exagerezi aiurea. Si .... habar n-ai ce-as spune eu, nu-mi pune cuvinte in gura.

#35
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
@initiator Poate te pune pe ganduri .

#36
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 Getodacul, on 20th May 2012, 23:14, said:

Unde, cand, cum? Conteaza foarte mult conditiile. Si conform exemplului tau(aiurea ales), eu ar trebui sa caut hotul sa-i restitui bijuteriile. Ai inventat un caz ce n-are nici o legatura.
Da, conform articolului ala banii trebuie restituiti. Dar lasa loc de amanari nesfarsite.
Banca nu e DIICOT si nici caseritele nu sunt procurorii inventati de tine, iar banii n-au fost furati. Confuzi lucrurile si exagerezi aiurea. Si .... habar n-ai ce-as spune eu, nu-mi pune cuvinte in gura.


Ba baiatule, ce Dumnezeu o tot dai la intors. Ti'am dat articolul de lege care iti spune clar ce si cum. Ce mama naibii mai vrei? Vrei sa'ti desenez continutul articolului?


 Getodacul, on 20th May 2012, 11:27, said:

pe bani nu e trecut numele nimanui(in afara de celebritatea de pe bancnota :) ) sa se stie ca sunt banii lui x-ulescu. Cat timp banii sunt in contul meu, sunt proprietatea mea.

Oricine ar rade si cu curul la prostia pe care ai scris'o.

Edited by shadowgign2, 21 May 2012 - 15:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate