Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Legalitatea depasirii coloanei de vehicule in asteptare de catre motociclisti

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Va salut!
Postez acest raspuns primit din partea Politiei Rutiere pentru a clarifica odata pentru totdeauna aprigul subiect legat de motociclistii care depasesc coloana de vehicule in asteptare (semafor si/sau whatever).

[ http://www.vanzare-motociclete-romania.ro/images/raspuns-politie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici vorbim doar de legalitatea depasirii coloanei de vehicule in asteptare la semafor.
Astfel unul din marile "probleme existentiale" expusa la rang de etalon; in fata multor conducatori exclusiv de masini avand caracter demonstrativ al comportamentului ilegal manifestat de motociclisti in trafic, tocmai ce a fost spulberat insasi de Politia Rutiera.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pai si nu era clara treaba?  Lasand la o parte frustratii de tot felul si genurile care din nefericire impart cu restul dintre noi : aerul, soseaua, scara de bloc, coada la tigai, etc.

#3
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Pentru mine era si este extrem de clara.
Ideea este ca unele persoane nu ma cred pe cuvant si m-am gandit ca un raspuns oficial ii pot face sa gandeasca inainte de a-si manifesta fustrarile...
Raspunsul de mai sus ar trebui facut 5m pe 5m si lipit pe usile anumitor televiziuni ...

#4
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
numai daca a semnalizat intentia - nu se intampla niciodata, deci din start e ilegal si in culpa
daca pastreaza distanta fata de vehiculul depasit - aici e cu dus si intors, demonstreaza ca am dat de volan si te-am lovit si nu invers, cand tu fortezi trecerea
motociclistul intotdeauna va fi in culpa, cel mult culpa comuna, dar nu cred ca va fi cazul.

#5
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
@raiiar: niciodata sa nu spui niciodata  :D

#6
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
apropo de semnatura, exact asta e motivul pentru care nu-mi iau motocicleta, nu vreau sa-mi risc viata. problemele mele cu motociclistii sunt legate de sunet, mai ales la ore la care de obicei se doarme, nu in trafic.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca si conservarii semnalizeaza, se asigura si merg "la dunga".

Pffff




PS. Sunt conservar, ca sa nu se interpreteze gresit.

Cate vite la volan nu a trebuit sa feresc in sensuri giratorii, virari la intersectie peste 2-3 benzi, sau asezat la semafor necorespunzator - chiar si cu linii de demarcatie pe asfalt, sa nu zic de zonele nedemarcate. Asa cum pot sa respect o limita a bunului simt in trafic nu am absolut nimic in potriva la micile scapari, ale celorlalti, ca circulam 90% in interes nu ca ne vine noua sa ardem gazu de pomana, Dar cand acele mici scapari devin aberatii si greseli de toata nesimtirea .......

PS. Din partea mea motociclistii, biciclistii pot sa circule pe unde vor ei, numai sa nu stanjeneasca traficul sau sa creeze probleme.

#8
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Legat de sunet, exista legislatie in domeniu insa politia nu este suficient de incisiva; ca sa nu mai zic si slab pregatita. De fapt aici e cea mai mare buba: lipsa incisivitatii politiei rutiere indreptata catre toti participantii la trafic.

#9
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Nu am nimic cu cei care depasesc coloana, dar nu sunt de acord cu cei care forteaza trecerea printre masini ca si cum ar fi un drept al lor ambaland isteric motorul. Majoritatea fara silencer, astia sunt cei mai mari nesimtiti si nu inteleg de ce nu le face Politia nimic.
Eu circul si pe 2 si pe 4 roti, insa in mare situatia e cam asa: pe doua roti procentul dementilor este mult mai mare, iar pe 4 roti proportia celor neatenti este mult mai mare.

#10
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 30.01.2006
Eu chiar nu pt sa inteleg ce probleme aveti cu motociclistii care depasesc coloana la semafor sau in ambuteiaje?? serios acum? Uras motocicletele, nu merg pe ele, nu-mi plac, mi se par total idioate si inutile si cum vreti voi mai rau, insa chiar nu vad nici o problema daca impart soseaua cu ei, si daca ei profita de avantajul celor doua roti, nu mi s-a intamplat niciodata ca un motociclist sa ma incurce, nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu pus in situatia de a astepta ca un motociclist sa intre in coloana si sa ma simt de rahat ca acum vine unu si inca unu si tot asa si inca unmototciclist si coloana sta din vina lor, ei se duc in fata fara ca noi sa stam dupa ei, pentru ca oricum sunt mai rapizi, insa ma enerveaza la culme cand se bag unul cu alta masina in fata, in special in ambuteiaje, ei depasesc pe trotuar, contrasens, etc. ajung in fata si fiind masini, toti trebuie sa stam dupa ei, noi aia care suntem corecti i stam la coada, atnci reactionez si eu, si-i blochez, si nu le dau voie sa o ia in fata, indiferent ce ar vrea ei sa faca, au urgente, intarzie la intalniri, si ma doare la bascheti, poate si eu ma grabesc. Dar cu motocicletele, totusi, CARE ESTE PROBLEMA?? inca nu am inteles daca este sau nu ilegal, insa din punct de vedere moral eu nu-i vad vinovati de nimic, nu vad decat frustrari.

Repet, nu sunt motociclist, si chiar nu mapasioneaza absolut deloc, si nu ma vad conducat o motocicleta, insa nu pt sa jur, pentru ca viitorul nu poate fi planificat la sange, nu poi stii pe viitor ce pasiuni apar.

Edited by test_driver, 20 May 2012 - 04:22.


#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
E treaba cu capra vecinului, de ce sa se duca jmecherul cu bicla inaintea mea .... mai bine sa stea si el in coloana cu noi si sa inghita gaze grupa mare ca tot nu are recirculare la mobra

Nici eu nu-s motociclist si nici nu intentionez sa devin.

#12
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Dar si motociclistii astia sunt paranoici cateodata... Soferii de masini din Ro nu va discrimineaza claxonandu-va etc, ei claxoneaza si depaseste pe toata lumea chiar daca au un Ferrari in fata lor, asa sunt ei invatati. Nu au nimic cu voi mai oameni buni ! Sunt salbatici intro tara salbatica. Oare ei nu stiu treaba asta? dar poate nu sunt invatati prin natura sa lase 1.5 m de spatiu intre linia continua si masina , la semafor pentru eventualele scutere-motociclete .

Edited by CorneliuRos, 20 May 2012 - 12:23.


#13
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Ia zi tu inginerului,cum lasi 1.5m  de linia continua,cumva stai pe 2 benzi ?
Cat despre :ei claxoneaza si depaseste... asa-s romanii ,analfabeti in strainatate .
Ai noroc ca nu-s moderator ,ca nu mai dadeai pe aici .

#14
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View PostCorneliuRos, on 20th May 2012, 13:18, said:

Dar si motociclistii astia sunt paranoici cateodata... Soferii de masini din Ro nu va discrimineaza claxonandu-va etc, ei claxoneaza si depaseste pe toata lumea chiar daca au un Ferrari in fata lor, asa sunt ei invatati. Nu au nimic cu voi mai oameni buni ! Sunt salbatici intro tara salbatica. Oare ei nu stiu treaba asta? dar poate nu sunt invatati prin natura sa lase 1.5 m de spatiu intre linia continua si masina , la semafor pentru eventualele scutere-motociclete .

Desi nu claxonez/nu depasesc ca tampul: pai nu toti au hibrida sa mearga la consum cu mangaiat pedala de acceleratie pentru a se lauda la o samanta in fata portii cu ce consum a scos masina de spalat. Iar cu gramatica esti planta prietene, de aia si culegi capsuni in Italia (scuze, trebuia sa te duci in Spania pentru asta). Personal n-am fost niciodata incomodat de motociclisti, singura problema e cu cei care vin "racheta" si nu se uita ca in acelasi timp s-a facut verde, si cum la noi sunt multi bizoni si benzile se schimba cum se misca volanul fara semnalizare...pana acum am vazut doi tavaliti, in aceeasi intersectie.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View PostNicu90, on 20th May 2012, 18:39, said:

Ia zi tu inginerului,cum lasi 1.5m  de linia continua,cumva stai pe 2 benzi ?
Cat despre :ei claxoneaza si depaseste... asa-s romanii ,analfabeti in strainatate .
Ai noroc ca nu-s moderator ,ca nu mai dadeai pe aici .

Unde este specificata in legislatie distanta de 1.5m de linia continua? Ca din cat stiu eu prevederile spun "o distanta laterala suficienta fata de vehicolul depasit......(dupa caz) fata de vehicolul care circula din sens opus...". Si acest "suficient" e destul de relativ....
Aceasta depasire, fara a trece de axul drumului de fapt nici nu este considerata depasire ci "trecere pe langa". Valabil si pe partea dreapta.Daca coloana merge cu 30km/h, motociclistul cu 20km/h pe dreapta....apoi dintr-un motiv coloana se opreste sau circula cu 10km/h....motociclistul poate pastra viteza ramanand pe dreapta. Deci nu depaseste prin dreapta.
Oricum e un risc considerabil, poate deschide cineva o portiera...
Partea cu claxonatul sau flashurile inaintea depasirii le fac motociclistii pentru a va atentiona ca sunt acolo, in spate si vor sa depaseasca. Asta pentru ca majoritatea soferilor care "busesc" un motociclist spun : "....nu te-am vazut...."

As spune ca procentul soferilor inconstienti il depaseste cu mult pe cel al motociclistilor inconstienti - asta pentru ca viata motociclistilor este mult mai mult amenintata in cazul unui accident. Sunt oameni si oameni in randul ambelor categorii -  nu e bine sa generalizati. In principiu, cel mai bine e sa circuli corect si fara nervi indiferent de categoria din care faci parte.

Edited by florinel, 21 May 2012 - 08:46.


#16
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009

View PostNicu90, on 20th May 2012, 18:39, said:

Ia zi tu inginerului,cum lasi 1.5m  de linia continua,cumva stai pe 2 benzi ?
Cat despre :ei claxoneaza si depaseste... asa-s romanii ,analfabeti in strainatate .
Ai noroc ca nu-s moderator ,ca nu mai dadeai pe aici .

Cand un motociclist te va claxona / iti va da flash-uri inainte de a efectua o manevra (depasire sau orice cere atentia vehicolului din fata) o va face din cauza ca nu ti-a vazut fata/privirea in oglinzi ceea ce-i indica motociclistului ca nu ai obiceiul de a te uita frecvent in acele oglinzi. Nu de multe ori mi s-a intamplat sa merg distante mari in stanga/spatele unei masini iar soferul acesteia sa nu se uite in oglinda retrovizoare. In aceasta situatie, cum as putea sa te depasesc neprimind confirmarea ca tu cel din fata, stii ca ma aflu in spatele tau??

Apoi, mai sunt si acei soferi care se uita in oglinda insa cu gandul complet in alta parte ...
Eu ma comport previzibil si ma pozitionez astfel incat sa ma vezi, insa pentru ca acest lucru sa se intample trebuie ca si tu sa te uiti.

#17
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Eu ii raspunsesem lui Cornel,care e total paralel cu fenomenul .

#18
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
oare exista motociclete hibride ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate