Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Ce se intampla cand banca greseste un transfer?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema si as aprecia daca cineva m-ar putea ajuta sau indruma intr-o directie in care sa pot afla raspunsul.

Treaba sta cam asa:

- maica-mea are cont la raiffeissen si in fiecare luna ii pun o suma de bani
- acu cateva luni s-a trezit cu o suma mai mare decat ii puneam de obicei in cont
- banii i-a cheltuit
- luna asta am dat iar sa-i trimit banii si nu i-a primit
- de la banca aflu ca contul i-a fost blocat ("proprire de cont" cred ca e termenul corect)
- se pare ca suma aceea mare de bani pe care o primise fusese un transfer de cont gresit iar ultimul transfer pe care l-am facut in contul ei a fost retinut de banca pentru a-si recupera pierderea
- acu mai are de dat ~50 de mil

in cazul de fata intrebarea mea e: poate banca forta clientul sa dea banii inapoi si daca da cum? Ce repercusiuni pot sa apara daca nu plateste suma?

Si-a deschis deja cont la alta banca ca sa-i pot trimite in continuare banii lunar iar datoria de la raiffeissen deocamdata e in pom.

Mentionez ca am incercat sa vorbesc cu cei de la banca si sa vad cum pot face sa-i returnez (pentru ca e o suma mare si n-as putea sa ii returnez decat in "rate")

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Pai cat de mare este greseala de transfer ? Ce suma ?

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Banca va trimite dosarul mamei tale la o firma de recuperare datorii/creante, firma respectiva o va da in judecata pe mama ta iar daca vor castiga vor veni cu un executor judecatoresc acasa la mama ta s-o execute silit.

Sa-ti dau o solutie, crede-ma ca nici eu nu am :habarnam:

#4
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

 tom_1133, on 19th May 2012, 17:11, said:

Banca va trimite dosarul mamei tale la o firma de recuperare datorii/creante, firma respectiva o va da in judecata pe mama ta iar daca vor castiga vor veni cu un executor judecatoresc acasa la mama ta s-o execute silit.

Sa-ti dau o solutie, crede-ma ca nici eu nu am :habarnam:

Cu ce ocazie sa o execute banca?  Cel indreptatit in cauza se ceara rambursarea sumei ,este cel care a facut transferul,daca greseala este a lui ,iar daca este greseala angajatului care a efectuat transferul acesta plateste din buzunar.

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
adica daca iti baga unu bani in buzunar , nu tre' sa te atingi de ei ? :))
parerea mea e ca te/va agitati degeaba
folositi celalalt card pana cand cei de la banca vor face vreun pas
ea va spune ca nu stia cati trebuie sa-i pui
va spune ca nu are de unde sa-i dea
si cam atat


eu unul cel putin asa as face ..

#6
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Pai nu e o datorie. Intre mama lui si banca nu e nici un contract de creditare. In baza a ce cere banca banii? Daca banca zice ca e ca un credit/debit, atunci banca n-a respectat nici o lege, ea fiind de fapt in ilegalitate. Insusire de foloase necuvenite? Reaua intentie e imposibil de dovedit, eu cred ca banca va incerca sa rezolve amiabil si daca nu va putea o va lasa balta si va trece gaura la pierderi. O firma de avocati sau una de recuperare datorii va costa banca mai mult decat datoria in sine, mai ales ca prezumtiva datorie ceruta de catre banca e facuta nerespectandu-se legile privitoare la credite. Eu personal, as lasa se se ajunga la tribunal, timpul pana la solutia finala il poti folosi sa strangi acei bani. De dobanda nu poate fi vorba, ar fi pusa dupa ureche si ar incalca legea.

Edited by Getodacul, 19 May 2012 - 16:44.


#7
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004
Suma initiala era de 70 de mil din care acu mai sunt de inapoiat 50.

Pe de o parte ma bate gandu sa zic "greseala lor, problema lor" si sa nu mai foloseasca contul de raiffeisen si gata. Pe de alta parte ultimu lucur pe care-l vreau e sa stea cu griji pe cap ca maine poimaine o da banca in judecata.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 m-tz, on 19th May 2012, 14:54, said:

Pai sa fi sigur ca bancherii isi freaca mainile cand vad la orizont o femeie ce detine o propietate cu o valoare estimativa mai mare de 50 mil. RON !
Lor le va conveni s-o dea in judecata, sa castige casa (care valoreaza peste 50 mil) si sa si plateasca tot ei cheltuielile de judecata, acestea fiind achitate dupa vanzarea propietatii + ca isi vor recupera datoria de 50 mil. si le vor mai ramane si de un comision gras.

L.E.:
si asta numai pentru ca mama ta a gresit insusindu-si banii necuveniti iar banca are o chichita legala prin care o pot duce dupa gratii daca nu plateste greseala comisa, si anume insusirea de folosase necuvenite !

Edited by tom_1133, 19 May 2012 - 17:14.


#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Foloase necuvenite. În mod legal, nici banii găsiți pe jos nu trebuie cheltuiți ci predați poliției.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003

 sfantu.dracu, on 19th May 2012, 18:04, said:

Foloase necuvenite. În mod legal, nici banii găsi?i pe jos nu trebuie cheltui?i ci preda?i poli?iei.
Exact ! Cand te trazesti ca ai o suma in plus suni la banca si explici ca e o greseala, nu creezi paguba aiurea ca tot tu platesti.

Edited by andreic, 19 May 2012 - 17:11.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, mama ta a gasit in cont suma de 70 milioane si i-a cheltuit. Daca a reusit sa cheltuie atatia bani intr-un cu asa de multa usurinta, tot asa usor tu sau ea puteti pune banii la loc. In mod sigur banca nu va renunta la banii aia. De dat inapoi tot o sa-i dai mai devreme sau mai tarziu.
     Ma mir ca banca nu a intentat inca proces, pentru insusire de foloase necuvenite.

#12
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004

 cspot, on 19th May 2012, 18:11, said:

Deci, mama ta a gasit in cont suma de 70 milioane si i-a cheltuit. Daca a reusit sa cheltuie atatia bani intr-un cu asa de multa usurinta, tot asa usor tu sau ea puteti pune banii la loc

Nu neaparat. Daca ai casa si se intampla sai ai de facut reparatii sau intretinere la ea e usor sa cheltuiesti banii. Inteleg ca trebuie dati inapoi dar "cu asa de mult usurinta" nu vad cum


 cspot, on 19th May 2012, 18:11, said:

Ma mir ca banca nu a intentat inca proces, pentru insusire de foloase necuvenite.

Hai da-o naibii. Deci ei o comit si tot ei dau in judecata in secunda 2?

Edited by m-tz, 19 May 2012 - 17:16.


#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Trebuie sa intelegi ca datoria mamei tale era sa anunte banca de aceasta suma exorbitanta existenta la ea in cont.
De unde a aparut suma enorma daca nu i-ai trimis tu ?!
Vorba aceea "unde-i lege nu-i tocmeala"  :peacefingers:

#14
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004

 tom_1133, on 19th May 2012, 18:17, said:

De unde a aparut suma enorma daca nu i-ai trimis tu ?!

Poate i-a trimis matusa Tamara din Suedia. Cineva a mentionat gasitul de bani pe strada dar nu e acelasi lucru. Acolo esti in spatiu public. Contul tau e ceva ce tine de privat. O analogie corecta ar fi ca si cum ai gasi bani pe jos la tine in casa.

Mai firesc ar fi fost sa sesizeze banca greseala (din moment ce e a lor) si sa informeze clientul. Asa ceva nu s-a intamplat si au asteptat sa intre bani in cont si sa-i opreasca fara sa zica nimic.

Oricum, dupa cum am zis vreau sa-i inapoiez dar ultima oara can am sunat filiala locala nu a raspuns deloc, la departamentul colectare lucra o imbecila iar la raiffeissen support am vb cu o domnisoara care a ramas sa ma sune si nu a mai facut-o. Pot sa ceara vreu fel de dobanda daca e sa returnez suma in rate, desi nu vad ce baza ar avea acea dobanda din moment ce nu am semnat nici un contract?

Edited by m-tz, 19 May 2012 - 17:25.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
m-tz , cu siguranta nu-ti vor cere dobanda, este absurd sa faca asta !
Din cate am inteles de la tine, angajatii de la Raiffeissen sunt fie delasatori fie coplesiti de prea multa treaba la banca si numai de problema ta "minora" le mai arde lor   :lol:
Acum, depinde ce noroc vei avea, ori vor trece paguba la pierderi ori...........

#16
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004

 tom_1133, on 19th May 2012, 18:32, said:

m-tz , cu siguranta nu-ti vor cere dobanda, este absurd sa faca asta !
Din cate am inteles de la tine, angajatii de la Raiffeissen sunt fie delasatori fie coplesiti de prea multa treaba la banca si numai de problema ta "minora" le mai arde lor   :lol:
Acum, depinde ce noroc vei avea, ori vor trece paguba la pierderi ori...........

Pai dobana e oarecum absurd dar banuiesc ca exista si o limita altfel cineva in cazul asta ar putea zice "pai situatia mea financiara nu mi permita sa dau decta 1 milion pe luna asa ca in vreo 4 ani va recuperati banii".

Nu am chiar o asa suma in minte (ma gandeam la 5mil pe luna - adica 10 luni) dar tot e o posibilitate sa fie un interval prea mare pentru eu.

Cat despre interesul lor nu stiu daca asta-i problema ci faptul ca par sa nu aibe habar de ce sa faca. Ultima domnisoara cu care am vorbit de la banca parea interesata dar cand i-am cerut numarul de telefon al unui superior al ei sau al cuiva in masura sa discute problema cu minte in detaliu a zis ca nu are al cui numar de telefon sa-mi dea pentru ca nu e nimeni specializat in asa ceva si a ramas sa trimita "o interna" si sa ma sune apoi. Ce-i drept asta nu explica de ce nici o saptamana mai tarziu nu a sunat.

I-am spus mamei sa vorbeasca cu cei de la banca de unde ridica banii si sper ca aia sa fie mai competenti.

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Tu daca ai transfera altuia din greseala in cont 70 de milioane si ala i-ar cheltui, este ca ai renunta de buna voie la bani si le-ai pune cruce ca doar a fost prostia ta?

Si eu zic ca maica-ta e buna de plata. Dintr-un simplu motiv, cand a deschis contul a semnat un contract cu clauze generale, care sigur continea si eventualitatea in care se fac greseli la transfer pentru recuperarea sumelor, in ambele sensuri.

Asadar eu cred ca dobanda nu poate sa aplice banca pentru acea suma, dar cel putin un soi de penalitati sigur sunt aplicabile.

Vezi ca pentru astfel de actiuni ajungi instant in CRB.

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Banii trebuiesc returnati, clar . Nu ai cum sa fii acoperit dpdv legal in asemenea situatie, n-are rost sa va complicati pe la judecati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate